Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 06.05.2008 o 22:18, Seqiu napisał:

Ja pisałem właśnie ten temat o Lalce. I według Ciebie trzeba było odwołać się do całej
książki, czy tylko jej fragmentu podanego na maturze...?


Wyraźnie pisało, żeby odwołać się do fragmentu, nie do książki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 00:15, MastAlol napisał:

> Ja pisałem właśnie ten temat o Lalce. I według Ciebie trzeba było odwołać się do
całej
> książki, czy tylko jej fragmentu podanego na maturze...?

Wyraźnie pisało, żeby odwołać się do fragmentu, nie do książki...


No, a czytałem raz podajże na stronie CKE w tych różnych materiałach dla maturzystów, uwagi jednej z egzaminatorek, to że był przypadek, że ktoś zamiast do fragmentu odwołał się do całości i miał 0 pkt, za samo pisanie nie na temat, nawet chyba nie szukano, czy mieści sie w kluczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc żyłem w przekonaniu, że trzeba opracowywać na podstawie tekstu i wiedzy z lektury (co zresztą zawsze wpajali mi poloniści), zatem pisałem na podstawie tekstu i tego co z książki zapamiętałem. Dlatego obawiam się, że mogę w ten klucz nie za bardzo mocno trafić, ale że dobrze poszła pierwsza część to liczę, że tych kilka punktów uda się zdobyć do zdania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te teksty są. Ja osobiście bardzo krótko streściłem sytuację w jakiej się znajdowała w tym aktualnym momencie Izabela. Umiejscowiłem ten fragment w powieści. I może 2ma zdaniami opisałem kim dla niej był Wokulski (oczywiście do tego momentu). Później już tylko analiza i interpertacja tego fragmentu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tjaa... a ja rano jak leżałem i myślałem sobie jak to będzie z maturami ustnymi uświadomiłem sobie, że nie przeanalizowałem tekstu na maturze z języka polskiego pod względem środków stylistycznych :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 08:41, szerszeń45 napisał:

Szczerze mówiąc żyłem w przekonaniu, że trzeba opracowywać na podstawie tekstu i wiedzy
z lektury (co zresztą zawsze wpajali mi poloniści), zatem pisałem na podstawie tekstu
i tego co z książki zapamiętałem. Dlatego obawiam się, że mogę w ten klucz nie za bardzo
mocno trafić, ale że dobrze poszła pierwsza część to liczę, że tych kilka punktów uda
się zdobyć do zdania.

Jeżeli chodzi o stosunek Izabeli do Wokulskiego, to odwołałem się do podanego fragmentu i całości utworu, jeżeli natomiast chodzi o stosunek Łęckiej do ojca, to odwołałem się tylko i wyłącznie do podanego fragmentu. Mam nadzieje że jakoś to przejdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że dzisiaj wos był tragiczny z relacji kolegów/koleżanek. Pisał ktoś z Was?
Pisze ktoś z Was z geografii w piątek?:) Ja piszę podstawę. Potem jeszcze tylko matma rozszerzona w środę;) no i ustne i bedzie good:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:10, Radovan napisał:

Potem jeszcze tylko matma
rozszerzona w środę;)


No to dzięki ;) Dobrze wiedzieć kiedy jest matma. Zawsze mi się myliła z fizyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:10, Radovan napisał:

Pisze ktoś z Was z geografii w piątek?:) Ja piszę podstawę. Potem jeszcze tylko matma
rozszerzona w środę;) no i ustne i bedzie good:)

Ja piszę geografię rozszerzoną, ale matmę podstawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:10, Radovan napisał:

Słyszałem, że dzisiaj wos był tragiczny z relacji kolegów/koleżanek. Pisał ktoś z Was?
Pisze ktoś z Was z geografii w piątek?:) Ja piszę podstawę. Potem jeszcze tylko matma
rozszerzona w środę;) no i ustne i bedzie good:)


Ja pisze z geografii i myślę że będzie dobrze, już pisałem w grudniu, marcu i nie było problemów to mam nadzieję że i teraz tez zdam dość wysoko ;)
A u mnie 2 kumpli z klasy pisało wos a nie są to jakieś kujony, więc mam nadzieję że zdadzą, ale nie wiem o jaki poziom Ci chodzi jak mówisz że był tragiczny, podstawka, rozszerzony czy oba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:10, Radovan napisał:

Słyszałem, że dzisiaj wos był tragiczny z relacji kolegów/koleżanek. Pisał ktoś z Was?
Pisze ktoś z Was z geografii w piątek?:) Ja piszę podstawę. Potem jeszcze tylko matma
rozszerzona w środę;) no i ustne i bedzie good:)

moi dwaj kumple pisali rozszerzony i mówili ze spoko, chociaż jesteśmy z profilu mat-fiz.
wejdźcie na:
[m]
i głosujcie na ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:16, Mixon1988 napisał:

Ja pisze z geografii i myślę że będzie dobrze, już pisałem w grudniu, marcu i nie było
problemów to mam nadzieję że i teraz tez zdam dość wysoko ;)
A u mnie 2 kumpli z klasy pisało wos a nie są to jakieś kujony, więc mam nadzieję że
zdadzą, ale nie wiem o jaki poziom Ci chodzi jak mówisz że był tragiczny, podstawka,
rozszerzony czy oba?


No wiem od kolezanki i kolegi, ze na podstawie cos tam o konstytucjach duzo bylo. Przez to potrzebna była dość spora wiedza z historii.
Ja geografie pisze średnio na 75%, zalezy od arkusza;)ale boje sie, że CKE jak daje wszystko trudniejsze na probnej (przypominam ze gegre zdaje w tym roku 1/3 maturzystow bo 170 tys.), to nie wiem co dowala na tej gegrze:) no ale zeby bylo tak powyzej 70 to juz bedzie dobrze;) i potem daj Boze z matmy 50%+:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:40, Radovan napisał:

Ja geografie pisze średnio na 75%, zalezy od arkusza;)ale boje sie, że CKE jak daje wszystko
trudniejsze na probnej (przypominam ze gegre zdaje w tym roku 1/3 maturzystow bo 170
tys.), to nie wiem co dowala na tej gegrze:)


Sorki, ze jeden post pod drugim, ale teraz dopiero zobaczyłem jaką głupotę napisałem :<
Oczywiście miało być: "Ja geografie pisze średnio na 75%, zalezy od arkusza;)ale boje sie, że CKE jak daje wszystko
trudniejsze niż na probnej (przypominam ze gegre zdaje w tym roku 1/3 maturzystow bo 170
tys.), to nie wiem co dowalą na tej gegrze:)

Eh..jeszcze 20 dni..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 13:10, Radovan napisał:

Słyszałem, że dzisiaj wos był tragiczny z relacji kolegów/koleżanek. Pisał ktoś z Was?
Pisze ktoś z Was z geografii w piątek?:) Ja piszę podstawę. Potem jeszcze tylko matma
rozszerzona w środę;) no i ustne i bedzie good:)



Ja pisałem rozszerzony i wydaje mi się, że był łatwy, chociaż w I części trochę cudowałem, ale wypracowanie chyba dobrze napisałem..
No i dość trudne według mnie było z mapkami...

Hmm zaraz się pojawią przykładowe odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu pobieżnie przejrzałem arkusz podstawowy z WOSu i muszę przyznać że w zeszłym roku kiedy zdawałem było prościej ... zadania różne w tym roku ale ogólnie trudniejsze niż rok temu ... jak zwykle sporo o Konstytucji i UE, co nieco o historii ... niektóre łatwe inne trudniejsze a inne n/c :P. Cóż miejmy nadzieję że ci to w tym roku zdawali poradzili sobie z arkuszami ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem przerażony... nie przeanalizowałem części pierwszych pytań, i popisałem głupoty, albo nie wiedziałem i też pisałem głupoty.. Chyba będę mieć z 30% plus z wypracowania, ale to chyba napisałem dobrze, za wypracowanie jest 40% więc może to będzie nawet ładnie wyglądało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z wosu raczej nieźle z pierwszej części naliczyłem 21/30 pkt jednak wiadomo dużo zależy od egzaminatora teraz tylko kwestia wypracowania. Pożyjemy zobaczymy jednak z doświadczenia wiem że rozbieżność w wynikach po analizie internetowych kluczy jest ogromna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poziom rozszerzony, wypracowanie nr 1:
"Scharakteryzuj współczesne społeczeństwo obywatelskie, uwzględniając po dwa pozytywne i negatywne aspekty jego funkcjonowania. Wymień i omów po dwa czynniki społeczno-ekonomiczne, polityczne i historyczne utrudniające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Zaproponuj sposoby przezwyciężania negatywnych aspektów jego funkcjonowania (po dwa w odniesieniu do każdego z czynników). W swojej
wypowiedzi wykorzystaj dwa materiały źródłowe zamieszczone w arkuszu."

To jest niejasne. Sposoby przezwyciężenia NEGATYWNYCH ASPEKTÓW FUNKCJONOWANIA, czy sposoby przezwyciężenia CZYNNIKÓW politycznych, historycznych itp. utrudniających tworzenie społ. obywatelskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taki sam problem miałem z funkcjami sądów bo przecież apolityczność to cecha sędziego, a nie sądu z kolei jawność to zasada procesu sądowego a nie samego sądu. Do końca nie wiedziałem o co im chodzi. Jednak jestem względnie zadowolony choć uważam iż matura była trudna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować