Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Ciemne chmury zbierają się nad Steamem. Zaczyna się nowa cyfrowa rewolucja?

10 postów w tym temacie

"Konsumentom jeszcze nigdy konkurencja nie zrobiła nic złego". W takim razie ja zapytam: co dobrego mnogość platform sprzedażowych przyniosła nam do tej pory? Na pewno nie niższe ceny, bo choć część wydawców omija steamowe marże poprzez stosowanie własnych kanałów dystrybucji, wciąż musimy płacić tyle samo, co wszędzie - a często nawet więcej. Co więcej, o ile duże przeceny produkcji dostępnych na Steam następują już kilka miesięcy po premierze, tak w przypadku wspomnianej "konkurencji" proces ten następuje o wiele wolniej. Nie bez znaczenia jest też sam stan techniczny platform: niech podniesie rękę ten, komu nigdy nie zdarzyło się zakląć siarczyście po kolejnym błędzie/utracie połączenia podczas korzystania z takiego np. Uplay. A funkcjonalność? Czy autor zdaje sobie sprawę, że Origin do dziś nie posiada funkcji przenoszenia zainstalowanych gier na inny dysk/partycję?

Epic wszedł na rynek z impetem, ale pytanie, czy odniesie sukces na dłuższą metę? To, że Fortnite cieszy się wielką popularnością, nie sprawi, że wszyscy nagle przerzucą się na sklep dewelopera. Można kusić darmowymi prezentami, ale już przykład GOG pokazuje, że niekoniecznie przekłada się to na przywiązanie klienta. Stawki prowizyjne zależą od kaprysu Valve i firma Newella może je w każdej chwili obniżyć wytrącając Epicowi kolejny argument. Brak DRM? Dla jak wielu osób ma on tak naprawdę jakiekolwiek znaczenie? Teoretycznie najważniejszą kartą atutową jest wyłączność na dystrybucję, ale to z kolei zbyt duże ryzyko, by podjęli się go naprawdę duzi gracze, a niszowe produkcje pokroju Ashen nie przyciągną wystarczającej uwagi potencjalnych klientów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jakaś FIFA była na Steamie to tak dawno temu, że chyba nikt tego już nie pamięta. Firmy japońskie jak Capcom nie odejdą, bo zanim w ogóle załapią, co się dzieje to minie kolejna dekada. Ubisoft pomimo swojego UPlay nadal jest na Steamie. Więc jedyna potencjalnie odczuwalna strata to ten CoD. 

Do Epic jak na razie to przechodzą głównie mniejsi deweloperzy liczący na to, że tam będą mieli lepszą widoczność. A jak będzie to się przekonamy w okolicach 2020 - 2021, kiedy zacznie wychodzic ile finansowo daje czasowe ograniczenie gry tylko do sklepu Epic. 

I mam wrażenie, że prasa w całej tej sprawie przecenia moc Fortnite. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Dużo devów będzie się trzymać stricte z gigantem, który jest najbardziej rozwinięty i posiada najwięcej opcji. Steam oferuje mnogość takowych, i jeszcze iirc otwarte API. Rozwijają obecnie jeszcze Protona, który pozwala na łatwiejsze przeportowanie gier na Linuxa. Znacznie bardziej rozwinięte opcje COMMUNITY, możliwości API i co najważniejsze opcje monetyzowania (karty, tła, przedmioty w grach etc.) no i wprowadzają co rusz nowe funkcje. Epic Store, Origin, czy M$ Store oferują co najwyżej API do gier Online czy Achivementów, są to platformy tworzone typowo pod zarobek, brakuje poprawnego wsparcia dla community (każda gra musi mieć własną strone z forami etc.) brak OAuth przy użyciu kont (no po za m$ ale to inna kwestia) i dużo by wymieniać
2. Epic Store obecnie posiada swoje produkcje i innych twórców, jednak nadal nie zwalnia to ich z faktu że sami w ToS mają napisane paragrafy, które są wbrew/łamiące RODO
3. Uplay z tego co pamiętam ma gry stworzone/wydane przez Ubisoft więc to platforma bardziej zamknięta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miło by było, jakby Steam doczekał się prawdziwej konkurencji, GOG to nie ta skala, a inne przedsięwzięcia to jakoś póki co szczęścia za bardzo nie miały (Desura na przykład czy bodajże Capsule od GMG). Origin czy Uplay to żadna konkurencja, nie tylko z powodów wymienionych przez przedmówców, ale też dlatego, że to w pierwszej kolejności DRM EA czy Ubi (jakoś ciężko znaleźć np. gry EA na Uplay'u, na Steamie jakoś tak zgodniej tytuły obu wydawców koegzystują :), poza tym wersje steamowe i tak często wymagają dodatkowo uruchomienia i zalogowania się do takiej czy innej platformy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielu, że już o nie wspomnę o tych większych "graczach" próbowało zdetronizować już Steama... i g**** im z tego wyszło :P Właściwie to udało im się jedynie odnieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Chyba za bardzo się podjaraliście tym fortnitem, bo prawda jest taka że ten tytuł w rzeczywistości nie ma i nie stanowi żadnej siły przebicia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam, ze kluczem do tego czy Steam nadal będzie TOP czy nie, będzie wydanie RD2 na PC - kto wyda i na jakiej platforie może zgarnąc rynek...może nie musi...przykład Wichera pokazał inaczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Steam store ma wiele gier i wiele gier wymusza używanie Steam. I to by było na tyle.

Cała otoczka Steam to dno i metr mułu: najgorsza przeglądarka internetowa, daremny czat, totalitarnie rozwiązana aktualizacja, ciągle szwankujący moduł Community  ...edytor postów nawet gorszy od tego na gram.pl. Bez żalu porzucę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skończyły się czasy hitów wszechczasów, takich jak WoW, LoL czy inne CS. Fortnite taki nie będzie. Za jakiś czas znudzi się publiczności, jak 99% innych gierek i tyle będzie z tej lokomotywy napędowej sklepu. Ja tam w żadną rewolucję nie wierzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze w tym wszystkim to że taki crap jak fortnite naprawdę może rozdawać karty. Valve niegdyś kojarzone z takimi produkcjami jak Half Life, CS, L4D czy Portal niestety skupiło się na zrobieniu sklepu. Coś co przynajmniej mnie przyciągało do tej platformy dawno odeszło. Ktoś powie a co ma produkcja gier do prowadzenia sklepu? Otóż produkty na wyłączność. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować