Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 23.02.2011 o 18:19, Phenom napisał:

Może nauczyciel chce do wglądu. U mnie polonistka stawia 1 za nie przyniesienie jej bibliografii.


U mnie było podobnie, tzn. pani profesor chciała mój plan maturalny (którego nawet nie muszę mieć, o ironio) i niezbyt ją interesowało, że będę pisał go po raz drugi (wersja pierwsza się do niczego nie nadaje), dopiero w ferie. Skończyło się kłótnią (z jej strony) / normalną dyskusją (z mojej strony), ale ndst nie dostałem :)

@Piotr13PL - jak pisał Phenom, może chce ją dostać do wglądu już teraz, żeby później mieć z głowy czy coś? Niemniej, czas masz na pewno do przynajmniej kwietnia, jeśli chodzi o zmianę bibliografii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki.
3. Motywy historyczne w literaturze i sztukach plastycznych. Porównaj różne dzieła
o tej samej tematyce.

To mój temat maturalny, co myślicie o tych dziełach, chyba są ok? Niestety to porównania na zasadzie obraz - literatura, chciałem dorzucić jakąś rzeźbę i porównać ją z jakimś dziełem pisanym, ale nic nie znalazłem...


BIBLIOGRAFIA
Literatura podmiotu:
1. Sienkiewicz, Henryk. Quo Vadis, rozdział LVI
2. Siemiradzki, Henryk. Dirce chrześcijańska
3. Sienkiewicz, Henryk. Krzyżacy, rozdział LI
4. Matejko, Jan. Bitwa pod Grunwaldem
5. Słowacki, Juliusz. Sowiński w okopach Woli
6. Kossak, Wojciech. Sowiński na szańcach Woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do maturzystów - obojętnie, czy tych przeszłych, teraźniejszych czy dopiero przyszłych ;)
Otóż przy pisaniu wypracowań maturalnych z języka polskiego (obojętnie, czy poziom rozszerzony, czy podstawowy) najczęściej wpisuje się w granicę słów od 250 (przekraczam tą liczbę) do 270.
Jak uważacie - czy taka długość pracy jest odpowiednia? Zaznaczam przy tym, że generalnie takie prace (wg klucza) mają 90-100% punktów.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
M. Gajewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój temat maturalny to "motyw władzy w literaturze i sztuce" w bibliografii będę miał Antygonę, Makbeta na pewno. Najprawdopodobniej jeszcze wezmę Quo Vadis. Chciałbym się spytać co jeszcze by pasowało z literatury i zwłaszcza sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy od... klucza:P Można napisać prace na 260 słów i zgarnąć duużo punktów, a można prace walnąć na 500 słów, ale lać wodę tak, że prawie się nic nie zdobędzie. Jeśli piszesz na temat, to jak najbardziej starczy - ja osobiście wypracowania pisałem na ok. 350-400 słów i wychodziło mi to na dobre, bo zawsze miałem ponad 80%. Jak masz taki styl pisania prac, a i trafiasz w klucz, to nie widzę sensu pisania dłuższych prac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2011 o 18:42, kuba9876543210 napisał:

Z tego co nam polonistka mowila to takie krotkie prace nie maja raczej szansy na zdobycie
duzej ilosci pkt.


Miałem dziś okazję porozmawiania z polonistką z mojej szkoły i powiedziała, że prace zdawalne są już od 230 słów, więc ja z moimi 250+ spokojnie mogę dostać komplet punktów za kompozycję.
I generalnie to chyba rzeczywiście jest tak, jak powiedział paweldomar1. Ja na maturze próbnej napisałem pracę, która zajęła całe dostępne miejsce (rozszerzony polski) i dostałem słabe ~55%. Teraz piszę prace na ~260 słów i ostatnia dostała ~90%, więc długość chyba rzeczywiście nie ma znaczenia - ważne, żeby nie pisać za krótkich prac ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na żadnej maturze, którą pisałem nie liczyłem słów. Wątpię, żeby to miało jakiekolwiek znacznie
( oprócz tego, żeby było +250 ), ale czy ktoś już postanowi napisać na 251, czy na 500, to raczej nie ma
wpływu na ilość punktów przyznanych za kompozycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak myslicie, jesli mam temat ekranizacja a literatura i mam wybrane 2 filmy (Lotr i Ojciec Chrzestny) czyli analogocznie takze 2 ksiązki, to nie potrzebuje już jeszcze jednej? Bo nauczycielka powiedziala ze jeszcze wypadalo by polską jakas, a inna mowila ze jak 2 filmy i 2 ksiazki to juz starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2011 o 22:07, Piotr13PL napisał:

Jak myslicie, jesli mam temat ekranizacja a literatura i mam wybrane 2 filmy (Lotr i
Ojciec Chrzestny) czyli analogocznie takze 2 ksiązki, to nie potrzebuje już jeszcze jednej?
Bo nauczycielka powiedziala ze jeszcze wypadalo by polską jakas, a inna mowila ze jak
2 filmy i 2 ksiazki to juz starczy.


Jeśli na podstawie tych dwóch książek i dwóch filmów potrafisz przedstawić jakąś wybraną tezę lub temat, to ja nie widzę problemów. Ja na maturę miałem 3 książki, w tym krótki Wehikuł Czasu i 2 filmy. Wszystko obcojęzyczne. Nie trzeba polskich, a jeśli nie trafisz na jakąś fanatyczkę/fanatyka polskiej literatury/filmu, to możesz dostać bardzo dużo punktów, be względu na to, co wybierzesz...byle by to pasowało do tematu. Jeśli odejmiesz wstęp do prezentacji i zakończenie to wcale nie ma tak dużo czasu i nawet 4 pozycje to bardzo dużo. Szczególnie, że wybrałeś naprawdę wspaniałe ksiązki/filmy i można by o nich opowiadać godzinami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nauczycielka kazała przynieść literaturę przedmiotu i podmiotu. Kazała pamiętać o spisaniu informacji z pierwszych stron (ISBN i coś tam jeszcze, nie wiem co, bo mnie nie było jak mówiła). Pomoże ktoś ustalić co muszę spisać? Dodaje zdjęcia.

Potrzebna mi jest także literatura przedmiotu. Tematem, który wybrałem są literackie i filmowe wizje przyszłości. Póki co mam:
1. Artykuł dotyczący science-fiction [online] [dostęp: 12 grudnia 2010]. Dostępny w Internecie: www.blablabla.pl/blabla_12 (Czy dobrze zapisałem dostępność? Prawie codziennie zmienia się strona, na której znajduje się artykuł)
2. definicja utopii i antyutopii z encyklopedii (wiem, że też trzeba wpisać ten ISBN, ale na forum sobie daruję)

Czy te dwie pozycje wymienione wyżej są dobre? Możecie mi polecić coś jeszcze?

20110330154559

20110330154605

20110330154610

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... czy do literatury podmiotu muszę zaliczać książki czy mogę znaleźć jakieś artykuły z internetu i tam je wpisać?

Jeżeli tak to jak?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Literatura podmiotu to rzeczy, na których opierasz swoją prezentację. Literatura przedmiotu to wszelkie analizy, interpretacje, artykuły o literaturze podmiotu.
Artykuły z internetu jak najbardziej się nadają, ale na literaturę przedmiotu.
Wpisujesz w ten sposób:
Nazwisko Imię autora, Tytuł artykułu [online], Miejsce publikacji, Instytucja sprawcza, data publikacji [dostęp: data dostępu], Dostępny w Internecie: <adres strony>

źródło: http://traugutt.net/lo/matura/bibliografia.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W literaturze przedmiotu muszę oprzeć moje zdanie o filmie Ojciec Chrzestny oraz Lotr1 na podstawie recenzji jakiegoś krytyka filmowego, typu Raczek czy Kałużynski, wie ktoś gdzie moge takie recenzje znaleźc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 17:09, kaczek93 napisał:

Czy to prawda że oprócz trzech wymaganych przedmiotów na maturze jest konieczność zdania
minimum dwóch dodatkowych?

Nie. To nie jest prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 17:09, kaczek93 napisał:

Czy to prawda że oprócz trzech wymaganych przedmiotów na maturze jest konieczność zdania
minimum dwóch dodatkowych?

Obowiązkowo masz chyba tylko (albo aż) z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Reszta to indywidualna kwestia. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.

Ale spokojnie, nawet Adam Małysz bał się nowej matury ;)
http://matura2011.net/adam-malysz-o-maturze/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować