Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Niestety to zupełnie nie to . Nie wiem na której to było komisji ale tam była sama matematyka .Różne zadania z działów po każdym kilka sposobów rozwiązywania itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:44, Darnok_Rukia napisał:

Niestety to zupełnie nie to . Nie wiem na której to było komisji ale tam była sama matematyka
.Różne zadania z działów po każdym kilka sposobów rozwiązywania itp.

To posprawdzaj arkusze, może o to Ci chodzi w takim razie jak były rozwiązania. Kurcze z tego co pamiętam CKE podawało jedno rozwiązanie :x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tematy z jakich lektur typujecie na polski podstawowy? :D

Granica, Dziady III, Ludzie bezdomni oraz Lalka pojawiły się na dwóch ostatnich maturach, więc myślę, że w przygotowaniach można (lub można było) zostawić je sobie na koniec. Jeszcze się do tej pory nie zdarzyło, by tematy z dwóch tych samych lektur pojawiły się w odstępie mniejszym niż trzy lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym coś napisać tutaj - coś co chodzi mi po głowie od tygodnia mniej więcej.
Otóż - wszyscy moi znajomi gardzili polskim przez trzy lata, olewali go, śmiali się z niego - mieli polski w dupie(tak jak ja - co prawda jestem z niego niezły, ale olewałem go najbardziej ze wszystkich). Nagle przed maturą wszyscy płaczą, że polski taki trudny, że nic nie umieją, że mogli uważać. Czy nie jest to żałosne? Albo się coś olewa konsekwentnie, albo w ogóle... ;) Czu u Was też tak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 07:55, Kardithron napisał:

Granica, Dziady III, Ludzie bezdomni oraz Lalka pojawiły się na dwóch ostatnich maturach,
więc myślę, że w przygotowaniach można (lub można było) zostawić je sobie na koniec.
Jeszcze się do tej pory nie zdarzyło, by tematy z dwóch tych samych lektur pojawiły się
w odstępie mniejszym niż trzy lata.


http://matury-online.pl/poradnik/lektury_maturalne.jpg
Ja mimo wszystko bym chociaż to streszczenie Lalki przerobił, bo statystyka wygląda dosyć przerażająco dla kogoś (dla mnie) kto nie ma pojęcia o co w niej chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 17:12, darth_16 napisał:

Chciałbym coś napisać tutaj - coś co chodzi mi po głowie od tygodnia mniej więcej.
Otóż - wszyscy moi znajomi gardzili polskim przez trzy lata, olewali go, śmiali się z
niego - mieli polski w dupie(tak jak ja - co prawda jestem z niego niezły, ale olewałem
go najbardziej ze wszystkich). Nagle przed maturą wszyscy płaczą, że polski taki trudny,
że nic nie umieją, że mogli uważać. Czy nie jest to żałosne? Albo się coś olewa konsekwentnie,
albo w ogóle... ;) Czu u Was też tak jest?


Ja tam się za speca w interpretacji nigdy nie uważałem, ale jakoś się nie stresuje aż tak bardzo (próbna poszła na 70 % bez niczego). Przed maturą robię tylko (może i aż) cechy charakterystyczne epok, krótkie biografie autorów, kontekst historyczny no i streszczenia. Myślę, że wystarczy spokojnie.
Mocno liczę na ''Zbrodnie i kare'' jako że nie pojawiła się jeszcze (oprócz próbnej) , a książka świetna (do interpretacji również). Duże prawdopodobieństwo ma też tematyka żydowska (rocznica powstania w getcie warszawskim 43).
Moje jedyne życzenie: Byle nie ''Potop'' i mam nadzieję, że poleci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się tak bardzo podstawy nie obawiam, bardziej już rozszerzenia - z podstawy przez trzy lata zrobiłem chyba ze sto czytań i pisałem sporo esejów, ale z rozszerzenia boję się poezji - środki stylistyczne zawsze mi się mylą :/.
Jeżeli dadzą coś o tematyce żydowskiej, to będę zadowolony - "Mendla Gdańskiego" i "Lalkę" czytałem, a "Zdążyć przed Panem Bogiem" omawiam na ustnym.
Gorzej, jak będzie "Nad Niemnem" czy "Chłopi"- tych lektur za bardzo nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 07:55, Kardithron napisał:

Tematy z jakich lektur typujecie na polski podstawowy? :D

Ja liczę na coś z końca XIX i z XX wieku. Przedwiośnie, Tango, Zdążyć..., Ferdydurke, Jądro Ciemności, może coś Borowskiego. Taka matura byłaby naprawdę spoko.
Czytałem prawie wszystko, ale combo Nad Niemnem + Cierpienia młodego Wertera byłoby nieciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 20:25, Akoss-94 napisał:

Najprawdopodobniej. Mam cichą nadzieję jednak że nie będzie. :P


A weź nie strasz. To biorę się za streszczenie i to w podskokach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 17:42, Kryhuu napisał:

http://matury-online.pl/poradnik/lektury_maturalne.jpg
Ja mimo wszystko bym chociaż to streszczenie Lalki przerobił, bo statystyka wygląda dosyć
przerażająco dla kogoś (dla mnie) kto nie ma pojęcia o co w niej chodzi.

Mógłbym w tym miejscu po prostu powtórzyć drugi akapit z mojego wcześniejszego posta. :) Lalka była już na ostatniej maturze. Jak dla mnie, jest to raczej mały priorytet i warto się skupić np. na Potopie, Chłopach lub Jądrze Ciemności.

Rzecz jasna, to tylko pełne nadziei spekulacje. Teoretycznie może pojawić się cokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 21:45, Kardithron napisał:

Rzecz jasna, to tylko pełne nadziei spekulacje. Teoretycznie może pojawić się cokolwiek.


Lalka - pozytywizm. Rocznica powstania styczniowego. Na podstawowych maturach warto szukać rocznicowych powiązań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ani przekonywać, ani tym bardziej nie wezmę za nic odpowiedzialności, ale nie liczyłbym na Jądro na podstawie.
Zwyczajnie z powodu, że kiedyś Jądra w podstawie nie było. Dawniej obowiązkowy był Lord Jim z tego, co wiem, dopiero kilka lat temu zamiast tego dzieła wsadzono Jądro.
Tym niemniej... Jest to możliwe. Tak jak i Dżuma. I Hamlet. I coś z antyku. Wszystko może się pojawić... Szczególnie, że z tego, co wiem, to od tego roku może się pojawić tekst spoza kanonu, ale bezpośrednio z nim związany- nie ma wtedy prośby o odniesienie do całości, a jedynie trzeba zinterpretować fragment.
...chociaż ja osobiście obstawiam wyżej wymienionego klasyka, czyli Wesele. Albo Pana Tadeusza. Albo Chłopów. Zdziwię się, jeżeli będzie coś z literatury powszechnej, a nie tylko polskiej. I- przy okazji- bardzo ucieszę... :)

O, albo Dziady, ale cz. IV. Albo Konrad Wallenrod. Albo Boska Komedia (tak, juz koniec kryterium pod tytulem "literatura polska"). Tyle tego... Kto wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 18:02, Lisun napisał:

Ja się tak bardzo podstawy nie obawiam, bardziej już rozszerzenia - z podstawy przez


Zasadniczo na rozszerzonej daje się coś, czego się w liceum nie robi, chyba, że zmieniło się od moich czasów. Ja miałem jakś tekst z impresjonizmu, sprowadzający się do opisu sklepu w święta (w pizdu metafor i porównań). Drugiego nie pamiętam.

W każdym razie, nie ma się czego obawiać. NIe uczyłem się nic (zresztą, jak się można do matury z polskiego uczyć, czego niby?), lektur nie czytałem, co najwyżej streszczenia streszczeń za wyjątkiem paru klasyków, co winno się znać. Podst 70% i rozsz 65%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Największa szansa jest na coś Mickiewicza, Wesele i wojenną... O ile wojenna to spoko to Mickiewicz i Wesele mnie przeraża :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 07:55, Kardithron napisał:

Jeszcze się do tej pory nie zdarzyło, by tematy z dwóch tych samych lektur pojawiły się
w odstępie mniejszym niż trzy lata.


Pamiętam,że w 2006 roku na próbnej maturze byli "Chłopi" i później w maju ponownie:) Wielu moich
znajomych odpuściło już powtarzanie myśląć, że nie powtórzy się, a tu taka niespodzianka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 22:32, vonArnold napisał:

W każdym razie, nie ma się czego obawiać. NIe uczyłem się nic (zresztą, jak się można
do matury z polskiego uczyć, czego niby?), lektur nie czytałem, co najwyżej streszczenia
streszczeń za wyjątkiem paru klasyków, co winno się znać. Podst 70% i rozsz 65%.

Dzięki takim ludziom odzyskuję wiarę w siebie. :D

@Dark_elves

Dnia 05.05.2013 o 22:32, vonArnold napisał:

Pamiętam,że w 2006 roku na próbnej maturze byli "Chłopi" i później w maju ponownie:) Wielu moich
znajomych odpuściło już powtarzanie myśląć, że nie powtórzy się, a tu taka niespodzianka.

Hm, nie sprawdzałem próbnych arkuszy. Myślałem raczej tylko o tym, co się pojawia na właściwych maturach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować