Zaloguj się, aby obserwować  
nocnyszakal5

Patriotyzm

423 postów w tym temacie

Ależ proszę bardzo nikt Ci nie broni:) Ale wielu by zostało. Zresztą, wojna obecnie inaczej wygląda, więc o jako takim udziale nie ma mowy. A do armii byś pewnie chcąc nichcąc trafił, bo mamy przecież obowiązkową służbę:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gaxx raczej nie bo D dostane ;) za dużą kartoteke u lekarzy mam niestety :/ a za ile miałbym tu zostać ? 2 tysiące miesięcznie? 3 ? w angli dostane 6 razy tyle nawet jeżeli na życie wydam połowę pensji to drugą mam na potrzeby i widzimisie. Pozatym jak widze naszych polityków to jedynce co to mam odruch wymiotn ( mowa o Pisie i LePpeRze) a na lepszą Polskę nie mam co liczyć bo nawet gdybym startował do sejmu i sie dostał sam nie jestem w stanie nic zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 18:06, dawidos160 napisał:

gaxx raczej nie bo D dostane ;) za dużą kartoteke u lekarzy mam niestety :/ a za ile miałbym
tu zostać ? 2 tysiące miesięcznie? 3 ? w angli dostane 6 razy tyle nawet jeżeli na życie wydam
połowę pensji to drugą mam na potrzeby i widzimisie. Pozatym jak widze naszych polityków to
jedynce co to mam odruch wymiotn ( mowa o Pisie i LePpeRze) a na lepszą Polskę nie mam co liczyć
bo nawet gdybym startował do sejmu i sie dostał sam nie jestem w stanie nic zrobić



post pod postem ale wybacz przekręcenie nicku gaax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 18:06, dawidos160 napisał:

jedynce co to mam odruch wymiotn ( mowa o Pisie i LePpeRze) a na lepszą Polskę nie mam co liczyć
bo nawet gdybym startował do sejmu i sie dostał sam nie jestem w stanie nic zrobić


To zbierz 99 tysięcy kumpli i partia gotowa:] Widzisz skoro Ci ten pomysł przychodzi do głowy, to dowód na to, że nie chcesz stąd wyjeżdżać dlatego że nie masz z Polską nic wspólnego, ale nie odpowiada Ci jej obecny kształt. A konkretnie pozom życia.

Chyba miałeś dobre skojarzenie co do nicka;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>(...) Z czego wynika to,

Dnia 18.10.2006 o 17:38, gaax napisał:

że nie czujemy się patriotami?


W kółko wałkujemy te same pytania? :)
Tak trochę jeszcze w ramach dodatku (bo już parę rzeczy tutaj napisałem na ten temat) - warto dodać kosmopolityzm jako jeden z czynników wpływających a taką a nie inną ocenę patriotyzmu w oczach szeroko rozumianego "społeczeństwa" [pfff -_-].
Ten pogląd jest stosowany nawet nieświadowie przez coraz większe rzesze ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 19:26, .Darnok napisał:

W kółko wałkujemy te same pytania? :)

Dziwna sprawa, ja je widze po raz pierwszy. :)

Dnia 18.10.2006 o 19:26, .Darnok napisał:

Tak trochę jeszcze w ramach dodatku (bo już parę rzeczy tutaj napisałem na ten temat) - warto
dodać kosmopolityzm jako jeden z czynników wpływających a taką a nie inną ocenę patriotyzmu
w oczach szeroko rozumianego "społeczeństwa" [pfff -_-].
Ten pogląd jest stosowany nawet nieświadowie przez coraz większe rzesze ludzi.

No cóż, ale są wciąż ludzie, którzy kochają ten kraj, czują się z nim związani, więc nie jest tak źle. A "nawracać" siłą nie będziemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sami się nawrócą, jak się zorientują;) Kiedy uświadomią sobie, że czują się Polakami z krwi i kości.
Fakt kosmopolityczne postawy są obecnie popularne, choć sam do końca nie rozumiem dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 19:35, gaax napisał:

Sami się nawrócą, jak się zorientują;) Kiedy uświadomią sobie, że czują się Polakami z krwi i kości.

A skąd pomysł, że w ogóle kiedyś się nawrócą, że w ogóle się kiedyś zorientują ?

Dnia 18.10.2006 o 19:35, gaax napisał:

Fakt kosmopolityczne postawy są obecnie popularne, choć sam do końca nie rozumiem dlaczego.

Anarchia... mówiłem Ci. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 19:35, gaax napisał:

Sami się nawrócą, jak się zorientują;) Kiedy uświadomią sobie, że czują się Polakami z krwi
i kości.
Fakt kosmopolityczne postawy są obecnie popularne, choć sam do końca nie rozumiem dlaczego.



paradoks polega na tym że nie czuje sie Polakiem ale... za moje miasto oddałbym dużo. Jestem z Poznania jakbyco. I kocham moje miasto :) a nie czuje sie patriotą - dziwne ? ale fakt nie pasi mi rząd a co z tego wynika poziom życia - bo to decyzje rządu kształtują gospodarke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 17:54, gaax napisał:

A w jakiejś sprawie masz dwa?:p


Tak są sprawy, w których mam rozbieżne zdanie ;)

Dnia 18.10.2006 o 17:54, gaax napisał:

To się wszystko zgadza, ale pytam skąd to się bierze. Dlaczego Polacy nie mają świadomości
tego, że są patriotami? Może nie chcą się do tego przyznać? Wydaje mi się, że patriotyzm jest niepopularny.


Moim zdaniem nie tyle że niepopularny, tyle tego, że przy obecnej swobodzie zachować trudno jest go praktykować. No i biorąc też pod uwagę obecne systemy wartości wśród młodych ludzi. Do których sam też się zaliczam ;)

Dawidos-> Tak, największymi patriotami jesteśmy właśnie względem naszej własnej Małej Ojczyzny. Z tą dużą zawsze było cięzej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:06, PolishWerewolf napisał:

Moim zdaniem nie tyle że niepopularny, tyle tego, że przy obecnej swobodzie zachować trudno
jest go praktykować. No i biorąc też pod uwagę obecne systemy wartości wśród młodych ludzi.
Do których sam też się zaliczam ;)

A co rozumiesz poprzez stwierdzenie "praktykować patriotyzm" ?

Dnia 18.10.2006 o 20:06, PolishWerewolf napisał:

Dawidos-> Tak, największymi patriotami jesteśmy właśnie względem naszej własnej Małej Ojczyzny.
Z tą dużą zawsze było cięzej ;)

W sumie racja, chociaż jak głębiej nad tym pomyślę, to jednak nie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:11, Vaxinar napisał:

A co rozumiesz poprzez stwierdzenie "praktykować patriotyzm" ?


Praktykować? No otóż według mnie, to nie można tego nazwać praktykowaniem. Bo nie jest to jakaś dziedzina, zadanie czy jak to tam nazwać. To uczucie. A uczucia się nie praktykuje. No jak niektórzy to wolą nazywać stan umysłu, zachowanie. Ale wracając do pytania. "Praktykowaniem" można nazwać samą tęsknotę za tym krajem, który się zna, gdy się jest na obczyźnie. Tak samo jak i odczucie potrzeby zmiany na lepsze w sensie dobra Ojczyzny. Zgadza się?

Dnia 18.10.2006 o 20:11, Vaxinar napisał:

W sumie racja, chociaż jak głębiej nad tym pomyślę, to jednak nie. :)


Hmmm a dlaczego tak uważasz? Czy dla Ciebie Twoje miasto nie jest Twoją Małą Ojczyzną? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:16, PolishWerewolf napisał:

Praktykować? No otóż według mnie, to nie można tego nazwać praktykowaniem. Bo nie jest to jakaś
dziedzina, zadanie czy jak to tam nazwać. To uczucie. A uczucia się nie praktykuje. No jak
niektórzy to wolą nazywać stan umysłu, zachowanie. Ale wracając do pytania. "Praktykowaniem"
można nazwać samą tęsknotę za tym krajem, który się zna, gdy się jest na obczyźnie. Tak samo
jak i odczucie potrzeby zmiany na lepsze w sensie dobra Ojczyzny. Zgadza się?

Wszystko się zgadza, ja zapytałem bo sam wspomniałeś o tej praktyce. ;)
I dlatego właśnie pomysł Romana Giertycha aby wprowadzić patriotyczne wychowawnie jest głupi, ponieważ tego nie da się nauczyć, to trzeba czuć. Chociaż przyznam się, że moje pierwsze skojarzenie z tym pomysłem, było pozytywne.

Dnia 18.10.2006 o 20:16, PolishWerewolf napisał:

Hmmm a dlaczego tak uważasz? Czy dla Ciebie Twoje miasto nie jest Twoją Małą Ojczyzną? :)

Bo tak. Większe czuje powiązanie z krajem niż regionem.
Czy moje miasto ? Też, ale bardziej region.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:22, Vaxinar napisał:

I dlatego właśnie pomysł Romana Giertycha aby wprowadzić patriotyczne wychowawnie jest głupi,
ponieważ tego nie da się nauczyć, to trzeba czuć. Chociaż przyznam się, że moje pierwsze skojarzenie
z tym pomysłem, było pozytywne.


Moje od początku było negatywne właśnie z tego powodu, który sam wymieniłeś w odpowiedzi :) Tego nie da rady nauczyć. Zwłaszcza przy obecnej sytuacji politycznej. I dopóki się jeszcze Kościół będzie mieszał we wszystko, to wielu na pewno nie zjedonoczy dla państwa.

Dnia 18.10.2006 o 20:22, Vaxinar napisał:

Bo tak. Większe czuje powiązanie z krajem niż regionem.
Czy moje miasto ? Też, ale bardziej region.


Niektórzy mają właśnie różne powiązania. Ja jakbym miał brać region, jako miejsca z których pochodzi moja rodzina, to bym miał całą Polskę oprócz Lubelszczyzny ;) A region jako obszar w którym się wychowałem i robię to nadal, to już Przedgórze Sudeckie. Więc obszar mniejszy.

Ale stwierdzam jedną rzecz. Polska jako państwo nie ma zbyt dużych perspektyw obecnie. Jednak Polska jako kraj jest piękna... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:30, PolishWerewolf napisał:

Moje od początku było negatywne właśnie z tego powodu, który sam wymieniłeś w odpowiedzi :)
Tego nie da rady nauczyć. Zwłaszcza przy obecnej sytuacji politycznej.

Bzdura moim zdaniem.
Patriota jest patriotą zawsze i wszędzie, bez względu na sytuację politycznę i tak samo nie da się tego nauczyć, nawet gdybyśmy byli "drugą Japonią".

Dnia 18.10.2006 o 20:30, PolishWerewolf napisał:

I dopóki się jeszcze
Kościół będzie mieszał we wszystko, to wielu na pewno nie zjedonoczy dla państwa.

Mówisz to do stanowczo niewłaściwej osoby. Nigdy nie walczyłem z kościołem i mam o raczej pozytywne zdanie. Mówię tu o ogólnym kościele. Co do polskiego, to "nie pasuje" mi parę księży i tyle. Np Prymas Glemp.
Pamiętam jak dziś, czekałem w Wielką Sobotę na "Pasję" i patrzę w program a tam orędzie Glempa. Mówię sobie, a co tam, posłucham. Przez minute mówił coś o zmartwychwstaniu Chrystusa, a potem polityka. Stanowczo część kościoła polskiego mi nie pasuje, ale tylko część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:30, PolishWerewolf napisał:

(...) I dopóki się jeszcze
Kościół będzie mieszał we wszystko, to wielu na pewno nie zjedonoczy dla państwa.


Kościół był jednym z tych instytucji, dzięki której patriotyzm przetrwał przez mnóstwo lat, szczególnie tych najcięższych i natrudniejszych. Spajał i jednoczył społeczeństwo. Jego znaczenie dla historii tego kraju jest ogromne i niestety często niedoceniane.
Nie porównuj rydzykowej sekty [bo zapewne o to Ci chodzi] do Kościoła jako ogółu.

Dnia 18.10.2006 o 20:30, PolishWerewolf napisał:

Ale stwierdzam jedną rzecz. Polska jako państwo nie ma zbyt dużych perspektyw obecnie.


Znajdź mi jakiegokolwiek Polaka, który kiedykolwiek powiedział, że Polska jako państwo ma olbrzymie perspektywy i nie był politykiem :P Niestety taka już jest tutejsza mentalność - wieczne narzekanie i pesymizm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:37, Vaxinar napisał:

Bzdura moim zdaniem.
Patriota jest patriotą zawsze i wszędzie, bez względu na sytuację politycznę i tak samo nie
da się tego nauczyć, nawet gdybyśmy byli "drugą Japonią".


Nie przeczytałeś dokładnie. Mówiłem o nauczeniu, nie o odczuciu :) I wiem że patriotą się rodzi, patriotą się umiera.

Dnia 18.10.2006 o 20:37, Vaxinar napisał:

Mówisz to do stanowczo niewłaściwej osoby.(...)


Ja niestety posiadam dosyć mocny osobisty uraz do Kościoła. Tak, do Kościoła, nie do kościoła :) Walczyć też nie walczyłem, bo nie mam na tyle mocy, aby móc się jemu przeciwstawić. Jednak Kościół przestał w sporej części spełniać swą funkcję, do jakiej został stworzony. Jednak rozmowa o Kościele to nie miejsce na ten temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:39, .Darnok napisał:

Kościół był jednym z tych instytucji (...)


Tak, w przeszłości zgadzam się. Jeszcze za czasów Jana Pawła II tak. Kiedy jeszcze działał w pełni aktywnie w sprawie polskiej. Obecnie jednak spora część Kościoła tak nie robi. I nie uogólniam Kościoła jako całości, tylko mówię o Kościele polskim. Nie wiem jaka jest sytuacja w innych krajach, tylko odnoszę to do naszego :)

Dnia 18.10.2006 o 20:39, .Darnok napisał:

Znajdź mi jakiegokolwiek Polaka, który kiedykolwiek powiedział, że Polska jako państwo ma olbrzymie
perspektywy i nie był politykiem :P Niestety taka już jest tutejsza mentalność - wieczne narzekanie
i pesymizm.


Szczerze? Księża? :) Oni też wielokrotnie mówili o tym. I wieczne narzekanie i pesymizm... W sporej części niestety tak. Jednak jest parę pozytywnych aspektów tego wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:40, PolishWerewolf napisał:

Ja niestety posiadam dosyć mocny osobisty uraz do Kościoła. Tak, do Kościoła, nie do kościoła
:) Walczyć też nie walczyłem, bo nie mam na tyle mocy, aby móc się jemu przeciwstawić. Jednak
Kościół przestał w sporej części spełniać swą funkcję, do jakiej został stworzony. Jednak rozmowa
o Kościele to nie miejsce na ten temat :)


Czyli do wspólnoty ludzi wierzący, bo to jest też Kościół. Czyli do mnie też np.
Zresztą Darnok opisał Ci zasługi Kościoła, a ja na przykład dam Ci rozbicie dzielnicowe. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2006 o 20:44, Vaxinar napisał:

Czyli do wspólnoty ludzi wierzący, bo to jest też Kościół. Czyli do mnie też np.
Zresztą Darnok opisał Ci zasługi Kościoła, a ja na przykład dam Ci rozbicie dzielnicowe. :]


Ehh... Racja, w tym momencie powiedziałem za bardzo ogólnie. Oczywiście nie miałem na myśli wierzących. Tylko wszystkich księży-polityków. Mam nadzieję, że nie uraziłem? :)

I tak jak odpisałem Darnokowi. Zasługi Kościoła polskiego w przeszłości są nieocenionę. Ale też wystarczy popatrzeć na działalność kościelną w dalszych dziejach. Jeszcze w średniowieczu i paru wiekach późniejszych dla Kościoła polskiego nie liczyło się nic innego jak pieniądze i ziemia. Państwo ich nie obchodziło. Obojętnie pod czyim zarządzaniem byli, mieli za duże wpływy poprzez papiestwo, aby da radę ich usunąć. Czy wtedy też służyli patriotyzmowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować