Zaloguj się, aby obserwować  
Don_Vasylus

Dungeons & Dragons

155 postów w tym temacie

Dnia 29.11.2005 o 22:08, Grizzly. napisał:

Ostatnio w empiku widziałem podręcznik do D&D od 18 lat. Był jakiś mroczny, fajnie by było gdyby mi go sprzedali... Posiada
może go ktoś ?


Czemu by mieli ci nie sprzedać ? u nas sprzedawcy raczej do wieku nabywców nie przywiązują wielkiej wagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja grałem jedynie w grę Demon Stone. Fajne. Chodzi się wojownikiem, magiem i łotrzykiem(albo tropicielem).
Można też sterować Drizzt Do''Urdenem i Khelbenem"Czarnokijem"Arunsenem (jak ktoś zna Zapomniane Krainy to wie o czym mówię). Polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest ciekawy jaka postać w DnD jest dla niego najlepsza (chodzi o zachowanie i dokonywanie wyborów), to polecam taki mały teścik ... http://corangar.loch.webd.pl/dnd.html

Jak szczerze odpowiecie na pytania to dowiecie się do jakiego typu postaci najbardziej pasujecie i chciałbym, żeby nie było teraz tak, że z 30 osób walnie posta, a mi wyszło to, a mi tamto, a to jest źle, a to mi się nie podoba.

Swojego wyniku specjalnie nie podam, ale przyznam, że jest satysfakcjonujący (trudne słowo :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2006 o 11:46, squeglee napisał:

Jakie podręczniki są potrzebne aby zacząć grać w D&D (tzn.prowadzić)?


odpowiem ci na podstawie moich doświadczeń z wersją 3.0 (obecnie wyszła wersja 3.5 - która w sumie nie różni się AŻ TAK od poprzedniczki - oczywiście jest mnóstwo bajerów itd, ale mechanika z grubsza jest ta sama) w świecie Greyhawk.
potrzebne ci będą: Podręcznik Gracza (no bez tego ani rusz...) Przewodnik Mistrza Podziemi (dla Mistrza Gry - obowiązkowo) i Księga Potworów. a jeśli cierpisz na nadmiar gotówki to możesz też kupić jeden z wielu opcjonalnych podręczników: Księgę Planów, Bóstwa i Półbogowie, Księga Broni i Ekwipunku (całkiem dobra rzecz, sam mam) Księga Plugawego Mroku (baaaaardzo ciekawa rzecz).
istnieją także gotowe przygody (nie polecam, chyba że MG dopiero zaczyna i uczy się konstruować przygody) oraz osobne podręczniki dla każdej klasy postaci - które warto mieć, jest w nich wiele ciekawych rzeczy.
w razie pytań - wal do mnie śmiało. nawet na gg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2006 o 11:46, squeglee napisał:

Jakie podręczniki są potrzebne aby zacząć grać w D&D (tzn.prowadzić)?

Słyszałem o jakiejś księdze potworów, i księdze podziemii... Wersja 3.5 i do kupienia w dobrych księgarniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2006 o 11:59, Tomasz K. napisał:

Słyszałem o jakiejś księdze potworów, i księdze podziemii... Wersja 3.5 i do kupienia w dobrych
księgarniach.


błagam cię - jeżeli nie masz niczego do powiedzenia w jakiejś kwestii to nie rób tego wcale... jemu nic nie przyjdzie z tak szczątkowej informacji, a moje nerwy będą o wiele spokojniejsze, jeżeli choć raz powstrzymasz się przed dodaniem tak nędznego posta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2006 o 12:03, Azrathel napisał:


> Słyszałem o jakiejś księdze potworów, i księdze podziemii... Wersja 3.5 i do kupienia
w dobrych
> księgarniach.

błagam cię - jeżeli nie masz niczego do powiedzenia w jakiejś kwestii to nie rób tego wcale...
jemu nic nie przyjdzie z tak szczątkowej informacji, a moje nerwy będą o wiele spokojniejsze,
jeżeli choć raz powstrzymasz się przed dodaniem tak nędznego posta...

No le przecież widziałem taką książkę a o się pyta od czego zacząć, nie? To potwory może lepiej poznać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2006 o 11:46, squeglee napisał:

Jakie podręczniki są potrzebne aby zacząć grać w D&D (tzn.prowadzić)?


aha - zapomniałbym - dla Mistrza Gry przyda się także Księga Wyzwań - mój znajomy MG kupił ją i stwierdził, że nie ma pojęcia jak mógł sobie radzić bez niej... mnóstwo wyzwań, pomysłów na lochy, przygody, kampanie, nowe pułapki, kilka potworów (o ile mnie pamięć nie myli).
słowem - warto mieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę potrzebne jest jeszcze mniej.

Żeby się zorientować jak to wygląda i pograć wystarczy sam podręcznik gracza. Podręcznik MG jest średni, daje trochę informacji, ale IMO nie mówi początkującym MG zbyt dobrze jak prowadzić. Księga potworów to tylko masa dodatkowych przeciwników. Warto mieć, ale na początku można się obyć bez.
Podręcznik gracza jest w sporej części dostępny na licencji Open Gaming, podobnie z księgą potworów (tylko obrazków nie będzie). Niestety to co jest dostępne z podręcznika gracza nie wystarcza do grania - brakuje paru podstawowych informacji (np. liczby punktów potrzebnych do awansowania na kolejne poziomy).

Ja bym zrobił tak: Kupił jeden podręcznik gracza (najlepiej 3.5, bo naprawia parę błędów z 3.0), ale ewentualnie może być i 3.0, a do tego ściągnął wersję SRD z sieci (zanim na mnie ktoś zacznie wrzeszczeć - to jest legalne. WotC sami udostępnili część materiałów dla graczy i można ściągnąć to z ich strony za darmo, bez żadnej rejestracji). Jeśli podręcznik kupiony będzie w wersji 3.0, to lepiej porównywać z SRD i w razie niezgodności przyjmować wersję SRD. Dobrze by było, żeby gracze mieli dostęp do części informacji bez zabierania sobie podręcznika, a do tego SRD jest świetne. Poczytać, przemyśleć, a potem niech jedna osoba prowadzi. Na początku będzie to zapewne trochę niezręczne i pełne błędów, ale ważne żeby się nie zrażać i wspierać nawzajem. Gracze powinni mówić MG po sesji co poszło nie tak, co im się nie podobało, ale bez wyrzutów. MG musi po prostu dostać informację, czego ma unikać. Tak samo warto mu mówić, co było świetne.

http://www.wizards.com/default.asp?x=d20/article/srd35
Link do SRD na stronie WotC

http://www.d20srd.org/
To samo, tylko zrobione na prywatnej stronie, zrobione w html i z paroma zasadami opcjonalnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale jednak ta księga nie jest tak bardzo potrzebna... Tak naprawdę to trzeba mieć tylko 3 podręczniki ( wiadomo jakie ) i to w zupełności wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2006 o 12:33, deih napisał:

No ale jednak ta księga nie jest tak bardzo potrzebna... Tak naprawdę to trzeba mieć tylko
3 podręczniki ( wiadomo jakie ) i to w zupełności wystarczy.


toć napisałem, że przydałaby się, a nie że "trzeba ją mieć" ;)

pkapis ->
owszem, tak też można. na 3.5 nigdy nie grałem (brak kasy na podręczniki - poza tym stwierdziliśmy, ja i znajomi z którymi grałem w erpega, że po wpompowaniu tyle kasy na podręczniki do 3.0 jakoś głupio byłoby wszystko sprzedać i kupować jeszcze droższe 3.5) - dlatego sie nie mogę wypowiedzieć.
''mój'' MG opowiadał mi, że wcześniej grali (znajomi - ja dołączyłem do nich trochę później) tylko z użyciem Księgi Potworów, nie znając kompletnie zasad - i opowiadali, że walka z kilkoma żądlakami trwała dwie godziny... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować