Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kulawy pająk: recenzja gry Spider-Man

44 postów w tym temacie

No trochę szok faktycznie, widziałem kilka gameplay, gra wygląda miodnie, a pajączek fajnie porusza się po mieście...i widocznie tylko tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lis_23 napisał:

Sorry, ale inne recenzje, w tym polskie twierdzą, że fabuła jest mocną stroną gry, więc może tp Ty nie jesteś fanem tego typu historii?

Swoje zarzuty wobec fabuły Spider-Mana określiłem w recenzji dość jasno. Ja uważam, że bohaterowie strasznie często postępowali nielogicznie, scenariusz nie korespondował z rozgrywką, etc. Uważam, że najlepiej w takiej sytuacji odnosić się bezpośrednio do tych trzech akapitów, które poświęciłem fabule (a mógłby poświęcić więcej, bo bzdur było tam niemało), a nie do samego podsumowania w stopce. Możesz się zgadzać z tym co piszę albo nie, ale sprowadzanie dyskusji do "Nowackiemu się nie podobało, a Michalakowi, Kowalskiemu i Kotońskiemu tak, więc Nowacki musi się mylić" jest moim zdaniem po prostu jałowe.

I co do tego, czy jestem fanem takich historii - tak, jestem fanem Spider-Mana, w ostatnim roku przeczytałem hałdę komiksów z nim, i być może właśnie dlatego, że pisałem z pozycji miłośnika pajęczaka, miałem spore wymagania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czerni napisał:

 

   P.S.2. Panie Piotrze N., proszę się niczym nie przejmować, odwala Pan kawał dobrej roboty! Oby tak dalej!

Dzięki! Oceniając gry staram się zwykle nie oglądać na to, jakie noty wystawiają inni. Czasami się zdarzy więc, że wystawię ocenę dużo powyżej średniej z Metacritika, czasami wręcz przeciwnie. Ale myślę, że to jest właśnie plus tego, że można przeczytać pięć różnych recenzji i wyrobić sobie na tej podstawie zdanie. Myślę, że lepiej jest, żebym pisał szczerze, niż się oglądać na to, czy moja opinia nie wywoła burzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mnie uswiadomiliscie, zeby nie czytac Waszych recenzji. A bzdury o AC:O to juz w ogole jakis kosmos. Zadania poboczne byly tak nudne, ze skakanie w miejscu w starym Super Mario Bros wydaje sie bardziej atrakcyjne. Nie wspominam już o debilnych ograniczeniach co do walki z silniejszymi wrogami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, perqueis napisał:

Wlasnie mnie uswiadomiliscie, zeby nie czytac Waszych recenzji. A bzdury o AC:O to juz w ogole jakis kosmos. Zadania poboczne byly tak nudne, ze skakanie w miejscu w starym Super Mario Bros wydaje sie bardziej atrakcyjne. Nie wspominam już o debilnych ograniczeniach co do walki z silniejszymi wrogami. 

Przecież AC Origins to jedna z najlepszych odsłon serii a zadania poboczne może nie są jakieś oryginalne i wyszukane ale budują ten klimat starożytnego Egiptu i poszerzają naszą wiedzę o codziennym życiu jego mieszkańców, lub o wyobrażeniu tego życia, jakie mieli twórcy gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, pannowacki napisał:

 

I co do tego, czy jestem fanem takich historii - tak, jestem fanem Spider-Mana, w ostatnim roku przeczytałem hałdę komiksów z nim, i być może właśnie dlatego, że pisałem z pozycji miłośnika pajęczaka, miałem spore wymagania.

Też jestem fanek komiksowego Pająka ale fabułę ocenię dopiero jak sam zagram ale myślę, że walka i bujanie się na linie mi w zupełności wystarczą, żeby się nie nudzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sprawdzoną metodę odnośnie wiarygodności recenzji - ufać tym, którzy stawiają najniższe oceny. Zawsze się trafi jakiś portal, z którym ubi, ea, czy sony zawiesiło współpracę reklamową i trafi się od biedy jedna wiarygodna recenzja :) gry AAA są w tych czasach na 5-7, czasem się zdarzy coś na 8, ale baaardzo nieczęsto. Jednak w tym przypadku wydaje mi się, że podchodzimy do tego zbyt... ambitnie. Cóż, jak ja słyszę o grze o jakimś człowieku pajku, to odbiorca takiej gry jawi mi się jako 7-latek, bo to na tym etapie życia zainteresowania moje i moich rówieśników przenosiły się z bajek z cartoon network na japońskie bajki takie jak dragon ball itp. I dlatego nie uważam, że należy wymagać od takich gier zbyt wiele w kontekście ambitnej fabuły czy rozbudowanego gameplayu. A nawet ani razu w tekście nie wspomniano dla kogo ta gra jest. Dzieci też niech sobie pograją w coś bardziej złożonego, może właśnie ten spiderman ma być rozwiązaniem dla tej niszy? Dla nich właśnie logiczne jest, że jak się ma parę dni wolnego to się robi co się chce, a że wyrzucą z mieszkania? A co niby to, że jakiś piwniczanin dziennikarz po godzinach bywa nadludziem, ratuje świat a później wraca do gównopracy, gdzie jest poniżany, to nie jest wręcz absurdalny idiotyzm fabularny? A podchodzić do tego z perspektywy starszego gracza? No jak? Raczej średnio to widzę, wręcz tego nie widzę. W takiej sytuacji batman to chyba jedyna seria z superbohaterem, która w ogóle zasłużyła sobie na serię gier, tę serię dostała i była na poziomie. A cała reszta tych super-crapów pokroju człowiek pająk, mucha czy roztocze to lepiej niech już wraca do kin - to jest miejsce na krótkie, niezobowiązujące bajki dla amerykańskich gimbusów w wieku od przedszkola po geriatrię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
perqueis napisał:

Wlasnie mnie uswiadomiliscie, zeby nie czytac Waszych recenzji. A bzdury o AC:O to juz w ogole jakis kosmos. Zadania poboczne byly tak nudne, ze skakanie w miejscu w starym Super Mario Bros wydaje sie bardziej atrakcyjne. Nie wspominam już o debilnych ograniczeniach co do walki z silniejszymi wrogami. 

Nie do końca rozumiem narzekania na zadania poboczne w AC:O. Każda misja miała jakąś swoją fabułę, bohaterowie byli całkiem interesujący, tak jak wspominałem w tekście, większość i tak się opierała na "zabij tego i owego", albo "przekradnij się tu i tam", ale w związku z tym, że była ku temu jakaś fabularna motywacja, nie męczyło to jak na przykład odbijanie 59123 posterunków w Far Cry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TobiAlex napisał:

Po przeczytaniu tej recenzji i oceny... jebłem! (i w d... mam, że dostanę bana).

Tobi po alkoholu się nie wchodzi na forum! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony chciałbym dołączyć do krytykantów tej recenzji bo w końcu sam jestem podjarany innymi reckami i czekam aż jutro sam zagram. Ale z drugiej strony pamietam wychwalanego Horizona, który dla mnie jest średniakiem na 6/10 i który wg mnie omamił recenzentów tylko grafika i byciem eksem, bo poza tym ten tytuł nic ciekawego wg mnie nie oferuje. 

Także ten - każdy ma prawo do własnej opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MisioKGB napisał:

Tobi po alkoholu się nie wchodzi na forum! :)

On tak od dłuzszego czasu, więc albo, niestety, pisze na trzeźwo, albo powinien aspirować do ksiegi rekordów na najdłuższe bycie pod wpływem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:
lis_23 napisał:

Sorry, ale inne recenzje, w tym polskie twierdzą, że fabuła jest mocną stroną gry, więc może tp Ty nie jesteś fanem tego typu historii?

Swoje zarzuty wobec fabuły Spider-Mana określiłem w recenzji dość jasno. Ja uważam, że bohaterowie strasznie często postępowali nielogicznie, scenariusz nie korespondował z rozgrywką, etc. Uważam, że najlepiej w takiej sytuacji odnosić się bezpośrednio do tych trzech akapitów, które poświęciłem fabule (a mógłby poświęcić więcej, bo bzdur było tam niemało), a nie do samego podsumowania w stopce. Możesz się zgadzać z tym co piszę albo nie, ale sprowadzanie dyskusji do "Nowackiemu się nie podobało, a Michalakowi, Kowalskiemu i Kotońskiemu tak, więc Nowacki musi się mylić" jest moim zdaniem po prostu jałowe.

I co do tego, czy jestem fanem takich historii - tak, jestem fanem Spider-Mana, w ostatnim roku przeczytałem hałdę komiksów z nim, i być może właśnie dlatego, że pisałem z pozycji miłośnika pajęczaka, miałem spore wymagania.

Jestem ciekaw, czy autor grał w Spider Mana np. na PSX albo w Spider-Man 2 na PS2, bo raczej wątpię. Z tego co ja osobiście przeczytałem w wielu recenzjach nie tylko polskich to gra ma pełno smaczków, ester eggów (jak np. Stan Lee), które po prostu przyprawiają fanów Pająka o ślinkę. Nie wspominając, że jest to pierwszy produkt poza filmami, który Marvel firmuje osobiście. 

Wszyscy chwalą fabułe i gameplay, który według niektórych, przez swoją epickość i niemożność oderwania się od niego (bujanie etc.) "przeszkadza" w realizacji głównego wątku. 

I tu pojawia się pytanie: Jak recenzent ocenia grę? Czy ocenia ją jako całość, czyli poprzez doświadczenia z fabułą i gameplayem stwierdza, że są one na tak wysokim poziomie, że miałkość misji pobocznych da się znieść? Czy ocenia ją obiektywnie? Czy jego osobiste antypatie gatunkowe nie sprawiają, że gra, a co za tym idzie sama ocena, nie ulegają ramifikacji?

Trudno mi jak i pewnie wielu innym zrozumieć, jak misje poboczne (w grze która nie jest RPG-iem!) mogą tak przyćmić dobrą fabułę i gameplay. Jak to się ma do Wolfensteina, który dostał jedną z najwyższych ocen w historii gram.pl, a przecież, z tego co wiem, tam zadań pobocznych nie ma wcale??? Idąć za innymi: Czyżby Bethesda posmarowała?

Autor recenzji stwierdza też, że fabuła jest nielogiczna. Z całym szacunkiem ale ani kanon Batmana ani Spider-Mana nigdy nie będzie logiczny!!! Dlaczego chyba każdy głupi może się domyślić, ale istotne jest też to, że ci bohaterowie nikogo nie zabijają. Rozumiem, że autor oczekiwał fabuły rodem z Incepcji ale chyba ktoś kto z założenia skończył dziennikarstwo powinien wiedzieć czym cechuje się popkultura komiksowa, zwłaszcza, że podobno tłukł ją od roku.

To może tak. Jako absolutny fan Spider-Mana, którym jestem od piątego roku życia grając we wszystkie gry począwszy od pierwszego Playstation, pragnę zakomunikować wszystkim, że ta recenzja w mojej ocenie jest nic nie warta.

Tyle...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dangerous95_PL napisał:

Jestem ciekaw, czy autor grał w Spider Mana np. na PSX albo w Spider-Man 2 na PS2, bo raczej wątpię. Z tego co ja osobiście przeczytałem w wielu recenzjach nie tylko polskich to gra ma pełno smaczków, ester eggów (jak np. Stan Lee), które po prostu przyprawiają fanów Pająka o ślinkę. Nie wspominając, że jest to pierwszy produkt poza filmami, który Marvel firmuje osobiście. 

Tylko co to ma do rzeczy? Easter Eggi to nie jest żadna niesamowita nowość, są tak powszechne, że ich wpływ na ocenę to jakieś 0,1 - 0,2, jeżeli w ogóle. Fajnie jak są, ale bez tragedii, kiedy ich nie ma. 

Czy recenzent ocenia grę obiektywnie? Jasne, że nie, bo to niemożliwe. Ci, którzy ocenili grę wyżej też obiektywni nie byli. 

Jak misje poboczne mogą przyćmić dobrą fabułe? Pomijając już fakt, że jak najbardziej mogą, to przecież z recenzji wyraźnie wynika, że Nowacki fabuły za dobrą nie uważa. A to, że inni sądzą inaczej nie ma tu nic do rzeczy. 

"Rozumiem, że autor oczekiwał fabuły rodem z Incepcji"

Wątpię, ale zapewne oczekiwał takiej, w której:

- bohater nie olewa zagrożenia eksmisją, bo po prostu

- główny przeciwnik jest nieco lepiej wymyślony niż "ja jestem dobry, ale ON, ten naprawdę zły, mi dokopał lata temu to ja teraz poświecę miliony istnień, żeby się zemścić" 

"ktoś kto z założenia skończył dziennikarstwo"

Jeżeli uważasz, że dziennikarze growi skończyli dziennikarstwo, no to od razu Tobie powiem, że źle uważasz. Znaczy część pewnie tak, ale bardzo niewielka. Zwłaszcza w Polsce, gdzie serwisy growe na etatach to mają absolutne minimum zatrudnionych, cała reszta to umowa zlecenie/umowa o dzieło. Sam pracowałem dla gram.pl 5 lat i etat to tutaj może miał naczelny, a i też nie jestem pewien, czy każdy.  

"Jako absolutny fan Spider-Mana"

No i to jest chyba jeden z problemów - jesteś fanem postaci, napaliłeś sie na grę i teraz się pultasz, bo zupełnie obcy Tobie człowiek dał ocenę 6/10 zamiast co najmniej 9/10. 

"pragnę zakomunikować wszystkim, że ta recenzja w mojej ocenie jest nic nie warta"

Ty nie masz problemu z recenzją. Ty masz problem z samą oceną. Nowacki mógłby napisać dokładnie taki sam tekst, gdzie każdy przecinek i kropka bylyby w tym samym miejscu, tylko zmienić ocenę z 6 na 9 i byłbyś zachwycony. 

 

W ogóle przeurocze, że tutaj tygodniami się nic nie dzieje, ale wystraczyła jedna niska ocena dla wyczekiwanego hitu i już ponad 30 komentarzy, a zapewne na tym się nie skończy. 

Edytowano przez Bambusek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dangerous95_PL napisał:

Autor recenzji stwierdza też, że fabuła jest nielogiczna. Z całym szacunkiem ale ani kanon Batmana ani Spider-Mana nigdy nie będzie logiczny!!! Dlaczego chyba każdy głupi może się domyślić, ale istotne jest też to, że ci bohaterowie nikogo nie zabijają. Rozumiem, że autor oczekiwał fabuły rodem z Incepcji ale chyba ktoś kto z założenia skończył dziennikarstwo powinien wiedzieć czym cechuje się popkultura komiksowa, zwłaszcza, że podobno tłukł ją od roku.

Zastanawiam się, o co chodzi z tym wtrętem o niezabijaniu, przecież nie czepiam się tego, że Spider-Man nie wyrywa wrogów głowy razem z kręgosłupem. Co do logiki - komiksy trzymają się kupy dużo lepiej niż ta gra.

"Jeżeli uważasz, że dziennikarze growi skończyli dziennikarstwo, no to od razu Tobie powiem, że źle uważasz. Znaczy część pewnie tak, ale bardzo niewielka" - Bambusek, ja akurat nawet dwa lata postudiowałem dziennikarstwo!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.09.2018 o 09:48, twilitekid napisał:

Z jednej strony chciałbym dołączyć do krytykantów tej recenzji bo w końcu sam jestem podjarany innymi reckami i czekam aż jutro sam zagram. Ale z drugiej strony pamietam wychwalanego Horizona, który dla mnie jest średniakiem na 6/10 i który wg mnie omamił recenzentów tylko grafika i byciem eksem, bo poza tym ten tytuł nic ciekawego wg mnie nie oferuje. 

Także ten - każdy ma prawo do własnej opinii.

"Horizon" ukończyłem wraz z dodatkiem i chętnie bym pograł dalej ... Już się nie mogę doczekać kontynuacja, ale ja jestem fanem serii "Assassin's Creed", więc ;)

Co do Pająka to nie wiem, czego co niektórzy oczekiwali po tej grze? To ma być huśtanie się na linie i akrobacje wśród drapaczy chmur NYC + obijanie gęb bandziorom i tyle - ja właśnie odebrałem moją edycję z artbookiem i stellboxem :P

Edytowano przez lis_23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę już pograłem i tak:

- Walka jest dosyć wymagająca, nie ma tu kontr znanych z serii Arkham i na początku jest dosyć trudno.

- Do systemu poruszania trzeba się przyzwyczaić i nie zawsze działa on tak dobrze, nie jest aż tak intuicyjny ale może to tylko ja tak mam ;)

- Po pierwszej walce z bossem muszę przyznać, że recenzenci mają racje i walki te są dosyć monotonne.

- Dubbing nie jest taki zły, jak się o nim mówiono, przynajmniej Spidey jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autor recenzji najwyraźniej doszedł do wniosku że wszystkie te elementy gry które mu się nie spodobały należy automatycznie uznać za zrealizowane źle i niesatysfakcjonująco.  A to już niestety lekka przesada. Ponieważ nie jest to wprawdzie gra idealna, jednak obok Arkham najlepsza gra tego typu. W tym sensie jest to recenzja zła, gdyż autor nie powinien narzucać swojego zdania czytelnikom (darujmy sobie argumenty w rodzaju że "przecież inaczej się nie da, bo w ogóle nigdy nie można być obiektywnym Ani bezstronnym").

Zachęcam do obejrzenia wideo recenzji. Albo na przykład o wiele lepszej tekstowej na Eurogamer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DUALSHOCKERS: 10/10

PRESS START: 10/10

EASY ALLIES: 9,5/10

GOD IS A GEEK: 9,5/10

GAME INFORMER: 9,5/10

GAMING NEXUS: 9,5/10

JUST PUSH START: 9,5/10

PLAYSTATION UNIVERSE: 9,5/10

STEVIVOR: 9,5/10

US GAMER: 9/10

GAMESPOT: 9/10

DESTRICTOID: 9/10

THESIXTHAXIS: 9/10

CGMAGAZINE: 9/10

TWINFINITE: 9/10

PUSH SQUARE: 9/10

JEUXACTU: 9/10

PLAYSTATION LIFESTYLE: 9/10

GAMING TREND: 9/10

EGM: 9/10

Dodam tylko, że tutejsza redakcja jest jedyną zajmującą się tematyką gier na ŚWIECIE, która oceniła tytuł poniżej 7/10.

 

Ale przecież gram.pl wie "lepiej"...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować