Zaloguj się, aby obserwować  
Moras1990

Prawo Jazdy

3451 postów w tym temacie

Dnia 26.11.2010 o 16:52, DesMonD__PL napisał:

> we wtorek 6 podejście i teraz już musi mi się udać :D

I co udało się ? ;]


Niestety nie.... na łuku za wcześnie zahamowałem i nie zmieściłem się w kopercie... dwa razy. Cóż.. kolejne 320 zł pójdzie w błoto, bo muszę teraz znów 5h wykupić jazd :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ach, współczuję. Już sobie wyobrażam, co mnie czeka za 2 lata ;]
Hehe ja będę próbował zdać z 13 razy...

A może okaże się dla ciebie szczęśliwa 7
Powodzenia życzę^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądając internet natknąłem się na coś takiego i postanowiłem wkleić to tutaj :



Rewolucja w prawach jazdy!

Reedukacyjne kursy dla kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne, nadzór nad młodymi kierowcami, nowe kategorie praw jazdy i ściślejszą kontrolę nad ośrodkami szkolenia - wprowadza ustawa uchwalona w piątek przez Sejm.


Za przyjęciem ustawy o kierujących pojazdami było 259, przeciw 124 posłów, czterech wstrzymało się od głosu. Izba przyjęła dwie poprawki dotyczące m.in. dat wejścia w życie poszczególnych artykułów.

Zgłoszony przez rząd projekt miał na celu zmniejszenie liczby ciężkich wypadków drogowych - w Polsce trzykrotnie wyższej niż średnia w krajach UE - i zminimalizowanie nieprawidłowości w szkoleniu kierowców. Ustawa dostosowuje też polskie prawo do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.


Na kurs reedukacyjny - a nie ponowny egzamin, jak obecnie - będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne.

Dla początkujących motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria - prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle - A1 (w wieku 16 lat) lub A2 - jeśli skończy 18 lat. Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać odpowiednio o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat.

Celem zmian jest zapobieganie sytuacji, w której młodzi i niedoświadczeni kierowcy mają dostęp do ciężkich i szybkich motocykli.

Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane.
Rozwiązania dotyczące okresu próbnego dla młodych kierowców obowiązują m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat.

Ustawa ma ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Inny cel ustawy to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda. Instruktorzy zostaną również poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym; będą też musieli co roku uczestniczyć w kursach doskonalących.


Link do oryginalnego artykułu niżej :

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>>>...Na kurs reedukacyjny - a nie ponowny egzamin, jak obecnie - będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne

Mnie się podoba:D Co prawda odkąd mam prawko (w styczniu miną 4 lata) nie dostałem jeszcze mandatu ale zawsze to lepiej jeździć ze świadomością, że prawka za punkty nie zabiorą:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze zmiany jak już ktoś wyżej wspomniał będą dotyczyć motocyklistów.
Nie podoba mi się też 2 letni okres próbny dla nowych kierowców kategorii B ... Chociaż z drugiej strony ... mnie i tak nie będzie dotyczył a może poprawi trochę bezpieczeństwo bo odkąd zrobiłem prawko naoglądałem się jak jeżdżą niektórzy ... Dobrą zmianą jest kurs reedukacyjny ale brakuje mi wprowadzenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres znacznie dłuższy niż obecnie oraz dożywotniego pozbawienia praw do prowadzenia pojazdów mechanicznych dla recydywistów. Poza tym aby poprawić bezpieczeństwo na drogach powinni zacząć robić porządne drogi ... a budowanie 100 wysepek na odcinku 5 Km tu nie pomoże ... Dobrze, że mają wejść zmiany dotyczące fotoradarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko się zastanawiam jak oni chcą kontrolować 2 letnich kierowców "B"? Również dobrze możesz przejechać 2 lata bez żadnej kontroli policji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2010 o 23:41, Gordon92 napisał:

Tylko się zastanawiam jak oni chcą kontrolować 2 letnich kierowców "B"? Również dobrze
możesz przejechać 2 lata bez żadnej kontroli policji.




Pewnie trzeba będzie jeździć z "Zielonym Listkiem" z przodu i z tyłu i jak patrol zauważy takie auto to będzie je ściągał na pobocze i sprawdzał czy wszystko jest okej ... tak samo będzie w przypadku nieoznakowanych radiowozów będą szczególnie wyłapywać takich co mają listek ... A jako, że istnieją listki magnetyczne nie będzie już gadania, że nie moje auto ... i pewnie jakieś kary będą jak się okaże, że ktoś jest na okresie próbnym a nie miał listka ... No chyba, że jeszcze coś innego wymyślą ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2010 o 00:33, BoloMaster napisał:

czy to prawda, że za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze można stracić prawo jazdy?
Podobno były niedawno jakieś zmiany w tej kwestii.



Tak można.Ma być dopiera zmiana, która będzie polegała na tym, że sąd zadecyduje czy stracisz kartę rowerową czy prawo jazdy a zależeć to będzie od skali Twojego wykroczenia ... tzn. jeśli będziesz jechał ale tak, że nie spowodujesz wypadku etc. to sąd prawdopodobnie orzeknie, że tracisz kartę rowerową natomiast jeśli spowodowałbyś wypadek etc. to straciłbyś prawo jazdy i nie wiem czy nie kartę. Aczkolwiek i tak lepiej niż obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2010 o 01:16, kuba9876543210 napisał:

Jaka karte rowerowa??????
Pamietam, ze cos takiego chyba w podstawowce sie zdawalo, ale nie wiem nawet po co..

Generalnie rzecz ujmując, jeśli masz <18 lat, to żeby jeździć rowerem po ulicy, musisz posiadać kartę rowerową. Inna sprawa, że to martwy przepis. Miałem kartę rowerową od postawówki (zdawało się w której? w 4 klasie?), do 18 żaden patrol nawet się mną nie zainteresował. A ja rowerem jeżdżę naprawdę sporo, także po normalnych drogach publicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2010 o 01:16, kuba9876543210 napisał:

Jaka karte rowerowa??????
Pamietam, ze cos takiego chyba w podstawowce sie zdawalo, ale nie wiem nawet po co..



No widzisz a tu się okazuje, że teraz będzie to potrzebne.

Sąd nie będzie miał już obowiązku orzekania wobec pijanego rowerzysty zakazu prowadzenia pojazdu mechanicznego - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą poparły w środę wszystkie kluby poselskie. Zmiana wynika z sygnalizacji Trybunału Konstytucyjnego.

Według aktualnego stanu prawnego sąd musi obligatoryjnie stosować zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wobec wszystkich uczestników ruchu - także rowerzystów - którzy w stanie nietrzeźwości dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jednocześnie sądy wobec takich rowerzystów orzekały zakaz jazdy rowerem.

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że przepis wprowadza nierówność prawną, bo nietrzeźwy kierowca pojazdu mechanicznego traci prawo jazdy, ale nie jest mu odbierana karta rowerowa. "Istotą zmiany jest wykluczenie tej nierówności w wymiarze sprawiedliwości" - mówił Stanisław Rydzoń (SLD).


Wiesław Rygiel (PSL) wskazywał, że po nowelizacji do sądu będzie należała decyzja, czy wobec sprawcy - nietrzeźwego rowerzysty - orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy tylko zakaz jazdy rowerem. "Zmiana obowiązkowego orzekania przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wobec każdego nietrzeźwego rowerzysty jest zasadna w przypadkach, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma" - dodał.

Senacki projekt poparła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach nie wprowadzając do niego poprawek. Pozytywnie oceniło go też ministerstwo sprawiedliwości. "Po nowelizacji w zależności od okoliczności zdarzenia i sylwetki sprawcy sąd będzie miał wybór, czy zakaz będzie dotyczył tylko takiego pojazdu, jaki prowadził sprawca, czy też wszystkich pojazdów" - mówił wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w tym tygodniu.


Link do oryginalnego artykułu niżej.


Dnia 27.11.2010 o 01:16, kuba9876543210 napisał:

Ten listek to pierdoły, przynajmniej do teraz.

Tak bo obecnie nie ma przepisów nakazujących używanie go ... to tylko dobra wola kierowcy, że informuje nas o tym iż prawo jazdy posiada od niedawna ... Ja osobiście nie używam bo nie jeżdżę dużo ... Poza tym ostatnio poruszałem się wyłącznie Skodą Octavią RS z DSG i przy jeździe samochodem z automatem to by się mijało z celem bo można się skupić wyłącznie na jeździe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem swój pierwszy samochód i mam małe pytanie - przed chwilą przeczytałem, że nie powinno się zaciągać hamulca awaryjnego zimą na dłużej - można zamiast tego blokować auto "biegiem". Może ktoś to wyjaśni? Wiem, że pytanie może śmieszyć. Dlatego nie chce się pytać znajomych :)

Na prawko zdawałem latem i nie przejmowałem się szczegółami typu "co zrobię gdy przyjdzie zima" ( a ciężko się jeździ, ciężko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2010 o 22:07, Budo napisał:


Lepiej mi powiedzcie czy ceny wzrosną, a nie jakieś tam pierdoły o kursach reedukacyjnych
;]



wzrosną bo vat nakładają.
Przykładowo z 1300zł wzrośnie na 1600zł taki kurs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Kurs już mam za sobą, to mi rybka, ale czy egzaminy zdrożeją? Bo mnie instruktor straszył, że dwie stówki za egzamin państwowy, to chyba ich pogięło i to konkret.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować