Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Nasiąkanie skorupek - felieton z cyklu Kodowanie Popkultury

4 posty w tym temacie

Sam temat trochę niestety mi znany. We Włoszech był pewien fresk z minionej epoki, który przedstawia Mahometa strąconego do piekła. Zabytku sie pozbyć albo chociaż ocenzurować. Idiotyzm. Podobnie chęć zabronienia mówienie o Komedii Dantego, bo tam Mahomet jest w piekle. Z tego co wiem to władze Włoch zachowały rozsądek na szczęście.

Kiedyś czytałem opinię na portalu filmowym o rasizmie. Że książkowy Tarzan (lub bohater z Księgi Dżungli) lubił wieszać czarnoskórych, a Conan nie tyle co nie lubił murzynów, co po prostu był do nich nieufny, uprzedzony. Nie wiem na ile to prawda, bo nie czytałem tych książek, a z nam ich tylko z ugrzecznionych bajek i filmów. Ale ten, kto podał te przykłady to sam się śmiał z węszenia rasizmu wszędzie, nawet tam gdzie go nie ma, jak nie ma wroga to go stwórzmy. Paranoja. Zostawmy dawne dzieła w spokoju. Ale nawet jakby ktoś chciał stworzyć uniwersum, gdzie jedną płeć traktuje się całkowicie przedmiotowo(w takim BG2 kobiety drowy traktowały facetów), że można nawet gwałcić oraz wszeobecnym rasizmie, który jest tolerowany, ale aby ten stworzony świat miałl ręce i nogi. Nie powinno się ingerować w wolność artystyczną, bo to jawna cenzura i dyktatura. Jak komuś się nie podoba to nie kupuje ich dzieł,  proste. Nie mam więc nic przeciwkoprzeciwko, aby dziś powstawaly dzieła podobne do tych przedstawionych przeze mnie czy autora. Głlośno było o komedii o Mahomecie, że tak nie powinno być, ale gdzie wolność artystyczna, która przynajmniej w PL gwarantuje mi konstytucja? Nie mogę takich dzieł tworzyć? Mam prawo. Nie podoba sie to nie oglądaj. Ile powstało dzieł śmiejących się z chrześcijaństwa to nie można pośmiać się z pedofilii Mahometa? Dawniej to robili i dziś jeśli żyję w wolnej Europie też mi wolno, jeśli tworzę dzieło jako artysta.

Natomiast dziś Europa właśnie zaczyna wyrzekać się części naszej kultury, aby nie obrażać imigrantów. Na Zachodzie były incydenty, żeby nie pokazywać się z flagą narodową,bo może obrażać uczucia imigrantów(pomijam kwestię obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia, bo obraża, ale do meczetu już dzieci ze szkoły wolno zabierać a nawet trzeba pod groźbą grzywny). Paranoja. Jeszcze gorzej jak to flaga nawiązująca do chrześcijaństwa, jak Anglia, gdzie jeszcze kibice poprzebierają się za Templariuszy grając z muzułmańskim krajem. Rasizm! Idiota widzi tam rasizm. Wina Anglików, że ich flagę używali też Templariusze i połączyli te dwa motywy idąc na mecz. Nie wolno? U nas też była przez jakiś czas husaria na koszulkach. A dziś to też popularny motyw u kibiców siatkówki choćby. Jakbyśmy mieli grać z Turcją to zakazać, bo obrazi? Byłaby to głupota. Wyrzekać się wlasnej kultury? Jeśli chodzi o czasy pierwszej RP to husaria jest najbardziej znana na świecie z tych czasów u obcokrajowców, że nawet gry ją doceniły.

Nie wyrzekajmy się własnej kultury, nawet jeśli miałaby kogoś obrażać, bo to jego problem. Nie szukajmy też rasizmu wszędzie gdzie sie da. Jakby tak mieli robić Grecy to niemal całą starożytną spóściznę musieliby się wyrzeknąć, bo Grecy siebie uważali za pępek świata, a innych za barbarzyńców, którzy powinni być wdzięczni za zetknięcie się z ich kulturą, nawet jeśli przez to cierpią z rąk Greków, jak tytułowa Medea Eurypidesa. Pozdro

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do mojego wpisu, że dziś również powinny powstawać niepoprawnie politycznie produkcje, jak za dawnych czasów. Pamiętam film Droga z Mortensenem, gdzie uciekali przed kanibalami, a więc ludźmi o moralności w Europie nieakceptowanej, gdzie to nie było tam niedozwolone, byli bezkarni. Film ukazywał strach ojca o życie i przyszłość syna. Byli tam też inni ludzie, którzy z ich rąk cierpieli. Można byłoby tworzyć uniwersa, gdzie dominuje moralność dziś nieakceptowana, a bohater sie z nią zmierza. Takich filmów jest niemało dziś. Ale dużo mniej jest filmów, gdzie główny bohater jest oprawcą, jak choćby łapie dziewczyny i siłą trzyma je w burdelu, gwałcąc je samemu i zmuszając potem do prostytucji. Tak jak film Droga niesie pewne przesłanie, tak tutaj można byłoby, że z czasem zaczynają brać go wyrzuty sumienia, jak np. ma czas na przemyślenia w więzieniu i jako przykład naucza potem w szkołach młodych ludzi, aby szanowali prawo. Albo nie trafia do więzienia, ale ma wyrzutwyrzuty, kiedy zaczyna umierać, umierając w strachu szlochając. Film, książka czy gra mogłaby uczyć nawet jeśli przez całe życie jest bezkarny, nawet na łożu śmierci, ale jego dzieci się odwróciły od niego, jest sam, czują wstyd mając takiego ojca itp. Najbliżej tego ostatniego jest moim zdaniem seria GTA, gdzie bohater nasz, przestępca traktujący kobiety przedmiotowo wygrywa i koniec. Ale to trzeba mieć świetny pomysł na fabułę, gdzie moralność naszego bohatera jest tylko tłem. Ze swej strony polecam film Ostatni kat, gdzie bohater wieszał bandytów. Traktował to jako zwykłą pracę do czasu, aż nie zabił kogoś, kogo znał. Oczywiście kara śmierci jest nie akceptowana dziś przez prawo, ale można poznać uniwersum, kiedy było legalne to i życie bohatera oraz jego psychikę, kiedy dochodzi do różnych wydarzeń. Uważam, że to świetny materiał pokazywanie niepoprawno politycznie uniwersów przez pryzmat katów, gdzie to może również nieść pozytywne przesłanie. Czy bohaterzy przedwojennych pisarzy nie były zawsze pozytywnie nastawione do ludzi o innym kolorze skóry, ale to nie znaczy, że dzieło owych autorów nigdy niesie żadnych dobrych rzeczy? Conan był pokrzywdzony przez los, ale osiągnął dużo. Może nie dziś jego moralność nie pasuje do rzeczywistości, ale coś może pozytywnego dać. 

Takie mam zdanie. Nie warto wyrzekać sie własnej kultury i nawet nie trzeba jej zmieniać, można kontynuowaćkontynuować, lecz z tego wszystkiego wynieśmy coś dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Z tego co wiem to władze Włoch zachowały rozsądek na szczęście.

Jeszcze

Cytat

Sam temat trochę niestety mi znany. We Włoszech był pewien fresk z minionej epoki, który przedstawia Mahometa strąconego do piekła. Zabytku sie pozbyć albo chociaż ocenzurować. Idiotyzm. Podobnie chęć zabronienia mówienie o Komedii Dantego, bo tam Mahomet jest w piekle.

No bo to Muzułmanów obraża, oj oj oj. A oni tacy biedni, mniejszość, trzeba im ustąpić. Właśnie za takie pomysły szczerze nienawidzę polipoprawnosci i jej piewców. Mnie wychowano, że jak komuś się wchodzi do domu to jest się gościem i akceptuje się zasady gospodarza. Tymczasem zidiociała Europa daje sobe włazić na głowę i narzucać zasady gości, bo "tak trzeba" i "ubogacanie kulturowe". 

Cytat

Nie podoba sie to nie oglądaj

No i SJW to stosują. Oczywiscie tylko w jedną stronę.

Cytat

Ale nawet jakby ktoś chciał stworzyć uniwersum, gdzie jedną płeć traktuje się całkowicie przedmiotowo(w takim BG2 kobiety drowy traktowały facetów)

To akurat zostało po prostu odziedziczone po materiale źródłowym, społeczność drowów jest matriarchalna w D&D. 

Cytat

Nie wyrzekajmy się własnej kultury, nawet jeśli miałaby kogoś obrażać, bo to jego problem.

Możesz tak do śmierci i jeden dzień dłużej, SJW nei zrozumieją, są zbyt zaślepieni swoją świętą furią i poczuciem walki o "lepsze" jutro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować