Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Polityka w grach? Twórcy Cyberpunku 2077 chcą pokazać branży, jak to się powinno robić

18 postów w tym temacie

Pokazali jak się robi gry i dodatki, a mimo tego złe korporacje mają to gdzieś i doją debili na lewo i prawo.

Nawet jak tutaj pokażą, to tamci wzruszą ramionami i dalej swoje głupotki będą umieszczać.

Poza tym jak gra odnosi się do czasów współczesnych, skoro akcja dziać się będzie dopiero za 59 lat?

Edytowano przez Sanders-sama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oby to zrobili z głową, bo obecnie jeśli pojawia się jakiś watek polityczny to albo jest to polityczna poprawność, albo kpiny z Trumpa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sanders-sama napisał:

Pokazali jak się robi gry i dodatki, a mimo tego złe korporacje mają to gdzieś i doją debili na lewo i prawo.

Nawet jak tutaj pokażą, to tamci wzruszą ramionami i dalej swoje głupotki będą umieszczać.

Poza tym jak gra odnosi się do czasów współczesnych, skoro akcja dziać się będzie dopiero za 59 lat?

Problemy obecnego świata są na tyle uniwersalne, że można je z powodzeniem podchwycić w innej scenerii i miejscu na osi czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem za! Pokażcie Panowie prawdziwe oblicze dzisiejszego świata takim jaki jest ;) i jakim może się stać, na pewno wielkie korporacje nic z tego sobie nie zrobią, ale chodzi o ludzi, seria wiedźmina doskonale pokazała bogactwo naszej słowiańskiej fantastyki i zaintrygowała wiele ludzi.
Myślę że tym razem to szczęki będą opadać, nie tylko od grafiki etc., a od świata, postaci, zadań i całej historii. Mam nadzieję że przez długi czas będę w szoku! :D i to pozytywnym.
Co jak co, Redzi na pewno nas nie zawiodą! Ba!! Powiodą!! xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolamonx napisał:

Jestem za! Pokażcie Panowie prawdziwe oblicze dzisiejszego świata takim jaki jest ;) i jakim może się stać, na pewno wielkie korporacje nic z tego sobie nie zrobią, ale chodzi o ludzi, seria wiedźmina doskonale pokazała bogactwo naszej słowiańskiej fantastyki i zaintrygowała wiele ludzi.
Myślę że tym razem to szczęki będą opadać, nie tylko od grafiki etc., a od świata, postaci, zadań i całej historii. Mam nadzieję że przez długi czas będę w szoku! :D i to pozytywnym.
Co jak co, Redzi na pewno nas nie zawiodą! Ba!! Powiodą!! xD

Widzę, że niezły optymista z Ciebie. Ja myślę dokładnie tak samo ! XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwestie polityczne też trzeba umieć poruszać. Nie wszystkim się to umiejętnie udaje, więc wolą ich zwyczajnie unikać. Mam nadzieję, że CDPR uda się właśnie w umiejętny sposób poruszyć jakieś ciekawe i mniej eksploatowane problemy współczesnego świata. Z drugiej strony, jeśli Cyberpunk2077 ma być grą dla dorosłych, to trudno było oczekiwać braku polityki.

3 godziny temu, Sanders-sama napisał:

Poza tym jak gra odnosi się do czasów współczesnych, skoro akcja dziać się będzie dopiero za 59 lat?

Cechą dobrego SF jest właśnie odnoszenie się do współczesnych problemów. A to, że akcja gry dzieje się w 2077r. nie ma zupełnie znaczenia - jest to tylko sceneria. Równie dobrze gra mogłaby się toczyć w 3077r. i też poruszać współczesne problemy. Zresztą, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy SF tak mówił o celach fantastyki naukowej:

Cytat

Myślę, że w czasach wielkiego zamętu i wielkich nieszczęść fantastyka naukowa będzie miała rację bytu. Będzie nadal służyła tym celom, którym służy obecnie: czy to ostrzeganiu przed niebezpieczeństwami, czy to pocieszaniu społeczeństw stojących w obliczu jakichś ostatecznych prób.

Niestety, obecnie spora część gier, filmów, książek w klimatach SF, to prawie wyłączne skupianie się fantastycznej scenografii oraz fikuśnych gadżetach, za którymi nic nie stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Niestety, obecnie spora część gier, filmów, książek w klimatach SF, to prawie wyłączne skupianie się fantastycznej scenografii oraz fikuśnych gadżetach, za którymi nic nie stoi.

Procz Altered Carbon, tam w bardzo fajny sposob przedstawiane sa problemy swiata wspolczesnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie. Dobre SF odnosi się do potencjalnych SKUTKÓW dzisiejszych problemów. Ja nie gram w gry i nie czytam SF po to żeby mi ktoś ścierał w czoło "Trump zły a biali to naziści" jak to się teraz robi w stanach. 

Jak chce tych bzdur słuchać to sobie włączę jakieś niemieckie ścierwo. Jest w czym wybierać bo mają lwia część naszego rynku medialnego.

Gram i czytam żeby się od tego oderwać. Poznać coś nowego. Pomyśleć nad czymś innym. Nie brakuje ciekawych zagadnień żeby trzeba było mi pokazywać to co znam. 

Polityka muszą się bawić bo to Cyberpunk. Kwestia korporacji i małych ludzi jest tam dość ważna. Ale sukces W3 nie powinien im uderzyć do głowy.

Nadal mogą wszystko spieprzyć. Nie byli by pierwsi 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MisioKGB napisał:

Procz Altered Carbon, tam w bardzo fajny sposob przedstawiane sa problemy swiata wspolczesnego.

Jakby się dobrze zastanowić to pewnie jeszcze kilka wyjątków by się znalazło. Ja wymienionej przez Ciebie książki jeszcze nie czytałem (czeka ona na swoją kolej), więc się o niej nie będę wypowiadał. Jeśli natomiast miałeś na myśli serial, to pozostaje mi wierzyć na słowo - nie przepadam za serialami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Gregario napisał:

Jakby się dobrze zastanowić to pewnie jeszcze kilka wyjątków by się znalazło. Ja wymienionej przez Ciebie książki jeszcze nie czytałem (czeka ona na swoją kolej), więc się o niej nie będę wypowiadał. Jeśli natomiast miałeś na myśli serial, to pozostaje mi wierzyć na słowo - nie przepadam za serialami.

Książki nie czytałem, a o serialu wspominałem. Polecam, choć skoro nie oglądasz seriali to moje polecenie jest raczej marnym argumentem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2018 o 23:50, MisioKGB napisał:

Książki nie czytałem, a o serialu wspominałem. Polecam, choć skoro nie oglądasz seriali to moje polecenie jest raczej marnym argumentem!

Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków książki są zdecydowanie lepsze od swoich ekranizacji, więc jeśli polecasz serial, to o książkę mogę być raczej spokojny. Tak, czy inaczej dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.10.2018 o 04:50, Gregario napisał:

Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków książki są zdecydowanie lepsze od swoich ekranizacji, więc jeśli polecasz serial, to o książkę mogę być raczej spokojny. Tak, czy inaczej dzięki :)

Sądzę, że tak jest głównie dlatego, że ekranizacja książki jest dopiero po osiągnięciu rozgłosu przez książkę. Każdy czytelnik ma swoją wizję której reżyser filmu "powinien" sprostać i rzadko kiedy to się udaje.  Największą sztuką jest tak zrealizować film, aby podobała się największemu gronu czytelników. Jako przykład podam ekranizację Wiedźmina, która była słabo udana. Ale już gra (właściwie: saga) Wiedźmin, moim zdaniem, przewyższyła, i to znacznie, cały cykl powieści Sapkowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.10.2018 o 19:02, KrzysztofMarek napisał:

Sądzę, że tak jest głównie dlatego, że ekranizacja książki jest dopiero po osiągnięciu rozgłosu przez książkę. Każdy czytelnik ma swoją wizję której reżyser filmu "powinien" sprostać i rzadko kiedy to się udaje.  Największą sztuką jest tak zrealizować film, aby podobała się największemu gronu czytelników. Jako przykład podam ekranizację Wiedźmina, która była słabo udana. Ale już gra (właściwie: saga) Wiedźmin, moim zdaniem, przewyższyła, i to znacznie, cały cykl powieści Sapkowskiego.

Prawdę mówiąc, pisząc to co zacytowałeś nie miałem na myśli akurat tego aspektu sprawy. Bo oczywiście zgodzę się z tym, że ludzie po przeczytaniu książki mają jakieś o niej wyobrażenie, ale dopóki nie jest ono zbyt szczegółowe i nie jest uznawane za jedyne słuszne, nie stanowi to problemu. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że mówimy o naturalnych zmianach w filmie wynikających z adaptowania książki do warunków filmowych (np. pominięcie mniej ważnych wątków).

Dla mnie clou problemu z filmami na podstawie książek tkwi w czymś innym - w dostosowywaniu. Nie oszukujmy się, coraz częściej filmy na podstawie książek nie są - w pierwszej kolejności - kręcone z myślą o czytelnikach tych książek, tylko o szeroko rozumianym gronie widzów. Przy takim sposobie myślenia, paradoksalnie to nie zadowolenie czytelnika danej książki jest w centrum zainteresowani twórców filmu, tylko zadowolenie osoby, która książki mogła nawet nie mieć w ręku. Może bierze się to z założenia, że miłośnik danej książki widząc film na jej podstawie pójdzie na niego od razu do kina, a inne osoby trzeba jakoś specjalnie do niego przekonać. Oznacza to ni mniej ni więcej, że do takiego filmu specjalnie wprowadzane są zmiany, aby zwiększyć jego atrakcyjność i tym samym przyciągnąć jak największą liczbę widzów. Trudno też po wprowadzeniu takich zmian ciągle używać terminu ekranizacja, dlatego coraz częściej mówi się raczej o tzw. "filmach na podstawie". Chociaż zdarzają się i takie przypadki, w których sklasyfikowanie filmu nawet jako "film na podstawie" jest wg mnie dużą przesadą lub nawet nieporozumieniem. Bo jak sklasyfikować film, który powstał na podstawie książki i ma nawet ten sam tytuł, ale po dostosowaniu ma np. zupełnie inne zakończenie? Przykład: książka i film pt.: "Jestem legendą" - dwa odmienne zakończenia, co przekłada się na dwie diametralne różne wymowy i zupełnie inny odbiór obu tych dzieł.

Aby było ciekawiej, zjawisko dostosowywania można zaobserwować nie tylko podczas przenoszenia książek na srebrny ekran, ale również podczas tworzenia kolejnych części książek, filmów, gier itd. Spektakularnym tego przykładem w branży gier jest seria Warhammer 40k: Down of War. Pierwsza część gry była świetnym klasycznym RTSem, który szybko zyskał sporą popularność i dzięki czemu do gry powstały 3 duże dodatki. W drugiej części zaczęto dostosowywać grę (np. uproszczono tryb wieloosobowy), aby przyciągnąć nowe grupy odbiorców. Efekt był taki, że gra straciła na popularności (do gry powstały tylko 2 dodatki), a tryb wieloosobowy nigdy nie cieszył się wielkim powodzeniem. Trzecia gra z serii to oczywiście kolejna porcja dostosowywania i próba przyciągnięcia do gry miłośników MOBA. Pójście za modą skończyło się ogłoszeniem kilka miesięcy po premierze DoW3, że w związku z bardzo słabą sprzedażą gry, nie powstanie do niej żaden duży dodatek.

Dlatego generalnie uważam dzieła pierwotne (oryginalne) za lepsze od tych wtórnych. A jeśli chodzi o dostosowywanie, to mogę je skwitować parafrazując ludową mądrością: "Jeśli coś jest dla wszystkich, to jest dla nikogo".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować