Zaloguj się, aby obserwować  
Don_Vasylus

Dungeons & Dragons

155 postów w tym temacie

Zasady w grach fabularnych zawsze należały do nieco skomplikowanych, nie licząc systemów czysto rozrywkowych, jak Toon czy Paranoia lub specyficznych, gdzie system z założenia miał być w miarę prostym i niekomplikującym zabawę (gry w stylu GURPS czy Amber).
No ale D20 do zbyt skomplikowanych jednak nie należy i na prawdę jest napisany w taki sposób by średnio ogarnięty Amerykański nastolatek pojął zasady. :)
Na stronie 135 Podręcznika Gracza 3.5, znajduje się krótkie podstawowych reguł na które składa się system walki, który szczegółowo rozpisany jest w całym rozdziale.
Wystarczy przeczytać to kilka razy i w końcu zapamięta się szczegóły, których dokładniejsze wytłumaczenie możemy poznać na dalszych stronach rozdziału "Walka".
Warto także (jeśli jesteś początkującym w Grach Fabularnych, to tym bardziej) stworzyć postaci i symulować sobie starcia, by dokładniej poznać mechanizmy rządzące walką.

Jako że piszesz iż masz być Mistrzem Gry, to istotne jest zapoznanie się szczegółowo z pierwszym rozdziałem "Prowadzenie Gry" z Podręcznika Mistrza Podziemi.
W dość dobry sposób prezentuje on różne porady, jak dobrze prowadzić sesję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

piszę z pamięci.
jako, że jesteś MP, przygotuj sobie zawczasu wszystkie walki, jakie będą musieli stoczyć twoi gracze. na kartce wypisz sobie Inicjatywę potworów (decyduje o kolejności podczas walki), ich punkty życia, obrażenia jakie zadają itepe (+jeszcze migaweczka z czarów, jakie mogą rzucać, wertowanie Podręcznika Gracza podczas gry jest frustrujące). dobrze, żebyś miał też wgląd w KP, punkty życia i inne parametry twoich graczy (również wypisane na osobnej kartce) - czasami pokusa zwałowania MP nawet o jeden punkt przy rzucie kostką (szczególnie przy rzutach na trafienie ;)) jest baaaardzo silna :P przygotowując sesję ustal wyniki inicjatywy potworów, abyś potem bez zbędnych formalności mógł rzucić graczy w wir walki.
inicjatywa - kto ma największą, działa w turze jako pierwszy. kolejność od największej do najmniejszej. kiedy postać z najmniejszą inicjatywą zrobi swoje, zaczyna się nowa tura i cykl się powtarza (jedna tura to około 6 sekund w świecie gry, ot ciekawostka :))
rzut na trafienie - (+premie z atrybutów) decyduje o tym, czy postać trafi w walce. jeśli trafia, rzuca za obrażenia (w zależności od rodzaju broni, jaki dzierży).
postacie mogą się poruszać, atakować, rzucać czary, a nawet śpiewać i tańczyć podczas walki (odpowiednie czary działają cuda ;)).
to tak bardzo pokrótce, pytaj jeśli dalej masz z czymś problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podręczniki 4 edycji już za 52 dni (w Stanach). W Polsce spodziewam się tak na 2009/10 rok. Zamierza ktoś kupić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie o D&D: Robie teraz kapłana na 5 poziomie i chce się zapytać, Ile czarów może znać i zapamiętać kapłan? W podr. pisze tylko o tym ile ma ich na dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2008 o 21:44, visss napisał:

Pierwsze podręczniki 4 edycji już za 52 dni (w Stanach). W Polsce spodziewam się tak
na 2009/10 rok. Zamierza ktoś kupić??

4 edycja? Nie słyszałem wcześniej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde a jest ktoś z Sieradza (woj. łódzkie) lub z okolic, bo chętnie bym pograł. Nigdy nie grałem, ale jak coś to dysponuje 3 podręcznikami D&D v3,5 i opisem świata Zapomnianych Krain.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Powoli zaczynam coraz bardziej zastanawiać się nad kupnem systemu D&D... wiem, że potrzebne do sprawnego funkcjonowania są 3 podręczniki oraz zestaw kostek kX ściennych. I teraz pytanie: gdzie takie coś najlepiej kupić? Jak już kupować to w sprawdzonym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2008 o 14:03, Rusty Mike napisał:

Witam,
Powoli zaczynam coraz bardziej zastanawiać się nad kupnem systemu D&D... wiem, że potrzebne
do sprawnego funkcjonowania są 3 podręczniki oraz zestaw kostek kX ściennych. I teraz
pytanie: gdzie takie coś najlepiej kupić? Jak już kupować to w sprawdzonym miejscu.

Na stronie wydawnictwa ISA: www.isa.pl Masz tu wszystko czego dusza zapragnie jeśli chodzi o taką tematykę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, czy Tortil jest kontynentem, a Abeir-Toril to planeta? Bo się z kolegą sprzeczam i już zgubiliśmy się w tym wszystkim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2009 o 14:02, Elminster napisał:

Mam takie pytanie, czy Tortil jest kontynentem, a Abeir-Toril to planeta? Bo się z kolegą
sprzeczam i już zgubiliśmy się w tym wszystkim :)


Największy Mag Zapomnianych Krain nie wie takich rzeczy... :D

Toril i Abeir-Toril to jedno i to samo i jest to nazwa całej planety.
Kontynent na którym dzieje się większość znaczących rzeczy dla settingu, to Faerun.

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2009 o 14:49, meryphillia napisał:

Największy Mag Zapomnianych Krain nie wie takich rzeczy... :D

No wiesz, ponad tysiąc lat na karku, i jeszcze ci Harfiarze cały czas po coś przychodzą :)

Dnia 10.05.2009 o 14:49, meryphillia napisał:

Toril i Abeir-Toril to jedno i to samo i jest to nazwa całej planety.
Kontynent na którym dzieje się większość znaczących rzeczy dla settingu, to Faerun.
:)

Dzięki wielkie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2009 o 14:55, Elminster napisał:

Dzięki wielkie :)


Nie ma sprawy, ale i tak teraz wizę, ze wprowadziłem Cię w błąd. :D

Jest coś takiego, jak Abeir-Toril, czyli siostrzany bliźniak Torilu stworzony przez samego Lorda Ao.
Było to wynikiem straszliwej wojny pomiędzy Bóstwami i groziło zniszczeniem całej planety, więc Ao umieścił "mąciwody" na oddzielnej planecie i posłał ja w "siną dal". :D

Niestety ujawniło sie tutaj moje lenistwo, bo nadal nie skończyłem Campaign Giude i Players Handbook do Czwartej Edycji, gdzie dokonano znacznych (jak dla mnie głupich) zmian w settingu.
Jedną z nich było Spellplague, które spowodowało magiczny kataklizm na Torilu oraz wymieszanie się wymiarów Torilu z Abeir-Torilem.

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dziś się nie kłócę tylko pytam bardziej z ciekawości :) Chodzi mi o Dungeons & Dragons w wersji 4.0
No więc czytałem iż

Spoiler

mystra is kaput :/ No więc kilka pytań: dlaczego, kto i w jakim celu?


Czytając pewne forum doszedłem do wniosku, że
Spoiler

prawdopodobnie nastąpi drugi czas niepokoju

. Może mi ktoś przedstawić sytuację na wybrzeżu mieczy tak jak i na całym Tortilu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już zaznaczałem wcześniej nie czytałem w całości podręczników do FR 4.0, tak więc zbytnio wypowiadać się nie mogę, ale zagłada Mystry miała miejsce w wyniku spisku pomiędzy bóstwami, jaki poczyniła Shar zmuszając Cyrica do zgładzenia Pani Tajemnic.
Jej śmierć przyczyniła się bezpośrednio do wystąpienia Spellplague, które zmieniło Faerun w dość dużym stopniu.

Na Polterze jest krótkie wprowadzenie w świat nowego FR, jak i temat na forum, gdzie dyskutowano kiedyś o nowym podręczniku.
warto tam zajrzeć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2009 o 17:52, meryphillia napisał:

Na Polterze jest krótkie wprowadzenie w świat nowego FR, jak i temat na forum, gdzie
dyskutowano kiedyś o nowym podręczniku.
warto tam zajrzeć. :)

Fajne forum jest tam. Jak by co to wiem gdzie się przerzucić :)
Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :)
Trochę noobskie pytanie, ale człowiek całe życie się uczy :)
Czy Zapomniane Krainy Opis Świata ( http://isa.pl/p672-Zapomniane-Krainy-Opis-Swiata.html) zawiera podstawy ( w moim wypadku chodzi o to, że opisuje jakieś wydarzenia, postacie czyli najogólniej historię Zapomnianych Krain)? Czy też jest jakiś inny podręcznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować