Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 25.07.2013 o 12:34, Jaki_Gahn napisał:

Biorę pod uwagę jeszcze UKSW, Uniwersytet Kardynała Stanisława Wyszyńskiego, podobno
też jest całkiem dobry.


W skali Polski może tak, ale w Warszawie nie bez powodu UKSW rozwija się jako "Uniwersytet Którego Się Wstydzę" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh ile opinii podzielonych :P Raz słysze że Geo,raz że WOS.Już sam nie wiem a muszę szybko wybrac żeby sie na kursy zapisać,bo mam rok czasu na nauke od zera ^ ^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wos :) Z Geografii masz nie tylko mnóstwo bezsensownej teorii, jak nazwy działalności lodowca, wszystkie nazwy prądów morskich itd, to jeszcze obliczenia. Wos, jak jesteś zainteresowany, zdasz dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Bez jaj. Obliczenia na gegrze ograniczają się do 5 wzorów, które można prawie bezmyślnie stosować.

Nemoris
Wybierz po prostu to co ciebie bardziej ciekawi. Trudność jest co roku inna i nie ma sensu tak na to patrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wos mnie trochę bardziej interesuje,ale z drugiej strony kiepski jestem w pisaniu wypracowań.Poza tym to podobno jest strasznie ogólna wiedza.Chyba wybiorę Geo,ale jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie to pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2013 o 17:11, filip29 napisał:


Bez jaj. Obliczenia na gegrze ograniczają się do 5 wzorów, które można prawie bezmyślnie
stosować.

Na podstawie jo. Na roz dochodzą mylące jednostki, jak w tym roku. Plus obliczanie wysokości górowania słońca, które na półkuli północnej i południowej są odwrotne, więc są stosowane przeciwne wzory(poza równonocą) i tak dalej. Podobnie z obliczaniem rzeczywistego pola powierzchni

Dnia 01.08.2013 o 17:11, filip29 napisał:

Nemoris
Wybierz po prostu to co ciebie bardziej ciekawi. Trudność jest co roku inna i nie ma
sensu tak na to patrzeć.

I tutaj znowu-nope. Ojca mam w szkolnictwie i oni przyglądają się od paru lat tym maturom-trudność matury rozszerzonej się nie zmienia, natomiast z roku na rok rośnie poziom trudności matur podstawowych, z których zdaje coraz więcej osób(vide: geografia, podstawa wosu). Fizyka raczej się nie zmienia, natomiast rozszerzenie z fizy było imho prostsze od podstawy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2013 o 22:41, Kirabaxior napisał:

I tutaj znowu-nope. Ojca mam w szkolnictwie i oni przyglądają się od paru lat tym maturom-trudność
matury rozszerzonej się nie zmienia, natomiast z roku na rok rośnie poziom trudności
matur podstawowych, z których zdaje coraz więcej osób(vide: geografia, podstawa wosu).
Fizyka raczej się nie zmienia, natomiast rozszerzenie z fizy było imho prostsze od podstawy
:D


Ale przecież rzeczą już dawno dawno temu potwierdzoną przez osoby układające matury (i- przynajmniej u mnie w szkole- przekazywaną uczniom) jest zależność trudności matury od ilości osób do niej podchodzących.
W skrócie: liczba miejsc na studiach jest w miarę stała co roku, więc roczniki wyżowe mają maturę trudniejszą niż roczniki niżowe, aby grupa osób z najwyższymi wynikami- idących na studia- była zawsze określonej wielkości. Przez to progi na uczelniach nie są tak podatne na czynniki związane z ilością osób podchodzących do matury (związane z rozkładem Gaussa- średnia wyników edukacji jest w miarę stała w ramach jednej podstawy programowej, więc % osób z najwyższymi wynikami jest wiekszy dla liczniejszego rocznika, więc robi się trudniejszą maturę aby przesunąć garb rozkładu w lewo i żeby % był niższy co dla większego zbioru skutkuje tą samą liczbą osób).

No chyba, że nam w szkole kitowali, ale brzmiało to rozsądnie... Jasne jest również, iż skrajne części rozkładu normalnego są bardzo podatne na najdrobniejsze nawet zmiany średniej, więc też nie ma diametralnych różnic w poziomie matur w różnych latach- ot, matura dla roczników większych jest odrobinę trudniejsza.

Ale o tym, że podstawy są coraz trudniejsze to słyszałem, bo łatwiej się do nich przygotować i niektórzy rezygnują z roz aby napisać podstawę- gorszy przelicznik, ale pewność, że ma się prawie 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Nie wiem jak jest z podstawą, bo pisałem w tym roku rozszerzenie :)
Obliczanie wysokości górowania słońca to 3 minuty nauki. Zmienny plus i minus i tyle (o równonocach nawet nie wspominam). Rzeczywiste pole powierzchni to z kolei poziom testu gimnazjalnego.

Dnia 01.08.2013 o 22:41, Kirabaxior napisał:

I tutaj znowu-nope. Ojca mam w szkolnictwie i oni przyglądają się od paru lat tym maturom-trudność
matury rozszerzonej się nie zmienia, natomiast z roku na rok rośnie poziom trudności
matur podstawowych, z których zdaje coraz więcej osób(vide: geografia, podstawa wosu).
Fizyka raczej się nie zmienia, natomiast rozszerzenie z fizy było imho prostsze od podstawy
:D

No to może rzeczywiście tak jest. Ja ze swojej perspektywy widziałem róźnicę pomiędzy arkuszami z gegry z różnych lat (w tym było dosyć trudno), ale pewnie średnia krajowa utrzymuje się na podobnym poziomie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2013 o 00:11, filip29 napisał:


Nie wiem jak jest z podstawą, bo pisałem w tym roku rozszerzenie :)
Obliczanie wysokości górowania słońca to 3 minuty nauki. Zmienny plus i minus i tyle
(o równonocach nawet nie wspominam). Rzeczywiste pole powierzchni to z kolei poziom testu
gimnazjalnego.

Obliczenia nie są trudne, ale wciąż ich nie ma na wosie. Plus, Geografia zawiera też po części wos, dlatego dobrze zdaje się oba przedmioty. W drugą stronę to nie działa. W dodatku, gdy jesteś zainteresowany krajem, polityka etc, to Ci Wos dobrze pójdzie, a gdy lubisz geografię to po nauce do rozszerzenia tylko ją znienawidzisz :D To nie tylko moja opinia, kumpel zdawał oba przedmioty i nawet widziałem jego wademekum z wosu, które jest po prostu znacznie mniejsze objętościowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E obliczenia mi nie straszne.W sumie nawet mi pasują.Na wosie się trochę tej rozprawki boję.Geo wydaję mi się że ma taki plus że ławiej w klucz się wstrzelić.Muszę jeszcze się zastanowić,ale dzięki za zainteresowanie.

A swoją drogą czy sgh jest dużo gorszy od polibudy,pod względem perpektyw na rynku pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2013 o 13:14, Nemoris napisał:

A swoją drogą czy sgh jest dużo gorszy od polibudy,pod względem perpektyw na rynku pracy?


Wszystko zależy od kierunku jaki wybierzesz. Poza tym jak nie będziesz nic robił z własnej inicjatywy tylko uważał że po studiach praca ci się należy to pracy nie będziesz miał. Dlatego jeśli wiesz co chcesz robić i będziesz do tego dążyć to nie ważna jest uczelnia tak na prawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up- No do takich osób nie należę co myślą ze same studia wystarcza.Jak najszybciej chce zacząć pracować na własną rękę aby łapać doświadczenie. Nawet teraz w wakacje czytam sporo o inwestowaniu.Na politechnice boję się trochę tego, , że trzeba sie mega sfocusowac na uczelni.Nie chodzi mi o to że nie ma czasu na jakieś imprezy bo to nie jest mój priorytet, tylko ze nie mialbym czasu na jakies dodatkowe doszkalanie sie czy tez ew probowanie swoich sił w sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2013 o 16:21, Nemoris napisał:

Zdecydowałem się już.Piszę geografie rozszerzoną,tylko mam dwa pytania.

1.Jakie książki polecacie?

Wademekum Geografia 2012 w zupełności wystarczy, wszystko co Ci trzeba tam znajzdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2013 o 13:09, Buhahahahaha napisał:

Jako iż TO się zbliża, poszukuję jakiś dobrych repetytoriów i porad, które mnie przygotuja
do:

Wyluzuj :P Nie ma co się spinać, zacznij o TYM myśleć gdzieś w listopadzie/grudniu, teraz to se tylko nerwów narobisz.

Dnia 30.08.2013 o 13:09, Buhahahahaha napisał:

- Mat podst/roz
- Fiz podst

Oba wademekum z Operonu, miałem oba i oba się świetnie przydały. Z matmy znajdziesz wszystie wzory, wykresy(tylko zadań mało, ale mam świetną książkę która zebrała wszystkie zadania z matematyki z matur podstawowych i rozszerzonych od 2008, to mogę Ci opchnąć jakoś w normalnej cenie). Z fizy podobnie, zadań tam raczej nie wiele ale na końcu książki jest powtórzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że jeśli (dla hecy) zrobię sobie maturę rozszerzoną z j. polskiego, zdam ją na powiedzmy 50% to, gdy jakaś uczelnia wymaga podstawy, to możemy podać swój wynik z roz. co oznacza, że to tak, jakbyśmy mieli 100% z podst.? Namieszała mi tak w głowie koleżanka na imprezie i do tej pory mnie to nurtuje. To tak działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2013 o 16:48, Accid napisał:

To prawda, że jeśli (dla hecy) zrobię sobie maturę rozszerzoną z j. polskiego, zdam ją
na powiedzmy 50% to, gdy jakaś uczelnia wymaga podstawy, to możemy podać swój wynik z
roz. co oznacza, że to tak, jakbyśmy mieli 100% z podst.? Namieszała mi tak w głowie
koleżanka na imprezie i do tej pory mnie to nurtuje. To tak działa?


Na wielu uczelniach punkty z rozszerzonej liczy sie razy dwa, czyli np. Za 50% z podst dostaniesz 50pkt rekrutacyjnych, a za 50% z roz jest to 100pkt rekrutacyjnych.
jednak a) uczelnia musi respektowac te zazady (czasami jest inny sposob- jak masz 100% z podst to masz 100pkt, i jak masz 100% z roz to masz 100pkt, bo tyle mozna uzyskac maksymalnie za przedmiot, ale juz 70% z roz jest odpowiednio bardziej ''''wartosciowe'''' punktowo niz 70% z podst), b) uczelnia musi w ogole punktowac ten przedmiot przy rekrutacji na dany kierunek. Wiec po prostu- wszystko zalezy od konkretnej placowki i konkretnego kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, za rok wchodzą nowe zasady. Zastanawia mnie teraz jedna kwestia, powiedzmy, że nie wyjdzie mi tegoroczna matura i będę chciał ją poprawić za rok. Będę musiał pisać na nowych zasadach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować