Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Hyhy ... matura. Jak ten czas leci, już dwa lata minęły jak ją pisałem. Stresu co prawda trochę było [ zwłaszcza na ustnym polskim i nieco na ustnym angielskim ale na tym drugim zdecydowanie mniej ], reszta dość gładko przebiegła, pisemne całkiem sprawnie i bez większych stresów napisałem i jak się okazało po wynikach nie było tak tragicznie ;-P. Na polskim trafił mi się chyba z tego co pamiętam temat o "Granicy" [ jeśli mnie pamięć nie myli ] więc nie aż tak źle. Pisemny angol też całkiem dobrze wypadł. Wos także, więcej stresów było chyba przed samym końcem nauki, oddawaniem konspektów itp dupereli ;-P. No i oczywiście stanie w kolejce do sekretariatu po to by się dopchać do swoich papierzysk. Widziałem płacz, widziałem przepychanki i radość. Z niezdanych matur też ;-DDD. Co prawda byłem rocznikiem "amestyjnym" ale na nie wszystkim to pomogło. Ja tam bez szaleństw zdałem i swoje zrobiłem. Powodzenia piszącym w tym roku ... połamania długopisów czy jak to się tam zwało mówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jakie lektury były w tamtym roku na maturze na wypracowaniu? No i jakie lektury obstawiacie maturzyści jutro na wypracowanie? Ja myślę że może być" Kordian" Słowackiego ponieważ rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego bo tak rząd ogłosił czy tam ktoś. Mnie by pasowało żeby był "Kordian" albo "Przedwiośnie" mogło by być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 20:36, Coxsik napisał:

Wie ktoś jakie lektury były w tamtym roku na maturze na wypracowaniu? No i jakie lektury
obstawiacie maturzyści jutro na wypracowanie? Ja myślę że może być" Kordian" Słowackiego
ponieważ rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego bo tak rząd ogłosił czy tam ktoś.
Mnie by pasowało żeby był "Kordian" albo "Przedwiośnie" mogło by być.

U mnie wszyscy obstawiają "Wesele".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 20:40, Zimek1990 napisał:

U mnie wszyscy obstawiają "Wesele".

No "Wesele" ujdzie w tłoku np. gdyby było coś z "chocholim tańcem" albo o symbolach zawartych w tej książce. Ale jednak nie życzę sobie "Wesela".

EDIT: Vizmir90: No oby nie było tych lektur wymienionych przez ciebie zwłaszcza Chłopów bo z nich to nic nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 20:42, Coxsik napisał:

> U mnie wszyscy obstawiają "Wesele".
No "Wesele" ujdzie w tłoku np. gdyby było coś z "chocholim tańcem" albo o symbolach zawartych
w tej książce. Ale jednak nie życzę sobie "Wesela".

EDIT: Vizmir90: No oby nie było tych lektur wymienionych przez ciebie zwłaszcza Chłopów
bo z nich to nic nie pamiętam.


Miodzio by było, gdyby z "Wesela" dali opis polskiego społeczeństwa; banalna sprawa, chłopi nie lubili się ze szlachcicami. Oprócz tego pasuje mi np. "Dżuma", opowiadania Borowskiego, "Tango". "Kordian" też w sumie ujdzie. Najgorzej jak będzie "Potop", "Lalka" albo "Ludzie bezdomni" :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 20:36, Coxsik napisał:

Wie ktoś jakie lektury były w tamtym roku na maturze na wypracowaniu? No i jakie lektury
obstawiacie maturzyści jutro na wypracowanie? Ja myślę że może być" Kordian" Słowackiego
ponieważ rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego bo tak rząd ogłosił czy tam ktoś.
Mnie by pasowało żeby był "Kordian" albo "Przedwiośnie" mogło by być.

Obsmialbym sie strasznie gdyby znow dali "Lalke", ale to chyba malo realne... pamietam, ze byla taka akcja (chyba 3 lata temu), ze na probnej probnej i probnej oficjalnej byli "Chlopi" (o ile dobrze pamietam), wiec kazdy sobie juz pozniej olal ta lekture, ale jak sie okazalo, pozniej w arkuszu maturzysci ujrzeli lekture pt. ... "Chlopi"... again;) Takze tak naprawde nikt nie domysli sie co planuje CKE;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co się przejmować wypracowaniem... Ono i tak jest przede wszystkim na podstawie fragmentu, który przecież jest podany. Znajomość lektur nie jest konieczna, ba, żeby się ''wstrzelić'' w klucz, lepiej skupić się na analizowaniu fragmentu niż odniesieniu do całości ;)

No nic to, powodzenia wszystkim tegorocznym maturzystom (w tym mnie) w nadchodzących dniach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że może być jakaś lektura ze współczesności albo XX-lecia międzywojennego.(Inny świat, Przedwiośnie). Mam nadzieję, że nie będzie Nad Niemnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czego bać drodzy Rodacy :), trzeba w siebie uwierzyć :). Mam nadzieje, ze będzie Współczesność lub XX międzywojenne. Ja tez zdaje historie, i jestem dobrej myśli :).
Jeszcze powodzenia wszystkim życzę nie dziękujcie. ja również nie dziękuje ;)

Good Luck :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście najbardziej wolałbym "Wesele", ewentualnie "Przedwiośnie". Mam nadzieje że nie będzie lektury "Chłopi". W każdym razie powodzenia jutro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wielki żal, że "Folwark zwierzęcy" nie obowiązuje z polskim podstawowym, bo bardzo lubię tą książkę. W każdym razie nie obraziłbym się gdyby "Przedwiośnie" nam właśnie dali, lub nawet "Inny świat" jak ktoś tu wyżej wspomniał. Byleby tylko nie żadnych Dziadów czy "Nad Niemnem".

Ech...i tak straszliwie się boję, przez te debilne klucze nigdy nie miałem dobrych ocen z wypracowań ;/. Jak ja bym chciał ten polski zaliczyć na te 30%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.05.2009 o 21:53, Osiol napisał:

Ech...i tak straszliwie się boję, przez te debilne klucze nigdy nie miałem dobrych ocen
z wypracowań ;/. Jak ja bym chciał ten polski zaliczyć na te 30%.

No ja też mi tam te 30% wystarczy byle by zdać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 21:53, Osiol napisał:

Ech...i tak straszliwie się boję, przez te debilne klucze nigdy nie miałem dobrych ocen
z wypracowań ;/. Jak ja bym chciał ten polski zaliczyć na te 30%.


Wierz, że sobie poradzisz i trafisz w ten klucz.
Ale badz co bądz te klucze mnie dobiają. Przecież każdy ma inną wrażliwość na jakieś sprawy i może napisać piękną pracę, która zostanie skreślona przez to, że nie trafił w klucz odp. Bo dla sprawdzającego jesteśmy tylko liczbami ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 22:08, Ryan-Kam napisał:

Bo dla sprawdzającego jesteśmy tylko liczbami ...


strasznie, idę się pochlastać.

takie uroki nowej matury, nie liczą się oryginalne przemyślenia ucznia, a to, ile będzie potrafił wycisnąć z tekstu. trochę praktyki i nie sprawia to większych trudności. z rozszerzonego polskiego liczę na wynik 80-90% (tak, da się *_*).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2009 o 22:11, Azra napisał:

strasznie, idę się pochlastać.


Po co ?

Dnia 03.05.2009 o 22:11, Azra napisał:

takie uroki nowej matury, nie liczą się oryginalne przemyślenia ucznia, a to, ile będzie
potrafił wycisnąć z tekstu. trochę praktyki i nie sprawia to większych trudności. z rozszerzonego
polskiego liczę na wynik 80-90% (tak, da się *_*).


Jak ktoś dużo ćwiczy, to nabiera wprawy i jest pewny, że w godzinie próby się nie pomyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pan Taduesz i Chłopi.

Ja wybrałem to pierwsze, zresztą jak każdy z kim rozmawiałem po egzaminie. Temat był po prostu łatwiejszy. Czekam na klucz odpowiedzi. Wie ktoś o której godzinie (dzisiaj ?) można się go spodziewać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałam temat o Chłopach - na prezentacji ustnej mam akurat Hankę :D Ale obydwa tematy były dość łatwe, chociaż dla osób które nie czytały lektur Pan Tadeusz był chyba lepszy - więcej fragmentów itd.
A i samo czytanie ze zrozumieniem łatwiejsze niż na maturach próbnych. Ciekawy tekst o hipnozie;]

Bajuj-> Na onecie piszą że o 15 będzie klucz odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować