• 0
Rickenson

Moje gry przestały działać

Pytanie

Mam dość dziwny problem, gdyż moje gry które wcześniej działały płynnie teraz strasznie lagują. Zaczęło się od aktualizacji sterowników, po której pojawiły się problemy. Przy okazji zainstalowałem Windows 10 na nowo wybierając opcję wymazania wszystkich plików z dysku dla pewności. Potem zrobiłem wszystkie aktualizacje, pobrałem Visual C++ najnowszą wersję ze strony Microsoftu, DirectX 12 też mam bo sprawdziłem, a oprócz tego sterowniki Geforce Experience dla mojej karty graficznej.

Mój sprzęt to laptop o specyfikacji:
procesor Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.0 GHz 2.6 GHz ,
RAM 8 GB,
karta graficzna NVIDIA Geforce 840M 2 GB,
system Windows 10 Home 64 bity.

Wcześniej moje gry działały bez problemów, np TERA działała płynnie na rozdzielczości 1920x1080 i wysokich detalach grafiki, a teraz strasznie laguje i obraz zaczął migać. Soulworker to samo ma, ale jedna gra Code Vein - który mam obecnie zainstalowany działa bez problemu na dobrej grafice i rozdzielczości. Proszę o pomoc, ponieważ kończą mi się już pomysły.

 

EDIT:

 

"

Code Vein nie działał długo, bo zaczęło się to samo. Nieco ponad tydzień temu dałem laptopa do serwisu prosząc o wymianę pasty na procesorze i przedmuchanie wentylacji, jednak nadal to samo. Najwyraźniej karta graficzna się zużywa bo laptop ma już blisko 5 lat (choć to chyba nie tak dużo), ale zauważyłem że jeśli zmniejszę rozdzielczość ekranu gry i wyłączę pełny ekran to mogę liczyć na całkiem dobrą grafikę. Cóż, grunt że działa."

Edytowano przez Isildur
Połączenie dwóch postów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Może dysk twardy jest zapchany?

Może system spowalnia, jest zaśmiecony?

Aktualne sterowniki do karty graficznej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na dysku twardym jest dużo wolnego miejsca, system też jest w porządku (bez śmieci), a wszystkie sterowniki są aktualne. Dlatego oprócz zestarzenia się karty graficznej nie znajduję innego powodu. Dla przykładu uruchomiłem Code Vein bez pełnego ekranu o jeden stopień rozdzielczości niżej niż moja 1920x1080 z wysoką grafiką i klatkowaniem 60, a problem zniknął. To samo rozwiązanie działa na pozostałych grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.02.2020 o 23:35, Rickenson napisał:

Na dysku twardym jest dużo wolnego miejsca, system też jest w porządku (bez śmieci), a wszystkie sterowniki są aktualne. Dlatego oprócz zestarzenia się karty graficznej nie znajduję innego powodu. Dla przykładu uruchomiłem Code Vein bez pełnego ekranu o jeden stopień rozdzielczości niżej niż moja 1920x1080 z wysoką grafiką i klatkowaniem 60, a problem zniknął. To samo rozwiązanie działa na pozostałych grach.

Nie ma czegoś takiego jak starzenie się elektroniki. Najprawdopodobniej albo przegrzewa się procesor graficzny (GPU), albo padła jakaś bramka (w uproszczeniu tranzystor) w dedykowanej pamięci graficznej. Pisałeś, że zleciłeś przedmuchanie i wymianę pasty CPU. Ale czy zleciłeś to samo również wobec GPU? Wiele serwisów robi tylko dokładnie to co napisano w zleceniu i dokładnie nic więcej. Stara zaschnięta pasta termoprzewodząca, brak docisku lub brak radiatorów na pamięci grafiki i przez to parzące w paluchy może dać takie objawy, które opisałeś. Zmniejszenie rozdzielczości skutkuje niepełnym zajęciem pamięci grafiki oraz zmniejszonym transferem do pamięci grafiki, więc mniej więcej takie objawy jakie podajesz, że pozwoliło to Ci obejść problem.

Ściągnij sobie jakiś GPU stress test, albo 3dmark w wersji test/pro, żeby działał w full rozdzielczości i wtedy sprawdź jeszcze raz co się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się