Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

O rany, dzisiaj to była katastrofa. Dla mnie może nie, bo ja zdaje wos rozszerzony dodatkowo i przypadkowo, ale przyznaję, że w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle go zdam. Wszyscy moi znajomi wyszli całkowicie załamani, a przecież wielu z nich na próbnych dostawało po 80%+, a teraz taki pogrom. Ale myślę, że nie ma się co stresować bo już mówi się, że to była najtrudniejsza matura z wosu od wielu lat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że matura z historii roz będzie ciut łatwiejsza niż w tamtym roku :) Przynajmniej tematy wypracowań. Z moich źródeł wiem, że wiek XVIII i XIX są bardzo prawdopodobne. Rok temu były skutki traktatu krakowskiego i stosunki polsko-pruski XVI-XVII. Wypada w takim razie by było coś z lat wcześniejszych albo właśnie XVIII/XIX.

A akurat XVIII i XIX są może trudniejsze do nauki ciut ( głównie XIX), ale uważam je za najciekawsze z wszystkich okresów. Da się fajne pracę pisać o tych okresach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 17:45, skywalker28 napisał:

a co jest jutro za matura?
wejdźcie na:
[m]
i głosujcie na #23

Przestań spamować, bo zjawi się tutaj pewna osoba i Cię ukarze...;)
A co do matury z Wosu, to czytałem że była to najtrudniejsza nowa matura z Wosu w całej historii nowej matury. Sam pisałem dzisiaj ten Wos i przyznam się że zadania były naprawdę trudne dla mnie, lecz to końcowe wypracowanie zdawało mi się nie tak skomplikowane. Wybrałem drugi temat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.05.2008 o 17:52, -Elk- napisał:

A akurat XVIII i XIX są może trudniejsze do nauki ciut ( głównie XIX), ale uważam je
za najciekawsze z wszystkich okresów. Da się fajne pracę pisać o tych okresach


Ja to bym najchętniej widział XX wiek... Coś o ZSRR... ojj tak..... Albo jakieś porównanie systemów totalitarnych I połowy XX wieku..

Noo nic, poczekamy, zobaczymy co tam wymyślili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.05.2008 o 18:12, Homo sum napisał:

Ja to bym najchętniej widział XX wiek... Coś o ZSRR... ojj tak..... Albo jakieś porównanie
systemów totalitarnych I połowy XX wieku..


O tak, coś z systemów totalitarnych to byłby udany temat, mam też nadzieję, że w tym roku tematy będą różne, a nie tak naprawdę oba traktujące o tym samym zjawisku (czyli jak nie wiesz nic na pierwszy, to na drugi pewnie też nie - tak jak było z tym hołdem pruskim i Prusami, albo z uwłaszczeniem chłopów na próbnej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjątkowo nie lubię XX wieku, no idea why.

A zamiast systemów totalitarnych wolałbym już absolutyzmy XVIII wieku. Ciekawsze :D

Albo ruchy zjednoczeniowe XIX wieku.

Postania Polaków to pewnie nie będzie.

Na pewno nie będę zadowolony z tematów o kulturze danego okresu, bo to tragedia. Na historię sztuki z tym OUT :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matura z wosu okazała się dość trudna, już myślałem że poszło mi tragicznie ale jak przejrzałem odpowiedzi to okazało się że nawet całkiem nieźle mi to wyszło. Jak zejdę poniżej 50 % tylko dlatego że w tym roku CKE postanowiła zrobić trudniejszą maturę to się wkurzę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę na wynik 62-68% jednak dużo zależy od wypracowania, które jest chyba dość subiektywną sprawą. Zobaczymy moim zdaniem matura była wymagająca jednak nie było aż tal źle jak wielu mówi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doszły mnie słuchy na temat dzisiejszego WOSu :-| chora sytuacja z tegorocznymi egzaminami :-/ Mam nadzieję że się zlitują i chociaż piątkową geografię zrobią łatwiejszą ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat nr 1 na maturze z WOS to dzieło idioty.

Jak zauważono w internecie:
"Nieprecyzyjnie sformułowano temat nr 1.I. ?Scharakteryzuj współczesne społeczeństwo obywatelskie, uwzględniając po dwapozytywne i negatywne aspekty jego funkcjonowania? (4 elementy).II. ?Wymień i omów po dwa czynniki społeczno-ekonomiczne, polityczne i historyczne utrudniające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.? (6 elementów)III. ?Zaproponuj sposoby przezwyciężania negatywnych aspektów jego funkcjonowania (po dwa w odniesieniu do każdego z czynników).?Otóż należało omówić dwa negatywne aspekty funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz 6 czynników utrudniających. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie rozstrzygnąć, czy zdanie nr III dotyczy aspektów (po dwa sposoby do każdego z dwóch negatywnych aspektów ? razem 4 elementy) czy też czynników (a więc po dwa sposoby do każdego z sześciu czynników ? razem 12 sposobów!?). Logika przemawiałaby za pierwszą interpretacją (przy drugiej interpretacji jest 22 elementy plus 2 źródła ? czyli 24 elementy do ocenienia za pomocą 20 punktów; no i nie bardzo można te 24 elementy zmieścić na pięciu stronach arkusza maturalnego), ale czy nie można było napisać tego precyzyjnie! Wymagamy od maturzystów precyzji, a nie wymagamy jej od siebie!? pozdrawiam"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 21:42, 88Bonzo napisał:

Doszły mnie słuchy na temat dzisiejszego WOSu :-| chora sytuacja z tegorocznymi egzaminami


Jest to raczej standartowe działanie CKE i można było to przewidzieć. 2 lata temu matura z Biologii była strasznie prosta, dzięki czemu strasznie dużo osób rzuciło się na nią rok temu. CKE zafundowało tej grupie osób bardzo nieprzyjemną niespodziankę. To głównie biologia spowodowała, że 30% maturzystów bez Giertycha oblałoby egzamin.

Ktoś z odwiedzających ten temat próbuje się dostać na akademie medyczna? Z czystej ciekawości interesuje mnie jak wyglada w tym roku biologia. Na poziomie rozszerzonym jest człowiek? Czy może powrócono do podziału sprzed 2 lat: podstawa - człowiek , rozszerzenie - cała reszta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

><ciach>

U mnie była ta sama sytuacja. Dopiero jak przeczytałam temat któryś raz z rzędu to zrozumiałam do czego jest to ostatnie zdanie, ale wiele osób się pomyliło i już na tym stracą punkty. Zresztą nie mam zielonego pojęcia jak oni mają zamiar teraz to sprawdzać - w kluczu wpiszą dajmy na to dwa czynniki takie i takie - a co jak ktoś wpisał inny, ale równie logiczny i poprawny? Tak jak na polskim, to jest jakiś absurd.

Ale co zrobić, takie życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 22:39, Paranoja napisał:

><ciach>

U mnie była ta sama sytuacja. Dopiero jak przeczytałam temat któryś raz z rzędu to zrozumiałam
do czego jest to ostatnie zdanie, ale wiele osób się pomyliło i już na tym stracą punkty.
Zresztą nie mam zielonego pojęcia jak oni mają zamiar teraz to sprawdzać - w kluczu wpiszą
dajmy na to dwa czynniki takie i takie - a co jak ktoś wpisał inny, ale równie logiczny
i poprawny? Tak jak na polskim, to jest jakiś absurd.

Ale co zrobić, takie życie.

No właśnie na rozszerzonym wosie chyba trzeba być perfekcyjnym. W tej tabelce zamiast Organizacja na rzecz demokracji i rozwoju, napisałem Organizacja do spraw Demokracji i Rozwoju jak egzaminator zechce to mi nie uzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 22:01, Mogrim napisał:

Temat nr 1 na maturze z WOS to dzieło idioty.

U nas też wiele osób miało z tym problemy.

Jednak większość się zorientowała. Nie chodziło oczywiście o te 12 czynników dotyczących Polski, ale o dwie negatywne cechy społeczności obywatelskiej, które sam miałeś wcześniej podać.
Sam miałem już pisać o tych 12 czynnikach, ale zorientowałem się że stron by mi nie starczyło, i coś jest nie tak...
W każdym bądź razie temat faktycznie idiotycznie sformułowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.05.2008 o 07:38, Darkstar181 napisał:

Jednak większość się zorientowała. Nie chodziło oczywiście o te 12 czynników dotyczących
Polski, ale o dwie negatywne cechy społeczności obywatelskiej, które sam miałeś wcześniej
podać.
Sam miałem już pisać o tych 12 czynnikach, ale zorientowałem się że stron by mi nie starczyło,
i coś jest nie tak...
W każdym bądź razie temat faktycznie idiotycznie sformułowany.


"Oczywiście" to złe słowo, ja napisałem o tych czynnikach hamujących..
A co do klucza,to z pewnością nie ma czegoś takiego, ze jest sztywno, pamiętam, ze w kluczu do tych marcowych w przypadku historii z wypracowaniem "Zdający wymienił kilka prawidłowych przyczyn" itp, bez precyzowania..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować