Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 26.02.2013 o 16:04, teh_bozz napisał:

Mam takowe pytanie; czy od 2009-2010 zmienilo sie cos w rozszerzonej maturze z matmy?
bo mam ksiazki kielbasy z tych wlasnie rocznikow ale zastanawiam sie czy beda odpowiednie.
dzieki z gory za odpowiedz



Nie martw się. Kiełbasa zawsze będzie aktualna ;) Nic się nie zmieniło z poziomem trudności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie książki i filmy poleciliście do tematu "Koncepcja bohaterstwa w literaturze i filmach. Omów złożoność problemu"?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2013 o 21:21, Bracio napisał:

Jakie książki i filmy poleciliście do tematu


Ja nic jeszcze nie polecałem.
Zaproponuj okres historyczny, na którym chciałbyś się skupić, to będziemy myśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2013 o 22:55, Daelor napisał:

> Jakie książki i filmy poleciliście do tematu

Ja nic jeszcze nie polecałem.
Zaproponuj okres historyczny, na którym chciałbyś się skupić, to będziemy myśleć.


Antyk, romantyzm, współczesność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przyglądnąć się jednej koncepcji bohatera: tragicznej.
Zaczynasz od Edypa (który ucieka przed fatum - ratuje Teby przed sfinksem, zostaje herosem, ale jednocześnie ściąga na siebie zgubę, pomimo swoich starań), potem chansons de geste w postaci historii Hrabiego Rolanda (który, z tego co pamiętam, unosi się honorem i odmawia wezwania posiłków w obliczu wroga). Żeby nie było za nudno, możesz skontrastować go z Don Kichotem, będącym antytezą bohatera: ubrany w jakiś stary strój, na ośle jedzie walczyć z wiatrakami. Będzie to funkcjonalne, bo podkreśli walory Rolanda i jego rycerskość.
Następnie odnosisz się do Kordiana - ważne pytanie "czy zabić cara?", pokaż jego rozterki (czy przyjąć na siebie ciężar odpowiedzialności i narazić cały naród na gniew zaborców) - dodaj do tego sytuację Polski, która może stać się "Winkerliedem narodów" (a więc państwo jako bohater, też ciekawe). Zakończ współczesnością, Herling-Grudziński "Inny świat", rozdział "Ręka w ogniu", gdzie bohater na swój maleńki sposób sprzeciwia się i toczy walkę z reżimem.
Nawiązując do pierwszego zdania: każdemu z przedstawionych bohaterów pisany jest tragiczny los i ostateczna porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początku lutego należało złożyć do sekretariatów ostateczną deklarację maturalną. Czy teraz, po upływie miesiąca, mam choćby cień szansy na skontaktowanie się OKE i wprowadzenie zmiany?

Chodzi konkretnie o zamianę fizyka podst. -> fizyka rozsz. Od czasu złożenia deklaracji osiągam w niej naprawdę niezłe wyniki i zaczynam poważnie żałować swojej decyzji. Wydaje mi się, że podjąłem ją z bardzo głupich pobudek, ale to już osobna historia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2013 o 14:50, Kardithron napisał:

Na początku lutego należało złożyć do sekretariatów ostateczną deklarację maturalną.
Czy teraz, po upływie miesiąca, mam choćby cień szansy na skontaktowanie się OKE i wprowadzenie
zmiany?


Napisz emaila do CKE/OKE w tej sprawie. Po 7 lutym wszystkie deklarację lądują w OKE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2013 o 14:53, Bracio napisał:

Napisz emaila do CKE/OKE w tej sprawie. Po 7 lutym wszystkie deklarację lądują w OKE.

Myślałem, żeby zadzwonić, ale odpowiedzi na razie i tak nie dostanę, bo jest weekend. Tylko teraz pytanie: czy w ogóle mam szansę? Próbowałem szukać w internecie informacji o podobnych problemach ludzi, ale nic nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś rady, na co należy zwracać uwagę podczas pisania wypracowania na języku polskim podstawowym?

Mam coraz większe obawy wobec niego. Na sprawdzianach jadę na jedynkach i dwójkach. Mam wrażenie, że nauczyciel nie mówi nam wszystkiego, co powinien. Moja koleżanka z rozszerzenia widziała model i mówiła mi, że ważne jest, by we wstępie podać informacje dotyczące omawianych lektur, takie jak rok i miejsce wydania, imię i nazwisko autora, gatunek. Tymczasem u nas na lekcji prawie w ogóle się o tym nie mówi.

Chciałbym jedynie być spokojny o zdanie tej matury. Nie zależy mi na powalającym wyniku. 50% to będzie niebo.

Pytanie brzmi: jak i czym złapać cenne punkty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Ciężko jest udzielać tego typu porad ale spróbuję.
Podstawą jest trafienie w klucz. Ludzie często się bulwersują, że istnieje coś takiego jak klucz. Ja przeważnie mówię, iż musi istnieć, przecież komisja musi mieć jakieś podstawy według których może sprawdzać wypracowanie. Jakby wszyscy zaczęli pisać tak jak im się podoba to według czego miałoby to być oceniane?

Napiszę tak jak ja pisałem wypracowania a zarówno na lekcjach jak i maturach zawsze dobrze mi szły.
Generalnie pamiętaj o trójdzielnej budowie pracy.
We wstępie zawrzyj informację o tym kto jest autorem utworu do jakiego masz się odwołać, z jakiej epoki pochodzi dany utwór i krótko o czym opowiada całość. Następnie możesz krótko zanalizować założenie postawione w temacie tak aby potem móc płynnie przejść do rozważań w rozwinięciu a w zakończeniu odnieść się do pytania analizowanego we wstępie.

W rozwinięciu nie pisz tak jak czujesz tylko maksymalnie skup się na udostępnionym fragmencie tekstu. Wyciągnij z niego maksymalną ilość informacji, które są istotne w toku rozważania tematu. To tutaj jest pies pogrzebany. Jeśli będziesz uważnie pisał według tekstu to w klucz trafisz bo on wcale nie jest aż taki kosmiczny.
Jeśli w poleceniu masz aby odwołać się do całości utworu to możesz to zrobić w rozwinięciu albo w zakończeniu. Idzie za tym konieczność choćby pobieżnej znajomości lektur. Możesz się też nie odwoływać ale to już punkty w dół.
W zakończeniu fajnie jest użyć zwrotu "Moje rozważania pozwalają stwierdzić...." lub coś w tym stylu. Koniecznie odnieś się do tematu i problematyki w nim postawionej. Zakończenie jest niejako poprzedzoną rozwinięciem odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie. Teza wysnuta w zakończeniu powinna być solidnie uargumentowana w rozwinięciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie poprawy egzaminu maturalnego z matematyki (poziom podstawowy). Rok temu nie udało mi się zaliczyć matmy, pisałem też poprawkę w sierpniu, ale też nie zaliczyłem.

W tym roku będę zdawał ją jeszcze raz i chciałem zapytać, czy egzamin dla osoby poprawiającej maturę odbywa się normalnie - 8 maja? Pisze się go w jakiejś oddzielnej sali, czy po prostu z jakąś klasą, która w tym roku przystępuje do matury po raz 1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej szkole, w dniu matury, przy wejściu była rozpiska jaka klasa pisze maturę w danej sali (w szkole były 2 sale gimnastyczne + świetlica), przy poszczególnych klasach były nazwiska pojedynczych osób poprawiających maturę, czyli pisali razem ze wszystkimi. Mimo wszystko, warto dowiedzieć się tego wcześniej w sekretariacie, żeby uniknąć dodatkowego stresu :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2013 o 23:27, milten6 napisał:

W mojej szkole, w dniu matury, przy wejściu była rozpiska jaka klasa pisze maturę w danej
sali (w szkole były 2 sale gimnastyczne + świetlica), przy poszczególnych klasach były
nazwiska pojedynczych osób poprawiających maturę, czyli pisali razem ze wszystkimi. Mimo
wszystko, warto dowiedzieć się tego wcześniej w sekretariacie, żeby uniknąć dodatkowego
stresu :).


Dzięki za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło. A orientujesz się może, czy te listy osób piszących i poprawiających podstawowe egzaminy pisemne są wywieszone dopiero w dniu matury? Czy może kilka dni wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2013 o 08:28, Hubiqq napisał:

Dzięki za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło. A orientujesz się może, czy te listy osób
piszących i poprawiających podstawowe egzaminy pisemne są wywieszone dopiero w
dniu matury? Czy może kilka dni wcześniej?

U mnie były wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Jeszcze dla pewności zapytam: Ci, którzy poprawiają maturę pisemną, podstawową z matematyki piszą ją w tym samym terminie, co reszta? Czyli 8 maja, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2013 o 16:29, Hubiqq napisał:

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Jeszcze dla pewności zapytam: Ci, którzy poprawiają maturę pisemną, podstawową z matematyki
piszą ją w tym samym terminie, co reszta? Czyli 8 maja, tak?


Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 12:23, kaczek93 napisał:

Ciężko jest udzielać tego typu porad ale (...) wszyscy zaczęli pisać tak jak im się
podoba to według czego miałoby to być oceniane?

Napiszę tak jak ja pisałem wypracowania a (...) się do pytania analizowanego we wstępie.

W rozwinięciu nie pisz tak jak czujesz tylko maksymalnie skup się na udostępnionym fragmencie
tekstu. Wyciągnij z niego maksymalną ilość informacji, (...) odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie. Teza
wysnuta w zakończeniu powinna być solidnie uargumentowana w rozwinięciu.

Wygląda na to, że przeczytałem, a nie odpowiedziałem, więc nadrabiam: dzięki wielkie za udzielone mi rady. :) Mam je na uwadze przygotowując się do matury i będę miał na samym egzaminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiś miesiąc temu matematyczka pokazywała nam stronę bodajże z OKE na której były wszystkie działy obowiązujące na matematyce z przykładowymi zadaniami i różnymi sposobami ich rozwiązania .Może ktoś zapodać link ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 12:59, Darnok_Rukia napisał:

Jakiś miesiąc temu matematyczka pokazywała nam stronę bodajże z OKE na której były wszystkie
działy obowiązujące na matematyce z przykładowymi zadaniami i różnymi sposobami ich rozwiązania
.Może ktoś zapodać link ?

Internet nie gryzie, tym bardziej nie leń się skoro masz maturę w tym roku ;P
link:
http://www.oke.waw.pl/new/download/files/File/matura/standardy/standardy_mat.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować