• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
marcolos

Diagnostyka komputera

Pytanie

Hej, przeinstalowałem system, i postanowiłem jeszcze wyczyścić komputer od środka, i to był mój błąd, co mnie też podkusiło.

Chyba coś sobie uszkodziłem, czy jest jakiś program, który przeprowadzi mi diagnostykę sprzętu, a szczególnie procesora, bo to o niego się najbardziej martwię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 2.08.2018 o 11:22, marcolos napisał:

Hej, przeinstalowałem system, i postanowiłem jeszcze wyczyścić komputer od środka, i to był mój błąd, co mnie też podkusiło.

Chyba coś sobie uszkodziłem, czy jest jakiś program, który przeprowadzi mi diagnostykę sprzętu, a szczególnie procesora, bo to o niego się najbardziej martwię?

Najlepiej przeprowadzić diagnostykę przez BIOS :) Jeśli jednak chcesz użyć w tym celu dedykowanych programów, to dla procesora polecam CPU-Z, a dla wszystkich podzespołów AIDA64 Extreme.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 2.08.2018 o 11:22, marcolos napisał:

Hej, przeinstalowałem system, i postanowiłem jeszcze wyczyścić komputer od środka, i to był mój błąd, co mnie też podkusiło.

Chyba coś sobie uszkodziłem, czy jest jakiś program, który przeprowadzi mi diagnostykę sprzętu, a szczególnie procesora, bo to o niego się najbardziej martwię?

A jak to właściwie wygląda? Nie chce się włączyć czy nie działa prawidłowo?

Często zdarza się że przy czyszczeniu jakiś kabelek się poluzuje co może skutkować różnym zachowaniem komputera, sprawdź czy wszystko jest właściwe podłączone, czy wszystkie kable stykają, ram się nie obluzował itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A więc, zgięty pin, w slocie na procesor.
Wyprostowałem sam, i niby wszystko śmiga, gierki ok, film renderuje jak zawsze, wszystko śmiga, ale nie wiem, jaka powinna być temperatura procesora.
W załączniku zrzut w momencie gdy nic nie jest uruchomione na kompie.
W drugim, temperatura pod obciążeniem, podczas renderowania filmu.

nic.png

obciazenie.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

100 Stopni to zdecydowanie za wysoko, pod obciążeniem nie powinny znacznie przekraczać 60 (oczywiście im niżej tym lepiej), ewidentnie coś nie tak z chłodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zdaje mi się, że wcześniej również miałem tak wysoką temperaturę, ale nie jestem pewien.

Czy możliwe, że po prostu zwykłe boxowe chłodzenie jest zbyt słabe, na mój sprzęt, czy to raczej  przez jakieś uszkodzenie?

Jeśli przez uszkodzenie, to jak mogę zidentyfikować jakie?

Jakie zagrożenie sprawia taki przegrzewający się procesor, może zniszczyć się cały zestaw komputerowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
21 godzin temu, marcolos napisał:

Zdaje mi się, że wcześniej również miałem tak wysoką temperaturę, ale nie jestem pewien.

Czy możliwe, że po prostu zwykłe boxowe chłodzenie jest zbyt słabe, na mój sprzęt, czy to raczej  przez jakieś uszkodzenie?

Jeśli przez uszkodzenie, to jak mogę zidentyfikować jakie?

Jakie zagrożenie sprawia taki przegrzewający się procesor, może zniszczyć się cały zestaw komputerowy?

Jest wiele możliwości, na początku nałożyłbym nową pastę na procesor i wyczyścił chłodzenie. Warto jeszcze sprawdzić czy samo chłodzenie działa prawidłowo.  Jeśli to nie pomoże to chyba należy je zmienić.

Raczej wątpię żeby zniszczył cały zestaw (jednak nie takie rzeczy już widziałem) ale sam procesor na pewno może zostać uszkodzony przez takie temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Pograłem trochę po czym włożyłem dłoń do kompa, przez górną pokrywę, wewnątrz wydawało mi się chłodniej niż ogólnie mam w pokoju :D

Ok, pograłem sobie trochę, odłączyłem kompa sam procesor jest dużo cieplejszy od radiatora, jakoś słaba przejmuje ciepło.

Nałożyłem nową pastę, jakąś noname której resztę miałem pod ręką, temperatura spadła do 90 Stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 9.08.2018 o 21:22, doctorwho napisał:

100 Stopni to zdecydowanie za wysoko, pod obciążeniem nie powinny znacznie przekraczać 60 (oczywiście im niżej tym lepiej), ewidentnie coś nie tak z chłodzeniem.

Chyba żartujesz z tymi 60*... Tyle na boxowym chłodzeniu to nawet i5 bez K z serii Haswell w stresie nie mają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 godzinę temu, SplitGrave napisał:

Chyba żartujesz z tymi 60*... Tyle na boxowym chłodzeniu to nawet i5 bez K z serii Haswell w stresie nie mają. 

Właśnie dlatego napisałem że im niżej tym lepiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować