Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 06.09.2011 o 17:47, Kizami napisał:

1. Wpływ pieniądza na życie bohaterów literackich. Zanalizuj problem na wybranych przykładach.
2.Literatura świadectwem wydarzeń historycznych. Przedstaw na wybranych przykładach różne
sposoby utrwalania w literaturze ważnych wydarzeń dziejowych.
3. Obraz świata totalitarnego w literaturze i filmie. Porównaj środki wyrazu wykorzystane
dla jego kreacji.

Interesuje się historią ( najbardziej II WŚ). Prosiłbym o jakieś porady :) Z góry dziekuje


EDIT: Przepraszam, pomyliłem tematy i użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny powtórzę to, co już wielokrotnie mówiłem - ustna matura z polskiego jest tylko po to, żeby ją zdać. Bierze się najbardziej bzdurny temat, ładnie mówi, zalicza i zapomina (nikt tego nie bierze pod uwagę przy przyjmowaniu na studia).

Dnia 06.09.2011 o 17:47, Kizami napisał:

1. Wpływ pieniądza na życie bohaterów literackich. Zanalizuj problem na wybranych przykładach.


Wybrałbym jedynkę, bo wydaje mi się najprostsza ze wszystkich. Można wziąć "Zbrodnię i karę", dorzucić "Opowieść wigilijną" i "Lalkę", dać jakiś wiersz i styka.
Dwójka też jest niezła i można przebierać w utworach. Od "Odysei", przez polskie dzieła z epoki romantyzmu (ileż to Mickiewicz i Słowacki się napłakali w wierszach za Polską), na wypranej z emocji twórczości Borowskiego kończąc. Trzeba tylko wymyślić koncept, według którego dobrać literaturę.
Trójkę bym odpuścił, totalitaryzm i holocaust to według mnie dwa najbardziej nadęte tematy, jakie można wybrać na prezentację maturalną. Według mnie lepiej zrobić coś lekkostrawnego na tę imprezę. No i porównywanie literatury i filmu - ja bym się w to nie pakował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robienie nadętych prezentacji jest OK i dlatego właśnie skłaniałbym się do trójki. Można zaszaleć i wziąć na warsztat rok 1984 Orwella i coś bardziej przyziemnego, jak opowiadania Borowskiego. Do tego jakiś dokument traktujący o Korei Północnej i już mamy trzy, bardzo różne wizje świata totalitarnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie to nie dotyczy, ponieważ jestem pewien że sobie poradzę, to raz. Dwa, teraz ustna ma formę taką samą jak ustna część certyfikatów. Dla mnie miodzio. Dla certyfikatów się uczę. A skoro ma CIA ( CAE, dla tych, którzy nie rozumieją żartu ;) ), to raczej nie ma problemiku.

Mój kolega zarzucił egzaminowi, że mniej będzie pokazywał umiejętności zdającego. Ktoś kto trafi na tragiczny zestaw pytań, a jest lepszy może mieć tyle samo punktów co słabsza osoba z łatwym zestawem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 21:05, Smileyer napisał:

Podobno doszło coś nowego do części pisemnej matury z Pol ?

Chyba raczej odeszło... Od 2012 albo 2013 TYLKO jeden temat będzie sprawdzał znajomość lektur, drugim na podstawie gotowego tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie realia niestety - każdy bez wyjątku ma mieć maturę, więc komisja jakoś musi sobie radzić. Już się boję pomyśleć o matmie podstawowej za 2-3 lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 22:37, Robertcik1 napisał:

świetnie, ułatwmy matołom życie jeszcze bardziej i zniechęcajmy ich do nauki i czytania
lektur. świetny pomysł, brawo. -.-''''

Tak naprawdę jaki by ten poziom nie był, matura i tak jest bez sensowna i niczego nie weryfikuje, ani do niczego się nie nadaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 21:49, tomas92 napisał:

> Podobno doszło coś nowego do części pisemnej matury z Pol ?
Chyba raczej odeszło... Od 2012 albo 2013 TYLKO jeden temat będzie sprawdzał znajomość
lektur, drugim na podstawie gotowego tekstu.

Ja się ciekawię, jakie JESZCZE uproszczenia mogą wejść w życie... skoro matura do zdania to żadne wyzwanie teraz... no ludzie, taką maturę z matmy zda się bez problemów, a pisze to człowiek który z matmy był słaby, ale korkami nadrobiłem co-nieco...
Ciekawe co jeszcze mogą wywalić, omg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 21:49, tomas92 napisał:

> Podobno doszło coś nowego do części pisemnej matury z Pol ?
Chyba raczej odeszło... Od 2012 albo 2013 TYLKO jeden temat będzie sprawdzał znajomość
lektur, drugim na podstawie gotowego tekstu.

Teraz też tak było. Analiza wiersza nie wymagała znajomości lektur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 15:32, Dared00 napisał:

Teraz też tak było. Analiza wiersza nie wymagała znajomości lektur.

Tak, ale mogło wierszy nie być. Po zmianach może być nawet jeden temat z wierszy (omówionych), a drugi kompletnie nowy, czyli w sumie żaden nie sprawdzi znajomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 19:12, Robertcik1 napisał:

Nie wymagała znajomości lektur, ale znajomość kontekstów i chociaż szczątkowa wiedza
o biografiach autorów była wymagana.

Biografie autorów były w przypisach. Poza tym sam przyznałeś, że nie wymagała znajomości lektur, a o tym była mowa ;) Po 2012 nadal trzeba będzie znać konteksty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale kto wie, jak będzie po 2013 czy po 2014? Przeraża mnie, i irytuje, że każdy teraz będzie miał maturę łatwiejszą niż ja. A ja i tak miałem łatwą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taką małą prośbę o pomoc.
Mam zamiar iść na studia do Łodzi. Interesuję mnie kierunek psychologia. Chodzi mi o zwyczajne studia dzienne. Do czego zmierzam. Z tego co sam zdołałem w internecie znaleźć to w Łodzi psychologia jest tylko wykładana na Uniwersytecie Łódzkim, ale chodzi mi o to czy ktokolwiek z was studiuje może właśnie ten kierunek gdziekolwiek, niekoniecznie w Łodzi, ale miło by było i czy mógłby mi powiedzieć jakie przedmioty są najcenniejsze do zdania na maturze, aby było jak największe prawdopodobieństwo dostania się. Sam ściągnąłem jakiś plik pdf i tak sobie czytam, że pierwszy, najbardziej punktowany jest polski, później obcy i mogą być dwa dodatkowe, ale nie wymagane spośród: matematyka, biologia, historia, WOS, filozofia, geografia. Ja sam jestem nastawiony jak na razie na mat, pol, ger i eng, wos oraz geo (wiadomo chcę też złożyć na parę innych kierunków) i póki co to wszystko na podstawie... ale jeżeli ktoś doradzi co dokładnie zdawać i w podstawie czy rozszerzeniu to będę wdzięczny :)

Aha i czy to prawda, że to jest drugi po informatyce kierunek, na który ciężko się dostać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zdawać wszystko na podstawie, to prawdopodobnie nigdzie się nie dostaniesz. Nie znam szczegółowych kryteriów na interesującej cię uczelni, ale mnie na przykład na studia z podstawami by nie przyjęli.
Ale jeśli zdasz polski i geografię na rozszerzeniu, powinieneś się dostać. WoSu nie polecam, z roku na rok coraz trudniejszy, aż strach myśleć, co będzie w przyszłym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.09.2011 o 17:33, Kwasu93 napisał:

Aha i czy to prawda, że to jest drugi po informatyce kierunek, na który ciężko się dostać?


Nie wiem skąd masz takie statystyki. Zawsze obstawiałem medycynę, farmację i prawo. Ale psychologia też jest w czołówce. Z samymi podstawami nie masz szans się tam dostać, pomimo tego, że UŁ nie jest jakoś bardzo obleganą uczelnią, ale na pewno mniej niż UJ czy UW.

Zresztą o samej psychologii tutaj była ciekawa dyskusja: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=7567&tpage=104 (kończy się na następnej stronie wątku).

Co do matury - filozofię sobie z miejsca odpuść. Rozszerzony polski + coś jeszcze (gegra/wos) to zgrabne połączenie. Nie wiem jak u Ciebie z językiem obcym, ale jeśli napisanie go na rozszerzeniu Cię nie obciąży śmiało dołącz go do swoich przedmiotów maturalnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować