Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Mój temat prezentacji z polskiego to Przenikanie się świata fantastycznego i realistycznego w literaturze. Czy ktoś, kto pisał taki temat ma jakieś porady co do literatury przedmiotu? W literaturze podmiotu mam zamiar umieścić Mistrza i Małgorzate, Wesele, Sto lat samotności, Amerykańskich Bogów i Kafkę nad morzem / Trylogię Husycką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 17:09, kaczek93 napisał:

Czy to prawda że oprócz trzech wymaganych przedmiotów na maturze jest konieczność zdania
minimum dwóch dodatkowych?

Nie. Możesz nie zdawać nic poza obowiązkowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 19:57, Asthariel napisał:

Mój temat prezentacji z polskiego to Przenikanie się świata fantastycznego i realistycznego
w literaturze. Czy ktoś, kto pisał taki temat ma jakieś porady co do literatury przedmiotu?
W literaturze podmiotu mam zamiar umieścić Mistrza i Małgorzate, Wesele, Sto lat samotności,
Amerykańskich Bogów i Kafkę nad morzem / Trylogię Husycką.

Ty chcesz to wszystko przerobić w 15 minut? :/

Ja tam w ogóle nie stosowałem literatury przedmiotu - nie była potrzebna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:11, Hellmut napisał:

Ja tam w ogóle nie stosowałem literatury przedmiotu - nie była potrzebna.

Hmm, ciekawe. Wszyscy nauczyciele, z którymi rozmawiałem, twierdzą, że jest obowiązkowa. Nieprawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:14, Dared00 napisał:

Nieprawda?

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Nie mam najmniejszego zamiaru polemizować z nauczycielami, którzy posiadają stosowną wiedzę.

Chętnie się jednak dowiem, na czym polega ta "obowiązkowość" (czy jest to wymóg zapisany w jakimś paragrafie, wewnętrzny wymóg szkolny czy też przekonanie, że uczeń bez stosownej literatury przedmiotu nie potrafi opracować tematu. Lub coś całkiem innego?).

Bo jakoś moje 18/20 nie potrzebowało żadnej a żadnej literatury przedmiotu. Cały materiał przerobiłem rozkładając poszczególne dzieła na czynniki pierwsze i notując informacje. Gdyby ktoś się uparł przy literaturze przedmiotu, musiałbym zapisać coś absurdalnego - np. "Notatki autorstwa MK, rok powstania 2010, brak wydawnictwa i ISBN".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.04.2011 o 20:11, Hellmut napisał:


Ja tam w ogóle nie stosowałem literatury przedmiotu - nie była potrzebna.

Czemu nie? Wydaje mi się, że domyślna ilość omawianych pozycji to 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:25, Asthariel napisał:

Czemu nie? Wydaje mi się, że domyślna ilość omawianych pozycji to 5.

Jak uważasz, że zdążysz, to ja Ci przecież nie zabronię. Ale mnie z kolei proponowano omówienie 3 dzieł po jednym z każdej kategorii w temacie (film, literatura, mass-media). Zrobiłem 4, bo coś mało mi się wydawało. Pożałowałem. W sposób zadowalający omówiłem tylko jakieś 60% tego, co miałem przygotowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, to jestem trochę w czarnej pupie, bo bibliografie do poniedziałku, a ja nie mam nic a nic. Będzie ciekawy weekend.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2008 o 20:49, lordfett napisał:

Myślę, że nie powinno to robić różnicy. Plan ramowy jest bardziej wskazówką dla komisji,
jakie pytania mają Ci zadawać. A kolejność tego co powiesz nie powinna rokować o tym,
jaką ilość punktów otrzymasz. Ja zacząłem zupełnie w inny sposób, a jakoś bez wahania
Panie postawiły mi 20 ;)

Potwierdzam, za nie trzymanie się planu nie są przewidziane żadne ujemne punkty. To jest tylko pomoc dla oceniających jak i zdającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 19:57, Asthariel napisał:

Mój temat prezentacji z polskiego to Przenikanie się świata fantastycznego i realistycznego
w literaturze. Czy ktoś, kto pisał taki temat ma jakieś porady co do literatury przedmiotu?
W literaturze podmiotu mam zamiar umieścić Mistrza i Małgorzate, Wesele, Sto lat samotności,
Amerykańskich Bogów i Kafkę nad morzem / Trylogię Husycką.

Jeśli nie wyrobisz się w czasie prezentacji to otrzymasz ujemne punkty za nie omówienie pozycji podanej w bibliografii. Lepiej mieć mniej książek ale być pewnym, że wszystko się omówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa szybkie pytania:

1. Plan ramowy jest do oddania razem z bibliografią na poniedziałek?
2. Czy to jest poprawny zapis bibliograficzny:

Głowiński M., Pisomowa czyli o wolnoamerykance językowej "Polityka" nr 50/2006, Niezbędnik Inteligenta, s. 14-18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dared00- jak dobrze wiem plan ramowy dajemy tydzień przed maturą, nie teraz... ale nie wiem.

To teraz pytanie właściwe: gdzie mam szukać na stronie daty dostępu jak nigdzie jej nie ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2011 o 14:39, Muradin_07 napisał:

To teraz pytanie właściwe: gdzie mam szukać na stronie daty dostępu jak nigdzie jej nie
ma?

Data dostępu, aktualizacji, dodania, czegokolwiek. A jak nie ma, to chyba można bez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2011 o 14:39, Muradin_07 napisał:

Dared00- jak dobrze wiem plan ramowy dajemy tydzień przed maturą, nie teraz... ale nie
wiem.

To teraz pytanie właściwe: gdzie mam szukać na stronie daty dostępu jak nigdzie jej nie
ma?

Data dostępu to jest raczej to kiedy ty miałeś do strony dostęp po raz pierwszy. Ja wpisałem datę dość orientacyjną, bo dokładnie nie pamiętałem, nie jest to chyba aż tak ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciągle myślałem o co z tym tak naprawdę chodzi... czy to chodzi o dostęp na stronie czy dostęp właśnie w tym sensie o którym mówisz :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2011 o 15:21, tomoliop napisał:

Data dostępu to jest raczej to kiedy ty miałeś do strony dostęp po raz pierwszy. Ja wpisałem
datę dość orientacyjną, bo dokładnie nie pamiętałem, nie jest to chyba aż tak ważne.


No to nie jest tak do końca. Data dostępu do strony, jest to data, która była, gdy brałeś z niej jakieś informacje, bo wiadomo, że jakiś link, może się przedawnić, bądź jego zawartość zmieniła się na tyle, by nie można było znaleźć tego, co było wtedy, gdy się brało informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2011 o 20:44, Piotrbov napisał:

No to nie jest tak do końca. Data dostępu do strony, jest to data, która była, gdy brałeś
z niej jakieś informacje, bo wiadomo, że jakiś link, może się przedawnić, bądź jego zawartość
zmieniła się na tyle, by nie można było znaleźć tego, co było wtedy, gdy się brało informacje.


No nie do końca... ale to oznacza że tej daty nie biorę ze strony tylko wpisuję dzisiejszą. A o to mi właśnie chodziło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować