Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Steam chce coś zrobić z recenzjami użytkowników. Najlepiej niech je usunie

7 postów w tym temacie

"Gracze nadal mieliby swoje źródła informacji jak user score na Metacritics, kuratorzy czy recenzje mediów."

No tak będzie latwiej/taniej kupić/wymusić dobre recenzje, co jest powszechną praktyką. Dla mnie twórca tego paszkwilu trafił na prywatną czarną listę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalogowałem się chyba pierwszy raz od roku. Ten artykuł jest tak beznadziejny.

Sugerowanie, że Metacritic czy media growe są rzetelnymi źródłami opinii o grach jest prześmieszne.

Review bomby nie są inherentnie szkodliwe. Autor najwyrażniej naczytał się inteligenckich zagranicznych mediów znając właściwie 1-2 przykłady moralnie szare.

- Co z momentem gdzie płatne mody zostały wprowadzone na Steamie?

- Co z momentem gdzie 2K groziło blokowaniem społeczności moderskiej?

- Co z momentami gdzie zabezpieczenia antypirackie praktycznie psuły grę w niektórych trybach (Sonic Mania)?

- Co z krytyką wydawnictwa DLC w czasie Early Accessu (ARK)?

- Co z wieloma przykładami wprowadzania mikrotransakcji do tytułu w póżniejszym czasie?

Nie. Lepiej odebrać jeden z ostatnich źródeł presji jaką niezadowolona społeczność graczy może zastosować w przypadku gdy wydawca lub developer odwala fuszerkę. Bo już wierzę że media growe staną w obronie przeciwko lootboxom czy innym szmirom serwowanym przez branżę... Jakoś przez ostatnie kilka lat im jakoś nie zależało do stania w obronie interesu konsumenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam nowego mistrza od pisania najbardziej niedorzecznych rzeczy na tym portalu pod tym kątem ten artykuł to mistrzostwo XD Szczególnie, że artykuł ma charakter marginalizowania opinii użytkowników, a stwierdza, że portale recenzenckie mają jedyny słuszny punkt widzenia. 

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, dlaczego recenzje na steamie są przez większość osób uznawane za najbardziej miarodajny system oceniania gry: gracz by móc napisać recenzje musi posiadać tą grę. Na metacriticu tego nie ma i to tam dopierow widać omawiane zjawisko. (PS: Xbox Store też ma recenzje, ale głównie jak jest jakaś recenzja do gry to ma charakter raczej ostrzegający :P)

Recenzje z racji braku innej możliwej drogi stały się również systemem do oceniania wydawców / develperów - forma rozliczenia z pracy i kierunku w jakim dane firmy podchodzą do klienta.
Dlaczego to jest ważne ? Znów wracamy do gier-usług, kierunek w jakim idzie firma zarządzająca przeważnie mocno determinuje to co z tą grą będzie się działo, co za tym idzie dostajemy niekiedy lampkę: "teraz jest ok, ale zaczyna się pier...", a to już jest bardzo ważna informacja dla potencjalnego kupca.
Czy przeszkadza to nam ? Nie, przeszkadza to graczom, którzy widzą bieżącą informacje, w którą stronę rozwój gry idzie, a łopatologiczna obecna możliwość wyłączenia spamowych komentarzy pozwala przesiać wszystko czego nie potrzebujemy. Wilk syty i owca cała... no nie do końca...
To kto na tym traci ? Wydawcy / developerzy, zgaduje, że po za sprzedażą, oceny na portalach i steamie są jednym ze sposobów weryfikacji do załóżmy premi CEO jakieś firmy. Nie mówiąc już o tym, że każda antyreklama szkodzi, a w momencie nasycenia rynku grami i wysokiej konkurencji jest to coś czego trzeba się wystrzegać.
Dlaczego steama to interesuje ? Cóż odpowiedź jest prosta - pojawiła się konkurencja i trzeba utrzymać co się da, bo teraz nie konsument staje się oczkiem w głowie a właśnie wydawcy / developerzy.

 

Wybrane najciekawsze według mnie kwiatki (kolejność losowa):
- Google Play jest bardziej miarodajny niż recenzje na steamie. - Prawie każdy twórca używa botów by wystawiać wysokie oceny swoim produkcjom.
- Pisanie w jednym akapicie, że zmiana już wystawionej recenzji jest bezasadna, a w następnym obalanie tego stanowiska z konkluzją, że w sumie najlepiej to recenzje usunąć. - Mnie to śmieszy szczególnie, w kontekście tego, że znajdujemy się na portalu, starającym się pisać recenzje.
- Stwierdzenie, że jeden element nie może spowodować, że gra przestaje nam się podobać.
- "Znam jednak całe mnóstwo przykładów bardzo słabych gier, które na Steamie mają w większości pozytywne recenzje."  - to że uważasz jakąś grę za słabą nie oznacza, że nie wypełnia ona jakiejś niszy....
- "Jak postarałem się udowodnić, review bombing jest nie tylko szkodliwy, ale i ma najczęściej bardzo irracjonalne powody." - gdzie? ja widzę tylko próbę marginalizowania argumentów drugiej strony...
"(Recenzje) są dla graczy, dla których jest to podpowiedź czy warto zainwestować w daną grę czy lepiej sobie ją odpuścić. Review bombing uderza więc w nich, ponieważ powoduje dezorientację." - gdzie jest przytoczony jakiś dowód na to? Od razu mówię, że dowód anegndotyczny zawarty trochę wyżej to nie jest dowód. Już nie mówiąc, że akapit później przytaczane są przykłady mówiące, że to raczej uderza w wydawców / develepoerów niż w graczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że portal już na dobre zaczyna przesiąkać zaraza poprawności alias "to wina toksycznych graczy". Nie toksycznych graczy tylko głupich gówniarzy. Wiesz kiedy strona z grami przestaje być stroną z grami kiedy jej autorzy zaczynają bawić się w moralizatorstwo, co spotkało już wiele znanych portali z Kotaku i IGN na czele. Artykuły w stylu "Captain Marvel zagrała na nosie trollom" itd. Swoją drogą chyba się chłop naczytał o tym filmie, bo review bombing w kontekście właśnie tego filmu wywołało głośną aferę. Ale ja nie o tym...

Masz oczy? Masz rozum? To czytaj. Jesteś zainteresowany grą? Czytasz o niej. Sprawdzasz recenzje użytkowników, weryfikujesz za co została skrytykowana. Wiele recenzji jest wartościowych i to idzie od razu poznać. Widzisz ocenę 1/10? Od razu wiadomo że to coś w stylu "nie działa mi na kompie" albo "too much water". Odrzucasz. Czytasz artykuły, oglądasz gameplaye i kupujesz lub nie. Proste.

A moi poprzednicy mają rację, że krytyka niektórych polityk twórców gier w ramach recenzji to ostatni sposób żeby jeszcze coś im udowodnić, bo już całkiem by się po tyłkach całowali i po pleckach klepali. Co, niby Fallout 76 był świetną grą AAA tylko gracze jej zaszkodzili? Proszę was...

Edytowano przez wolff01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować