Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 09.10.2005 o 00:07, cinus` napisał:

zdaje się, zdaje, bo informa
to przedmiot dodatkowy który nie ma wpływu na to czy zdasz maturę cze też nie, na zdanie matury mają wpływ trzy obowiązkowe
przedmioty: polski, język obcy i inny przedmiot wybrany, reszte można olać, ale wtedy to świadectwo maturalne może brzydko wyglądać.


Co więcej wystarczy zdać tylko poziom podstawowy. Poziom rozszeżony jest zdany zawsze, choćby na te głupie 2 pkt.
Czyli aby zdać maturę trzeba mieć przynajmniej:
30% z Polskiego, Podstawy
30% z Języka, Podstawy
30% z Przedmiotu dodatkowego, Podstawy

To jak później będzie wyglądać świadectwo, np. z 60% z maty podstawa, a z rozszeżenia 1pkt, to już zupełnie inna sprawa.. Ale matura jest wtedy zdana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 10:52, DemoBytom napisał:

Co więcej wystarczy zdać tylko poziom podstawowy. Poziom
rozszeżony jest zdany zawsze, choćby na te głupie 2 pkt.

---> Chciałem uściślić tylko że z poziomu rozszerzonego nie można zdać lub nie zdać, ma się po prostu jakiś tam wynik ;-)

Dnia 09.10.2005 o 10:52, DemoBytom napisał:

Czyli aby zdać maturę trzeba mieć przynajmniej:
30% z Polskiego, Podstawy

---> +30% matura ustna zdawana tylko na jednym poziomie

Dnia 09.10.2005 o 10:52, DemoBytom napisał:

30% z Języka, Podstawy

---> +30% ustna, zależy jaki poziom się wybrało, bo jeśli wybrałeś ystny rozszerzony to zdajesz tylko na tym poziomie i musisz wtedy mieć z rozszerzonego 30% :-)

Dnia 09.10.2005 o 10:52, DemoBytom napisał:

30% z Przedmiotu dodatkowego, Podstawy

---> Tu nie moge już nic poprawić :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 23:32, Sebastian` napisał:

Co do certyfikatów językowych, to niestety z
niczego nie zwalniają, a uzasadnieniem podobno jest to - właściwie jeśli chodzi o FCE - że matura rozszerzona nieznacznie
przewyższa poziom wspomnianego egzaminu :)


Też mi uzasadnienie... Zdaje się, że w pierwszym projekcie było tak, że FCE miał zwalniać z matury podstawowej, a dopiero CAE z rozszerzonej. Więc w sumie pasowałoby mi, żeby to weszło jednak, bo miałbym rozszerzoną z głowy :-) Ale niestety - te dwa lata od wprowadzenia zmian muszą upłynąć... :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2005 o 23:01, Monte Christo napisał:

Toteż zadzwoń lub pójdź i zapytaj się w najbliższym ośrodku MENiSu...

Nie wiem o co Ci chodzi... wyluzuj, ja tu nie zadawalem zadnych pytan, wiec o co sie mam pytac?;o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi wydaje się że poziom matury z angielskiego (podsrtawowej i rozszerzonej) wcale nie przewyrzsza poziomu chociażby FCE. Zadania z matury są tak jakby..prostrze. Na pryzkład listening, masz raptem 3 zadania, gdzie w jednym zaznaczasz tylko true albo false, a w dwóch wybierasz o czym mówią...Na speakingu dostajesz materiał stymulujący i masz 10-15 minut żeby się przygotować (na egzaminach Cambridge nie ma czegoś takiego, mówisz z marszu).Czytanie..proste teksty..proste pytania. No i jeszcze wypowiedź pisemna (1 krótka wypowiedź i najczęsciej list)...gdzie nie zwracają za bardzo uwagi na gramatykę, tylko na to czy przekazałeś wszystkie informacje i czy da się to zrozumieć.
To była podstawowa matura.
Na rozszerzonej jest niewiele więcej. 2 zadania z gramatyki (króciutkie), 2 zadania z rozumienia ze słuchu:
1 - A,B,C,D a w 2 zaznaczamy prawdziwe zdania.
Readnig też nie jest trudny, a na wypowiedzi pisemnej wybieramy jeden z 3 tematów (tu już trzeba więcej napisać i już zwracają uwagę na bogactwo językowe i gramatykę).

Do porównania podam że na FCE masz oddzielne 5 części:
Readnig - 4 zadania, w tym w jednym nie masz czytanki tylko jakieś ogłoszenia reklamy, coś w tym stylu
Listening - też 4 zadania, każde inne
Use Of English - 5 zadań z gramatyki (wypełnianie tekstu z podanymi odp i bez, parafrazowanie, tworzenie wyrazów, odnajdywanie błędów
Writing - formy wypowiedz, jedna dana i jedna do wyboru z iluś tam (różnie)
Speaking - wchodzi się w 2, opisujesz obrazek, co się na nim dzieje, itd., dostajesz parę obrazków i rozmawiasz z partnerem na ich temat, oraz odpowiadasz na pytania zadawane przez egzaminatora.

Według mnie to wystarczy aby stwierdzić że matura jest prostsza od FCE, ale to jest moje subiektywne zdanie. Może się okaże że na maturze nic nie będę umiał i wyjdzie że jestem głupi ale teraz jestem przekonany że będzie prosto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 18:28, Illidan Shando napisał:

Na stowe zaklepana jest matma obowiazkowo za rok???


Za rok to chyba jeszcze nie. Ja słyszałem conajmniej o 2...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie, nie za dwa :/ Nie mogą za 3?? A zresztą co to za różnica, skoro i tak zastanawiam się nad jej zdawaniem... Pytanie tylko czy zdołam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 18:44, PolishWerewolf napisał:

No nie, nie za dwa :/ Nie mogą za 3?? A zresztą co to za różnica, skoro i tak zastanawiam się
nad jej zdawaniem... Pytanie tylko czy zdołam :P


A to już zależy od tego jak starałeś się ty lub twój nauczyciel w 3 latach poprzedzajcych maturkę....

PS. Za tydzień próbna.... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 18:58, lOkErS napisał:

no probna... a ja w sumei jakby nie patrzec nic nie umiem :/ a najgorsze jest to ze nie chce
mi sie juz uczyc...


A komu się chce... zobaczymy czy jestem w stanie zdać maturkę z marszu. Z wiedzą którą dysponuję na ten moment. Bez nauki.

Ciekawe co wykaże taki test... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie bardzo nie martwił, gdybym musiał zdawać obowiazkowo matmę.

Po pierwsze szkoła i ja sam, zmusiłyby mnie do nauki 4-tego przedmiotu, po polskim, historii i angielskim.

Po drugie nie musiałbym sie meczyć z dodatkowym WOS''em, który zdaję, ponieważ jest kupa różnych dziwnych kierunków wymagających WOS, gdzie mogę pójść jak nie dostanę się na główne studia.

A i intensywne powtarzanie matmy od pierwszek klasy pozwoliłoby mi zdawać na Ekonomię czy Szkołę Główną Handlową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:26, lOkErS napisał:

to twoje zdanie... jest wiele osob ktore nie zdaly by matmy np. ja :D


nigdzie nie powiedziałem, że to jest zdanie czyjesś, co nawet podkreśliłem zaczynając od słowa "ja"

I gwarantuję, że na poziomie podstawowym matmę zdał był prawie każdy - wystarczy, niestety, mocno się przyłożyc, poprzyminać wzory i mechanikę obliczania z danej dziedziny. Do tego jednak trzeba się bardzo mocno zmotywować, jeśli dotąd nie myślałeś w ogóle o matmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:03, Latniak napisał:

A komu się chce... zobaczymy czy jestem w stanie zdać maturkę z marszu. Z wiedzą którą dysponuję
na ten moment. Bez nauki.

Ciekawe co wykaże taki test... :)


Bez nauki zdasz prawie kazdy przedmiot na poziomie podstawowym bez wiekszych problemow. Sam wiem po sobie ze orlem nie jestem a biologie i angol zdalem powyzej 75% na poziomie podstawowym bez nauki, rozszerzony tez zdalem tylko ciut gorzej. Natomiast z polskim to juz jest loteria, u mnie w liceum najlepiej zdali matematycy, za to w klasie najlepiej tak zwane slodkie idiotki, ktore jeszcze mialy czelnosc sie chwalis ze ostatnia lekture czytaly w podstawowce. Co tu duzo mowic z polskiego jedynego czego mozna zyczyc to szczescia bo nic inne do tego przedmiotu potrzebne nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:23, Backside napisał:

A i intensywne powtarzanie matmy od pierwszek klasy pozwoliłoby mi zdawać na Ekonomię czy Szkołę
Główną Handlową


Ale tam chyba wymagają dwóch języków obcych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:03, Latniak napisał:

A komu się chce... zobaczymy czy jestem w stanie zdać maturkę z marszu. Z wiedzą którą dysponuję
na ten moment. Bez nauki.

Ciekawe co wykaże taki test... :)


Zdać to chyba nie problem. Ale dobrze zdać? Szczególnie jak jesteś szantażowany dużym wpływem tego testu na ocenę końcową ;)

A co do wykazu... niczego nie wykaże. Widziałem wiele arkuszy maturalnych. Jedne banalne drugie mnie przerażały. To czysty przypadek na jakie zadania trafisz. Jak podejdą to możesz się zbyt mocny poczuć co wcale nie musi być adekwatne do umiejętności, najlepiej jak dadzą trudne na próbnej - dostać kopa, to i motywacja będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:55, Todryk napisał:

A co do wykazu... niczego nie wykaże. Widziałem wiele arkuszy maturalnych. Jedne banalne drugie
mnie przerażały. To czysty przypadek na jakie zadania trafisz. Jak podejdą to możesz się zbyt
mocny poczuć co wcale nie musi być adekwatne do umiejętności, najlepiej jak dadzą trudne na
próbnej - dostać kopa, to i motywacja będzie ;)

Przed wakacjami mieliśmy szkolną próbną - z maty rozszerzonej i polaka podstawowego dostałem niezłego kopa :P Ale od tamtej pory wziąłem się za matę i czuję się dużo mocniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 19:51, Todryk napisał:

> A i intensywne powtarzanie matmy od pierwszek klasy pozwoliłoby mi zdawać na Ekonomię
czy Szkołę
> Główną Handlową

Ale tam chyba wymagają dwóch języków obcych?



Tak. Ale słyszałem od kolegi jak to wygląda :].

Kumpel gra w młodzieżówcy klubu piłkarskiego, więc jego kariera to sport. Jednak jako człowiek ambitny startował na warszawskie uniwerki.

Zdał na Ekonomię na dzienne, a do SGH brakowało mu niewiele.

Test wewnętrzny z angielskiego bez problemu, z niemieckiego (umiał niewiele) zaznaczał losow odpowiedzi A, A, A, B, B, B etc i zaliczył 30% :D.
Nie dostałe się jednak z takiego powodu - dodatkowo trzeba było zdawać geografię lub historie. Test z historii ponoć był sporo trudniejszy, więc osoby, które wybrały prostą "gejografię" miały lepszy start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować