Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kodowanie popkultury: Gerwant Superman i etniczna Ciri

38 postów w tym temacie

BAME jest czasem określane jako po prostu „nie-biali” wiec może tej definicji tego głupiego bo chyba raczej rasistowskiego określenia niektórzy się obawiają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"na chwilę bierzacą" - ludzie czy ktoś to czyta? Przecież takie rzeczy pokaże nie tylko Word, ale i przeglądarka internetowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"choć i tak tacy z nas słowianie, jak z Brytów celtowie"

A może kolega rozwinąć? I najlepiej podaj jeszcze jakieś linki do badań, bo mam wrażenie że napisałeś to tylko żeby podgrzać atmosferę. 

Ogólnie cały felieton napisany na kolanie, z przejaskrawieniami i błędami, mający za zadanie swoją niekonwencjonalnością zmuszać do wchodzenia i klikania, co poniekąd mu się udało. Wybraniu Henrego na wiedźmina wcale nie towarzyszyła żadna burza, oczywiście pojawiły się głosy sprzeciwu i zdziwienia, może było nawet kilka krzyków, ale to raczej krzyki mniejszości. Większości się ten wybór podoba, ja wiem że w takich felietonach przesadzanie pomaga, ale naprawdę są inne sposoby zatrzymanie czytelnika.

Kolejna rzecz. Proszę oświeć mnie od kiedy polscy imigranci w Anglii są mniejszością etniczną? Żeby nie przedłużać odpowiem sobie sam, od nigdy, my nie jesteśmy mniejszością etniczną, tylko mniejszością narodową, a to jednak spora różnica. A może wcale różnica nie jest taka duża? Prawda jest taka, że jeśli ktoś popełnia taki felieton i nie zna podstawowych pojęć których używa i które są podstawą całego tworu, to cały ten twór zaczyna brzmieć raczej śmiesznie i mniej logicznie.

O błędach ortograficznych nawet nie wspominam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lucas, serio podziwiam optymizm i wiarę w rozsądek ludzi związanych z kinematografią brytyjską. Ja uważam, że jak już to prędzej rolę dostanie Hinduska, też w ramach rekompensaty za krzywdy. No wybacz, ale mi jednak trudno mieć wiarę w normalność ludzi, którzy potrafili olać portrety własnej królowej i w The Hollow Crown Małgorzata Andegaweńska jest murzynką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:

"choć i tak tacy z nas słowianie, jak z Brytów celtowie"

A może kolega rozwinąć? I najlepiej podaj jeszcze jakieś linki do badań, bo mam wrażenie że napisałeś to tylko żeby podgrzać atmosferę. 

Ogólnie cały felieton napisany na kolanie, z przejaskrawieniami i błędami, mający za zadanie swoją niekonwencjonalnością zmuszać do wchodzenia i klikania, co poniekąd mu się udało. Wybraniu Henrego na wiedźmina wcale nie towarzyszyła żadna burza, oczywiście pojawiły się głosy sprzeciwu i zdziwienia, może było nawet kilka krzyków, ale to raczej krzyki mniejszości. Większości się ten wybór podoba, ja wiem że w takich felietonach przesadzanie pomaga, ale naprawdę są inne sposoby zatrzymanie czytelnika.

Kolejna rzecz. Proszę oświeć mnie od kiedy polscy imigranci w Anglii są mniejszością etniczną? Żeby nie przedłużać odpowiem sobie sam, od nigdy, my nie jesteśmy mniejszością etniczną, tylko mniejszością narodową, a to jednak spora różnica. A może wcale różnica nie jest taka duża? Prawda jest taka, że jeśli ktoś popełnia taki felieton i nie zna podstawowych pojęć których używa i które są podstawą całego tworu, to cały ten twór zaczyna brzmieć raczej śmiesznie i mniej logicznie.

O błędach ortograficznych nawet nie wspominam. 

Też mi bardziej pasuje mniejszość narodowa, niż etniczna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:

"choć i tak tacy z nas słowianie, jak z Brytów celtowie"

A może kolega rozwinąć? I najlepiej podaj jeszcze jakieś linki do badań, bo mam wrażenie że napisałeś to tylko żeby podgrzać atmosferę. 

Ogólnie cały felieton napisany na kolanie, z przejaskrawieniami i błędami, mający za zadanie swoją niekonwencjonalnością zmuszać do wchodzenia i klikania, co poniekąd mu się udało. Wybraniu Henrego na wiedźmina wcale nie towarzyszyła żadna burza, oczywiście pojawiły się głosy sprzeciwu i zdziwienia, może było nawet kilka krzyków, ale to raczej krzyki mniejszości. Większości się ten wybór podoba, ja wiem że w takich felietonach przesadzanie pomaga, ale naprawdę są inne sposoby zatrzymanie czytelnika.

Kolejna rzecz. Proszę oświeć mnie od kiedy polscy imigranci w Anglii są mniejszością etniczną? Żeby nie przedłużać odpowiem sobie sam, od nigdy, my nie jesteśmy mniejszością etniczną, tylko mniejszością narodową, a to jednak spora różnica. A może wcale różnica nie jest taka duża? Prawda jest taka, że jeśli ktoś popełnia taki felieton i nie zna podstawowych pojęć których używa i które są podstawą całego tworu, to cały ten twór zaczyna brzmieć raczej śmiesznie i mniej logicznie.

O błędach ortograficznych nawet nie wspominam. 

Może to skrót myślowy, przez który należy rozumieć lata okupacji i wpływów różnych kultur (nie tylko okupacyjnych, Polska przez swoje położenie często była odwiedzana przez wiele różnych kultur, dopiero kilka wieków temu się to zmieniło)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:

"choć i tak tacy z nas słowianie, jak z Brytów celtowie"

A może kolega rozwinąć? I najlepiej podaj jeszcze jakieś linki do badań, bo mam wrażenie że napisałeś to tylko żeby podgrzać atmosferę. 

Ogólnie cały felieton napisany na kolanie, z przejaskrawieniami i błędami, mający za zadanie swoją niekonwencjonalnością zmuszać do wchodzenia i klikania, co poniekąd mu się udało. Wybraniu Henrego na wiedźmina wcale nie towarzyszyła żadna burza, oczywiście pojawiły się głosy sprzeciwu i zdziwienia, może było nawet kilka krzyków, ale to raczej krzyki mniejszości. Większości się ten wybór podoba, ja wiem że w takich felietonach przesadzanie pomaga, ale naprawdę są inne sposoby zatrzymanie czytelnika.

Kolejna rzecz. Proszę oświeć mnie od kiedy polscy imigranci w Anglii są mniejszością etniczną? Żeby nie przedłużać odpowiem sobie sam, od nigdy, my nie jesteśmy mniejszością etniczną, tylko mniejszością narodową, a to jednak spora różnica. A może wcale różnica nie jest taka duża? Prawda jest taka, że jeśli ktoś popełnia taki felieton i nie zna podstawowych pojęć których używa i które są podstawą całego tworu, to cały ten twór zaczyna brzmieć raczej śmiesznie i mniej logicznie.

O błędach ortograficznych nawet nie wspominam. 

Polscy imigranci jak najbardziej spełniają wymogi kategorii "mniejszość etniczna", chociażby dlatego że należą do grupy Słowian.

Lucas napisał: "Tam lokalni są Anglosasi, a wy - polscy imigranci - podpadacie pod ostanie dwie literki z akronimu BAME. (...) Jako kategoria opisowa, która miała ładnie zamaskować pojecie "obcy" BAME bywa traktowana po prostu ludność nie-anglosaska. (...) Bo stawiam dolary... no dobra, w tej sytuacji raczej funty przeciw orzechom, że Netflix szuka dziewczyny ze słowiańskim akcentem. Kupcie córze bilet do Londynu, jak umie grać, może się załapie - choć pewnie stoczy walkę z Rosjankami, Czeszkami, Ukrainkami czy innym kwiatem dawnej Jugosławii. Bo z punktu widzenia Anglosasa myśmy z jednej napływowej mniejszości etnicznej. (...) Na Wyspach Słowianie leżą w worku z napisem BAME".

Warto czytać uważnie.

Co do Brytyjczyków i Celtów - ci pierwi od dawna stanowią mieszankę różnych nacji, choć, owszem, wbrew opiniom wielu historyków, genetyczny wkład Celtów jest tam wciąż bardzo silny.

Definicja grupy etnicznej (Encyklopedia PWN):

grupa etniczna, 

grupa społ., którą charakteryzuje tylko jej właściwy zespół cech: nazwa (etnonim), język lub zdecydowanie odmienna gwara, wspólne pochodzenie z określonego terytorium lub od wspólnego przodka, świadomość historii i kultury, system wartości i symbolika grupowa, religia, poczucie więzi łączącej jej członków przy jednoczesnym dystansie do innych grup;

we współcz. procesach politycznych grupy etniczne próbują odnaleźć swoje miejsce w zmieniających się warunkach i nie poddać asymilacji; celem podejmowanych przez grupy etniczne działań nie jest uzyskanie odrębności polit. (choć i to ma miejsce), lecz możliwie szerokiej autonomii dla zachowania tożsamości etnicznej i kulturowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co więcej - kwestia odrębności państwowej zapewne nie ma wielkiej znaczenia dla brytyjskich urzędasów, którzy chcą sobie uprościć życie i pod mniejszość etniczną podciągną również mniejszość narodową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trashka napisał:

Co więcej - kwestia odrębności państwowej zapewne nie ma wielkiej znaczenia dla brytyjskich urzędasów, którzy chcą sobie uprościć życie i pod mniejszość etniczną podciągną również mniejszość narodową.

Miało być wielkiego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Trashka napisał:

Polscy imigranci jak najbardziej spełniają wymogi kategorii "mniejszość etniczna", chociażby dlatego że należą do grupy Słowian.

Kłamstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już z dziesięć razy próbuje dodać/wkleić post i coś mi error wyskakuje. Więc napiszę w skrócie, kolejny raz.

Mniejszość etniczna - brak własnego kraju

Mniejszość narodowa - posiada własny kraj

Nie jesteśmy mniejszością etniczną, bo mamy własny kraj. Jesteśmy za to mniejszością narodową, więc na casting Polki raczej iść nie mogą. 

Jaśniej się już nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:
35 minut temu, Trashka napisał:

Polscy imigranci jak najbardziej spełniają wymogi kategorii "mniejszość etniczna", chociażby dlatego że należą do grupy Słowian.

Kłamstwo.

Polacy nie należą do grupy Słowian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:

Już z dziesięć razy próbuje dodać/wkleić post i coś mi error wyskakuje. Więc napiszę w skrócie, kolejny raz.

Mniejszość etniczna - brak własnego kraju

Mniejszość narodowa - posiada własny kraj

Nie jesteśmy mniejszością etniczną, bo mamy własny kraj. Jesteśmy za to mniejszością narodową, więc na casting Polki raczej iść nie mogą. 

Jaśniej się już nie da.

Znam definicję grupy narodowej i mniejszości narodowej, jednakże polityka społeczna wrzuca mniejszości narodowe do jednego worka z mniejszościami etnicznymi.

Tak więc BAME pozwala Polkom iść na casting.

Jaśniej się już nie da :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Trashka napisał:

Polacy nie należą do grupy Słowian?

Nie należą do mniejszości etnicznej. 

BTW przekaż autorowi że może sam się obronić, pewnie czytał komentarze :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:
1 minutę temu, Trashka napisał:

Polacy nie należą do grupy Słowian?

Nie należą do mniejszości etnicznej. 

BTW przekaż autorowi że może sam się obronić, pewnie czytał komentarze  

Słowianie to wciąż grupa etniczna, sorry :) 

Wyrażam własne opinie, a nie bronię autora :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Trashka napisał:

Znam definicję grupy narodowej i mniejszości narodowej, jednakże polityka społeczna wrzuca mniejszości narodowe do jednego worka z mniejszościami etnicznymi.

No widać ewidentnie że znasz. 

Cytat z wiki: Mniejszość etniczna w odróżnieniu od mniejszości narodowej nie posiada i nigdy nie posiadała własnego państwa

4 minuty temu, Trashka napisał:

Tak więc BAME pozwala Polkom iść na casting.

Wg Twojej definicji tak. Ale to równie dobrze możesz kota nazywać psem i kłócić się czemu go nie wpuszczają na wystawę dla psów, skoro dla Ciebie jest psem :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Trashka napisał:

Słowianie to wciąż grupa etniczna, sorry :)

No tak, tylko że wyrażenie BAME nie odnosi się do grupy etnicznej, a do mniejszości etnicznej. Którą słowianie już nie są. Oj gubisz się we własnych zeznaniach Trashka :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:
3 minuty temu, Trashka napisał:

Słowianie to wciąż grupa etniczna, sorry

No tak, tylko że wyrażenie BAME nie odnosi się do grupy etnicznej, a do mniejszości etnicznej. Którą słowianie już nie są. Oj gubisz się we własnych zeznaniach Trashka  

Mniejszość etniczną można traktować jako grupę etniczną, która stanowi mniejszość w danym kraju i urzędasy tak robią :D

BAME pozwala iść Polkom na casting, bo jak już napisałam: polityka społeczna wrzuca mniejszości narodowe do jednego worka z mniejszościami etnicznymi. 

Ani się nie gubię, ani nie zeznaję ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować