Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 09.05.2013 o 20:16, Kryhuu napisał:

> /.../
Wszystko zależy od komisji, ale generalnie za prezentację jest 5pt a za pytania 15, więc
jeżeli nie popiszesz się prezentacją to komisja będzie ratować Cię pytaniami i na luźno
powinieneś zdać.


WHOOOO to czemu do diabła nie mogę wejść i z marszu poprosić o pytania xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 19:50, Thrandir napisał:

(to egzamin z angielskiego
a nie logiki), (...) TL;DR: to matura, tu nie należy tak kombinować.

Powiem tak: nie patrzę, z czego i dla kogo jest arkusz. Po prostu odpowiadam zgodnie z prawdą. :]

Tak, jak to ujął Maciejas: tu nie ma żadnej wyższej logiki.

Dnia 09.05.2013 o 19:50, Thrandir napisał:

szczególnie że równie dobrym argumentem ze strony komisji będzie to, że
można inaczej zinterpretować słowo "faster"- jeżeli założymy, iż (jak to jest w wyścigach)
wszyscy (razem ze strażnikami) startują z jednej linii, to automatycznie bycie przez
cały czas przed wielbłądami wymaga średniej prędkości na całej trasie większej od średniej
prędkości strażników.

You must stay in front of the two riders on camel (...)

Biorąc pod uwagę przytoczony przez Ciebie warunek, czyli start z jednej linii, oraz powyższy fragment zdania, zawodnicy zostają wykluczeni na samym początku, a maraton - pozbawiony sensu. :]

2:1

@Maciejas

Dnia 09.05.2013 o 19:50, Thrandir napisał:

Miała farta, że dyrektorka opóźniła dla niej nieco egzamin.

Grupa pisząca chyba nie była potem dla niej zbyt miła, co? :C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiesz subtelnej różnicy między prędkością chwilową oraz średnią, i tego, że Twój argument "chodziło o chwilową" jest identyczny jakościowo z prawdopodobnym argumentem komisji "chodziło o średnią". A do tego dochodzi kwestia zakresu, na którym dokonywano pomiaru.
Zależnie od definicji zarówno jedna odpowiedź może być poprawna jak i druga. Powtarzając: w tym przypadku NIE DA SIĘ, aby komisja uznała, że poprawna jest odpowiedź błędna, gdyż w zależności od wyboru i definicji układu (oraz wybrania, o którą prędkość chodzi) każda z odpowiedzi może być poprawna.
A z kombinowania się nie wycofuję. Bo tak, taka argumentacja to jest kombinowanie.

@up: przykro mi, ale nie prawdą jest, że zaczęcie z jednego punktu jest tożsame z przegraniem od razu. Jeżeli od początku idący mają prędkość większą od prędkości ludzi na wielbłądach, to w każdej chwili czasu PO STARCIE znajdują się oni przed strażnikami. A wyścig jak wiadomo to wszystko PO STARCIE. Chwila czasu zero zaś jest stanem początkowym przed pomiarem, i nielegalne jest dołączenie jej jako fragmentu wyścigu. Sorry bro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 20:27, Kardithron napisał:

Grupa pisząca chyba nie była potem dla niej zbyt miła, co? :C

Eee tam, 5 minut w tę czy w tę nie robi różnicy. Zresztą i tak wszyscy potem czekali 3h na rozszerzenie. Fajnie było oglądać oblężenie starbucksów, kfc czy pizza hut i spotkać znajome mordki z innych szkół :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę problemu.
You must stay
in front
of the two riders on camels at the back
responsible for controlling the race. If you fall
behind them, you’re out.

Te zdania trzeba po prostu ocenić jako całość, inaczej się wykluczają.
To stay in the race, the runner has to
be faster than the riders on camels.

Stay in front= Faster
Nie sądzę, żeby Cke to uznało. Takie rozważania jak wasze nie mają sensu. Równie dobrze można powiedzieć, że będąc przed jednym, a za drugim jeźdźcem jednocześnie powinno się wypaść (You must stay in front of the two riders) i nie wypaść (If you fall behind them...)

BTW Teraz na to wpadłem.
Kluczowe jest słówko must. Musisz być przed nimi. Jeśli jesteś za nimi odpadasz, co nie znaczy, że jest to jedyny moment w którym odpadasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem nic o średniej czy chwilowej, w tej chwili to sam kombinujesz. Jak koń pod górkę :)
Może jest to dla ciebie za proste wręcz, a może za trudne. Faktem jednak jest, że maratończycy ani razu nie muszą biec szybciej od cameli, żeby cały czas być przed nimi. A skoro przytaczasz zasady wyścigów, to powtórzę, że członkowie ekipy organizującej wyścig (m.in. camele) na pewno nie wystartują razem z uczestnikami z tej samej linii, bo nie są tam od ścigania się.
Z mojej strony to tyle, kończę tę jałową dyskusję, nie ta liga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy w fizyku rozdziera się dusza jak to widzi, bo rzeczywiście, tu doskonale widać to, że przemieszczenie nie definiuje prędkości chwilowej. Tekst daje nam informację o stosunku położenia uczestnika względem położenia strażnika, a pytanie jest o prędkość. Dodatkowo, co to znaczy "faster"? Jeżeli biegnę 30km/h w stronę przeciwną niż strażnik na wielbłądzie o prędkości 20km/h to ewidentnie jestem szybszy, a odpadam. Jeżeli strażnik jedzie 21km/h a ja biegnę 20km/h ale wyprzedzam go o 30km to nie odpadnę chociaż nie jestem "faster". Dodatkowo jeżeli zacząłem z punktu (0,0) a strażnik 10km przed punktem (0,0) to mogę mieć średnią prędkość na całej trasie niższą niż średnia prędkość strażnika a i tak nie odpadnę.
Tylko.. Co z tego? To cały czas jest angielski, i szukanie takich układów odniesienia, definicji prędkości, ustawień itp to bzdura. Czemu? Bo matura to egzamin dla mas. Pytająca o to, co dla mas jest najbardziej intuicyjne. I nawet jeżeli przyznaję, że możliwa jest sytuacja, kiedy osoby zaznaczjące F mają rację- nie jest to najbardziej typowa sytuacja. A jeżeli dla kogoś była... To miał pecha, i tyle. To tylko 1pkt.


Och, super. Z rozszerzenia (bez rozprawki) straciłem 1,5pkt. Ale to znaczy, że pewnie na 90% się nie wyrobie, bo musiałoby polecieć tylko 3,5 z rozprawki. Szkoda. Tylko 8kilka% będzie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja trafiłem dobrze ale już trochę męczą mnie już trochę te przechwałki i żale . O MATKO straciłem jeden punkt ,o nie mam tylko 96 % z takiej prostej matury . Wiem przeszadzam ale jeśli ktoś kłóci się nawet o jeden malutki punkcik to mnie to trochę dziwi .Wiem że niektórzy piszą z ironią ale trzeba spojrzeć na to z dystansu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku masz rację, ale w ten sposób można rozłożyć na czzynniki pierwsze połowę zadań z tych arkuszy.
Nie próbowałem nawet myśleć o faster w takich kategoriach. Uważałem to za coś w rodzaju must be faster to the checkpoint.
I w sumie dobrze, bo mam maxa przynajmniej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 19:51, Kardithron napisał:

> Dzisiaj w Warszawie na jednym z wiazdów do miasta utworzyłsię gigantyczny korek
przez
> wypadek. Dziesięciu chłopa o dobrą godzinę rozminęło się z egzaminem dojrzałości
przez
> to.
> To dopiero niefart.
Ała. :/ Czy CKE przewiduje jakieś specjalne rozwiązania na takie wypadki?


Nie no niby dlaczego. Nie mogą brać odpowiedzialności za to, że tam jest korek, tam wypadek, a tam gradobicie. Normalnie ich czerwcowy termin czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy te wszystkie plotki o unieważnieniu matury z polskiego są prawdziwe? No i będą jakieś konsekwencje w związku z tymi zdjęciami posyłanymi na samosię czy gdzieśtam z zadaniami z matematyki?
Coraz bardziej cieszę się z decyzji moich rodziców co do posłania mnie rok wcześniej do szkoły. Gdyby nie to, maturę pisałbym w tym roku, nie w przeszłym :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 21:54, Krytyczny napisał:

/.../

Link plz, o co chodzi z unieważnianiem z polaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 19:48, Orion napisał:

I jak Ci poszło?

Dowiem się w czerwcu ;]
Słuchanie, a raczej pierwsze zadanie poszło mi słabo, czyli było banalne, bo ja mam zawsze lepsze wyniki z tych trudniejszych słuchań niż tych łatwiejszych. A to o zumbie raczej nie sprawiło mi problemów. Pani miała ładny głos i fajnie mówiła, wyraźnie i w ogóle. Reszta zadań też latwa. Najbardziej mnie zdziwiła gramatyka. W życiu takich łatwych przykładów nie robiłem. Ale i tak nie będzie 90% :(

Ogólnie te matury jakieś łatwe, oprócz polskiego, którego nie zdam, ale to się nie liczy. Czyli jutro pewnie dostane takie zadania, że zrobie ze 2 i oddam. A potem jeszcze goegrafia. Chyba by wypadało przejrzeć to repetytorium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O polski to chyba chodzi o to: http://aszdziennik.wordpress.com/2013/05/08/matura-z-jezyka-polskiego-do-powtorki-centralna-komisja-egzaminacyjna-zgubila-klucz-z-odpowiedziami/

Tylko szkoda, że tam na dole jest takie zdanie napisane kursywą. Czar prysł. Jednak będę poprawiał polski. xD Ehh, a ja znowu tragizuje, a pewnie zalicze na piękne 35%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak się spodziewałem, patrząc na arkusz z anglika - poziom podstawowy, że w tym zadaniu czwartym z tekstem i wpisaniu podsumowań każdego fragmentu mogą być problemy z interpretacją:

"Biorąc pod uwagę pojawiające się sygnały, że niektórzy zdający egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym zinterpretowali polecenie do zadania 4. w taki sposób, że umieszczali odpowiedzi pod fragmentami tekstu, a nie nad nimi, Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podjął decyzję, że w zadaniach 4.2.–4.7. – niezależnie od tego, czy zdający wpisał poprawną odpowiedź przed danym fragmentem, czy też po nim – odpowiedź zostanie uznana. W przypadku zadania 4.1. każdy zdający otrzyma 1 punkt. System informatyczny jest przygotowany na takie rozwiązanie."
http://www.cke.edu.pl/pl/maj-2013.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Tylko szkoda, że tam na dole jest takie zdanie napisane kursywą

O to to :-) Screen tej strony był wrzucony na kwejka czy inne demoty, ale nawet mi się nie chciało do końca czytać, więc nie wiem czy na zdjęciu była ta "najważniejsza" informacja ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 22:21, Darnok_Rukia napisał:

Ale to chyba nieważne że tam żle poznaznaczali przecież wystarczy że na karcie odpowiedzi
jest zazanaczone dobrze ??

Nie no, jak tam się wpisze źle to na karcie też się ma przesunięcie. Tylko tak myślę i myślę i nie mam pojęcia jak tak można było zrobić. Ale powiem wam, że tętno to mi do 200 podskoczyło jak przeczytałem o tym wpisywaniu literek, bo ja to nic nie pisze po arkuszu w takich zadaniach, tylko od razu na kartę i myślałem, że tamto też ktoś sprawdza, bo nie pamietałem co to za zadanie. Jezu słodki jak się przelękłem, że żadnego słuchania nie będę miał zaliczonego, bo nie wpisywałem Xów itp. xD

I jeszcze raz się zapytam, bo chyba nikt mi nei odpoweidział. Jak się nie zaznaczy, który temat się pisze na angielskim roz to nie sprawdzają wypracowania i jest 0 pkt, czy mogą się ulitować i domyślić co się pisało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2013 o 22:21, Darnok_Rukia napisał:

Ale to chyba nieważne że tam żle poznaznaczali przecież wystarczy że na karcie odpowiedzi
jest zazanaczone dobrze ??


W skrócie chodzi o to, że za zadanie 4.1 każdy dostaje po punkcie.
A dalej, jeśli ktoś np. na trzeci fragment ( ten właściwy, nie licząc wstępu ) odpowie w punkcie 4.4 ( a nie tak jak było to ustalone 4.3 ) to będzie miał punkt.


@Markush

Niestety nie znam odpowiedzi na twoje pytanie. Najlepiej będzie popytać w szkole, może któraś z osób uczących język angielski sprawdza matury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować