Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 27.11.2010 o 11:11, Wilkv napisał:

Przepisy mówią wyraźnie - do 30 września. Jeśli Ci się udało, to miałeś szczęście, że
dyrektor to zaakceptował.

Prawda jest taka że papiery do CKE lecą dopiero w styczniu/lutym. Do września to są tylko deklaracje w szkole, więc bez problemu jak się pogada z dyrektorem można nawet w styczniu załatwić sprawę. Osobiście również znam taki przypadek, koleżanka się w tym roku na początku lutego zapisała i poprawiała maturę w maju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dokładne przedstawienie sprawy.
Pozostaje jeszcze druga kwestia ,czy z moim wynikiem z reszty egzaminów mam ogóle jakieś szanse dostać na dzienne, bo sama powtórka z historii to dla mnie nie problem bo jestem dość oswojony z tym tematem, ale przez idiotyczny przypadek ( jak to mówią "jeśli coś ma być zrobione dobrze do końca. to zrób to sam do końca") pisałem podstawę (68%) i nie miałem motywacji by do książek zajrzeć bo wiedziałem że IH to tylko z rozszerzeniem biorą pod uwagę. A teraz jestem na SGGW i męczę się z chemią, której pewnie nie dam rady. Dla tego pytam się czy jest na forum ktoś kto może dostał się lub próbował na IH, jakie są tam progi ( na stronie wydział widziałem tylko wymagane przedmioty i ich przelicznik w punktacji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, na prezentacje maturalna z polaka wybralem sobie temat;
146. Przedstaw obraz rycerza i jego kodeks, analizując utwory z 2-3 wybranych epok literackich.

I tu prosba: jakie utwory wykorzystac, zeby byly z 2-3 epok? KRZYZACY na pewno, co jeszcze mozna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2010 o 18:00, mateuszbanach0 napisał:

Słuchajcie, na prezentacje maturalna z polaka wybralem sobie temat;
146. Przedstaw obraz rycerza i jego kodeks, analizując utwory z 2-3 wybranych epok literackich.


I tu prosba: jakie utwory wykorzystac, zeby byly z 2-3 epok? KRZYZACY na pewno, co jeszcze
mozna?

Może Don Kichote - nie jestem pewien co to za okres, chyba renesans? Sugerowałbym także Dzieje Tristana i Izoldy oraz legendy arturiańskie jako powstałe w średniowieczu, a więc kodeks rycerski jest tam "z pierwszej ręki".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2010 o 18:00, mateuszbanach0 napisał:

Słuchajcie, na prezentacje maturalna z polaka wybralem sobie temat;
146. Przedstaw obraz rycerza i jego kodeks, analizując utwory z 2-3 wybranych epok literackich.


I tu prosba: jakie utwory wykorzystac, zeby byly z 2-3 epok? KRZYZACY na pewno, co jeszcze
mozna?


Klasyk z średniowiecza: Pieśń o Rolandzie i legenda o królu Arturze (wraz z losami rycerzy Okrągłego Stołu).
Z innych epok jakoś sobie nie mogę przypomnieć, a ze współczesnej fantastyki wolę nic nie dawać, bo może nie przejść na maturze.

PS. Chociaż warto zaryzykować z Dúnedainami z Władcy Pierścienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2010 o 18:00, mateuszbanach0 napisał:

I tu prosba: jakie utwory wykorzystac, zeby byly z 2-3 epok? KRZYZACY na pewno, co jeszcze
mozna?


Wiedźmin i powyższe, podane przez pozostałych.
PS. Nie sugeruj się bzdurami, że fantastyka nie przejdzie, nie ma w tym jakiegokolwiek ryzyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2010 o 14:48, Wilkv napisał:

Czyli jak mówiłem - zależy od dyrektora. Przepisy jednak jasno określają 30 września.


Przepisy określają do 30 września ,ale tylko dla uczniów piszący pierwszy raz maturę. Wtedy jest to rygorystycznie przestrzegane. Dla osób podchodzących do matury drugi raz to już nie obowiązuje i mogą złożyć tylko jedną deklarację, tą do lutego. Dlatego też przypadek podany wyżej przez knopfler''a był możliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg dyrektora mojego byłego liceum, w przepisach jest zapis taki, jaki podałem wyżej. Dotyczący wszystkich osób. Zarówno przystępujących po raz pierwszy do matury, jak i tych, którzy chcą ją poprawić.

Powtarzam jeszcze raz - ja opieram się na tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2010 o 13:39, Wilkv napisał:

Wg dyrektora mojego byłego liceum, w przepisach jest zapis taki, jaki podałem wyżej.
Dotyczący wszystkich osób. Zarówno przystępujących po raz pierwszy do matury, jak i tych,
którzy chcą ją poprawić.


To w takim razie ten twój dyrektor musiał być bardzo konsekwentny :P,ale w dużej ilości LO ten zapisek jest egzekwowany dość liberalnie jak widać (choć nie zaprzeczę ,że nie jest tak wpisane ,bo nawet w deklaracji jest, że składa się wstępną deklarację do 30 września ,więc coś w tym musi być).

Dnia 04.12.2010 o 13:39, Wilkv napisał:

Powtarzam jeszcze raz - ja opieram się na tym.


Inna szkoła, inny dyrektor...dlatego tak różne są nasze zdania na ten temat ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy do tematów z zakresu literatury, sztuki, filmu itd. (np. literackie i filmowe wizje przyszłości) wykonuje się prezentacje multimedialne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2010 o 21:09, Traitor napisał:

Czy do tematów z zakresu literatury, sztuki, filmu itd. (np. literackie i filmowe wizje
przyszłości) wykonuje się prezentacje multimedialne?

Do każdej prezentacji możesz wykonać prezentację multimedialną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam były ktoś chętny do podzielenia się jakimiś pozostałościami z prezentacji maturalnej z języka polskiego.

Tytuł prezentacji: "Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich. Omów na podstawie wybranych przykładów."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, że za rok pisze maturę zacząłem szukać tematu prezentację z polskiego. Szperając na strychu i wujka Google natknąłem się na takie oto trzy tematy:

1.Gry komputerowe jako składnik kultury. Badając zjawisko, zwróć uwagę na związki gatunku z
tradycją kultury i sztuki

2.Artystyczne inspiracje twórców gier komputerowych. Wpisz wskazany gatunek w kontekst kultury
wysokiej, odszukaj nawiązania literackie

3. Gry komputerowe i konsolowe a literatura. Na podstawie wybranych przykładów omów tę
zależność

Tematy pochodzą z listy różnych liceów i bardzo mnie zainteresowały. Mam możliwość oddania własnego tematu do 31.01.2011, a z racji tego, ze nic ciekawego nie ma na liście w moim LO jestem tym chętniejszy by zająć się którymś z powyższych.

I tutaj pytanie do absolwentów szkół średnich - czy mogę dać temat, który widnieje na liście jakiejś innej szkoły z drugiego końca Polski?

Oraz pytanie ogólne, czy robienie prezentacji z jednego z powyższych tematów to dobry pomysł? Ja jestem przekonany, tylko nie zastanawiałem się jeszcze do czego można się odnieść.

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 20:53, kotfilon napisał:

Oraz pytanie ogólne, czy robienie prezentacji z jednego z powyższych tematów to dobry
pomysł? Ja jestem przekonany, tylko nie zastanawiałem się jeszcze do czego można się
odnieść.


A od tego powinieneś zacząć, bo to że w temacie pojawia się wątek gier nie znaczy wcale że temat jest prosty łatwy i przyjemny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 20:57, rob006 napisał:

> Oraz pytanie ogólne, czy robienie prezentacji z jednego z powyższych tematów to
dobry
> pomysł? Ja jestem przekonany, tylko nie zastanawiałem się jeszcze do czego można
się
> odnieść.

A od tego powinieneś zacząć, bo to że w temacie pojawia się wątek gier nie znaczy wcale
że temat jest prosty łatwy i przyjemny.


Ale chociażby ze względu na moje maniakalne zainteresowanie grami i tematami okołogrowymi miałbym szansę prezentować coś z dziedziny mojej pracy i zainteresowań.

Bardziej ciekawi mnie jak zareagowała by komisja na tego typu temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 21:19, kotfilon napisał:

Bardziej ciekawi mnie jak zareagowała by komisja na tego typu temat.


Kwestia szczęścia, możesz trafić na Hiszpańską Inkwizycję (której przecież nikt się nie spodziewa) i się sparzyć, albo mieć szczęście i zostać potraktowanym jak każdy inny. Tym niemniej wybór takiego tematu to ryzyko, na szczęście maturę ustną z polskiego trzeba tylko zdać, żadna uczelnia (przynajmniej z tego co mi wiadomo) nie bierze jej wyników pod uwagę, więc chyba bez obaw możesz brać temat, który Ci się podoba, chyba że chcesz mieć piękne świadectwo maturalne :D Ja miałem to szczęście, że znalazłem temat, który odpowiadał moim zainteresowaniom i był jednocześnie z grupy tematów bezpiecznych i 20/20 wpadło :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>...........

Z tego co ja pamiętam to osoby które wybrały tematy pod swoje zainteresowania, głównie fantastyka itp to na prezentacji miały gorzej i ogólnie poszło im to zdecydowanie gorzej aniżeli reszta która wybrała ,,standardowe" tematy.
Sam musisz najpierw poszukać i zastanowić się co byś w każdej z tych prac napisał. Według mnie na przykład, nie są to proste tematy i na twoim miejscu wybrałbym coś bardziej ,,oczywistego". Sam pisałem o motywie buntu w literaturze a to temat bardzo prosty więc problemu nie było;) Decyzja należy do ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 21:19, kotfilon napisał:

Ale chociażby ze względu na moje maniakalne zainteresowanie grami i tematami okołogrowymi
miałbym szansę prezentować coś z dziedziny mojej pracy i zainteresowań.


Problem w tym że wbrew pozorom tematy nie są o grach, tylko o wpływie gier na sztukę (lub odwrotnie), a to nie jest wcale to samo. Zastanów się dobrze, bo wiele osób napala się na temat bo jest o grach, a jak przyjdzie co do czego to nie wiadomo jak to ugryźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować