Zaloguj się, aby obserwować  
rogoz94

Minister Edukacji Narodowej - co sądzicie o jego pomysłach? [M]

3043 postów w tym temacie

Dnia 06.03.2007 o 18:33, legenda27 napisał:

> Zero tolerancji dla przemocy! Co maja do tego mndurki?
>

Mundurki są częścią tego planu...



nie wiem jak wy ale gdybym jeszcze chodził do podstawówki/gimnazjum/liceum (niepotrzebne skreślić) i ktoś kazał by mi chodzić w mundurku, to dopiero zobaczyłby co to jest "przemoc w szkole"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 19:19, Darkstar181 napisał:

> Powidźcie mi, czy mundurki mają obowiązywać także w liceach?
Jak we wszystkich szkołach,to we wszystkich...podstawówki,gimnazja...na jakiej podstawie miałyby
być od tego zwolnione licea?

Sam chyba przyznasz, że kazanie osobom pełnoletnim (w większości) chodzenia w jakichś mundurkach, jest pomysłem chynionym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.03.2007 o 21:15, Danio X napisał:

Sam chyba przyznasz, że kazanie osobom pełnoletnim (w większości) chodzenia w jakichś mundurkach,
jest pomysłem chynionym.

Uczeń w Liceum nie jest jeszcze pełnoletni...zazwyczaj kończy 18 lat pod koniec drugiej klasy,lub na początku trzeciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 21:03, Darkstar181 napisał:

No tak...licea nie są u nas obowiązkowe. /.../

No cóż licea nie, ale mam pewne wątpliwości co do obowiązku szkolnego jako takiego. art. 70 ust. 1 zd. 2 Konstytucji RP mówi: Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
Tymczasem ustawa mówi tylko o obowiązku ukończenia gimnazjum:
Art. 15.
1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Już jakiś czas temu się nad tym zastanawiałem i do niczego mądrego nie doszedłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.03.2007 o 21:12, Beleth napisał:

nie wiem jak wy ale gdybym jeszcze chodził do podstawówki/gimnazjum/liceum (niepotrzebne skreślić)
i ktoś kazał by mi chodzić w mundurku, to dopiero zobaczyłby co to jest "przemoc w szkole"


Hehehe! :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 21:26, gaax napisał:

1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym,
w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia
18 roku życia.


Jeśli dobrze rozumiem, nauka w gimnazjum jest obowiązkowa do 18 roku życia (bo są takie przypadki), później już nie. Natomiast liceum (szkoła średnia) jest nieobowiązkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 21:51, Mogrim napisał:

Jeśli dobrze rozumiem, nauka w gimnazjum jest obowiązkowa do 18 roku życia (bo są takie przypadki),
później już nie. Natomiast liceum (szkoła średnia) jest nieobowiązkowe.

Dla mnie to pozostaje niejasne. Skoro Konstytucja mówi o obowiązku do 18 roku życia, a to potwierdza punkt 1 tego artykułu ustawy, to jak to się ma do punktu drugiego?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam, że Roman Giertych próbuje tymi kontrowersyjnymi pomysłami i / lub (niepotrzebne skreślic ;-)) wypowiedziami próbuje zwrócic na siebie i na całą partię LPR uwagę w celu odzykania elektoratu. Ot moje skromne zdanie na pocżatek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 21:56, gaax napisał:

Dla mnie to pozostaje niejasne. Skoro Konstytucja mówi o obowiązku do 18 roku życia, a to potwierdza
punkt 1 tego artykułu ustawy, to jak to się ma do punktu drugiego?:)


Te punkty są ze sobą powiązane i nie można ich rozpatrywać odzielnie. Jest wyraźnie napisane:
"Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa."
Ustawa mówi:
1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

I wszystko się zgadza - nauka jest obowiązkowa od 7 roku życia aż do ukończenia gimnazjum, ale nie po 18 roku życia. Liceum jest nieobowiązkowe. Ta ustawa jest logiczna, bo przecież z punktu 2 wynika, że gimnazjum jest obowiązkowe do 18 roku życia, a więc i punkt pierwszy jest prawdziwy, bo do 18 roku życia nauka jest obowiązkowa. JEŚLI ktoś wcześniej ukończył gimnazjum obowiązek nauki się dla niego skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem intencje ustawodawcy, ale wydaje mi sie że są sprzeczne z tym co mówi konstytucja. Skoro nauka jest obowiązkowa do 18 roku życia, co oznacza że nie ma od tego odstępstwa, a ustawa mówi zupełnie co innego. Stwierdza, że obowiązek szkolny kończy się wraz z ukończeniem gimnazjum lub w wieku 18 lat. Konstytucja pozostawia miejsce na określenie sposobu wykonywania obowiązku szkolnego, a nie jego górną granicę wiekową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 22:15, gaax napisał:

Rozumiem intencje ustawodawcy, ale wydaje mi sie że są sprzeczne z tym co mówi konstytucja.
Skoro nauka jest obowiązkowa do 18 roku życia, co oznacza że nie ma od tego odstępstwa, a ustawa
mówi zupełnie co innego.


Naprawdę, nad konstytucją pracowali prawnicy, więc wątpie, żeby user forum doszukał się jakichś sprzeczności między nią a najważniejszymi ustawami.
W konstytucji wyraźnie napisane, że sposób wykonywania obowiązku określa ustawa. Nie ma żadnej sprzeczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 22:35, Mogrim napisał:

Naprawdę, nad konstytucją pracowali prawnicy, więc wątpie, żeby user forum doszukał się jakichś
sprzeczności między nią a najważniejszymi ustawami.

A mało to bubli prawnych funkcjonuje? Gdyby działania specjalistów były pozbawione błędów (w tym prawotwórcze) mielibyśmy perfekcyjne prawo. A user forum, to przepraszam przytyk, bo nie bardzo rozumiem. Sam nim jesteś, więc nasze zdanie w tej sprawie ma taką samą wagę. Chyba że jesteś prawnikiem/studentem prawa :)

Dnia 06.03.2007 o 22:35, Mogrim napisał:

W konstytucji wyraźnie napisane, że sposób wykonywania obowiązku określa ustawa. Nie ma żadnej
sprzeczności.

A czy sposób wykonywania obowiązku to również jego ramy wiekowe? Które wcześniej określiła Konstytucja?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Częściej znajdziesz błędy prawne w ustawach niż konstytucji. Widocznie ustawodawca zapomniał o zmianie paragrafów w konstytucji po wprowadzeniu systemu Amerykańskiego szkolnictwa (tam jest nauka do 16 roku życia, przy dwu poziomowym podziale szkół) Zawsze uważałem że nauka powinna się kończyć w tym okresie dla osób które tylko przeszkadzają na zajęciach itd. Wysłać takich do kopania rowów to szybko zrozumieją że lepiej się uczyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam wszystkim lekturę dzisiejszego FAktu (Jezu, nigdy nie myślałem, że to napiszę...) z pięknym artykułem odnośnie nadchodzącego Romanizmu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2007 o 12:16, SzarQ napisał:

Polecam wszystkim lekturę dzisiejszego FAktu (Jezu, nigdy nie myślałem, że to napiszę...) z
pięknym artykułem odnośnie nadchodzącego Romanizmu


Jeśli Giertych będzie jeszcze u władzy to wszyscy zdechniemy. :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2007 o 22:52, gaax napisał:

A mało to bubli prawnych funkcjonuje?


Owszem, funkcjonują, ale chyba nie sądzisz, że w tak elementarnej ustawie utrzymał się kardynalny błąd?

Dnia 06.03.2007 o 22:52, gaax napisał:

Sam nim jesteś, więc nasze zdanie w tej sprawie ma taką samą wagę.


Zgadza się. Chodzi mi o to, że jeśli prawnicy nie zgłaszają zastrzeżeń, to widocznie jest to dla nich w pełni zrozumiały i prawidłowy zapis.

Dnia 06.03.2007 o 22:52, gaax napisał:

A czy sposób wykonywania obowiązku to również jego ramy wiekowe?


To są ramy wiekowe lub ukończenie danego szczebla edukacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Było tak blisko już w pewnym momencie myślałem że giertych już nie jest ministrem edukacji , jakby nie było koalicji
to by giertycha już dawno nie było !!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować