Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Te matury ustne są najłatwiejsze. Wchodzisz, opowiadasz na temat, jaki przygotowałeś i już :)
No i w 90% przypadków zdasz, bo możesz przecież dogadać się - dosłownie - z egzaminatorami. Wystarczy trochę orientować się w temacie i nie ma problemu ze zdaniem. Tak samo z ustnym angielskim.
Dość powiedzieć, że maturę ustną podstawową z polskiego zdałem na 100%, a byłem w profilu matematyczno-informatycznym.

Spoiler

Matura rozszerzona z angielskiego na 98%...I ja się pytam - czemu ustne (które IMO są ważniejsze) się nie liczą?...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2011 o 09:17, Harrolfo napisał:

No i w 90% przypadków zdasz, bo możesz przecież dogadać się - dosłownie - z egzaminatorami.


100% że zdasz. Po tym co odwalił w zeszłym roku mój kumpel to jestem przekonany, że nie można oblać ustnego.

Miał temat, w którym wybrał piosenki Lennona i Marleya bodajże, plus 2 wiersze z epoki romantyzmu... Wierszy nawet NIE PRZECZYTAŁ, wiedział tylko mniej więcej o czym były. Jego plan był do d**y. Prezentacja trwała aż 5 minut! Powiedział kilka zdań luźno powiązanych z tematem o tych piosenkach, nawet je zaśpiewał (:DD). Popłakał się, a jego polonistka jak się o tym dowiedziała poszła wybłagać komisje i zdanie i dostał te 30%.

Akurat trafił na moją polonistkę (on był z innego LO), a to była kosa straszna. W 3 klasie mieliśmy sprawdziany z każdej epoki, i na takie klasówki mieliśmy do nauki wszystkie lektury z danego tematu (antyk, romantyzm, pozytywizm itd.), wiersze (samych wierszy było mnóstwo) itd. A na samej klasówce pytania typu: "Porównaj wiersz XYZ z ZYX, co najmniej 6 podpunktów" oczywiście z pamięci bo wierszy przed sobą nie mieliśmy, albo "O co chodziło autorowi XYZ w tym wierszu" również bez tekstu przed oczami.

Do samego końca kazała nam analizować wszystkie dodatkowe wiersze z książki motywując to hasłem: "Może być na maturze", przez co nasza klasa weszła w konflikt z nią i współpraca się nam nie układała. Szczególnie mojej osobie :P Notować jakieś bzdury... Blee...

Dodam tylko, że byłem na mat-fizie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2011 o 10:17, Smooqu napisał:

100% że zdasz. Po tym co odwalił w zeszłym roku mój kumpel to jestem przekonany, że nie
można oblać ustnego.

Ale się da ale chyba w zdecydowanej większości takie przypadki wynikają z ludzkiej głupoty - ot choćby przypadek dziewczyny która oblała ustnego angola [ bo liczyła że nauczy się prostszego jej zdaniem języka, od podstaw - lol, przez 4 lata i uda się jej zdać maturę ] ... no ale tak to jest jak ktoś się rzuca na anglika od zera w momencie gdy uczyła się wcześniej bodaj 3 lata niemieckiego + 4 lata w średniej ... ot i yntelygencja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2011 o 00:19, Pediator napisał:

Mam podobnie.
Do tego jeszcze ta matma.
Trochę boję się tego ustnego z polaka, nie wiem czy to ma polegać na streszczeniu
filmów i książek z bibliografii czy na ambitnym przedstawieniu tematu z wnioskami
z kosmosu.


Zdawałem matmę w tamtym roku jeśli dalej można mieć te ściągę to zdasz bez problemu no chyba ,że czytać nie potrafisz. Jeśli już nie można jej mieć wystarczy ,że będziesz znal podstawowe wzory typu jak oblicz sumę ciągu geometrycznego.
Co do ustnego to jest to tak naprawdę formalność.U mnie w szkole było tak ,że jak miałeś dobrą ocenę to dostawałeś adekwatna do tej oceny liczbę pkt oczywiście na egzaminie powinie coś tam powiedzieć ,ale raczej liczba pkt pokrywała się z ocena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na co wskazują wasi nauczyciele z języka polskiego? Na jakie lektury warto zwrócić uwagę? Spotkałam się ze stwierdzeniem, ze Dżuma i Wesele. A Wy co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 08:08, azure83 napisał:

Na co wskazują wasi nauczyciele z języka polskiego? Na jakie lektury warto zwrócić uwagę?
Spotkałam się ze stwierdzeniem, ze Dżuma i Wesele. A Wy co myślicie?


Nasza polonistka była parę dni temu na szkoleniu z OKE, gdzie była mowa, że w tym roku matura z polaka ma być trudniejsza - głównie z powodu analizy wierszy. Więc radzę poćwiczyć raczej terminologię z tym związaną - apostrofy, animizację, powtórzenia anaforyczne, itp. itd.

Co do lektur - trudno jest powiedzieć na co zwrócić uwagę. Na Wesele zawsze warto zwrócić uwagę choćby z powodu bohaterów, którzy mają swych prawdziwych odpowiedników ;) Ja teraz czytam streszczenia, żeby poprzypominać sobie imiona bohaterów, bo fabułę raczej znam.

@Nawiązując jeszcze do rozmowy o ustnym polskim -> Mój znajomy z klasy na temat maturalny wybrał sobie coś w stylu "Język muzyki młodego pokolenia" - nie pamiętam dokładnie. Temat w sumie spoko, ale ten geniusz jako przykład wybrał między innymi piosenkę Karamby "Pocałuj mnie w dupę". Biorąc pod uwagę jego iloraz inteligencji i zasób słownictwa, nie mam pojęcia jak on o tym opowie ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 10:05, Mikex napisał:

Nasza polonistka była parę dni temu na szkoleniu z OKE, gdzie była mowa, że w tym roku
matura z polaka ma być trudniejsza - głównie z powodu analizy wierszy. Więc radzę poćwiczyć
raczej terminologię z tym związaną - apostrofy, animizację, powtórzenia anaforyczne,
itp. itd.

wow dzięki, bo ta terminologia faktycznie mnie zabiła :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 08:08, azure83 napisał:

Na co wskazują wasi nauczyciele z języka polskiego? Na jakie lektury warto zwrócić uwagę?
Spotkałam się ze stwierdzeniem, ze Dżuma i Wesele. A Wy co myślicie?


O, nasza polonistka też mówiła, że w tym roku spodziewa się "Dżumy", bo to lektura dość ważna, a jeszcze jej na maturze nie było. W sumie nie obraziłbym się, gdyby była. Niedawno ją omawialiśmy i dość dużo z niej pamiętam :) Ciekawe jak to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co roku te przewidywania, a potem i tak nic się nie sprawdza. Ale jak już gdybamy to przewiduje Wam
w tym roku "Ludzi Bezdomnych". Tak samo obstawiałem 4 lata temu jak zdawałem no i rzecz jasna
nie trafiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie,otóż zdaję w tym roku maturę i mam pytanie do osób,które zdawały ją rok temu,czy to prawda że próbne egzaminy zwłaszcza z matematyki mają wyższy poziom trudności niż właściwy egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2011 o 18:13, 4RileH napisał:

Ile sie czeka na wyniki matur pisemnych a ile na wyniki ustnych?


Ustnych dostajesz od razu, wyniki pisemnych powinny być około 30 czerwca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh matura, a pomyśleć że we wrześniu miałem jeszcze ambicje poprawiać matmę rozszerzoną, ale po tym co zgotował pierwszy semestr i po zaliczeniu tego stwierdziłem że to i tak nie ma sensu bo matma akademicka wygląda zupełnie inaczej niż ta licealna, wszystkiego człowiek uczy się jakby od początku. A poziom jest naprawdę bardzo niski nawet z takiej fizyki, były u mnie w grupie osoby co pozdawały rozszerzoną fizykę na 95-100%, a jak przyszło co do czego to nie umieli tak samo jak reszta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do możliwych tematów wypracowań na maturze z polaka, to nam polonista przekazała, że teraz władza ma hopla na temat patriotyzmu (po Smoleńsku itd) i na egzaminie pojawi się jakiś temat właśnie zahaczający o to. Kazała nam gruntownie powtórzyć Wesele, III cz. Dziadów i Potop, choć o Dżumie też wspominała (nie było jej jeszcze na "nowej" maturze).

Edit: zapomniałem dopisać, że argumentem przemawiającym za tematyką patriotyzmu na maturze 2011 była rozprawka na teście gimnazjalnym tegorocznym na ten właśnie temat.

Powiem szczerze, co do powtórzeń przed maturą, to z polskiego przerobiłem epoki, żeby wiedzieć co z czym wiązać i przeczytałem streszczenie Potopu, bo tej książki niestety na oczy nie widziałem. Trochę łatwiej mam z językiem, bo zdaje niemiecki i mam 5 dni przerwy po matmie, wtedy powtórzę niemiecki, choć raczej nie sprawia mi on problemów.
Matma to jak matma, niemal wszystko jest w tych wzorach, tylko trzeba mieć trochę oleju w głowie, mimo, że pozornie nie ma tego we wzorach, zwykle znajdziesz coś, co cię nakieruje na rozwiązanie. Osobiście przerobiłem ostatnich 5 matur z matmy + testy z książek, lubię się bawić tymi cyferkami, a największą satysfakcje mi sprawia, jeśli po 30 minutach sapania i stękania nad zadaniem w końcu je rozwiąże :)

Alem się rozpisał, może komuś się to będzie chciało przeczytać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanko:
Jak mam przedmiot na dodatkowym, to musze na nim byc, albo obleje mature? Czy moge nie pojsc i dostac to 0%? Pytam, bo pewien nie jestem a jestem sierota i zapomnialem zmienic deklaracje... -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojawić się musisz tylko na polskim, angielskim i matematyce, resztę możesz olać.
I bądź trochę poważniejszy na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2011 o 13:19, Ichvander napisał:

Takie szybkie pytanko:
Jak mam przedmiot na dodatkowym, to musze na nim byc, albo obleje mature? Czy moge nie
pojsc i dostac to 0%? Pytam, bo pewien nie jestem a jestem sierota i zapomnialem zmienic
deklaracje... -.-

Ja bym mimo wszystko poszedł,a nóż się uda. Coś będziesz wiedział sam coś kolega podpowie
i matura się napisze:) Z czego ta matura?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować