Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Dlaczego nie cieszy mnie strzelanie do prawicowców w Far Cry 5: Random Drop #04

25 postów w tym temacie

Pamiętam jak na gram wchodziłem, żeby posłuchać jak Mysza i Lucas przez godzinę gadają o pierdołach przy mleku... Pr0-gramy się skończyły, a zaczeły artykuły polityczne, recenzje filmów, seriali itp... Co to się porobiło z tym serwisem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nalfein napisał:

Pamiętam jak na gram wchodziłem, żeby posłuchać jak Mysza i Lucas przez godzinę gadają o pierdołach przy mleku... Pr0-gramy się skończyły, a zaczeły artykuły polityczne, recenzje filmów, seriali itp... Co to się porobiło z tym serwisem...

Też tęsknię za pr0gramem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że narracja w grach mających oparcie w rzeczywistości jest binarna i też nad tym ubolewam. Zdecydowanie brakuje tytułów poruszających trudne tematy, szczególnie jeżeli chodzi o konflikty zbrojne. W większości gier nie wymaga się od odbiorcy refleksji na temat tego, co się dzieje i czy to co robi jest słuszne/dobre. Kierunek działań jest jasno określony, a przeciwnik jednoznacznie zły i żadnym momencie gracz nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Liczy się prost rozrywka i niewiele gier próbuje przekazać coś więcej. Z wyjątków potrafię wskazać jedynie CoH 1 i 2, oraz Spec Ops.

Autor stwierdza, że nie powinniśmy dehumanizować ISIS czy masowych morderców. Nie potrafię zgodzić się z takim stanowiskiem. Dehumanizacja już się dokonała, bo co można o osobach, które za nic mają godność i szacunek innych ludzi. Tego typu osoby należy potępiać, izolować a nawet usuwać ze społeczeństwa, ponieważ zagrażają fundamentom jego funkcjonowania.

Warto zrozumieć z przyczyn praktycznych, dlaczego te osoby postępują w ten sposób, natomiast nie widzę nic niepoprawnego w nazywaniu ich tym, czym w gruncie rzeczy są, czyli potworami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, fenr1r napisał:

Autor stwierdza, że nie powinniśmy dehumanizować ISIS czy masowych morderców. Nie potrafię zgodzić się z takim stanowiskiem. Dehumanizacja już się dokonała, bo co można o osobach, które za nic mają godność i szacunek innych ludzi. Tego typu osoby należy potępiać, izolować a nawet usuwać ze społeczeństwa, ponieważ zagrażają fundamentom jego funkcjonowania.

Warto zrozumieć z przyczyn praktycznych, dlaczego te osoby postępują w ten sposób, natomiast nie widzę nic niepoprawnego w nazywaniu ich tym, czym w gruncie rzeczy są, czyli potworami.

Ja jednak chętnie zobaczyłbym więcej utworów (filmów, gier, seriali), które egzaminują to, dlaczego ktoś staje się potworem - ale niekoniecznie uciekając się do zgranych nawiązań do Czasu apokalipsy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2018 o 10:18, Gram.pl napisał:

Tak jak opisywałem szczegółowo we wcześniej zalinkowanym artykule, twórcy tytułu wyraźnie wzorowali się na oblężeniu Waco, gdzie wskutek konfrontacji agentów federalnych i sekty Gałąź Dawidowa zginęło 86 osób, a ten incydent był jedną z przyczyn zamachu w Oklahoma City, który przyniósł prawie 170 ofiar śmiertelnych. Zawsze wychodzę z założenia, że nie powinno być w książkach, grach czy filmach żadnych tematów tabu – jednak oparcie radosnej strzelanki na jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych jest dla mnie po prostu niesmaczne. Gdyby to przenieść na polskie warunki, mógłbym to porównać z hipotetycznym FPS-em, w której strzelalibyśmy do ZOMO-wców pacyfikujących kopalnię Wujek podczas stanu wojennego. Przy takim bagażu realnych wydarzeń nie jestem w stanie w pełni zdystansować się od wydarzeń na ekranie i powiedzieć “to tylko gra”.

A wojna: wojna secesyjna, I i II wojna światowa, wojna wietnamska, wojny bałkańskie, wojny bliskowschodnie; to już nie są traumatyczne wydarzenia, i zdecydowanie najbardziej traumatyczne wydarzenia w historii danego regionu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować