Zaloguj się, aby obserwować  
Neo97

Telewizory LCD vs. telewizory plazmowe vs. telewizory normalne

804 postów w tym temacie

Planuję zakup telewizora, tu zamieszczam wszystkie niezbędne informacje.
Wiem, że plazmy są lepsza technologią, ale z tego co widzę to marny wybór teraz tanich 40-42 calowych plazm w cenie do max 1900zł a najlepiej mniej.

Jego głównym zastosowaniem będzie granie na Playstation 3 (potem Playstation 4) i czasem oglądanie filmów, więc raczej najważniejsza jest dla mnie jakosć obrazu i dźwięku, a skoro budżet mam mocno ograniczony. (max 1900zł) to nie mogę pozwolić sobie raczej na jakies "Smart TV" czy 3D. Na chłopski rozum to jesli 2 telewizory są w podobnej cenie, a jeden ma 3D, a drugi nie to ten drugi musi mieć lepszą jakosć obrazu, mylę się?

Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać osoby posiadające TV od Toshiby, jak się sprawdza ta marka. Planuję zakup telewizora i strasznie ciekaw jestem, czy to klasowe telewizory i firma godna polecenia, czy też może na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej ;)
w ub. sobotę padł mi mój stary i wysłużony Philips 21 cali z tzw. " dupą " ;) a ponieważ u mnie bez tv ani rusz, zrobiłem błąd i od razu w niedziele poszedłem i zakupiłem na raty nowy tv - niestety, zagalopowałem się i skuszony bajerami zakupiłem Samsung LED Smart tv UE40F6770 :

http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-ue40f6770.bhtml#opis

niestety, dopiero po fakcie uświadomiono mnie, że 3D nie jest mi do niczego potrzebne ( mam pokój 5 m na 3,5 m i oglądam tv z ok. 1 metra a i tak LCD LED nie wyświetla 3D w FHD ) i że trzeba było brać jakiegoś Soniaka lub plazmę Panasonica ...
podstawowe wady tego Samsunga, to:

- błyszcząca matryca, przez co wszystko się weń odbija
- nieregularne podświetlenie matrycy, na białym widać ramkę
- czerń, która na bokach i u góry oraz na dole nie jest czarna lecz fioletowa
- jak dla mnie, słaby dźwięk / 20 w /

niestety, co się stało to się nie odstanie, dobrze, że przynajmniej w FHD obraz jest bardzo ładny / PS3, Blu - Ray / ale teraz przejdę do sedna:

obecnie tv oglądam z kablówki / SD / i jest to paskudny obraz, zastanawiam się więc, z jakiego źródła wziąć cyfrową tv w HD:

- nie mogę zakupić żadnego dekodera typu Cyfrowy Polsat czy N+, gdyż po ociepleniu i remoncie bloku jest zakaz montażu anten, w tym satelitarnych

- mogę wziąć cyfrową tv z kablówki:

http://www.telpol.net.pl/telpol/pakiety/telewizja-cyfrowa/urozmaicony-hd,2,6,4

tylko czy tutaj potrzebna będzie jakaś antena?

- myślę też nad UPC ale tam jest drożej i też nie wiem, czy potrzebna będzie antena poza ich dekoderem?

w specyfikacji tv pisze, że mam tam " tuner kablowej telewizji cyfrowej DVB-C umożliwiający dostęp do niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej bez potrzeby korzystania z zewnętrznego dekodera ", jak to działa?.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2013 o 09:17, Xanas napisał:

mógłby mi ktoś wyjaśnić czym się różni technologia e-motion i active motion? które lepsze
itp.


Generalnie robią to samo :) W dużym uproszczeniu wstawiają sub klatki między klatkami głównymi, aby zredukować efekt drżenia obrazu lub jego rwania.
E-motion jest w Sharpie, a Active Motion w Toshibie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2013 o 13:11, lis_23 napisał:

- nie mogę zakupić żadnego dekodera typu Cyfrowy Polsat czy N+, gdyż po ociepleniu i
remoncie bloku jest zakaz montażu anten, w tym satelitarnych

- mogę wziąć cyfrową tv z kablówki:

http://www.telpol.net.pl/telpol/pakiety/telewizja-cyfrowa/urozmaicony-hd,2,6,4

tylko czy tutaj potrzebna będzie jakaś antena?

- myślę też nad UPC ale tam jest drożej i też nie wiem, czy potrzebna będzie antena
poza ich dekoderem?

w specyfikacji tv pisze, że mam tam " tuner kablowej telewizji cyfrowej DVB-C umożliwiający
dostęp do niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej bez potrzeby korzystania
z zewnętrznego dekodera ", jak to działa?.


Według tego co piszą, to jest to zwykła kablówka, dostajesz od nich dekoder i powinno wszystko śmigać.
Z DVB-C jest trochę dziwnie, u mnie np. telewizor znajdzie kanały, ale nie będzie na nich obrazu i dźwięku. Podejrzewam, że Multimedia je koduje, żeby nie oglądać ich za darmo bez wykupienia dostępu do telewizji cyfrowej.
Przy głównym telewizorze mam dekoder i tam wszystko działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2013 o 23:17, maniekk napisał:


Według tego co piszą, to jest to zwykła kablówka, dostajesz od nich dekoder i powinno
wszystko śmigać.
Z DVB-C jest trochę dziwnie, u mnie np. telewizor znajdzie kanały, ale nie będzie na
nich obrazu i dźwięku. Podejrzewam, że Multimedia je koduje, żeby nie oglądać ich za
darmo bez wykupienia dostępu do telewizji cyfrowej.
Przy głównym telewizorze mam dekoder i tam wszystko działa.


Czyli mogę brać z kablówki?
to będzie podłączone do tv przez antenę / jak teraz / czy przez HDMI?
obraz będzie w HD czy w FHD? / gdzieś czytałem, że HDTV generuje obraz w FHD, czyli wszystkie programy będą w HD a te z napisem HD w FHD, czy wszystkie będą w SD a z napisem HD w HD? /

dodam, że zauważyłem kolejną wadę matrycy LED:

o ile w dzień widać dosyć dobrze / choć nie do końca, gdy sceny są jasne to jest ok ale nawet na jasnym obrazie widać momenty jaśniejsze, jasne i ciemniejsze, np. oglądając dzisiejszy konkurs skoków, gdzie w obrębie jednego skoku śnieg był bielszy, biały i ciemniejszy /, o tyle w nocy przy zgaszonym świetle jest bardzo źle - i znowu, jasne sceny są ok ale ciemne to już tragedia ... dwa razy ciemniej niż normalnie, trzeba chyba wybierać tryb obrazu: dynamiczny, gdzie podświetlenie i kontrast jest na maxa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2013 o 17:53, lis_23 napisał:

o ile w dzień widać dosyć dobrze / choć nie do końca, gdy sceny są jasne to jest ok ale
nawet na jasnym obrazie widać momenty jaśniejsze, jasne i ciemniejsze, np. oglądając
dzisiejszy konkurs skoków, gdzie w obrębie jednego skoku śnieg był bielszy, biały i ciemniejszy
/, o tyle w nocy przy zgaszonym świetle jest bardzo źle - i znowu, jasne sceny są ok
ale ciemne to już tragedia ... dwa razy ciemniej niż normalnie, trzeba chyba wybierać
tryb obrazu: dynamiczny, gdzie podświetlenie i kontrast jest na maxa ...


To nie wina samej matrycy a raczej jej wykonania. Nierównomierne podświetlenie jest zjawiskiem typowym w tanim sprzęcie, podobnie problemy z kontrastem. Cóż, tani sprzęt bądź taki produkowany przez masówki (taki Samsung to produkuje wszystko od śrubokrętów na czołgach skończywszy) i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2013 o 19:37, ziptofaf napisał:


To nie wina samej matrycy a raczej jej wykonania. Nierównomierne podświetlenie jest zjawiskiem
typowym w tanim sprzęcie, podobnie problemy z kontrastem. Cóż, tani sprzęt bądź taki
produkowany przez masówki (taki Samsung to produkuje wszystko od śrubokrętów na czołgach
skończywszy) i tyle.


Niestety, na tv za ponad 5 tysięcy zł mnie nie stać ... musiałem zakupić coś na teraz a prawie 3 tyś. zł piechotą nie chodzi i i tak będę płacił 200 zł miesięcznie przez 20 miesięcy ...
kolega zakupił sobie SONY z serii W9 za ponad 5 tyś. zł ale nie wiem jaki on ma obraz, gdyż tv nie ogląda, tylko gra na PS4
poza tym, w reckach sprzętu Samsunga z 6 serii nie ma nic o nierównomiernym podświetleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do matrycy to znalazłem tylko coś takiego:

Samsunga 40A1AF6V, CPU Dual Core, Soft 1113.

nie wiem jednak, jaki jest to rodzaj podświetlenia:

Pełne podświetlenie LED bez strefowego wygaszania (Full LED)

Pełne podświetlenie LED ze strefowym wygaszaniem (Full LED with local dimming)

Podświetlenie krawędziowe LED (Edge LED)

Podświetlenie krawędziowe LED ze strefowym wygaszaniem (Edge LED with local dimming)

znając życie, to ostatnie i najgorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2013 o 17:53, lis_23 napisał:

Czyli mogę brać z kablówki?
to będzie podłączone do tv przez antenę / jak teraz / czy przez HDMI?
obraz będzie w HD czy w FHD? / gdzieś czytałem, że HDTV generuje obraz w FHD, czyli wszystkie
programy będą w HD a te z napisem HD w FHD, czy wszystkie będą w SD a z napisem HD w
HD? /


Możesz, jeśli kablówka nie zablokowała w ten sposób, że musi iść przez dekoder. Jeśli nie zablokowała, to będzie szło przez kabel antenowy. Obraz będzie lepszy, bo sygnał będzie cyfrowy, ale dopiero kanały HD będą całkiem przyjemne dla oka.
Telewizor po prostu robi upscaling w górę z sygnału SD do HD, kanały które idą w HD wyświetlają się lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2013 o 22:18, maniekk napisał:


Możesz, jeśli kablówka nie zablokowała w ten sposób, że musi iść przez dekoder. Jeśli
nie zablokowała, to będzie szło przez kabel antenowy. Obraz będzie lepszy, bo sygnał
będzie cyfrowy, ale dopiero kanały HD będą całkiem przyjemne dla oka.
Telewizor po prostu robi upscaling w górę z sygnału SD do HD, kanały które idą w HD wyświetlają
się lepiej.


A jeżeli wezmę od nich dekoder i ten pakiet za 53 zł = 5 kanałów sportowych za 18 zł to obraz będzie lepszy?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2013 o 22:24, lis_23 napisał:

A jeżeli wezmę od nich dekoder i ten pakiet za 53 zł = 5 kanałów sportowych za 18 zł
to obraz będzie lepszy?.


Pewnie będzie podobnie i będziesz miał pakiety, bo tych przez DVB-C nie uświadczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2013 o 22:36, maniekk napisał:


Pewnie będzie podobnie i będziesz miał pakiety, bo tych przez DVB-C nie uświadczysz.


A czy będą jakieś kanały w FHD, czy tylko w HD lub tylko upscaling?
przynajmniej te kanały, które mają HD powinny być w HD / FHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2013 o 23:08, lis_23 napisał:

A czy będą jakieś kanały w FHD, czy tylko w HD lub tylko upscaling?
przynajmniej te kanały, które mają HD powinny być w HD / FHD.


No jeżeli w ofercie mają jakieś kanały HD jak discovery, tvp 1 lub tvn HD, to jasne, że tak. Reszta pewnie upscaling. Poza tym chyba nie ma jeszcze kanału w Polsce nadającego w 1080p, co najwyżej 1080i.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2013 o 00:26, maniekk napisał:


No jeżeli w ofercie mają jakieś kanały HD jak discovery, tvp 1 lub tvn HD, to jasne,
że tak. Reszta pewnie upscaling. Poza tym chyba nie ma jeszcze kanału w Polsce nadającego
w 1080p, co najwyżej 1080i.


Niby sporo jest tych kanałów w HD / 29 / ale to będzie HD Ready, tak?, bo czytałem gdzieś że to jednak będzie FHD jeżeli mam tv z tą rozdzielczością, więc już sam nie wiem ...
P.S: w FHD jest nadawana TVP 1 na darmowej platformie cyfrowej, dwójka chyba też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
TVP 1 i FullHD? Nieprawda.
Standardem nadawania w naszym kraju jest 1080i a nie 1080p:
http://pl.wikipedia.org/wiki/1080i
Co w praktyce oznacza jedno - nieważne skąd weźmiesz kanały TV to tak naprawdę będzie to jakość na poziomie 1080i które w sumie niewiele różni się od 720p a często jest wręcz uważane za gorsze:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Fakty_i_mity_na_temat_HDTV_1080p-1081/strona/3094.html

Jak chcesz sygnału FullHD to musisz mieć odtwarzacz bluray, koniec i kropa. No, jest jeszcze PS4. Xbox One bodajże wyświetla 720-900p więc nieco gorzej niż FullHD ale lepiej niż sygnał telewizyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2013 o 12:30, ziptofaf napisał:

/.../
TVP 1 i FullHD? Nieprawda.
Standardem nadawania w naszym kraju jest 1080i a nie 1080p:
http://pl.wikipedia.org/wiki/1080i
Co w praktyce oznacza jedno - nieważne skąd weźmiesz kanały TV to tak naprawdę będzie
to jakość na poziomie 1080i które w sumie niewiele różni się od 720p a często jest wręcz
uważane za gorsze:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Fakty_i_mity_na_temat_HDTV_1080p-1081/strona/3094.html

Jak chcesz sygnału FullHD to musisz mieć odtwarzacz bluray, koniec i kropa. No, jest
jeszcze PS4. Xbox One bodajże wyświetla 720-900p więc nieco gorzej niż FullHD ale lepiej
niż sygnał telewizyjny.


Mam odtwarzacz Blu - Ray pod postacią PS3 / gry są oczywiście w HD ale filmy na BD w FHD /
nie ważne, czy HD czy 1080i, ważne, że wszystko będzie lepsze od obecnego SD, które wygląda okropnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2013 o 00:42, lis_23 napisał:

Niby sporo jest tych kanałów w HD / 29 / ale to będzie HD Ready, tak?, bo czytałem gdzieś
że to jednak będzie FHD jeżeli mam tv z tą rozdzielczością, więc już sam nie wiem ...
P.S: w FHD jest nadawana TVP 1 na darmowej platformie cyfrowej, dwójka chyba też.


Niektóre 720p, niektóre 1080i. Ważne jest to, że nawet kanały SD na cyfrówce wyglądają dużo lepiej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować