Zaloguj się, aby obserwować  
fanfilmu_pl

Grafika 3D

304 postów w tym temacie

Mam pytanko. Czy jest jakiś polski, darmowy program do grafiki 3D? Albo jakaś instrukcja jakobsługiwać się Blenderem? Bo ja dopiero zaczynam zabawę z grafiką 3D i nie bardzo wiem co trzeba robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blender jest dziwny :] I na moim kompie ma jakieś dziwne odchyły - problemy z wyświetlaniem menu, ale jakby się przyjrzeć może być całkiem niezły. Darmowy jest, ale nie posiada własnego renderera. Trzeba mieć do tego oddzielne biblioteki. Niestety te darmowe są zwykle mało efektywne - renderowanie zajmuje o wiele więcej czasu niż przy wykorzystaniu komercyjnych takich jak MentalRay czy Brazil.

W 3DStudio MAX robi się mnóstwo rzeczy, modele do gier czy efekty specjalne do filmów, cokolwiek sobie zażyczysz w 3D ;) Soft tego typu jest zawsze drogi bo rzeczy które można na nim zrobić dają później konkretne dochody - np. właśnie filmy czy gry.

Polecam przeglądać stronę deviantart.com, można tam znaleźć mnóstwo prac wykonanych m.in przy użyciu 3DS.

Z rzeczy przydatnych w 3D:

http://www.3d-palace.com/tmas/video.php?vid=63
całkiem niezły tutorial jak robić samochody

www.the-blueprints.com
strona z planami pomocnymi do wykonywania modeli 3D

www.3dm3.com
całkiem niezłe tutoriale do różnych programów

www.tutorialized.com
jeszcze więcej tutoriali

tutorialoutpost.com
zgadnijcie co? ;)

http://forums.ego-farms.com/
niezłe forum o 3D

http://www.cgindia.org/
tutoriale ;)

moje wypociny możecie znaleźć na merraton.deviantart.com ;)

Niestety cała ta zabawa z grafiką 3D wymaga posiadanie bardzo dobrych komputerów. Np. render tego Jaguara
http://www.deviantart.com/deviation/46631896/?qo=23&q=by%3Asaltshaker911&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps
zajął kolesiowi 12h...

Modelowania 3D uczył się z tutoriali wypuszczonych przez firmę Evermotion, polską firmę ;) Tutorial ''samochodowy'' kosztuje 99euro. sporo, ale zapewne jest wart tej kwoty. Więcej na:
http://www.evermotion.org

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam:P / Jak tam idzie praca w Blenderze ??xD Ja właśnie zacząłem od nowa i się wciągnąłem troszki :D Kupiłem książke podstawy modelowania xD Jutro zaczynam :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czesc, od niedawna zacząłem interesować się tworzeniem modeli 3D nawet ściagnąłem blendera ;) (ale nie wiem jak się nim obsługiwać).A tak w ogóle czy da się w nim stworzyć człowieka ? Proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:40, Bartek 93 napisał:

Witam :) Od niedawna interesuje się grafiką w 3D... na komercyjne programy mnie nie stać,
więc używam Blendera... Co sądzicie o mojej pierwszej racy?


Nie wiem jak z racą, ale praca całkiem fajna. Ja bym tak nie umiał - ja potrafię co najwyżej kran :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:41, ziptofaf napisał:

Nie wiem jak z racą, ale praca całkiem fajna. Ja bym tak nie umiał - ja potrafię co najwyżej
kran :)

Eh... literówka :P A biureczko zrobiłem z głowy, bez tuta... i było banalne do zrobienie :) później troche zabawy z oteksturowaniem i ustawieniem światła i voila

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:48, Bartek 93 napisał:

Eh... literówka :P A biureczko zrobiłem z głowy, bez tuta... i było banalne do zrobienie
:) później troche zabawy z oteksturowaniem i ustawieniem światła i voila


Jak na razie mój rekord w Blenderze to "elektrownia jądrowa" - niestety, bez dymu, tekstur i świateł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:49, ziptofaf napisał:

> Eh... literówka :P A biureczko zrobiłem z głowy, bez tuta... i było banalne do zrobienie

> :) później troche zabawy z oteksturowaniem i ustawieniem światła i voila

Jak na razie mój rekord w Blenderze to "elektrownia jądrowa" - niestety, bez dymu, tekstur
i świateł :)

Pokaż!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:50, Bartek 93 napisał:

Pokaż!


Chętnie, ale :
a) nie wyrenderowany.
b) nie wiem, gdzie jest projekt :)
Może jutro, jak gdzieś go znajdę na kompie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 21:40, Bartek 93 napisał:

Witam :) Od niedawna interesuje się grafiką w 3D... na komercyjne programy mnie nie stać,
więc używam Blendera... Co sądzicie o mojej pierwszej racy?


Wyglada na strasznie niskie. W dodatku tekstura podlogi ma zbyt dusze kafelki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 22:01, VanGogh napisał:

Czesc, od niedawna zacząłem interesować się tworzeniem modeli 3D nawet ściagnąłem blendera
;) (ale nie wiem jak się nim obsługiwać).A tak w ogóle czy da się w nim stworzyć człowieka
? Proszę o odpowiedź

Człowieka stworzyć się da. A na początek do nauki polecam podręcznik darmowy na wikibooks "Blender 3D Noob to Pro".

A tutaj staaaary render mojego obecnego projekty, czyli Astona DBR1, teraz są już normalne, bieżnikowane opony, szyba ma odpowiedni kształt, pojawiły się prawie wszystkie zewnętrzne detale, fotel, a obecnie pracuję nad deską rozdzielczą:
http://img233.imageshack.us/my.php?image=ndbr1bezmm4.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 22:59, MKRaven napisał:

A tutaj staaaary render mojego obecnego projekty, czyli Astona DBR1, teraz są już normalne,
bieżnikowane opony, szyba ma odpowiedni kształt, pojawiły się prawie wszystkie zewnętrzne
detale, fotel, a obecnie pracuję nad deską rozdzielczą:
http://img233.imageshack.us/my.php?image=ndbr1bezmm4.jpg


Napiszę tylko jedno słowo - SUPER! Ja tak w życiu nie umiałbym zrobić!!! Widać, że masz talent i doświadczenie w robieniu obiektów 3D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 23:06, ziptofaf napisał:

Napiszę tylko jedno słowo - SUPER! Ja tak w życiu nie umiałbym zrobić!!! Widać, że masz
talent i doświadczenie w robieniu obiektów 3D.

Heh no wielkie dzięki, tylko co do tego doświadczenia: może nie uwierzysz, ale... to mój pierwszy projekt. Tzn. pierwszy po przerobieniu ok. 80% podręcznika online "Blender 3D: Noob to Pro" na wikibooks, który tutaj wam polecam. Także porób z niego nieco ćwiczeń, a na pewno coś takiego będziesz mógł stworzyć :) .

A jak się tak podoba to niedługo wkleję nowszy render jak tylko zainstaluję Blendera po formacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2008 o 11:11, MKRaven napisał:

Heh no wielkie dzięki, tylko co do tego doświadczenia: może nie uwierzysz, ale... to
mój pierwszy projekt. Tzn. pierwszy po przerobieniu ok. 80% podręcznika online "Blender
3D: Noob to Pro" na wikibooks, który tutaj wam polecam. Także porób z niego nieco ćwiczeń,
a na pewno coś takiego będziesz mógł stworzyć :) .

Twój pierwszy projekt!? Gratuluję. Ale podręcznika raczej w całości nie przeczytam z jednego powodu - wolę grafikę 2D, w 3D zawsze się "gubię" :)

Dnia 14.08.2008 o 11:11, MKRaven napisał:

A jak się tak podoba to niedługo wkleję nowszy render jak tylko zainstaluję Blendera
po formacie.

To masz jeszcze lepszy? Dawaj! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2008 o 11:50, MKRaven napisał:

A pron Cię bardzo :) .

Wow! Jeszcze tylko oteksturować i będziesz mógł się pochwalić najładniejszą pracą na gram.pl! Choć i teraz jest super!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować