Zaloguj się, aby obserwować  
Neo97

Telewizory LCD vs. telewizory plazmowe vs. telewizory normalne

804 postów w tym temacie

Dnia 08.09.2009 o 18:01, SwenG napisał:

Chodziło mi bardziej o moc dwóch tak samo użytecznych i w miarę podobnych urządzeń przy dwóch różnych technologiach.

OK. W obecnej technologii te pobory są takie same. Źródło światła w obu technologiach jest takie samo - jest nim wyładowanie elektryczne powodujące wytworzenie ultrafioletu, który absorbuje luminofor. Biorący kilkanaście wat LCD plus jedna wielka świetlówka jako podświetlenie bierze tyle samo co miliony świetlówek w plazmie. Jedyny zysk w skali świetlówki bo jedna większa bierze mniej niż miliony malutkich. I w tym zysku mieści się jeszcze pobór na sterowanie ciekłymi kryształami.

Dnia 08.09.2009 o 18:01, SwenG napisał:

Koszty utylizacji czego są dwa razy większe?

Ano tak. Żarówka składa się z metalu, szkła, trochę tworzywa sztucznego i papieru. Te o wyższych moca dodatkowo zawierają rtęć, sód, fosfor lub jod.
Niebezpieczna żarówka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_rt%C4%99ciowa (wszystkie żarówki z mleczną bańką mogą zawierać rtęć)
Świetlówka składa się z metalu, szkła, trochę tworzywa sztucznego, kilkunastu elementów elektronicznych (wymiennych), jodu i par rtęci.
Przy czym o ile w żarówkach spalenie żarnika powoduje konieczność eliminacji całej żarówki bo jest to jeden element - o tyle w świetlówkach kompaktowych uszkadza się jedynie elektroniczny starter, którego wystarczy wymienić i świetlówka działa dalej (jeżeli nie prześwieciła swoich 10-15 tys. godzin po których wypala się luminofor). A jak ktoś jest sprytny lub ma smykałkę do elektroniki, to wymieni odpowiednią skopconą część startera samemu za grosze.

Dnia 08.09.2009 o 18:01, SwenG napisał:

Bo chyba nie żarówek. Jakoś nie widzę, żeby u nas na pudełkach była informacja, że po zbiciu świetlówki trzeba minimum pół godziny wietrzyć pomieszczenie

Świetlówki w przeciwieństwie do żarówek same nie pękają. Poza tym tej rtęci jest 5mg - i to pod warunkiem, że wszystko przedostanie się do płuc. W porównaniu do takiego termometru, gdzie kropelka rtęci może powodować stałe odparowywanie przez kilkanaście dni, to jest to nic. Co do ostrzeżeń, to Na świetlówkach jest przekreślony kosz. Oznacza to, że produkt jest niebezpieczny dla zdrowia/środowiska i nie może iść na wysypisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2009 o 22:12, Pablor napisał:

Kurcze co Wy z tymi żarówkami ??? ;-)
Sony W czy Samsung 650 oto jest pytanie ?

Panasonic Viera ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2009 o 22:03, SwenG napisał:

> Kurcze co Wy z tymi żarówkami ??? ;-)
> Sony W czy Samsung 650 oto jest pytanie ?
Panasonic Viera ;P


Że niby ten: http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=4339
Może jako 3 w domu, teraz szukam czegoś przede wszystkim pod konsolę, a tu lcd jest lepszym rozwiązaniem.
I coś mam wrażenie, że postawię na Sony W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dużo się naczytałem, o tym, że Plazma jest lepsza do oglądania telewizji i jako duży telewizor. Szukam dobrego telewizora do oglądania telewizji około 50 cali. Będzie on ustawiony w salonie którego okna wychodzą na zachód, są w nim żaluzje a będzie on używany w godzinach 16-24, ale głównie w okolicach 20. Coś jeszcze potrzeba, by doradzić mi ? ;)

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 18:10, ziptofaf napisał:

Zabrakło informacji o budżecie :)

On, że tak powiem, jest bliżej nie określony, no bo oszczędny człowiek woli wydać trochę więcej i mieć coś porządnego, co będzie służyć dobrze długi czas. :)

Dnia 20.09.2009 o 18:10, ziptofaf napisał:

Panasonic Viera, jeden z najlepszych modeli plazm.

A są większe rozmiary ? Tak z 50 cali ? Bo widzę, że są różnie serie tych Vierr. ;p

>Nada się i do grania (nawet na kompie :P), i do oglądania TV.
Ale to ma być tylko do oglądania TV. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 18:16, Albii napisał:

> Zabrakło informacji o budżecie :)
On, że tak powiem, jest bliżej nie określony, no bo oszczędny człowiek woli wydać trochę
więcej i mieć coś porządnego, co będzie służyć dobrze długi czas. :)

Heh, są jeszcze Pioneery Kuro, tylko 50 cali od nich to coś koło 15 tysięcy. Za to oferują (ponoć) najwyższą jakość obrazu na świecie, choć jakoś do mnie nie przemawia wydawanie aż takiej fortuny na TV. To już lepiej projektor i ma się 200 cali ^^

Dnia 20.09.2009 o 18:16, Albii napisał:

> Panasonic Viera, jeden z najlepszych modeli plazm.
A są większe rozmiary ? Tak z 50 cali ? Bo widzę, że są różnie serie tych Vierr. ;p

http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B185209/cid/15002/refId/ceneo/ - np. taki :)

Dnia 20.09.2009 o 18:16, Albii napisał:

Ale to ma być tylko do oglądania TV. :P

Nie doceniasz PC-ta podłączonego do kilkudziesięciocalowej plazmy :) Ale i do samego oglądania TV (byleby nie telezakupów 24/7, bo ci się logo stacji wypali od takiego maltretowania :)) plazma jest świetna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ten telewizor to nie dla mnie, bo ja mało telewizję oglądam, tylko dla rodziny, co ja będę pozwalał, by za jakies dziadostwo dawali dużą kasę, lepiej się spytam o zdanie naszych expertów i będzie gites. ;p

No i jeszcze takie pytanko. Jakieś uwagi szczególne co do plazmy ? Jakoś specjalnie się z nia obchodzić ? Bo jeszcze nigdy z plazmami do czynienia nie miałem. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 20.09.2009 o 18:35, Albii napisał:

No i jeszcze takie pytanko. Jakieś uwagi szczególne co do plazmy ? Jakoś specjalnie się
z nia obchodzić ? Bo jeszcze nigdy z plazmami do czynienia nie miałem. ;)

No, o kilku rzeczach warto pamiętać:
a) nie zostawiać włączonej całą noc na jednym kanale. Z rana można potem zobaczyć prześliczne wypalone logo stacji. Zniknie po zmianie kanału, ale nie od razu.
b) nie oglądać całe dnie jednego kanału z ww. powodów.
c) Hmmm, chyba punktu c nie będzie, a przynajmniej nie kojarzę nic takiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy sposób czyszczenia ekranu różni się jakoś od LCD ? Znaczy wystarczy kekko nawilżona ściereczka, czy to musi być takiś specjalmny preparat, i ściereczka, taka by nie porysowała ekranu ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 18:56, Albii napisał:

A czy sposób czyszczenia ekranu różni się jakoś od LCD ? Znaczy wystarczy kekko nawilżona
ściereczka, czy to musi być takiś specjalmny preparat, i ściereczka, taka by nie porysowała
ekranu ? ;)


A tak, różnią się - plazmie nie porysujesz ekranu, bo jest chroniony warstwą szkła. Więc wystarczy zwykła nawilżona ściereczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jutro się obczai ile w sklepach te vierry stoją i może w końcu poogoląda się telewizję na wysokim poziomie :p Dzięki za porady. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 19:18, Albii napisał:

Dobra, jutro się obczai ile w sklepach te vierry stoją i może w końcu poogoląda się telewizję
na wysokim poziomie :p Dzięki za porady. ;)

Do sklepu to możesz sobie pooglądać te telewizory. Ja kupowałem w necie, jakieś 20-30% taniej, a gwarancja i tak ta sama w Panasonic Polska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 19:26, Albii napisał:

No to masz jakiś godny zaufania sklep internetowy ? ;]

Plazmę TH42-V80 kupowałem w electro.pl jakieś inne mniejsze rtv kupowałem w agito.pl (czasem są fajne promocje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy taki telewizor Panasonic 50" Viera TX-P50S10E różni się czymś konkretnym w praktyce od Panasonic 50" Viera TX-P50G10 ? Proszę o wyrozumiałość, ponieważ nie jestem jakimś znawcą tematu, a tym bardziej plazm, bo od zawsze LCD. ;p Widze kilka różnic "na papierze" ale nie wiem jakie ma to znaczenie w praktyce. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Viery mają całkiem sporo wersji, 50" ma bodajże 4 różne. Ale różnice pomiędzy nie są widoczne (chyba, że w cenie, gdzie topowy model 50" kosztuje 10000).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2009 o 22:23, Albii napisał:

No to głupie pytanie. CZyli jakiego brać, widzę, że te dwa modele to są Full HD, a pozostałe
HD Ready.

No podstawowa różnica to 600 Hz w G10. No dobre, jak masz zamiar podpinać do kompa i grać w 3D z zestawem okularów nvidii. Co do oglądania tv czy dvd to ja osobiście nie widzę sensu płacić dodatkowy 1k pln żeby mieć 600 Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować