Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Recenzja gry Northgard - pretendenta do tytułu

6 postów w tym temacie

"Jeżeli możecie w tym roku kupić tylko jedną grę na peteta..."

na co? :D

Chciałbym dodać, że kampania to nie tylko rozdęty samouczek (jak to niekiedy bywa), ale kawał solidnej rozrywki w trybie SP. Shiro zdołało zaprojektować misje tak, aby w ciekawy sposób wprowadzić gracza w podstawy gry, jednocześnie dając wyzwanie, oraz niekiedy zmuszając do innego stylu rozgrywki niż ten jest przywzyczajony.

Jeżeli mamy oceniać w kategorii cyferek, to ja raczej bym celował w okolice 8. Jest to raczej subiektywne wrażenie, bo nie potrafię przyczepić się do czegoś konkretnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w dniu premiery, czekałem aż wyjdzie z EA bo nie lubię bet. Zaufałem Shiro i nie żałuję.

Gra jest naprawdę fajna. Nieprzekombinowana mechanika (jakaż miła odmiana od ostatnich strategi w jakie grałem gdzie jednak trzeba ogarniać dużo więcej) co wcale nie oznacza, że gra nie ma głębi. Owszem, nie ma za dużego wyboru czy to ścieżek budowy czy jednostek militarnych. W sumie to praktycznie żadnego :P Ale jest startegia i micromanagment. Zupełnie inne rozplanowanie zagospodarowania obszarów może decydować o sukcesie czy porażce. W jednej z misji kampanii (która jest dosyć trudna tak btw już na Normal, ale autor recenzji o tym wspomina), musiałem zacząć od nowa i kompletnie zmienić strategię żeby wygrać. Jesli chodzi o micromanagment, to oprócz walk musimy tu głównie żonglować robotnikami, bo mamy tu aspekt survivalowy (cykliczne ataki zimy) a surowce szybko topnieją więc musimy "przerzucać" specjalizację naszych robotników (np. kończy nam się żarcie to albo szybko tworzymy więcej "zbieraczy jedzenia" albo szybko przehandlowujemy złoto na jedzenie właśnie, itd). Autor o tym nie wspomina akurat tutaj, ale gra czerpie dużo z nordyckiej mitologi na samych mapach, dzięki czemu oprócz ekonomicznych aspektów mamy też walki z potworami, odkrywanie ruin czy boiskich artefaktów. Nawet coś w rodzaju mini-bossów. Oczywiście wciąż poznaje grę, więc nie wiem ile jeszcze atrakcji przede mną...

Jeżeli mam jednak coś doradzić radzę się zastanowić nad zakupem. O ile ja grę gorąco polecam, obserwując Steama widzę że dużo ludzi "trafiło pod zły adres". Może to miauczenie tzw. "wybrednych graczy", ale widać że wielu graczy zachęconych jakimiś tam sloganami oczekuje zupełnie innej gry a później narzeka ze gra jest płytka. Póki co gra ma wciąż bardzo dobre recenzje i na takie wdg mnie zasługuje, ale najwyraźniej sporo tych recenzji pochodzi od ludzi którzy byli od początk

Na koniec tak zgodzę się z Panem Kamilem. Jeśli masz kupić jakąś grę na "peteta" w tym roku, to póki co jeden z najsilneijszych kandydatów. Dla mnie jest to swoisty nostalgiczny powrót do czasów kiedy RTS-y był o wiele bardziej popularne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się czegoś więcej po tej recenzji, zwłaszcza po wstępie tak zachwalającym mechanikę rozgrywki. Jedyne, czego się dowiedziałem o grze z tej recenzji, to:

1. jest tryb potyczki, multiplayer i kampania (to chyba nie wszystko? Skoro "Namnożyło się trybów"...)

2. Jest sześć klanów specjalizujących się w różnych aspektach rozgrywki

3. Gra zawiera kolonizację, wytwarzanie żywności, walkę, rozwój technologii (folklor), sławę i pory roku

4. Polska lokalizacja jest słaba

Zaznaczyłem sobie ten tytuł na Steam, ale nie śledziłem zbytnio - wolałem poczekać na premierę, jak już wszystko w grze będzie gotowe, i wtedy się lepiej przyjrzeć. Nadal więcej mogę się o niej dowiedzieć czytając opis na Steam :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie dowiedziałem się z tej recenzji, po za tym że autorowi się podobała. Gdyby nie screeny to nie możnaby się nawet domyśleć jaki to typ gry. RTS? Strategia? Tycoon? Fajnie, że mechanika super, ale wypadałoby chociaż słowo o niej napisać. Coraz więcej stażystów na tym gramie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować