Gram.pl

Rzecz o kolorze Cirilli z Cintry. Felieton Trafienie Krytyczne

69 postów w tym temacie

"Bo Helena była Ukrainką w książce i właśnie takie włosy miała. Miłośników Sapkowskiego jest w Polsce sporo, ale nie tyle, ile osób wychowanych na Sienkiewiczu. A mimo to żadnych protestów nie było."

Było było. Tylko internet nie był tak mocno obecny jak dziś, więc gównoburza wybuchła o mniejszym zasięgu. Miłośnicy poszukiwania rasizmu gdzie się da starannie unikają zazwyczaj wspominania o czasach przednetowych, a w tym przypadku każda ekranizacja Trylogii wywoływała oburzenie fanów (zwanych wówaczas miłośnikami literaatury) dostających białej gorączki, gdy jakaś postać nie pasowała im do wyobrażenia bądź opisów z książki. Ile było protestów przy "Potopie", że toskandal, żeby Kmicica grał Aazja:).

I w tym rzecz. Akcje z oburzeniem na dobór aktorów w ekranizacjach popularnych powieści były od zawsze. I nie miały nic wspólnego z rasizmem (bo wszystkich i tak grali biali). Fani powieści po prostu chcieliby, by te powieści były oddawane z godnie z ich wyobrażeniami. Teraz do tych oczekiwań fanów dorabia się rasizm. A wynika to wyłącznie z faktu wciskania na siłę gdzie się da aktorów rasy innej niż biała, "bo tak jest sprawiedliwie". Otóż nie sprawiedliwiej, tylko łatwiej. Wszystkich tych afer by nie było, gdyby komuś chciało się zrobić film z innymi niż biali bohaterowie opartym na oryginalnej historii. Dka przykładu - nikt nie protestował, że bohater seialu Luther nie był biały. Nie płakano, że oto taki fajny glina jest czarnoskóry. Ale ten sam aktor Idris Elba) w roli Rolanda już drażnił. To co, rasiści nie oglądali Luthera? Pacific Rim też nie? O zgrozo, Chińczykom i twórcom indyjskim jakoś się udaje udaje tworzyć oryginalne historie z nie białymi w rolach głównych, tylko w USA i Europie jakaś niemoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Tu nie chodzi o wierność oryginałowi, o walkę z polityczną poprawnością, o troskę o wyniki finansowe Netflix czy jakąkolwiek inną wymówkę, którą się przykrywa najzwyklejszą w świecie niechęć do osób, które mają inną zawartość melanin w skórze. I tylko w skórze, bo melaniny we włosach czy w tęczówce są już ok. Często, a właściwie, jak podejrzewam, w większości przypadków, głosiciele tych poglądów nawet nie są świadomi tego, że są one rasistowskie i wypływają z głęboko zakorzenionej w psychice ksenofobii."

A tak się akurat składa, że jeden z największych problemów współczesnego świata polega właśnie na tym, co kolega nam tu próbuje wpierać. Czyli że nie chodzi nam o logiczne argumenty i sensowną dyskusję, bo to tylko pozory, i że tak na prawdę to jesteśmy wszyscy rasistami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SwietyJudasz napisał:

Pan po prostu jest uprzedzony. Żaden poważny i wykształcony człowiek nie zrówna konserwatyzmu z rasizmem, tak jak zrobił to Pan. 

Szkoda, że napisałeś tak dużo, ale już w pierwszym zdaniu udowadniasz, że przeczytałeś nie to, co ja napisałem, tylko to, co chciałeś przeczytać. Ja zasugerowałem, że rasizm często się kryje pod płaszczykiem konserwatyzmu, ale to wcale nie oznacza, że konserwatyzm jest rasistowski. No, chyba że ktoś jest przyzwyczajony do generalizowania i oceniania zbiorowości na podstawie działań jednostki do niej należącej i na przykład uważa, że skoro terrorysta był Arabem, to wszyscy Arabowie są terrorystami. Tylko... to już znów jest właśnie ten typ myślenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Headbangerr napisał:

A tak się akurat składa, że jeden z największych problemów współczesnego świata polega właśnie na tym, co kolega nam tu próbuje wpierać. Czyli że nie chodzi nam o logiczne argumenty i sensowną dyskusję, bo to tylko pozory, i że tak na prawdę to jesteśmy wszyscy rasistami. 

Tak, właśnie na tym polega ten problem. W głębi wszyscy jesteśmy rasistami. Bo każdy człowiek w głębi boi się tego, co jest inne i czego nie zna. Zwierzęca część naszego mózgu tak po prostu działa. I problem jest wtedy, gdy ktoś pozwala temu ewolucyjnemu, nieracjonalnemu i nieuzasadnionemu już strachowi wpływać na swoje wypowiedzi i działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SpiralArchitect napisał:

Bardzo dobry bait. Chociaż w tym wypadku to poziom trudności za duży nie był.

Węgierski paprykarz też bardzo łatwo zrobić, co wcale nie znaczy, że nie jest pyszny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hirvi napisał:

 Ale ten sam aktor Idris Elba) w roli Rolanda już drażnił.

Mnie nie drażnił. To jest świetny aktor. A kolor skóry Rolanda jest zupełnie pozbawiony znaczenia w kontekście oryginalnej powieści. O wiele bardziej kontrowersyjne by było, gdyby nosił zupełnie nie pasujące do konwencji sombrero, albo strzelał z pistoletu a nie rewolweru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SwietyJudasz napisał:

Pan chciałby, aby postać Czarnej Pantery zagrał biały mężczyzna? Jeśli byłby Pan przeciwny to wtedy według Pana toku rozumowania sam Pan byłby rasistą!

Ależ oczywiście, że nie chcę, żeby Czarną Panterę grał biały, bo wtedy cały kontekst by się zmienił i film jako taki nie miałby sensu, gdyż to, że ta postać jest takiego a nie innego pochodzenia etnicznego ma kluczowe znaczenie dla fabuły. Z kolei kolor skóry Ciri, Geralta czy kogokolwiek innego nie ma absolutnie żadnego znaczenia i fabuła książek/gier nie byłaby w ogóle inna. Byłaby to zmiana równie znacząca jak zmiana ubrania z czarnego na ciemnozielone. Bez żadnego wpływu na kontekst. Więc jeśli ktoś przeciw niej protestuje, to nie w trosce o integralność oryginalnej opowieści, bo ta nie zostanie w żaden sposób naruszona, tylko dlatego, że po prostu woli białą skórę od jakieś innej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, KeyserSoze napisał:
8 godzin temu, SwietyJudasz napisał:
SwietyJudasz napisał:

Pan chciałby, aby postać Czarnej Pantery zagrał biały mężczyzna? Jeśli byłby Pan przeciwny to wtedy według Pana toku rozumowania sam Pan byłby rasistą!

Ależ oczywiście, że nie chcę, żeby Czarną Panterę grał biały, bo wtedy cały kontekst by się zmienił i film jako taki nie miałby sensu, gdyż to, że ta postać jest takiego a nie innego pochodzenia etnicznego ma kluczowe znaczenie dla fabuły. Z kolei kolor skóry Ciri, Geralta czy kogokolwiek innego nie ma absolutnie żadnego znaczenia i fabuła książek/gier nie byłaby w ogóle inna. Byłaby to zmiana równie znacząca jak zmiana ubrania z czarnego na ciemnozielone. Bez żadnego wpływu na kontekst. Więc jeśli ktoś przeciw niej protestuje, to nie w trosce o integralność oryginalnej opowieści, bo ta nie zostanie w żaden sposób naruszona, tylko dlatego, że po prostu woli białą skórę od jakieś innej. 

To co Pan pisze jest nieprawdą. Jakby Czarną Panterę grał biały to również byłoby to poprawne, ponieważ w Afryce również mieszkają biali więc pokazanie białego superbohatera, który ratuje słabych i bezbronnych czarnoskórych mieszkańców byłoby zasadne. Pamięta Pan, co pisał o tych, którzy nawoływali, aby do gry o średniowiecznych Czechach wciskać na siłę czarnoskórych? To jest ta sama liga. A teraz nagle jest Pan przeciw? Przecież to jest brak konsekwencji!

Ponadto można byłoby pójść o krok dalej i tylko dać białego Czarnego Panterę, ale i wszystkich mieszkańców również uczynić białymi, że nie byłoby żadnego czarnego, ewentualnie byliby jednostkowi. To tylko fantasy, jakiś tam komiks, więc możemy robić co chce z postacią i klimatem, więc można zrobić białą Afrykę lub ewentualnie akcję Czarnej Pantery przenieść gdzie indziej, ale już widzę krzyki niezadowolenie, że Czarna Pantera jest biała i akcja nie jest w Afryce lecz choćby w Czechach, gdzie dominują biali. Pan nie miałby nic przeciwko? Oczywiście, że by miał i ja również. Tak samo Wiedźmin to klimat średniowiecznej Europy, a więc wtedy klimat Europy białych ludzi. Żeby zachować klimat średniowiecznej Europy to siłą rzeczy ludzie tam mieszkający muszą być biali, bo klimat to nie tylko budynki, ubiór czy roślinność, ale i ludzie.

Edytowano przez SwietyJudasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SwietyJudasz napisał:

To co Pan pisze jest nieprawdą. Jakby Czarną Panterę grał biały to również byłoby to poprawne, ponieważ w Afryce również mieszkają biali więc pokazanie białego superbohatera, który ratuje słabych i bezbronnych czarnoskórych mieszkańców byłoby zasadne.

Bardzo mi przykro, ale chyba zupełnie nie zrozumiałeś tego, o czym jest Czarna Pantera...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, KeyserSoze napisał:

Bardzo mi przykro, ale chyba zupełnie nie zrozumiałeś tego, o czym jest Czarna Pantera...

Nie rozumiem, bo Pan tak twierdzi? Przecież Czarna Pantera to fikcja, tak jak Wiedźmin to fikcja. Tak samo Wiedźmin jest w klimatach średniowiecznej Europy, ale że to fikcyjny świat, tak samo Czarna Pantera w klimatach afrykańskich jest w fikcyjnym państwie z fikcyjnymi surowcami i przeciwnikami. Możemy zmienić mu kolor skóry, tak jak Wiedźminowi. Skoro możemy zmieniać średniowieczny klimat Wiedźmina to możemy też zmieniać afrykański klimat Czarnej Pantery na inny, czy to azjatycki czy europejski świat białych. To tylko fikcja. Tak zmienione filmy udawałyby tylko świat stworzony w źródłach, bo przekłamywałyby go. Skoro według Wiedźmina czarnoskórzy istnieli, ale byli zupełnie inną nacją, to stworzenie czarnej Ciri to zakłamywanie i tworzenie nowego świata inspirującego się książką, ale nie będącym światem z książki.

Edytowano przez SwietyJudasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiedźmin z tak wymieszanymi czarnoskórymi postaciami byłby osadzony w średniowiecznej Europy ze współczesnym społeczeństwem, zamiast średniowieczny klimat ze średniowiecznym społeczeństwem. Tak samo Czarna Pantera to klimat czarnej Afryki i dlaczego by go nie przenieść do arabskiej Afryki? Albo zostawić klimat czarnej Afryki ale dać społeczeństwo z czasów kolonialnych (czyli tak jak w Wiedźminie współczesne społeczeństwo do średniowiecznego klimatu) do czarnego afrykańskiego klimatu, gdzie główny bohater, do którego należy bohater byłby biały, tak jak biali wtedy władali Afryką? A może do tego klimatu też przenieść współczesne społeczeństwo europejskie, gdzie byłoby tam tylu samo białych co czarnych? Gdzie problemem nie byłby rasizm, a określony wróg, którym pałają te i inne powody, można je dowolnie zmieniając, zachowując te same imiona bohaterów. Skoro Achilles jest czarny, to czemu T'Challa nie może być biały? Może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, właśnie na tym polega ten problem. W głębi wszyscy jesteśmy rasistami. Bo każdy człowiek w głębi boi się tego, co jest inne i czego nie zna. Zwierzęca część naszego mózgu tak po prostu działa. I problem jest wtedy, gdy ktoś pozwala temu ewolucyjnemu, nieracjonalnemu i nieuzasadnionemu już strachowi wpływać na swoje wypowiedzi i działania.

A to bardzo ciekawe. Jakiś czas temu w sejmie dyskutowany był przepis mający zagwarantować, że co najmniej ~ileśtam miejsc w ławach musi być obsadzone przez kobiety. Oczywiście jeśli chodzi o minimalną ilość mężczyzn na sali przepis nic nie ustalał. Prowadziło to również do sytuacji, w której mogło się zdarzyć, że ktoś uzdolniony został odrzucony na rzecz osoby mniej zdolnej, bo ważne było, żeby płeć się zgadzała. Protestujący i podpierający się powyższymi argumentami zostawali obrzucani przez sejmowych krzykaczy błotem jako szowiniści i nie-prawdziwi mężczyźni. W powyższym artykule widzę podobną tendenchę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak komuś nie podoba się aktor grający daną rolę to jest rasistą? Bo do tego sprowadza się cała walka o Ciri. I gdyby miała zielone włosy to ludzie tak samo podnosiliby larum. Po prostu to czy włosy są szare czy blond nie jest aż tak znaczące jak kolor skóry.  Jeżeli to jest rasizm to "rasistowskie" jest 3/4 społeczeństwa bo mają po prostu mindfuck kiedy oczekują białej Ciri a potem nagle widzą kogokolwiek innego. Może po paru odcinkach przywykną i im się spodoba. Niemniej rzygać mi się chcę jak widzę wszędzie wpychanie ideologii i doszukiwanie się rasizmu.

Poza tym wszyscy dobrze wiemy, że Netflix w du**e ma jakość aktorów a martwi się tylko poprawnością polityczną i do każdego serialu wpycha wielokolorowe, wielowyznaniowe, wieloorientacyjne postacie na siłę co czasami kończy się komicznie.

Edytowano przez piomink

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że tutaj chodzi jedynie o prostą niezgodność cech. Rasizm to uprzedzenie lub gorsze traktowanie. Tutaj tego nie ma. To tak jakby do roli 80 latki poszukiwano 16 latek. Wiadomo, że ludzie by się wkurzyli. Nie można udawać, że kolor skóry nie istnieje skoro autor sam twierdzi, że to cecha taka jak kolor oczu czy włosów. I ta cecha nie pasuje do postaci - kropka.

Rozumiem, że autor w przypadku wspomnianego wcześniej przykładu broniłby praw 16 latek do grania 80 latek bo przecież 16tki mają takie same prawo do grania 80 jak 70tki czy 90tki :)))

Mi np. nie bardzo podoba się sam Geralt - Superman bo wg mnie jest za młody, ale liczę na dobry make-up. Czy dla mnie też znajdzie się jakaś etykietka uprzedzonego? Chętnie bym się pośmiał.

P.S. Trzeba autorowi przyznać, że nieźle pobudza ruch na stronie swoim trollowaniem. Już dawno tylu komentarzy pod żadnymi wypocinami nie widziałem.

Edytowano przez piomink

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc krótko: jak immersję psuje ci fakt, że postać ma innego koloru włosy niż w książce, to jest ok. Ale jak chodzi o kolor skóry to jesteś rasistą. I nawet sam pewnie tego nie wiesz, że jesteś, ale to najbardziej oczywisty wniosek, więc pewnie prawdziwy.

Taki właśnie poziom ma debata o rasizmie w naszym kraju. I ja wiem, że jak szambo wy&%^bie to zawsze zwiększa się ruch na stronce, ale poruszanie poważnych problemów poprzez tak niepoważne przykłady i argumenty jest po prostu smutne. Bo niestety jak prawie wszyscy są już obwołani rasistami, to coraz mniejszy wstyd tym rasistą być. A to się nigdy nie kończy dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie zrozumieć, czemu implikuje mi się, że jestem rasistą tylko dlatego, że uważam, iż rolę Ciri powinna grać kobieta o jasnej karnacji. Ba, nawet już nie tyle co powinna grać, co fakt, że nie należały wyłączać białych kobiet z kastingu do tejże roli. Czy to już nie jest rasistowskie? Moim zdaniem ten felieton jest napisany na pompie tzw. "lewactwa" by pokazać jak źli są ci "prawacy", podczas gdy większość odbiorców ma to po prostu gdzieś i najzwyczajniej w świecie uważa, że na Ciri pasuje bladolica, albowiem tak właśnie była opisana w książce. Jest też wolność słowa, skoro i pan Sławek popłynął ze swoją opinią, to moja jest taka, że chcę białą aktorkę gdyż taki jest jej pierwowzór literacki. Jestem rasistą? Być może. Zapytajmy moich znajomych, którzy nie są Polakami ani też białymi ludźmi, bo o dziwo tacy także czytali Wiedźmina (oczywiście, sława zyskana dzięki grze. I wspaniale!) i teraz pytanie. Czy oni też podnoszą sztandary husarii by ratować polski wąs przed zgnilizną z Zachodu? Też są rasistami i konserwatywnymi januszami? Ludzie, opanujmy się.

Jako naczelny "rasista" stanął bym w pierwszy szeregu krytyki jakby chciano w roli Szaki, wodza Zulusów, obsadzić białego. Krytykowałbym białą Czarną Panterę. Krytykowałbym Ofirczyków i Zerrikan, gdyby byli grani przez bladolice twarze o włosach koloru anielskiego blondu. Dlatego też jako fan Wiedźmina od długich lat, krytykuję ograniczenie kastingu na Ciri tylko dla aktorek będące BAME. (Oczywiście, jeśli są to prawdziwe przesłanki. Nadal pamiętajmy, że nie zostało to oficjalnie potwierdzone.) 

Uważam więc, że ten felieton jest nietrafiony, słaby i do tego podparty tak beznadziejnymi, typowo polskimi (O zgrozo!) zabiegami stylistycznymi. Zacząć z pompą! O tym jak janusze z husarskimi skrzydłami jadą bronić białości Ciri, bo przecież tylko nosacz sundajski z wąsem może mieć problemy w tej kwestii! Bronić Sapka! Niechaj bębny wojny już biją a my ostrzmy nasze kopie. Jaja ktoś sobie robi? 

"Czerwone sztandary uniosły się wysoko, by łopotać na wietrze w promieniach słońca wolność. Bo oto nadchodzi, czarna fala rasistów, niczym morze błota się wylewa. Bij, zabij rasistów! Wbij w grunt tych, co ośmielają się wskazywać odrębność od ksiażki! A niechaj tylko powie który, że kolor skóry się mu nie podoba! Nasze klingi pokryje nowa czerwień, naszych wrogów. Cwałujmy więc na rasistów!" 
Też tak potrafię ale pytam się, po co? Moim skromnym zdaniem, jest to trochę naplucie w ryja czytelnikom i ci, którzy się nie zgadzają, są de facto sprowadzeni przez pana Sławka do postaci konserwatywnych husarzy z imieniem na J. 

Szczerze mówiąc, jestem już zmęczony tą wojną o rasizm. I tym bardziej jestem zawiedziony, że takie tematy są poruszane na gram.pl, gdzie oczekiwałem ostoi spokoju, w której łączy nas miłość do gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Halfofpumpkin napisał:

Nie jestem w stanie zrozumieć, czemu implikuje mi się, że jestem rasistą tylko dlatego, że uważam, iż rolę Ciri powinna grać kobieta o jasnej karnacji.

Ten artykuł śmierdzi lewackim bełkotem z kilometra, dyskusja na argumenty nie ma sensu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KucharzSnaf napisał:

Padłem i leżę ze śmiechu, mówisz o tych gównianych artykułach na GOLU typu 5 najlepszych, 10 najlepszych tworzonych tylko po to aby prowokować i dzielić graczy, no to współczuje.

Miałem na myśli bardziej artykuły w stylu "Walka mieczem - gry kontra rzeczywistość", albo "Absurdy ACO w prawdziwym życiu" czyli materiały których poziom jest dla Serafina, czy takiego innego Nowackiego nie do osiągnięcia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KeyserSoze napisał:

Tak, właśnie na tym polega ten problem. W głębi wszyscy jesteśmy rasistami. 

Jedyne dwa mądre zdania który napisałeś w całym tym temacie. Chociaż znając Ciebie, nawet to przypadkiem Ci wyszło. Problem z brakiem tolerancji jest taki że rasiści się do tego jawnie przyznają. Ty z kolei jesteś hipokrytą z równie wielkim brakiem tolerancji wobec innych ludzi, a może nawet i większym, tylko nie masz cojones żeby się do tego przyznać :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się