Zaloguj się, aby obserwować  
fanfilmu_pl

Ukochany język polski

162 postów w tym temacie

Dnia 29.04.2011 o 19:45, Daelor napisał:

> Może mi ktoś napisać definicje baśniowości? Uprzedam - w google już się naszukałem
i
> nic nie znalazłem. Chyba, że baśniowość=baśń. Proszę o oświecenie ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9B%C5%84
Nic bardziej wyszukanego Ci nie potrzeba. Baśniowość to klimat baśni, budowany przez
rzeczy wymienione na samym początku (nieokreślony czas, nadprzyrodzone zjawiska, magiczny
klimat). W opowiadaniu zawrzyj te kilka rzeczy i już masz baśń gotową.


No właśnie o to mi chodziło. Czyli baśniowość to po prostu cechy baśni. Wolałem się upewnić, bo termin ten jest mi potrzebny na maturę ustną. Wielkie dzięki :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2011 o 17:35, Nieznajomosc napisał:

,, (...)wysyłamy tylko osobom (...)"

Jeśli chcesz wysłać dla, np. kilku osób to ta wersja.

Dnia 07.05.2011 o 17:35, Nieznajomosc napisał:

,, (...)wysyłamy tylko osobą (...)"

Jeśli wysyłasz coś tylko jedną żywą osobą, np. kurierem (chociaż tak sformułowane zdanie jest co najmniej dziwne), a nie przez komputer, np e-mailem :)

Podejrzewam, że dla ciebie chodzi jednak o tą pierwszą opcję :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2011 o 17:39, Traitor napisał:

> ,, (...)wysyłamy tylko osobom (...)"
Jeśli chcesz wysłać dla, np. kilku osób to ta wersja.
> ,, (...)wysyłamy tylko osobą (...)"
Jeśli wysyłasz coś tylko jedną żywą osobą, np. kurierem (chociaż tak sformułowane zdanie
jest co najmniej dziwne), a nie przez komputer, np e-mailem :)

Podejrzewam, że dla ciebie chodzi jednak o tą pierwszą opcję :))



wielkie dzięki za wytłumaczenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra ludziska, nie będę owijał w bawełnę. Jestem słaby z polaka, a potrzebuję interpretacji wiersza Herberta "Zimowy Ogród" i to na wczoraj. Błagam o jakąkolwiek pomoc, bo im dłużej to czytam, tym bardziej nic z tego nie rozumiem. A oto tekst wiersza:

Jak liście opadały powieki kruszyła się czułość spojrzeń
drżały pod ziemią jeszcze zduszone gardła źródeł
na koniec zamilkł głos ptaka ostatnia szczelina w kamieniu
i wśród najniższych roślin niepokój zmarł jak jaszczurka

pionowe linie drzew na horyzontów wadze
ukośny promień padł na zatrzymaną ziemię
Okno zamknięte jest Stanął zimowy ogród
Oczy wilgotne są i mały przy ustach obłok

- jaki to pasterz wyprowadził drzewa Kto grał
tak aby wszystko pogodzić rękę gałąź i niebo
formirtgę pewną jak ramiona zmarłej
północny niesie Orfeusz

tupot anielskich ponad głową stóp
jak łuska skrzydeł leci śnieg
cisza jest linią doskonałą która
porówna ziemię z gwiazdozbiorem Waga

zimowym sadom pąki spojrzeń - niech miłość nas już nie kaleczy
okrutnym losom włosów garść - niech spala się w powietrzu czystym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio usłyszałem sformułowanie "5 minut czasu temu". W ogóle nie brzmi to, według mnie, po polsku, jednakże postanowiłem poszperać trochę w Internecie i sprawdzić, czy to jednorazowy przypadek, czy jednak coś jest na rzeczy. Po wpisaniu w Google "minut czasu" z imiesłowem wyświetla się bardzo dużo wyników z tym właśnie sformułowaniem. Czy ktoś (najlepiej obeznany/wykształcony) mógłby odpowiedzieć czy sformułowanie te jest poprawne lub niepoprawne i rzeczowo wytłumaczyć dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2013 o 16:02, Kawel napisał:

Ostatnio usłyszałem sformułowanie "5 minut czasu temu"/.../ czy sformułowanie te jest
poprawne lub niepoprawne i rzeczowo wytłumaczyć dlaczego?

IMHO jest to niepoprawne sformułowanie typu "masło maślane". Dlatego, że minuta jest tylko jednostką czasu i dodawanie po niej tego słowa jest zbęde.
Prawidłowo powinno być: "5 minut temu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2013 o 16:45, A-cis napisał:

Ostatnio usłyszałem sformułowanie "5 minut czasu temu"/.../ czy sformułowanie te jest
poprawne lub niepoprawne i rzeczowo wytłumaczyć dlaczego?
IMHO jest to niepoprawne sformułowanie typu "masło maślane". Dlatego, że minuta jest
tylko jednostką czasu i dodawanie po niej tego słowa jest zbęde.
Prawidłowo powinno być: "5 minut temu".


Bardziej chodziło mi jednak o to, czy forma ta jest dopuszczalna, szczególnie w mowie potocznej, gdyż nawet w języku pisanym jest stosowana. Przepraszam, jeżeli wprowadziłem w błąd. Wątek otwarty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2013 o 17:10, Kawel napisał:

Bardziej chodziło mi jednak o to, czy forma ta jest dopuszczalna, szczególnie w mowie
potocznej, gdyż nawet w języku pisanym jest stosowana.

W mowie potocznej, szczególnie w rozmowach między kolegami, znajomymi, to nawet prof. Miodek dopuszcza b. dużo, Zwłaszcza w formie żartobliwej :-)
Niemniej jednak, powtarzam - po co? Krócej i poprawniej jest tak, jak napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2013 o 16:45, A-cis napisał:

. Dlatego, że minuta jest tylko(NIE!!!) jednostką czasu

Chciałbym przypomnieć, że już dzieci w podstawówce używają MINUT na geografii przy określaniu długości i szerokości geograficznych..
Nie wspomnieć, że przy miarach kątowych też się czasami ich używa;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2013 o 02:23, nightfaler napisał:

Chciałbym przypomnieć, że już dzieci w podstawówce używają MINUT na geografii przy określaniu
długości i szerokości geograficznych..
Nie wspomnieć, że przy miarach kątowych też się czasami ich używa;p

Tak, ale sam sobie odpowiedz, jak brzmiałoby podane w przykładzie zdanie, gdyby ktoś próbował określić czas przy użyciu jednostek współrzędnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2013 o 10:19, Hellmut napisał:

Tak, ale sam sobie odpowiedz, jak brzmiałoby podane w przykładzie zdanie, gdyby ktoś
próbował określić czas przy użyciu jednostek współrzędnych.

Spróbujmy :].
[wyobraża sobie ekipę geografów podróżującą w nieznanych terenach posługujących się dokładnymi analogicznymi przyrządami do pomiarów](nagle jeden z nich woła do reszty towarzyszy:) "Hej chłopaki minęliśmy ten ważny punkt 5 minut temu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2013 o 02:23, nightfaler napisał:

Chciałbym przypomnieć, że już dzieci w podstawówce używają MINUT na geografii przy określaniu
długości i szerokości geograficznych..

Masz rację. Zapomniałem.
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da się określić czas przy pomocy szerokości geograficzne, przecież jedna minuta to chyba 0.06 minuty. Jedna minut to też ok 2km.

Ale serio, dla każdego Polaka, niezależnie od wykształcenia, jeśli ktoś mówi o minutach, to wie o które minuty chodzi. Nie trzeba zaznaczać podgrupy jednostki.

"Minuty czasu" są poprawne, ale tak idiotyczne, że chyba nikt normalny ich nie używa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

nie wiem czy wybralem dobry temat, ale moje pytanie niejako dotyczy jezyka polskiego (i polityki).
Interesuje mnie rozgraniczenie, roznica pomiedzy patriotyzmem a nacjonalizmem a szowinizmem. Dzis (akurat dzis mnie zaciekawila ta kwestia) zaczalem czytac rozne porownania, artykuly, opracowania itp. Z tego co zrozumialem to:
-patriotyzm jest umilowaniem do ojczyzny obojetnie jakie rasy/kultury w niej mieszkaja. Byle dzialaly ku dobru ojczyzny
-nacjonalizm jest umilowaniem do ojczyzny, ale tylko dana rasa/kultura/obywatele moga dzialac ku jej dobru
-szowinizm to nacjonalizm+otwarta wrogosc wobec innych panstw/kultur.

Szczerze powiem- im wiecej wynikow w google czytam, tym wiekszy mam metlik w glowie. I mam nadzieje, ze ktos raz a porzadnie mi wytlumaczy roznice pomiedzy tymi trzema pogladami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprościej...
Patriotyzm:
Kocham mój naród i moje państwo - państwo ważne jest dla mnie jako całość - ziemie i ludzie
Nacjonalizm:
Kocham moje państwo - ważne są dla mnie ziemie - nie obchodzą mnie ludzie (stosunek neutralny)
Szowinizm:
Kocham moje państwo i nienawidzę innych - ważne są dla mnie ziemie - ludzie o innej rasie/wierzeniach/orientacji/pochodzeniu są klasą niższą

Problem XXI wieku polega na tym, że patriotyzm w wydaniu słownikowym nie istnieje. To co młodzież uważa za patriotyzm to jest, de facto, szowinizm.

Nacjonalizm może obejmować nietolerancję rasową, ale nie musi i zazwyczaj nie obejmuje. Jednakże gdy obejmuje, bliżej mu do szowinizmu niż rzeczywistego nacjonalizmu, gdzie państwo jest istotne, a nie rasa.

Hasła antysemickie, nienawiść rasowa i hasła przeciwko LGBT są objawem szowinizmu.

Oczywiście to co jest napisane powyżej dotyczy tylko i wyłącznie mojego zdania na ten temat. To rzeczywiście może być zły temat. Lekko zahacza o problemy związane z nomenklaturą. Chciałbym jednak zauważyć, że polityka nie ma nic do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. W jednej z moich książek są takie zdania odnosnie ceny złota:


"[...] wynika z przyjecia ceny 42,22 dolara za uncję."

i

"Skąd się wzięła cena 44,22 dolarów za uncję?"


Końcówki liczb są takie same a mimo to zmienia się forma słowa "dolar". Czy obie fromy są poprawne? Tak samo jak 22,22 złote oraz 22,22 złotych? Rozumiem, że nie mogę powiedzieć 22,22 złotego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMO poprawnie jest tylko 42,22 dolara i 22,22 złotego.
A to dlatego, że w rozwinięciu znaczy to czterdzieści dwa i dwadzieścia dwie setne dolara. Czterdzieści dwa i dwadzieścia dwie setne dolarów brzmi źle.
Tak samo z 22,22 złotego.
Dolarów albo złotych może być na przykład 40 albo 50.
Taka moja opinia, poparta jedynie intuicją językową. Nie sugeruj się za bardzo, bo nie jestem żadnym aŁtorytetem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

44,22 dolara, ponieważ 44 i 22/100 dolara, końcówka dotyczy właśnie 22/100 i jest przez te kilka centów determinowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2013 o 02:00, Sigu napisał:

Nacjonalizm:
Kocham moje państwo - ważne są dla mnie ziemie - nie obchodzą mnie ludzie (stosunek
neutralny)

słowo nacjonalizm wywodzi się od nacji, po polsku - narodu

nie opowiadaj pan głodnych kawałków, nacjonalizm przedkłada interesy własne nad interesy cudze, ale w przeciwieństwie do szowinizmu, nie tępi konkurencyjnych narodów


a hasła przeciwko LGBT nie są objawem szowinizmu, tylko rozsądku - nie utożsamiaj organizacji lobbującej ze zjawiskiem homoseksualizmu i pochodnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować