Zaloguj się, aby obserwować  
Don_Vasylus

Dungeons & Dragons

155 postów w tym temacie

Dnia 14.09.2010 o 22:58, Elminster napisał:

> Magia Faerunu lub Przewodnik Gracza po Faerunie.
Trochę za późno. Jednakże dziękuję za chęci. :)

Oj, pogmatwało mi się wszystko i pomyliłem daty postów ;P Przepraszam za górnictwo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W D&D grywałem z przyjaciółmi wiele razy, ale niestety była to wersja demo przez duże D. Opieraliśmy się tylko i wyłącznie na własnych fantazjach i kościach. Przyszedł czas aby zagrać w prawdziwe Dungeons & Dragons. Mam pytanie, co było by jakby gruntowną rzeczą , niezbędną do pełnej rozgrywki? Ciężko ostatnio znaleźć podręczniki w sklepach.

Gdyby ktoś mógł napisać malutkie faq to byłbym wdzięczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2011 o 18:36, Smileyer napisał:

Opieraliśmy się tylko i wyłącznie na własnych fantazjach i kościach.

To wystarczy - dopóki dobrze się bawiliście, nie ma potrzeby niczego zmieniać ;]

Dnia 08.11.2011 o 18:36, Smileyer napisał:

Gdyby ktoś mógł napisać malutkie faq to byłbym wdzięczy :)

Przewodnik mistrza podziemi (żeby wiedział, jak prowadzić kampanię, ustalać spotkania losowe, projektować lochy, ustalać skarby itd. - Przewodnik zawiera takie wskazówki), Podręcznik gracza (informacje o klasach, ekwipunku, zasadach i mechanice gry), Księga potworów (tylko dla mistrza podziemi, bardzo szczegółowe informacje o bestiach i potworach). Dodaj kilka kart postaci, dużo kości, ołówki i coś do robienia notatek dla każdego - i można grać.
Wszystkie inne podręczniki i dodatki to już pieszczoty - można (ale zwykle dużo kosztują), ale absolutnie nie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nad tym przewodnikiem chyba się zastanowimy bo czasem brakuje pomysłów i gra się nam "zawiesza" ;]

Karty postaci mamy, bardzo prowizoryczne własnego autorstwa ale wciąż rozwijane.

A takie podręczniki można dostać osobno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2011 o 19:08, Smileyer napisał:

Karty postaci mamy, bardzo prowizoryczne własnego autorstwa ale wciąż rozwijane.

http://chomikuj.pl/snajper2222/D*26D+i+Forgoten/D*26D+3.0+i+3.5/podr*c4*99czniki/D*26D+3e+Karta+Postaci,310768352.pdf
Tak wyglądają te prawdziwe.
Chociaż teraz już jest chyba 4. edycja D&D w sklepach, ja grałem na 3. i tylko w tym się orientuję.

Dnia 08.11.2011 o 19:08, Smileyer napisał:

A takie podręczniki można dostać osobno ?

Można, nie jest to problem. Zakładam jednak, że w paczce będzie taniej, nie sprawdzałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2011 o 19:17, Smileyer napisał:

Czym się różnią owe edycje?

A bo ja wiem? 3.5 i 4 w życiu w rękach nie miałem. Zakładam, że wprowadziły jakieś zmiany w mechanice gry, spróbuj poszukać jakiegoś porównania w necie, ja już nieco wypadłem z tematu.
Pamiętam tylko, że bardzo niedługo po 3.5 wprowadzono 4 - tylko po to, żeby wydębić kasę od graczy.
Ja mogę polecić starą trójkę, na allegro powinno być sporo używanych podręczników - dużo tego wyszło (księga planów, podręcznik o bogach, przygody epickie, księga wyzwań, osobne podręczniki dla każdej klasy postaci, księga broni i ekwipunku, podręcznik psioniki itd. itp.), jest więc w czym przebierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Edycje 3.0 i 3.5 są łatwiejsze do pozyskania (oczywiście o ile wymagane są pozycje w naszym języku), tańsze, ale co najważniejsze w miarę kompletne.
Krajowa edycja 4.0 okazała się totalnym niewypałem i ukazał się tylko Podręcznik Gracza i Podręcznik MP. Nie ma bestiariusza, nie ma żadnego z settingów.

Różnice między 3.0, a 3.5 są kosmetyczne, aczkolwiek każdy z podręczników jest bogatszy o treść o +/- 100 stron.
Tutaj skłaniałbym się do zakupu wersji 3.5.

Edycja 4E, to natomiast całkiem inna gra zarówno na poziomie mechaniki, jak i ogólnego podejść do gry oczywiście patrząc nań przez pryzmat "by the book". W tej edycji postawiono na mniej indywidualności, a bardziej drużynowe granie, mocno okraszone mechaniką (oczywiście można ją zredukować, ale skoro mechanika nam się w jakiś sposób nie podoba, to po co w ogóle wydawać pieniądze na podręczniki, skoro mechanikę gry możemy sobie sami stworzyć?) i mocno upodabniające samą rozgrywkę do rozwiązań znanych z komputerowych gier MMO.

Tak czy inaczej polecam uwadze edycję 3.0/3.5.
Mnogość materiału w języku polskim nie tylko za sprawą oficjalnych wydawnictw, ale i z racji sporej bazy materiałów które można znaleźć w internecie.

Ale skoro szukacie materiału do inspiracji, to Podręcznik MP jest praktycznie zbędny.
Wystarczy tylko szukać inspiracji w artykułach, które masowo zalegają w internecie. Od tzw. "mięcha", az do poradników "jak grać/ jak prowadzić". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam post - bo mnie korci, żeby gdzieś/jakoś znaleźć ludzi chętnych do pogrania od czasu do czasu (bardzo od czasu do czasu, a najlepiej w formie jakiegoś forum - może ktoś gra i poleci coś). Co prawda jeszcze nie studiowałem D&D (po prawdzie nie studiowałem żadnego prawdziwie opowiadanego RPG) ale chętnie zdobędę tę umiejętność :) Poza tym D&D wydaje mi się wdzięczne (co prawda tabelki, statystki i stosy książek :P - ale to chyba cały urok D&D).
Odnoście D&D w wydaniu na kompa - uwielbiam całość Baldursów i Icewindów :)
Pytanko: na jaką edycję się nastawiać - czy lepiej poczekać na zapowiedzianą na 2014 rok chyba nową edycję?
Z poprzednich postów wynika, że najlepiej grywalna jest 3.0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2013 o 14:21, Farimato napisał:

Z poprzednich postów wynika, że najlepiej grywalna jest 3.0.


3.5

A jeśli jeżyk angielski nie jest Tobie strasznym, a zrozumiałym, to najlepszą opcją jest zaopatrzenie się w system Pathfinder, który jest niejako D&D 3.75.

Na nową edycją nie warto czekać, bo tak na prawdę to nadal kot w worku jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wysłać poradnik, albo cokolwiek, co pomoże mi zrozumieć ten system na poziomie czerpania przyjemności z pierwszego BG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy znajomość mechaniki konkretnie z gry fabularnej jest potrzebna do "czerpania przyjemności" z pseudoRPG na kompjuter?

Tak czy inaczej w czasach AD&D 2nd. ed. nie było jeszcze OGL, więc do zrozumienia systemu fabularnego najlepiej nadają się podręczniki podstawowe.
W Polsce były wdane w latach 90tych przez TM-Semic i czasami pojawiają się na alledrogo, czasami za dość symboliczne pieniądze.

Przewodnik Mistrza Podziemi i Księga Potworów sa zbyteczne, do poznania bazowej mechaniki wystarczy Podręcznik Gracza

Mimo wszystko z tego co pamiętam do gry dołączone były obszerne instrukcje z zasadami systemu dopasowanymi do wspomnianej gry, podobnie jak miało to miejsce później z Neverwinter Nights.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2015 o 13:34, Accid napisał:

Może mi ktoś wysłać poradnik, albo cokolwiek, co pomoże mi zrozumieć ten system na poziomie
czerpania przyjemności z pierwszego BG?

Jeśli ciężko będzie znaleźć jakieś źródłowe podręczniki do wyżej wspomnianego ADnD, można liznąć trzecią edycję Lochów i Smoków i wziąć na poprawkę takie różnice jak ujemna klasa pancerza w 2 edycji itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować