Zaloguj się, aby obserwować  
fanfilmu_pl

Ukochany język polski

162 postów w tym temacie

Dnia 21.03.2008 o 16:49, minimysz napisał:

Teraz mnie rozśmieszyłeś. Toż niektórzy chrześcijanie (a zwłaszcza katolicy) nawet nie
znają imienia swojego boga.
I co to niby za "pośredni" sposób wymawiania imienia boga, skoro wyraz "bóg" nie jest
imieniem (no chyba, że ktoś w przypływie głupoty nazwał tak zwierzątko domowe)?

I co w związku z tym? Oczywiście, że niektórzy nie znają tego imienia, ale mnie zawsze uczono - zarówno na religii i w domu, by nie posługiwać się takimi zwrotami, bo jest to łamanie trzeciego przykazania. Nie mówię, że się z tym zgadzam, ale tak się przyjęło.

Dnia 21.03.2008 o 16:49, minimysz napisał:

Poza tym co ma wspólnego respekt z usuwaniem imienia JHWH z ksiąg biblijnych, które zapoczątkowali
Żydzi, a niektórzy chrześcijanie chętnie kontynuują?

Usuwanie tetragramu z Biblii nie ma z tym nic wspólnego, jednak na podstawie PŚ nie trudno dojść do wniosku, że nadużywanie tego imienia jest niepożądane (vide cytat, który podałem i III przykazanie). A więc, żeby zaakcentować, że chodzi o Boga Biblii często piszę się wyraz "bóg" z wielkiej litery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że po piśmie można odczytać co dolega psychice danego człowieka, bo kiedyś jeden nauczyciel coś miał do mojego pisma, że coś z głową mam nie tak, ale nie chciał powiedzieć co...
swoją drogą był opiekunem sali obróbki mechanicznej, ale pedagogikę jakąś niby skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2008 o 17:00, Radykał napisał:

I co w związku z tym? /ciach/

To, że słaba znajomość własnej religii + błędne nauczanie skutkują tym, iż ludzie są przekonani, że ich bóg ma na imię "Bóg" i nieużywanie imienia bożego nie jest wynikiem szacunku, lecz tego, że nie wiedzą, jak ich bóg się nazywa.

Dnia 21.03.2008 o 17:00, Radykał napisał:

Usuwanie tetragramu z Biblii nie ma z tym nic wspólnego, /ciach/

Więc po co o tym piszesz?

Dnia 21.03.2008 o 17:00, Radykał napisał:

A więc, żeby zaakcentować, że chodzi o Boga Biblii często piszę się wyraz "bóg" z wielkiej litery.

A nie dlatego, że w niego wierzysz? Chyba, że mylę Cię z kim innym...

pendejo
Jeśli nawet, to nie sądzę, żeby nauczyciel miał do tego kwalifikacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wpadłem na problem z odnalezieniem właściwej formy dla liczebnika porządkowego w liczbie mnogiej (tak to chyba się nazywa). Dla liczby pojedynczej to łatwe: pierwszy, drugi, ... , ósmy. Dla początkowych w liczbie mnogiej też można sobie poradzić: pierwsi, drudzy... Ale jak powinno brzmieć przy sześciu albo ośmiu osobach? Szóści? To jeszcze jako tako. Ale ósmi? A może óśmi? Brzmi co najmniej dziwnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2008 o 14:51, Egan Wolf napisał:

drudzy... Ale jak powinno brzmieć przy sześciu albo ośmiu osobach? Szóści? To jeszcze
jako tako. Ale ósmi? A może óśmi? Brzmi co najmniej dziwnie...


Za poradnią PWN:

W grze nazywam się HUBERTUS ÓSMY. Chcę, aby moja drużyna nazywała się tak jak ja – czyli HUBERTUSI ÓŚMI? Czy ta forma liczebnika jest poprawna? Liczebnik ósmy ma odmianę przymiotnikową, więc chyba jednak ta śmieszna forma jest poprawna. Niemniej proszę o pomoc eksperta.
Z góry dziękuję.

Nie jestem pewien, czy powinno być óśmi, myślę, że raczej ósmi. Wprawdzie odmieniamy np. jasny – jaśni, ale litery m i n nie zachowują się jednakowo, por. w miejscowniku truciź-nie, ale truiz-mie. Korzystne dla Pana rozwiązanie podaje jednak Schematyczny indeks a tergo polskich form wyrazowych prof. Zygmunta Saloniego: są tu obecne obydwie formy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2008 o 15:14, Olamagato napisał:

Ostatnio nagminne niektórzy pisują na naszym forum niewłaściwe końcówki:
- "rozumię", zamiast "rozumiem". To tak jakby napisać "jestę" zamiast "jestem"
- "zjadaczą chleba" zamiast "zjadaczom chleba"
- "głowicom" zamiast "głowicą"
Tak to jest gdy liczba obowiązkowych nudnych lektur przekracza możliwości i chęci dzieciaków,
a jednocześnie nie pozostawia się im już czasu na czytanie tego co chcą czytać.


W szkole powinno się popracować nad umiejętnością redagowania własnych wypracowań, na dowolne tematy - mało kogo interesują szkolne lektury, taka jest prawda. Ja sam dojrzałem do Pana Tadeusza po kilku latach (na marginesie - świetna pozycja :).

Apropos wypracowań - jakie są formy wypowiedzi w języku polskim? Prosiłbym o stronę, na której miałbym opisane wszystkie, lub chociaż kilka... Interesuje mnie jak pisać list, rozprawkę, zaproszenie itp. niby umiem, ale nigdy nie wiadomo. Google nie gryzie ale nic ciekawego nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 17:08, rolnik napisał:

Kochani forumowicze, jak piszemy skrót od słow Post Scriptum? P.S. ; PS ; PS. ? Bo nie
mam szczerze pojęcia.


Sądzę że "PS", bez kropek już teraz, ale nic się nie stanie jak napiszemy z krpkami... w sumie to jest to skrót...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam zasady pisania skrótów, to kropek nie używa się wtedy, jak skrót zawiera pierwszą i ostatnią literę skracanego słowa. P. S. pisze się więc z kropkami.

Swoją drogą, w temacie o Bogu jest dyskusja o znaczeniu wyrazu "islamista". Wg moich źródeł oznacza to religioznawcę islamu, arabistę, ale od zagranicznych pismaków nasi przyjęli określanie tak fundamentalistów islamskich. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>[ciach]
Niestety mysle, ze to nie tymczasowy trend. Jezyk ulega ciaglym zmianom. Mozesz nie zauwazac zmian, ktore zaszly kiedys. Dajmy na przyklad slowa: dach (niemiecki) i ratusz (niemiecki), rynek (niemiecki), blacha (niemiecki), burmisztrz (niemiecki). Niektore z tych wyrazow nie maja nawet odpowiednika w jezyku polskim. Jak juz powiedzialem, jezyk sie zmienia i trzeba sie z tym pogodzic.
Co do dysortografow itd. uwazam, ze jest to spowodowane brakiem czytania ksiazek. Zauwazylem z mojej klasie, ze 5 osob, ktore nie czytaja ksiazek maja problemy z pisaniem. Czytanie ksiazek uczy nie tylko plynnego czytania ze zrozumieniem, ale tez pisania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>[ciach]
Jedyne co ja zauwazylem, a raczej uslyszalem w telewizji (ogolnie) zlego to: akcent czasownikow w l. mn os 1 i 2 (na przyklad zrobilismy) akctentuja wyraz na zrobi"li"smy, poprawnie powinno sie akcentowac na zrob"i"lismy. Strasznie mnie to drazni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 17:17, Revanchist napisał:

O ile dobrze pamiętam zasady pisania skrótów, to kropek nie używa się wtedy, jak skrót
zawiera pierwszą i ostatnią literę skracanego słowa. P. S. pisze się więc z kropkami.


Jesteś tego pewien ? Wlasie w dwoch niezaleznych od siebie zrodlach przeczytalem, iz ten skrot piszemy bez kropek, jako wyjatek. Natomiast slownik skrotow podaje to jako P.S. To jak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 17:32, Ksar666 napisał:

Jedyne co ja zauwazylem, a raczej uslyszalem w telewizji (ogolnie) zlego to [...]

Ano prawda. Z drugiej strony człowiek nie jest nieomylny. W poście na który odpowiadasz całkowicie się myliłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2009 o 17:08, rolnik napisał:

Kochani forumowicze, jak piszemy skrót od słow Post Scriptum? P.S. ; PS ; PS. ? Bo nie
mam szczerze pojęcia.

PS lub PS. jak kto woli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować