Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 04.05.2012 o 13:45, kedzior141 napisał:

/.../


Chill :) Mógłbyś tam nawet napisać, że synem Dartha Vadera był Luke Skywalker (May the 4th be with you! :D), a i tak dostałbyś tylko kilka punktów ujemnych.
Nie ma co się stresować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 13:57, Mohair napisał:

> /.../

Chill :) Mógłbyś tam nawet napisać, że synem Dartha Vadera był Luke Skywalker (May the
4th be with you! :D), a i tak dostałbyś tylko kilka punktów ujemnych.
Nie ma co się stresować ;)


Ufff... Dzięki za odpowiedzi, trochę mnie uspokoiliście :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem, że Joanna Podborska realizowała hasło "pracy u podstaw" przy nauczaniu tych dzieci w szkole i że jej kreacja jako osoby ciężko pracującej była podobna do Tomasza Judyma, który też ciężko pracował aby realizować własne cele - czy to jest dobrze?

I czy jeżeli w opisie Izabelii pisałem tylko to co widziałem z tekstu w arkuszu bez nawiązań do całości lektury (akurat Lalki nie przeczytałem...) to czy stracę sporo punktów?


@kedzior141

Ty się nie przejmuj bo ja zacząłem pisać że Joanna Podborska była bohaterką Lalki... Na szczęście w pore się zreflektowałem i szybko poprawiłem to. Ale gdybym jakimś cudem tak zostawił to miałym serio 0 pkt... Masakra jak ze stresu można spieprzyć maturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:11, FratelloAgito napisał:

A jak zrobiliście w ostatnim zadaniu testowym? Chodzi o to, że trzeba napisać czy to
opinia czy informacja. Zrobiłem I O O O, a wy?:p


I,I,O,O

Miałem też wątpliwości co do tego: "Tworzenie encyklopedii to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne,
finansowe i edytorskie". To raczej informacja.
Ale podchwytliwe to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:11, FratelloAgito napisał:

A jak zrobiliście w ostatnim zadaniu testowym? Chodzi o to, że trzeba napisać czy to
opinia czy informacja. Zrobiłem I O O O, a wy?:p


I I O O.

Ogólnie tekst w miarę był, ale temat wypracowania niezbyt zważywszy, że mało wiedziałem na temat "Ludzi bezdomnych" i tej całej Joanny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2012 o 14:19, Phenom napisał:

Ogólnie tekst w miarę był, ale temat wypracowania niezbyt zważywszy, że mało wiedziałem
na temat "Ludzi bezdomnych" i tej całej Joanny.


Żartujesz, prawda?... Ja nie czytałem ani "Dziadów", ani "Ludzi bezdomnych", a mógłbym Ci od ręki napisać wypracowania na każdy z tych dwóch tematów.
Jeśli ktoś nie lubi liryki, to w tym roku miał o wiele prostszą sytuację niż jakby miał pisać maturę razem z rocznikiem 92 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja leciałem na żywioł, jak zawsze na polskim :) Czytanie ze zrozumieniem, sam tekst przyjemny, ale pytania były dość dziwne. Co do wypracowania, to wybrałem drugi temat i właściwie streściłem fragmenty. Na więcej niż 40-50 % nie licze. Prawdziwa walka będzie w środe i piątek (matma i fiza)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:26, Mohair napisał:

Żartujesz, prawda?... Ja nie czytałem ani "Dziadów", ani "Ludzi bezdomnych", a mógłbym
Ci od ręki napisać wypracowania na każdy z tych dwóch tematów.
Jeśli ktoś nie lubi liryki, to w tym roku miał o wiele prostszą sytuację niż jakby miał
pisać maturę razem z rocznikiem 92 :)


No to napisać ja też napisałem pytanie na ile %. Ciężko tylko odnieść się do lektury skoro jej nie czytałem, więc musiałem opierać się głównie na tekście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj późnym wieczorem po przeczytaniu 10 streszczeń napisałem do kumpla, że jeszcze przeczytam "Lalkę", "Dziady" cz.3 i "Kordiana", ale że to już rano, ponieważ nie miałem już sił. Rano niestety obudziłem się zbyt późno i nie zdążyłem owych streszczeń przeczytać. Matura - zonk! "Dziady" i "Lalka", o "Ludziach bezdomnych" nawet nie pomyślałem. Po przeczytaniu fragmentów, wybrałem temat nr 2. Wyobraźcie sobie, że pisałem to z taką lekką łatwością, że napisałem wypracowanie na 510słów(Z nudów bo skończeniu sobie policzyłem). I powiem wam, że nie było to lanie wody, tylko IMO całkiem sensowna i podparta dobrymi argumentami oraz cytatami. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, maturę zaliczyłbym do prostszych. Co do tekstu źródłowego, żadnych zażaleń nie posiadam. Sam tekst jak i pytania łatwe, wszystko można było wyciągnąć z tego artykułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:26, Mohair napisał:

Jeśli ktoś nie lubi liryki, to w tym roku miał o wiele prostszą sytuację niż jakby miał pisać maturę razem z rocznikiem 92 :)

Liryka to jedno, ale na miłość boską, to była analiza, i to w dodatku porównawcza - nie trzeba NIC wymyślać, wystarczy przepisać treści tych wierszy używając synonimów i wplatając w to trochę pierdół. Ja w taki sposób napisałem ją na 80%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:47, Lfdracon napisał:

Ja w taki sposób napisałem ją na 80%.


True, to było wybitnie proste. Ale oczywiście, większość osób boi się wierszy jak ognia i wzięła "Granicę" na ślepo, idiotyzm.
Ja wg klucza wypracowanie napisałem chyba wzorowo, ale oczywiście popsułem czytanie ze zrozumieniem i łącznie zebrałem 66%.
Ale za to 80% też miałem, tyle że z rozszerzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 14:04, JackXPPL napisał:

Ja napisałem, że Joanna Podborska realizowała hasło "pracy u podstaw" przy nauczaniu
tych dzieci w szkole i że jej kreacja jako osoby ciężko pracującej była podobna do Tomasza
Judyma, który też ciężko pracował aby realizować własne cele - czy to jest dobrze?

Napisałem tak samo! Widziałem komentarze ludzi, którzy również napisali podobnie. Tyle tylko, że na takie porównanie się nie porwałem, nie chciałem znowu przesadzać.

Całą pracą właściwie oparłem na kontraście postaci, wynikającej z podejścia do pracy, które to zostało z kolei ukształtowane przez ich wychowanie, pochodzenie, aktualną sytuację.
Tyle tylko, że napisałem, że Podborska pochodziła z arystokracji, ale zawarłem to w jednym zdaniu, jako wniosek: "Choć pochodzi również z arystokracji, ma zupełnie inne podejście do pracy, ceni ją, nie gardzi wysiłkiem".
Czy ona pochodziła z arystokracji? Niby tak, rodzice mieli dworek i majątek.

Myślę jednak, że nawet jeżeli potraktuje to egzaminator jako błędy, choć trudno mi w to uwierzyć, to mimo wszystko - nie kardynalne.

Założe się, że wiele os. napisało, że Joanna była biedna albo ze stresu pomyliła gatunki, ba! Nawet fragmenty ze sobą.
Gdyby za takie błędy mieli oblewać, to naprawdę mało os. zdałoby maturę.

W miarę łatwy j. polski w tym roku, czyżby matematyka też? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Połowa sukcesu jest dopiero wtedy, gdy ze stresu nie zrobi się głupiej gafy :) Choć wydaje mi się, że za takie głupie gafy nikt nie zeruje pracy.
Zerują, myślę sobie, w dwóch przypadkach: mniej niż te 250 słów, oraz kompletna nieznajomość tematu, praca na zupełnie inny temat.

Teraz mądruje, co oznacza, że w czerwcu będę płakał, w sierpniu poprawiał.

Kiedy można spodziewać się klucza? W jak odległym czasie? Myślałem, że od razu opublikują, bo w czym tkwi problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ta mwidziałem około 250 słów a nie conajmniej :P Zapełnić dwie strony zapełniłem, ale czy było 250 to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować