Zaloguj się, aby obserwować  
walgierz

Historia magistra vitae

2990 postów w tym temacie

Dobrze wiedzieć że uczysz WoS, teraz z każdą pracą będe biegł do ciebie:) Pracę już skończyłem, muszę przyznać że było ciężko, ale z materiałów które mam dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. A jako końcowy cytat użyłem nawet tytułu tego tematu, bo wydawał mi się odpowiedni, teraz tylko czekam na wyniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2008 o 15:20, jaki of blade napisał:

Dobrze wiedzieć że uczysz WoS, teraz z każdą pracą będe biegł do ciebie:) Pracę już skończyłem,
muszę przyznać że było ciężko, ale z materiałów które mam dowiedziałem się wielu ciekawych
rzeczy. A jako końcowy cytat użyłem nawet tytułu tego tematu, bo wydawał mi się odpowiedni,
teraz tylko czekam na wyniki.


czyzby konkurs w ktrym mozna wygrac wycieczke do sejmu xD :) ?

Ja tez mam prosbe , przygotowuje sie do konkursu o Napoleonie ( scisle o ksiestwie warszawskim ) i potrezbuje lektu . jakie polecacie lektury na teamat tej epoki ? Bardzo prosze o odpowiedz .

klawiatura mi sie ,,, i nie obsluguje polskich znakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.03.2008 o 18:09, Ryan Kam napisał:

czyzby konkurs w ktrym mozna wygrac wycieczke do sejmu xD :) ?


Nie, udział w obradach dzieci i młodzieży, a co najważniejsze zapewnione 6 z WOs-u:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj j mija juz 2052 lata od Id marcowych w których zginał Juliusz Cezar. Trzeba pamietac ze nigdy nie był cesarzem rzymskim tylko dykatotorem . Zginal z rak swojego przyjaciel Brutusa ."Et tu, Brute, contra me? . Polecam gorąca zaintersownych jego historia biografie ,,Imperator" w 4 tomach . czyta sie ja bardzo fajnie i bardzo szybko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy jakoś rozruszać wątek - niech głównym tematem będzie Rzeczpospolita Obojga Narodów - od ostatnich Jagiellonów do III rozbioru

1. Jak oceniacie poszczególnych władców tego okresu historii Polski?

2. Co miało wg Was najbardziej istotny wpływ na ostateczny upadek państwa polskiego? Postacie władców, społeczeństwo, a może po prostu zbyt silni sąsiedzi?

Na razie nie wyrażę swojej opinii - poczekam, aż będzie z czym polemizować ;] Oczywiście każde inne ujęcie RONu (np. gospodarcze bądź militarne) mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2008 o 21:48, Dark Templar napisał:

2. Co miało wg Was najbardziej istotny wpływ na ostateczny upadek państwa polskiego?
Postacie władców, społeczeństwo, a może po prostu zbyt silni sąsiedzi?

E tam sąsiedzi.Sąsiadom po prostu Polska za bardzo pozwoliła urosnąć.najlepszym przykładem są Prusy ale Rosja też początkowo z nami przegrywała.upadek był niemal wyłączną winą rozspasanej szlachty.Według mnie Sejm Wielki odbyl sie 100 lat za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BARDZO dobry pomysł :)

Dnia 21.03.2008 o 21:48, Dark Templar napisał:

1. Jak oceniacie poszczególnych władców tego okresu historii Polski?


Cenie z tego okresu dwoch krółów : Stefana Batorego za jego wlacznosc i wielkie ambicje oraz Stanisława Augusta poniatowskiego , ktory mimo wszytko cos starał sie robic !

Dnia 21.03.2008 o 21:48, Dark Templar napisał:

2. Co miało wg Was najbardziej istotny wpływ na ostateczny upadek państwa polskiego?
Postacie władców, społeczeństwo, a może po prostu zbyt silni sąsiedzi?


szlachta i ich chore przywileje i sałbosc niektórych krołów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że moim tematem maturalnym był "Motyw naprawy Rzeczpospolitej Polski w staropolskich pismach politycznych i literaturze pięknej" chciałbym coś od siebie dodać ;) Jednak jestem za bardzo podchmielony, a matura była x lat temu, więc polecam książki "Traktat o poprawie Rzeczpospolitej" Frycza, oraz "Kazania sejmowe" Piotra Skarki. Dobrze problem ukazują jeszcze fraszki Kochanowskiego, opowiadanie Reja "O panie wójcie i plebanie...". Jak sie okazuje, niewiele zmieniło się od tamtych czasów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie to należy przyznać, że do upadku Rzeczypospolitej przyczyniło się wiele czynników i mnie osobiście dziwi, że można było doprowadzić do takiej sytuacji :/ Łatwo jest nam oceniać skutki niektórych wydarzeń, gdyż znamy ich następstwa, ale istnieją dla mnie pewne kwestie, które rozwiązano w sposób ewidentnie (kulturalnie mówiąc) zły.

Nikt chyba nie zrozumie polityki wobec Prus zarówno Jagiellonów jak i władców elekcyjnych.

Czym był zjazd wiedeński w 1515 dzięki któremu utraciliśmy trony Czech i Węgier?

Dlaczego zmarnowano taki potencjał jakim była Ukraina?

Jak można było doprowadzić do tak fatalnego stanu skarbu państwa? Aż łzy się do oczu cisną, gdy się czyta o tym jak RON zbierał wojsko na kolejne wyprawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:


Czym był zjazd wiedeński w 1515 dzięki któremu utraciliśmy trony Czech i Węgier?

Po prostu nikt nie spodziewał się że król Węgierski umrze tak szybko.

Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:

Jak można było doprowadzić do tak fatalnego stanu skarbu państwa? Aż łzy się do oczu
cisną, gdy się czyta o tym jak RON zbierał wojsko na kolejne wyprawy...

Zarówno Jagiellonowie jak i królowie elekcyjni nie byli dziedzicznymi władcami w Polsce,dlatego królowie chcąc zapewnić sukcesje dla swoich potomków,chcieli pozyskać przychylność szlachty,a tą jak wiadomo najlepiej przekonywało się złotem,przywilejami lub nadaniami z ziem królewskich,przez co przychód skarbu państwa stale się zmniejszał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2008 o 19:57, Ryan Kam napisał:

Cenie z tego okresu dwoch krółów : Stefana Batorego za jego wlacznosc i wielkie ambicje
oraz Stanisława Augusta poniatowskiego , ktory mimo wszytko cos starał sie robic !

Dla mnie ten gościu za zdradę Vlada Dracula jest nikim!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stary Vlad , LukZombi przy potyczkach w CoH-u mi wiele o nim opowiadał :D

Ciekawą mial też kuzynke czy siotre ( wybaczcie mi brak wiedzy) Batory . Skąpana w krwi dziewic . Pierwszy raz dowidzialem się o niej od mamy kolegi na zielonej szkole w 3 klasie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:

Nikt chyba nie zrozumie polityki wobec Prus zarówno Jagiellonów jak i władców elekcyjnych.

Dlaczego? Pamiętać należy, że nie mieli kryształowej kuli i nie byli w stanie przewidzieć pewnych wydarzeń. Polityka ta była nastawiona na zdobywanie kolejnych tronów, a że w tej rywalizacji napotkali na lepszego gracza - Habsburgów, to i skończyło się nieciekawie.

Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:

Czym był zjazd wiedeński w 1515 dzięki któremu utraciliśmy trony Czech i Węgier?

Wymierną korzyścią było rozbicie niebezpiecznego sojuszu. Poza tym czeska linia Jagiellonów nie wyglądała wtedy na kruchą, skąd zatem można było przypuszczać, że za 11 lat wymrą?

Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:

Dlaczego zmarnowano taki potencjał jakim była Ukraina?

I kolejny raz popełniamy błąd patrząc na możliwości z punktu widzenia człowieka XXI - wiecznego. Realia były takie jaki były. Dla szlachty kozacy byli bandą pospólstwa, a nie panami braćmi. Magnaci trzymający Rzplitą za wiele do stracenia mieli na ewentualnych zmianach.

Dnia 24.03.2008 o 20:29, Dark Templar napisał:

Jak można było doprowadzić do tak fatalnego stanu skarbu państwa? Aż łzy się do oczu cisną, gdy się czyta o tym jak RON zbierał wojsko na kolejne wyprawy...

Ten punt wydaje mi się najbardziej realny. Projektów naprawy skarbu państwa było wiele, niektóre możliwe do przeprowadzenia. Koniecznym warunkiem byłoby jednak zbudowanie silnej partii popierającej reformę, a poza tym odpowiedni władca, którego nie oskarżano by o chęć wprowadzenia absolutyzmu.
To, że Rzplita dysponowała potencjałem widać było choćby w 1613 roku. Gdy szlachtę przycisnęły konfederacje żołnierskie, to udało się w dwóch turach zebrać grube miliony na spłatę wojska. Przygnębiająca jest tylko myśl, że gdyby połowa tej sumy zebrana została w 1609 roku, to wosjko byłoby opłacone, kraj pozostał niezniszczony, a Rzplita zyskała albo nowe terytoria na wschodzie, albo sojusznika z Wazą na tronie moskiewskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jest tu któs,kto może mi wyjaśnić dlaczego św.Stanisław został świętym chociaż zdradził króla i stanął na czele powstania przeciw niemu? jak dla mnie to kontrowersyjny wybór na świętego.Włąsciwie równie dobrze,można by ogłośić świętym Lubomirskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 20:49, Rosomk napisał:

jest tu któs,kto może mi wyjaśnić dlaczego św.Stanisław został świętym chociaż zdradził
króla i stanął na czele powstania przeciw niemu?

Głównie dlatego, że nigdzie nie jest powiedziane, że faktycznie zdradził króla :) To są tylko poszlaki. Wiadomo że był przeciwny królowi, sam nie spotkałem się z informacją, by stanął na czele powstania przeciwko niemu.
Nikt też nie wie czy Bolesław Śmiały sam go rozczłonkował, czy wydał polecenie komuś innemu. To jedna z największych zagadek średniowiecza.
Więcej nie pamiętam, muszę sobie trochę poprzypominać.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 20:49, Rosomk napisał:

jest tu któs,kto może mi wyjaśnić dlaczego św.Stanisław został świętym chociaż zdradził
króla i stanął na czele powstania przeciw niemu?


Skąd masz taką wiedzę, że zdradził? Źródeł jest niewiele, a nawet u Galla traditor niekoniecznie musi oznaczać zdrajcę. Nie można powiedzieć jednoznacznie po czyjej stronie była "sprawiedliwość", zbyt mało i niejasnych przekazów. Coś było na rzeczy, ale...

Ale ja też uważam że akurat biskup, niekoniecznie musiał zostać świętym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2008 o 20:59, darsz napisał:

Nie można powiedzieć jednoznacznie po czyjej stronie była "sprawiedliwość",
zbyt mało i niejasnych przekazów.

Prawda pewnie jak zwykle leży gdzieś po środku.król był trochę zbyt popędliwy i skazał biskupa na okrutną śmierć przez co wybuchł przeciwko niemu bunt możnych,którzy poczuli się zagrożeni po śmierci Stanisława.Przecież król nawet jeśli spisku nie było musiał jakoś obronić swoją decyzję zabicia biskupa i musiał znaleźć innych członków spisku.A czy wyszło mu to na dobre to każdy już wie.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 21:37, raven91 napisał:

Prawda pewnie jak zwykle leży gdzieś po środku.król był trochę zbyt popędliwy i skazał
biskupa na okrutną śmierć .../ciach/

Nawet tego czy Bolek Śmiały skazał na śmierć biskupa, nie możemy stwierdzić. Przecież niektórzy historycy, przypisując, że list Paschalisa był adresowany do arcybiskupa gnieźnieńskiego, dowodzą na jego podstawie, że biskup był skazany przez poprzednika arcybiskupa Marcina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 20:49, Rosomk napisał:

jest tu któs,kto może mi wyjaśnić dlaczego św.Stanisław został świętym chociaż zdradził
króla i stanął na czele powstania przeciw niemu? jak dla mnie to kontrowersyjny wybór
na świętego.Włąsciwie równie dobrze,można by ogłośić świętym Lubomirskiego.


Jakbyś zrobił lustrację świętych to jakieś 80% by wersyfikacji nie przeszła. A u Macierewicza, to z 99%...
Była potrzeba, to Stanisława świętym uznano - legenda o zrastających się członkach pasowała do myśli zjednoczeniowej, to i kult się szerzył.
A Bolesław wdając się w tę aferę pokazał brak zmysłu politycznego. dał swoim przeciwnikom do ręki atut, którym go tronu pozbawili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: czy zna ktoś jakieś tytuły, które rozprawiają się ze scenami batalistycznymi ukazanymi przez polskich pisarzy? To jest właśnie mój temat maturalny i polonistka kazała mi znaleźć do tego "opracowania".

Szukałbym czegoś odwołującego się do:
- "Kroniki" Galla Anonima
- "Transakcji wojny chocimskiej" Wacława Potockiego
- "Reduty Ordona" Adama Mickiewicza
- "Moje pierwsze boje" Józefa Piłsudskiego
- "Szkice spod Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza

Wiem, że to średnio pasuje do wątku, ale moją ostatnią nadzieją zostali właśnie historycy ;] Szukałem tego po księgarniach i bibliotekach, ale nie jest to temat na który pisze się książki :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować