Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 16.05.2008 o 11:39, Homo sum napisał:

Myślę, że jeszcze może odżyć na kilka dni w okolicach 30 czerwca..


Oj tak, na pewno wtedy odżyje.
Swoją drogą ja jeszcze mam jeden egzamin, z ustnego niemieckiego. Zresztą nie tylko ja, niektórzy mają bardzo późno termin z ustnego polskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2008 o 12:42, Dark Templar napisał:

Wszyscy tutaj wieszczą koniec matur, a przede mną jeszcze 3 egzaminy :/Zazdroszczę Wam
Panowie i Panie ;]


Ja mam ustny z polskiego w poniedziałek, a z angielskiego w następny poniedziałek, więc póki co długo jeszcze nie będę świętować, a tak w ogóle to świętowanie wolę sobie odłożyć na dzień ogłoszenia wyników i dopiero jak zobaczę że zdałem z pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to jak kończę dzień po Tobie ;] Polski też w ten poniedziałek, we wtorek francuski podstawowy pisemny, a w następny wtorek francuski ustny... Nie ma lekko ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2008 o 14:47, Dark Templar napisał:

No to jak kończę dzień po Tobie ;] Polski też w ten poniedziałek, we wtorek francuski
podstawowy pisemny, a w następny wtorek francuski ustny... Nie ma lekko ;D

ja też ma jeszcze francuski we wtorek pisemny ale rozszerzenie. z ustnego rozszerzonego dostałem wczoraj 11/20. To jest twój jedyny język obcy czy zdajesz jeszcze drugi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdaję też język angielski - wziąłem go sobie jako przedmiot nieobowiązkowy, więc obie części miałem rozszerzone ;] Ustny anglik już całe szczęscie za mną - 19 pkt.

Francuski wziąłem, bo marzy mi się SGH, a tam jest potrzebny drugi język obcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2008 o 16:21, Dark Templar napisał:

Zdaję też język angielski - wziąłem go sobie jako przedmiot nieobowiązkowy, więc obie
części miałem rozszerzone ;] Ustny anglik już całe szczęscie za mną - 19 pkt.

Francuski wziąłem, bo marzy mi się SGH, a tam jest potrzebny drugi język obcy.

Ja tak samo potrzebuję dwa języki bo myślałem o europeistyce na uam tylko odwrotnie angielski mam podstawowy:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko na pewno anglik pójdzie Ci lepiej niż mi francuski ;P Moje ustne umiejętności z francuskiego to takie kalectwo, że aż szkoda słuchać :D Pisemny jakoś ujdzie, bo wiadomo jaka jest podstawa ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2008 o 16:21, Dark Templar napisał:

Zdaję też język angielski - wziąłem go sobie jako przedmiot nieobowiązkowy, więc obie
części miałem rozszerzone ;] Ustny anglik już całe szczęscie za mną - 19 pkt.

Francuski wziąłem, bo marzy mi się SGH, a tam jest potrzebny drugi język obcy.



Gratuluję szczerze... I jak - ciężko było? Ja będę się za te 2 lata zapewne przymierzał także do rozszerzonych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobie, która radzi sobie z językiem, ustny rozszerzony nie sprawi większych problemów. Jedyne o czym trzeba pamiętać to sama forma tej matury - trzeba mówić dość szybko i zwięźle, bo czasu jest mało oraz kilka razy użyć jakiegoś "sophisticated" słownictwa, którego przeciętny anglika używa od święta ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu mam za sobą ustnego polaka, muszę przyznać że było to najgorsze doznanie ze wszystkich dotychczasowych matur, jeżeli biorąc pod uwagę to że jeszcze nigdy w życiu nie byłem aż tak zestresowany i że do tego byłem na wpół przytomny (36 nieprzespanych godzin robi swoje) to wynik 10/20 punktów nie wydaje się zły, zwłaszcza że tak na dobrą sprawę uczyłem się tylko jeden dzień, sumie może i jestem nawet zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2008 o 17:35, Dark Templar napisał:

Mimo wszystko na pewno anglik pójdzie Ci lepiej niż mi francuski ;P Moje ustne umiejętności
z francuskiego to takie kalectwo, że aż szkoda słuchać :D Pisemny jakoś ujdzie, bo wiadomo
jaka jest podstawa ;]

Dokładnie masz rację angielski jest 100 razy łatwiejszy choć uczyłem się go zdecydowanie krócej to jednak zdawałem tylko podstawę. jak sprawdzałem wyniki to będę miał rezultat ok 86-90%. A co do ustnej, to myślę że na poziomie podstawowym nie masz się czego obawiać:) U mnie w szkole tylko 3 osoby zdają francuski w tym tylko ja na poziomie rozszerzonym:) i oczywiście wszyscy zdali ustny.

ps. Mój 1000 post na tym forum:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2008 o 14:45, Dark Templar napisał:

Mam takie pytanko: za ile słów liczą się wszelkie c''est, j''ai itp. w części pisemnej?

za jeden. wszystkie połączenie to jeden wyraz. Musi być spacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ;]

A teraz pytanko do części ustnej (do poziomu podstawowego, więc możesz się nie orientować): czy podczas rozmów sterowanych można mówić nieprzerwanie tzn. bez czekania aż egzaminujący "podtrzyma" rozmowę? Jedni mówią, że trzeba z nim być w ciągłym dialogu, a inni, że można zawrzeć wszystkie 3 informacje w jednym ciągu słów bez poznawania opinii/pytań egzaminującego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2008 o 17:35, Dark Templar napisał:

A teraz pytanko do części ustnej (do poziomu podstawowego, więc możesz się nie orientować):
czy podczas rozmów sterowanych można mówić nieprzerwanie tzn. bez czekania aż egzaminujący
"podtrzyma" rozmowę? Jedni mówią, że trzeba z nim być w ciągłym dialogu, a inni, że można
zawrzeć wszystkie 3 informacje w jednym ciągu słów bez poznawania opinii/pytań egzaminującego...


Nie wiem jak teraz ale 3 lata temu to egzaminujący musiał zadać wszystkie pytania jakie miał, nawet jeśli się nie zgadzały z tym co mówiłeś, np mój kolega dostał obrazek z gościem z plecakiem to mówił że ten ktoś jest na wakacjach nad jeziorem (bo w tle była woda) itp, a pytanie dostał, "Dlaczego musiał uciekać z domu?", bo okazało się że obrazek dotyczył klęsk żywiołowych. Więc jeśli odpowiesz na jakieś pytanie wcześniej to prawdopodobnie i tak będziesz musiał odpowiedzieć jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe... Ale mi też chodziło o rozmowy sterowane. Czy mogę z siebie "wylać" od razu wszystko o co mnie proszą w poleceniu czy może mam mówić na zasadzie "Ja coś mówię ---> On mi odpowiada ---> Ja się do tego ustosunkowuję i pytam się o kolejną rzecz---> On mi znowu odpowiada" ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2008 o 17:35, Dark Templar napisał:

Wielkie dzięki ;]

A teraz pytanko do części ustnej (do poziomu podstawowego, więc możesz się nie orientować):
czy podczas rozmów sterowanych można mówić nieprzerwanie tzn. bez czekania aż egzaminujący
"podtrzyma" rozmowę? Jedni mówią, że trzeba z nim być w ciągłym dialogu, a inni, że można
zawrzeć wszystkie 3 informacje w jednym ciągu słów bez poznawania opinii/pytań egzaminującego.

część podstawowa to główne dialog jednak możesz odpowiadać na prawdę krótkimi zdaniami i uzyskasz max pkt. Monolog bardziej jest na rozszerzeniu szczególnie w drugiej części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2008 o 17:35, Dark Templar napisał:

A teraz pytanko do części ustnej (do poziomu podstawowego, więc możesz się nie orientować):
czy podczas rozmów sterowanych można mówić nieprzerwanie tzn. bez czekania aż egzaminujący
"podtrzyma" rozmowę? Jedni mówią, że trzeba z nim być w ciągłym dialogu, a inni, że można
zawrzeć wszystkie 3 informacje w jednym ciągu słów bez poznawania opinii/pytań egzaminującego...


Nas uczono, że normalnie czekaj, aż on Cię zapyta o pogodę, o stan konta, o sprawy seksualne, ale przy relacjonowaniu wydarzeń możesz opowiedzieć całą sytuację, całe 3 opcje bez jego kolejnych pytań. Przynajmniej u nas jak zatrzymałeś się na dłuższą chwilę to wtedy padało pytanie i dalej trwała rozmowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować