Zaloguj się, aby obserwować  
Neo97

Telewizory LCD vs. telewizory plazmowe vs. telewizory normalne

804 postów w tym temacie

Dnia 22.09.2013 o 03:13, lukas_k napisał:

Witam,
Mam taką sprawę, a mianowicie zastanawiam się nad kupnem telewizora, który ma mi służyć
do oglądania kanałów z oferty nc+, a także grania na Playstation 3. Powiem z góry, że
nie znam się na telewizorach, dlatego mam kilka pytań, które - mam nadzieję - dla was
nie będą wielką filozofią ;)

Telewizor będzie umieszczony w moim pokoju, który nie jest jakimś ogromnym pomieszczeniem.
Stolik już mam, więc tutaj nie ma problemu. Problem jednak jest w tym, że nie bardzo
wiem jaką wielkość telewizora wybrać. Zastanawiałem się nad 42`, ale obawiam się, że
może on być za wielki i po prostu głupio to będzie wyglądać. Mam sąsiadkę, która w pokoju
mniejszym od mojego kupiła sobie podobnej wielkości telewizor i wygląda to dziwnie, a
i ogląda się tak samo ;) W takim razie myślę nad 32`, ale obawiam się, że potem mogę
narzekać. Macie jakiś sposób, bo wiem, że takie istnieją na zmierzenie jakiej wielkości
telewizor pasuje do danego pomieszczenia?


Mam 42 cale Full HD i oglądam w odległości ok. 2-3 metrów, nie narzekam. Poniżej daję tabelę, trochę starą, ale powinno rzucić trochę światła co i jak. Możesz spróbować z 37 lub 40 calami, jeśli 42 jest za duże.

Dnia 22.09.2013 o 03:13, lukas_k napisał:

Inna sprawa - nie wiem czy brać HD Ready czy Full HD. Obraz będzie podłączony HDMI, mam
PS3, które posiada BR, więc raczej powinienem inwestować w to drugie. No ale właśnie
Full HD nie ma chyba (?) dla 32`. Głównie zależy mi na ostrym, żywym obrazie, tzw. żyleta.


Są 32 cale Full HD, nawet z 3D ;) obraz typu "żyleta" uzyskasz na materiale, który od początku był robiony pod HD, a nie np. skalowany. Zobacz sobie np. trailery na hd-trailes lub gametrailers. BR pod to też podchodzi ;)

Dnia 22.09.2013 o 03:13, lukas_k napisał:

Do tej pory nie wiem o co chodzi z technologią LED oprócz tego, że telewizor jest cieniutki.
Ma jakiś wpływ na jakość obrazu, warto w to inwestować?


Ledy mają za zadanie obniżyć pobór prądu i polepszyć jakość obrazu. Zwykle problemem matryc LCD był kłopot z czernią, a to przez to, iż katoda za matrycą świeciła cały czas i po prostu mimo skręcenia kryształu w matrycy część światła się przedostawała i powstawała taka hmm wyblakła czerń?
W każdym razie w niektórych ledach rozwiązali to poprzez lokalne przygaszanie diod, nazywa się to "local dimming"
W teorii zapewniają one bardzo niską jasność czerni (nieosiągalną nawet dla plazm), natomiast w praktyce często są przyczyną utraty szczegółów w ciemnych partiach obrazu oraz licznych zniekształceń i artefaktów (tzw. halo, banding itp.)
Czyli, jeśli układ jest nadgorliwy możesz mieć problem z odczytaniem obrazu, bo algorytm stwierdzi, że ma być ciemno i koniec ;) ale to też zależy od telewizora i półki cenowej.

Możesz spróbować jakiejś plazmy w rozmiarze 40-42, a najlepiej podejść do sklepu i potestować na własnym materiale typu film na pendrivie.

Dnia 22.09.2013 o 03:13, lukas_k napisał:

Sorry, że tak może trochę długo i chaotycznie się rozpisałem, ale tak jak wspominałem
nie jestem za bardzo w temacie, a nie chce zrobić błędy w wyborze telewizora. Z góry
dzięki wszystkim za odpowiedź ;)


Spoko maroko, 5 złociszy się należy ;);)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że co, nie za bardzo warto inwestować w LED`y? Możesz polecić jakieś konkretne modele? Na razie nie mam konkretnej półki cenowej, ale żeby była jak największa jakość za jak najmniejszą cenę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 14:52, lukas_k napisał:

Czyli rozumiem, że co, nie za bardzo warto inwestować w LED`y? Możesz polecić jakieś
konkretne modele? Na razie nie mam konkretnej półki cenowej, ale żeby była jak największa
jakość za jak najmniejszą cenę ;)


Nie ma tak dobrze ;) albo jakość, albo cena ;) widełki cenowe może? albo co ma w nim być? skype, internet itp. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 15:04, lukas_k napisał:


Podstawowe funkcje ma także będzie ok ;)

Dnia 22.09.2013 o 15:04, lukas_k napisał:

Co ma być? Telewizor ma służyć do oglądania, a nie musi mieć jakichś bajerów, za które
trzeba dodatkowo płacić.


Wiesz pytam, bo nie wiem czego oczekujesz poza faktem podłączenia konsoli i dekodera. Może jako centrum multimedialne?

Dnia 22.09.2013 o 15:04, lukas_k napisał:

Cena? Powiedzmy do 1300.


Do tej ceny będą najprostsze modele, ale dadzą radę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 16:39, lukas_k napisał:

A gdzie najlepiej kupować telewizory? Bo w markecie to chyba raczej nie robić tego typu
zakupów.

Z doświadczenia powiem Ci że nie ma reguły. Najlepiej sprawdzić dany model telewizora w sieci, a potem połazić po marketach RTV i poszukać. Generalnie, można trafić jak nie w tym to w innym na dość atrakcyjne ceny.
A co do wcześniejszej pogadanki, telewizory plazmowe mają lepszą jakość obrazu i zupełnie inny kontrast dynamiczny niż w jakimkolwiek LCD, czy to podświetlanym lampą czy diodami LED. Wada jest taka że plazmy zaczynają się bodaj od 40 cali w górę, (no może gdzieś jakieś osamotnione 37 trafisz).
Generalnie jeśli masz ps3 to nie potrzebne Ci smart TV, także polecam jeden z prostszych, a co za tym idzie tanich i wydajnych modeli od LG.
http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-32LK530-lcd-tv
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze zapytam o coś, o co powinienem zapytać na samym początku, ale zapomniałem: jak w ogóle wygląda to HD na 32`? Czuć to prawdziwe HD jak na większych telewizorach czy jednak trochę mniej? No i pytanie: jak wygląda obraz SD na tym kanale? Jest straszna pikseloza czy raczej mała wielkość niweluje te braki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam od siebie Philispy, mają dobre wskaźniki przetwarzania obrazu z TV na HD, ambilighta i funckje Dual View Gaming, można w okularach mieć z tego samego ekranu dwa różne obrazy, jeśli chodzi o gry jak wyścigowe nie ma lepszej opcji niż zabawa we dwójkę w takim stylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że niebawem pojawią się nowe konsole, planuję zakup 32 telewizora właśnie pod rozrywkę. I tutaj chciałbym spytać, jak w ostatnim czasie wygląda ranking TV, czy są jakieś marki, które ewidentnie przodują w jakości i niezawodności? Jest coś, co wyjątkowo można polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 16:39, lukas_k napisał:

A gdzie najlepiej kupować telewizory? Bo w markecie to chyba raczej nie robić tego typu
zakupów.


Nie ma znaczenia gdzie kupisz, gwarancję i tak masz od producenta i najlepiej to z nim załatwiać niż szarpać się ze sklepem, zwłaszcza, że od chyba 40 cali serwis przyjeżdża do ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2013 o 19:03, Elsner_93 napisał:

A co do wcześniejszej pogadanki, telewizory plazmowe mają lepszą jakość obrazu i zupełnie
inny kontrast dynamiczny niż w jakimkolwiek LCD, czy to podświetlanym lampą czy diodami
LED. Wada jest taka że plazmy zaczynają się bodaj od 40 cali w górę, (no może gdzieś
jakieś osamotnione 37 trafisz).


Tyle, że kontrast dynamiczny nijak ma się do jakości obrazu, bo może być nadmuchany do dziwnych rozmiarów, lub opisany jako "mega" jak to było u Samsunga;) raczej trzeba szukać kontrastu statycznego, bo dopiero on pozwoli ocenić jakość matrycy.
Z kolei dobra plazma=dobra mieszanka gazów= cena z górnej półki. ;)

Dnia 22.09.2013 o 19:03, Elsner_93 napisał:

Generalnie jeśli masz ps3 to nie potrzebne Ci smart TV, także polecam jeden z prostszych,
a co za tym idzie tanich i wydajnych modeli od LG.
http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-32LK530-lcd-tv
pozdrawiam


Do 1300 wszystko powinno hulać, tylko mała ilość złącz hdmi może być problemem w późniejszym okresie użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 20:48, Essau napisał:

Jako że niebawem pojawią się nowe konsole, planuję zakup 32 telewizora właśnie pod rozrywkę.
I tutaj chciałbym spytać, jak w ostatnim czasie wygląda ranking TV, czy są jakieś marki,
które ewidentnie przodują w jakości i niezawodności? Jest coś, co wyjątkowo można polecić?


Są takie marki, ale cena jest hmm premium ;) lepiej powiedz, czy poza konsolą masz jakieś jeszcze oczekiwania np. tuner telewizji satelitarnej wbudowany itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 21:19, maniekk napisał:

Są takie marki, ale cena jest hmm premium ;) lepiej powiedz, czy poza konsolą masz jakieś
jeszcze oczekiwania np. tuner telewizji satelitarnej wbudowany itp.


Nic specjalnego, po prostu z nastawieniem na gry i oglądanie telewizji wyłącznie z kablówki :). Chciałbym, aby TV trzymał jakość i zwyczajnie nie było problemów. Mam takiego pecha, że dotychczasowe 2 lcd miały po czasie takie plamy i smugi, chciałbym tego tym razem uniknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 21:47, lukas_k napisał:

Aha, dzięki. Mimo wszystko ciekaw jestem co z tym obrazem ;)


Obraz FHD będzie okej pod warunkiem, że będziesz dość blisko siedział. Generalnie im bardziej szczegółowy obraz tym bliżej możesz usiąść ;)
Zresztą możesz to sprawdzić na zwykłym monitorze, im większa rozdzielczość tym mniejsze ikonki ;) ale też więcej się zmieści na pulpicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 21:50, Essau napisał:

Nic specjalnego, po prostu z nastawieniem na gry i oglądanie telewizji wyłącznie z kablówki
:). Chciałbym, aby TV trzymał jakość i zwyczajnie nie było problemów. Mam takiego pecha,
że dotychczasowe 2 lcd miały po czasie takie plamy i smugi, chciałbym tego tym razem
uniknąć.


A jakie ramy cenowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 21:55, maniekk napisał:

A jakie ramy cenowe?


Tak do 1300, bo to w końcu tylko do gier, nie ma co świrować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 22:09, Essau napisał:

Tak do 1300, bo to w końcu tylko do gier, nie ma co świrować.


Chociażby to:

http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/lg-32ln5400.bhtml#opis

Podejrzewam, że znajdziesz gdzieś taniej, ale to przyzwoite FHD z 100hz odświeżaniem i dwoma HDMI.
lub:

http://www.saturn.pl/gdansk/telewizor-samsung-ue32f5000aw,id-852350

Oba powinny dać radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować