Zaloguj się, aby obserwować  
walgierz

Historia magistra vitae

2990 postów w tym temacie

Czy mógłby mi ktoś w, łaskawości swojej, pokrótce opisać następujące rodzaje dział:
- flakony
- flakonety wielkie
- flakonety małe
- serpentyny
- feldszlangi
- kwartiszlangi
- mozdzierze

Chodzi mi o ramy czasowe XVII wieku. Proszę nie odsyłać mnie do googla, bo po wpisaniu ,,flakony" wątpię, żeby mi wyskoczył opis XVII wiecznego działa. :)

PS. Ikonografie i zdjęcia mile widziane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2010 o 21:33, tylor2 napisał:

Chodzi mi o ramy czasowe XVII wieku. Proszę nie odsyłać mnie do googla, bo po wpisaniu
,,flakony" wątpię, żeby mi wyskoczył opis XVII wiecznego działa. :)

PS. Ikonografie i zdjęcia mile widziane


Może jakbyś spróbował pod hasłem "falcon" albo "falkon" lub "falkonety".

Nie wiem jak będzie z tym linkiem ale próbuj http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=http://www.nps.gov/history/history/online_books/source/is3/is3c.htm&rurl=translate.google.pl&anno=2&usg=ALkJrhhqJF_QPaSd5PO-cLP6r41gytdKrQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2010 o 22:58, darsz napisał:


Co do falcona to wysokczył mi klub tańca, aerobik i artykół o sokołach (falcon ang. sokół). A za link dzięki, z angielskim sobię radzę (jak chcę), więc będzie czytania.

Edit: W mordę! Ty żeś mi podał linka do całej książki czy co!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie najbardziej odpowiedni temat,gdyż nie umiał się doszukać innych, w których mógłbym zamieścic to pytanie:

Co zadecydowało o przezwyciężeniu rozbicia dzielnicowego w Polsce ???

Wiem,że tak po prawdzie to Wacław II(władca Czech)przezwyciężył rozbicie, gdyż objął w panowanie Małopolskę,Wielkopolskę,Śląsk,ziemię łęczycko-sieradzką oraz Pomorze Gdańskie.Jednak nauczyciel uważa że to za mało ;p.Wiecie co może jeszcze spowodowało przezwycięzenie rozbicia ?Może Wacek coś jeszcze zrobił lub cuś ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2011 o 20:55, Revar napisał:

Wiem,że tak po prawdzie to Wacław II(władca Czech)przezwyciężył rozbicie, gdyż objął
w panowanie Małopolskę,Wielkopolskę,Śląsk,ziemię łęczycko-sieradzką oraz Pomorze Gdańskie.Jednak
nauczyciel uważa że to za mało ;p.Wiecie co może jeszcze spowodowało przezwycięzenie
rozbicia ?Może Wacek coś jeszcze zrobił lub cuś ;>


W gruncie rzeczy, należy to raczej wiązać z układami Mestwina II z Przemysłem II, to przecież w wyniku tej swoistej adopcji, Przemysłowi udało się zdobyć sporą dzielnicę, i koronował się na Króla... gdyby nie jego śmierć, a potem szkodliwe działanie tego raubrittera Łokietka pewnie wszystko szybciej by się potoczyło... bez Wacława II i III, którzy w sumie nic nie wnieśli, bo ich śmierci wszystko trza było od nowa łączyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2011 o 23:35, Assurubalit napisał:

W gruncie rzeczy, należy to raczej wiązać z układami Mestwina II z Przemysłem II, to
przecież w wyniku tej swoistej adopcji, Przemysłowi udało się zdobyć sporą dzielnicę,
i koronował się na Króla... gdyby nie jego śmierć, a potem szkodliwe działanie tego raubrittera
Łokietka pewnie wszystko szybciej by się potoczyło... bez Wacława II i III, którzy w
sumie nic nie wnieśli, bo ich śmierci wszystko trza było od nowa łączyć...


Znam już odpowiedź:
Zjednoczenie naszego państwa było nastepstwem przeobrażeń gospodarczo-społecznych w XII/XIII w.W wyniku uzyskiwania przez możnowładców przywilejów (np.Lutomyski,Kaliski) doszło do rozpadku klasy feudałów świeckich i duchownych,którego następstwem zaś było powstanie nowych grup społecznych nazywanych stanami.Każdy z stanów (mieszczanie,rycerze,duchowni) było za scentralizowaniem władzy w Polsce, gdyż każdy miał w tym swój interes,bo im państwo spójniejsze tym państwo silniejsze, a dzięki temu mogliśmy ot np.prowadzić ekspansję na nowe terytoria co dawało korzyśc większosci stanów ;ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2011 o 16:39, Revar napisał:

Znam już odpowiedź:
Zjednoczenie naszego państwa było nastepstwem przeobrażeń gospodarczo-społecznych w XII/XIII
w.W wyniku uzyskiwania przez możnowładców przywilejów (np.Lutomyski,Kaliski) doszło do
rozpadku klasy feudałów świeckich i duchownych,którego następstwem zaś było powstanie
nowych grup społecznych nazywanych stanami.Każdy z stanów (mieszczanie,rycerze,duchowni)
było za scentralizowaniem władzy w Polsce, gdyż każdy miał w tym swój interes,bo im państwo
spójniejsze tym państwo silniejsze, a dzięki temu mogliśmy ot np.prowadzić ekspansję
na nowe terytoria co dawało korzyśc większosci stanów ;ppp


Ładnie i mądrze to brzmi, ale IMHO sensu nie ma to większego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 21:02, Assurubalit napisał:

Ładnie i mądrze to brzmi, ale IMHO sensu nie ma to większego

Racja,może brzmi ładnie i mądrze,ale taka jest prawda ;p w końcu podyktował mi to najbardziej znany nauczyciel historii w powiecie,który na serio zna się na historii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2011 o 22:33, Revar napisał:

w końcu podyktował mi to najbardziej znany nauczyciel historii w powiecie


lol... cóż za ... ranga...powiat...
W samej zaś hmm odpowiedzi brakowało określeń "walka klas" i odwołań do Marksa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2011 o 19:38, PICCOLO_SN napisał:

Jak myślicie która formacja wojskowa z wieku XVIII i wcześniejszych epok wytrzymałaby
starcie z Husarią?

Szczerze mówiąc na ubitej ziemi chyba żadna. Z wykożystaniem terenu każda dobrze wyszkolona.
(Mnie też Husaria strasznie rajcuje :D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szwedzi to nawet w pole nie wychodzili a najemne odziały podpisywały specjalne kontrakty które zwalniały ich z walki z Husarią. Moim zdaniem to najbardziej niedoceniona przez światowych historyków formacja wojskowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2011 o 19:38, PICCOLO_SN napisał:

Jak myślicie która formacja wojskowa z wieku XVIII i wcześniejszych epok wytrzymałaby
starcie z Husarią?

Tzw. ,,czołg średniowiecza" czyli ok. 50 zakutych od stóp do głów w zelażne blachy rycerzy w szarży :)

A poza tym coś czytałem (niestety nie pamiętam gdzie, więc niekoniecznie jest to źródło wiarygodne) o tym, że Niemcy w późnym średniowieczu brali skazańców, przeznaczonych na szafot, ubierali ich w zbroje z napierśnikiem w kształcie klina, dawali 30 kg miecze (tak, tak wiem co piszę) i stawiali w pierwszym szeregu wojska, każąc łamać koniom nogi i przeżyć. Jeśli komuś udało się przeżyć, był wolny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobzi rzeźnicy ale kopie husarskie raczej by ich prędzej dosięgły. Obrazek poniżej. Fakt jest jednak taki, że w porównaniu z rycerzami, husaria to jazda lekka.

20110118203737

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2011 o 20:37, PICCOLO_SN napisał:

Dobzi rzeźnicy ale kopie husarskie raczej by ich prędzej dosięgły. Obrazek poniżej.

To było do mnie? :D

Tak, tylko że rycerstwo też posługiwało się kopiami, które małlo tego były pierwowzorem kopii husarskiej. A co do Niemców, to zbroje spec. były robione w taki kształt (obrazek mojego autorstwa, więc nie czepiaj się szczegółów) , żeby kopie się ześlizgiwały na boki, bo w sam środek, jeszcze podczas szarży ciężko trafić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2011 o 19:38, PICCOLO_SN napisał:

Jak myślicie która formacja wojskowa z wieku XVIII i wcześniejszych epok wytrzymałaby
starcie z Husarią?


Kirasjerzy byli wtedy rewelacyjną ciężką jazdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować