Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Nie ryzykowałem z pracą u podstaw, bo to w końcu program pozytywistów, a lektura jest młodopolska. O pracy u podstaw pisałem przy Łęckiej, jak wspomniałem o Wokulskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że postacie nie trzymają się sztywno ideałów swoich epok. Dr. Rieux? Pozytywista. Judym? Pozytywista. Joasia Podborska pomagała mu, choć nie poświęcała się tak jak on - ale poświęcała się również, w końcu jej cały harmonogram był napięty od nauczania. Na końcu wspominała co nieco o entuzjazmie tych, co podobnie jak ona, niosą pomoc innym, chcą pracować.
Zaznaczyłem, że powieść choć z Młodej Polski, to zahaczająca o idee pozytywistyczne, w których wyraża się kontrast tych dwóch kobiet.
A im dłużej będę się nad takimi rzeczami zastanawiał, to tym więcej rzeczy, które napisałem będę brał za głupotę. Zresztą, jak wszyscy.

Poza tym, klucz? Ktokolwiek wie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CKE dopiero będzie opracowywało klucz w oparciu o nadsyłane schematy, sposoby rozwiązań od egzaminatorów.
Część klucza jest już gotowa, a całość będzie pewnie na kilka chwil (czyt. 2 tyg.) przed oficjalnymi wynikami.

Przepraszam za post pod postem! Musiałem. Dla innych. To się nazywa pozytywizm. Jestem pozytywistą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania do tych co pisali.
1. Czy w wypracowaniu nr.2 pisaliście coś o Judymie i Wokulskim? Bo w sumie odnieść się do okoliczności jakie wpłynęły na ich postawy życiowe to chodzi według mnie o to jak zostały wychowane. A sporo osób mówiło że pisali o miłości Podborskiej do Judyma itd.

2. W zadaniu w którym trzeba było wskazać rolę cytatu Newtona w tekście napisaliście że wskazywał iż wikipedia powstała na podstawie wielkich dzieł itp? Czy funkcja w tekście polegała bardziej na dodaniu obrazowości i potwierdzeniu rozważań autora? Wydawało mi się że chodzi o funkcję ogólnie w odniesieniu do całego tekstu a nie konkretnie do wikipedii. Pytam się bo można już znaleźć przykładowe rozwiązania, ale nie wiadomo w końcu czy są właściwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Garść informacji, jak powinno wypracowanie wyglądać:
http://bit.ly/Irzqpv

Oprócz wstępu (definicja postawy życiowej i rozważania na ten temat) resztę mam tak samo, lub bardzo podobnie, albo chociaż podobnie.
To nie klucz, jedynie porady, ale po raz kolejny powtarza się schemat:
1. Charakterystyka Izabeli: egoistka, nie rozumie, jak można pracować, tym bardziej dla innych.
2. Charakterystyka Joanny: poświęca się dla innych, pracuje dla innych, rozumie pracę (jednak jest ten akcent pozytywistyczny).
3. Różnice, które wynikają same przez się.
4. Podsumowanie wszystkiego.

Napisałem również o symbolice tytułu, o Wokulskim w odniesieniu do jego pracy dla społeczeństwa i tego, jak traktuje go Łęcka ("ma czerwone ręce"), o tym, że są też podobne - obie mają zniekształcony światopogląd, wynikający z sytuacji życiowej. Łęcka żyje w wyimaginowanym świecie książąt, hrabin i szczęścia. Podborska z kolei uważa człowieka za niewolnika, co wyraża się w egzystencjalizmie (napisałem - egzystancjanolizmie, potraktują może jako literówkę...) - człowiek musi się poświęcać, ciągle podejmować wybory.
Ładnie? Może być? Zdałem? Myślicie, że zdałem? Ale jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 18:43, CiRi0 napisał:

pytanie do tych co mają maturę za sobą. Trudno jest zdać angielski ustny?


To zależy od Twoich predyspozycji. Jeśli pytasz o podstawę, to zdać - czyli zaliczyć na 30% - moim zdaniem jest niesamowicie prosto :)
Musiałbyś chyba nie potrafić wcale mówić w tym języku, żeby Cię oblali.

Edit.
Teraz sobie przypomniałem... Czy w tym roku ustne to przypadkiem się nie zmieniły? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już nie ma podziału na rozszerzenie i podstawę, jeśli chodzi o ustny...

A z tego, co wiem, to angielski ustny jest łopatologicznie prosty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 18:49, Mohair napisał:

To zależy od Twoich predyspozycji. Jeśli pytasz o podstawę, to zdać - czyli zaliczyć
na 30% - moim zdaniem jest niesamowicie prosto :)
Musiałbyś chyba nie potrafić wcale mówić w tym języku, żeby Cię oblali.

U nas zawsze mówili, że minimalny wynik z ustnego angielskiego to ocena z angielskiego razy 20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2012 o 18:58, Dared00 napisał:

U nas zawsze mówili, że minimalny wynik z ustnego angielskiego to ocena z angielskiego razy 20.


True ;) Ogólnie, całe to 5 minut czasu na przygotowanie się na podstawie informacji to jakiś żart - ja zanim te 5 minut się skończyły byłem już po egzaminie :D Ogólnie ustne były wybitnie banalne, wszystkie trzy.
Ale chyba z chęcią bym je powtórzył, fajne, luźne zakończenie kariery w liceum było mimo wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, ale jak czytam odpowiedzi stąd http://tnij.org/qjud to mam wrażenie, że zadania 1-11 mam w większości źle.. :/

Przykładowo:

ZAD. 4.

Jaką funkcję w kompozycji całego tekstu pełni akapit 6.?

ODP: Akapit 6. pełni funkcję przejścia od informacji teoretycznych, dotyczących historii i różnych form encyklopedii i Wikipedii, do rozważań nad zaletami i wadami haseł znajdujących się w Wikipedii.



Moja odpowiedź to mniej więcej "W akapicie 6 autor artykułu podsumowuje poprzednie akapity i nawiązuje do kolejnych."

Coś słabo będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 19:44, JackXPPL napisał:

Moja odpowiedź to mniej więcej "W akapicie 6 autor artykułu podsumowuje poprzednie akapity
i nawiązuje do kolejnych."

O, mam identycznie!

Generalnie uważam, że nie ma co opierać się na opinii tych całych "ekspertów" różnych portali, to nie oni układają klucz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ci macie w ostatnim? Ja mam I OOO. W ostatniej chwili zmieniłem w 2. z I na O. Te "wielkie" mnie przekonało. Cholera chyba nie będzie upragnionego 85%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

porządne opisanie obrazków i wyjaśnienie dlaczego się ten wybrało, a dlaczego inne odrzuciło + odpowiedzenie na dwa proste pytania egzaminatora wystarczą do zdania angielskiego ustnego na 30%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 20:26, MrGregorA napisał:

Ci macie w ostatnim? Ja mam I OOO. W ostatniej chwili zmieniłem w 2. z I na O. Te "wielkie"
mnie przekonało. Cholera chyba nie będzie upragnionego 85%

Powinno być I,I,O,O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeśli pomyliłam sie i napisałam że Izabela Łęcka miszkała z ojcem i ciotka zamiast z kuzynka czy to jest powarzny błąd rzeczowy?

20120504221806

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co pisać coś czego się nie jest pewnym. Tak samo znajomy, któremu się pomyliły nazwiska którejś z postaci (w ogóle mało ważnej w tym wypracowaniu), albo kumpel który zaszalał i napisał, że Prus dostał Nobla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poziom tych matur z roku na rok coraz niższy. Bez urazy dla zdających, ale żeby to oblać to chyba się trzeba specjalnie postarać. A potem płacz i zgrzytanie zębów jak na rozmowie kwalifikacyjnej nie pytają według klucza. Zresztą co ja się martwię. Mniejsza potencjalna konkurencja na rynku pracy. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2012 o 22:50, Murith napisał:

Nie rozumiem po co pisać coś czego się nie jest pewnym. Tak samo znajomy, któremu się
pomyliły nazwiska którejś z postaci (w ogóle mało ważnej w tym wypracowaniu),

Za takie coś co najwyżej obetną punkty...

Dnia 04.05.2012 o 22:50, Murith napisał:

albo kumpel który zaszalał i napisał, że Prus dostał Nobla.

...a za takie coś cała praca może polecieć. Heh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować