• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
CH1CKEN

Procesory - marki, rodzaje, problemy, opinie.

Pytanie

Aż dziw bierze, że na nie znalazłem tu tematu o procesorach! Jest o kartach graficznych, jest i ogólnie o kompie. Dlatego tego zakładam. Jeśli Wy znajdziecie jakiś temat o prockach, to ten zamknijcie i podajcie link do niego. Dlaczego zakładam temat? Bo chciałem napisać coś o nowych dzieckach Intela - Core. Deklasują one AMD we wszystkich testach! (jedyny temat o "Conroe" jaki znalazłem to ten z marca...) Taki ogólny temat o prockach powinien się przydać tu na forum.
No to co wiecie, słyszeliście, widzieliście, sprawdziliscie jeśli chodzi o Intel Core?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3935 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 04.02.2007 o 23:18, citekmaniak napisał:

Ja polecam wszystkim Core2 duo szczególnie wersje 6400. niedroga a bardzo wydajna i łatwa do

jak to "niedroga" ? patrzac po cenach w komputroniku to procesory Core2duo sa z miesiaca na miesiac coraz drozsze ?!? 800-900 zeta za samego procka to niedrogo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.02.2007 o 19:12, dobrakos napisał:

jak to "niedroga" ? patrzac po cenach w komputroniku to procesory Core2duo sa z miesiaca na
miesiac coraz drozsze ?!? 800-900 zeta za samego procka to niedrogo ?



Dla jednych to drogo, dla innych nie. Ja za procek dalem 700 z (E4300)l ale za sama plyte glowna 860.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

z benchmark.pl

Procesory Intel Penryn z 6MB pamięci cache
W planach dystrybucyjnych koncernu Intel pojawił się właśnie długo oczekiwany, 45-nanometrowy procesor Core 2 Duo, oparty na rdzeniu Penryn. Układ ten pojawić się ma na początku przyszłego roku i ma być dedykowany głównie komputerom przenośnym. Ciekawą cechą, wyróżniającą niektóre modele nowego chipa, ma być obecność aż 6MB współdzielonej pamięci cache L2.

Architektura Penryn dla laptopów będzie dostępna w postaci 45-nanometrowych wersji istniejących już lub nadchodzących układów procesorów 65nm, w tym zapowiadanego procesora Intel Core 2 Extreme dla mobilnej rozrywki. Takowe pojawią się np. w trzecim kwartale tego roku w postaci 2,6-gigahercowego X7800 oraz 2,8-gigahercowego X7900.

Co jest zastanawiające, modele o rdzeniu Penryn mają takie same oznaczenia seryjne co ich "więksi bracia". Sugeruje to więc brak jakichkolwiek zmian w wydajności nowych układów. Intel jednak ma jeszcze cały rok na przeprowadzenie ewentualnych zmian, jednak należy się spodziewać raczej nacisku w stronę dalszego ograniczania zużycia energii, a nie podnoszenia osiągów.

W planach dystrybucyjnych Intela znalazły się ponadto 45nm wersje procesorów Core 2 Duo T7700 oraz Core 2 Duo T7800, które pojawią się odpowiednio w czwartym i trzecim kwartale tego roku. Wcześniej zobaczymy jeszcze kolejne wersje Core 2 Duo, wyposażone w obsługę kolejnej generacji platformy mobilnej o nazwie Santa Rosa. Zdaniem analityków rynkowych, pod tajemniczą nazwą Penryn 6M kryje się właśnie procesor, wyposażony w 6MB pamięci cache L2.

Intel zamierza jednak pozbyć się na dobre linii chipów Celeron do końca drugiego kwartału 2008 roku. Wcześniej jednak, na rynku pojawią się modele 1,73GHz 530, 1,86GHz 540 oraz 2GHz 550. Każdy z nich będzie oparty na jądrze Merom. Poza tym do sprzedazy powinien trafić również układ 930MHz Celeron ULV 523, zastępujący oparty na rdzeniu Yonah, model 1.2GHz 443. Jak widać, obniżono w nim taktowanie, jednak jak zapewnia producent, nowa architektura zwiększa jego wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 08.02.2007 o 19:34, Fum4R napisał:

Dla jednych to drogo, dla innych nie. Ja za procek dalem 700 z (E4300)l ale za sama plyte glowna
860.

nie mowie tutaj o sobie ale ogolnie. 800 czy 900 zl to w Polsce czesto jest pensja za miesiac pracy. wiec nie przesadzajmy - tak malo to nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.02.2007 o 19:12, dobrakos napisał:

> Ja polecam wszystkim Core2 duo szczególnie wersje 6400. niedroga a bardzo wydajna i łatwa
do
jak to "niedroga" ? patrzac po cenach w komputroniku to procesory Core2duo sa z miesiaca na
miesiac coraz drozsze ?!? 800-900 zeta za samego procka to niedrogo ?


Tak niedroga jak na swoje możliwości. Np Core2 Duo 6600 jest ponad 2x droższy a pozatym 6300 kosztuje 750zl a nie 900.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

>a pozatym 6300 kosztuje 750zl a nie 900

W niektórych sklepach 700 i w dół, minimalna cena jaką widziałem to 680zł. Ale ostatnio Euro i Dolar poszły w górę więc myślę że to powoduje te wahania cenowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.02.2007 o 22:02, Galadin napisał:

>a pozatym 6300 kosztuje 750zl a nie 900

W niektórych sklepach 700 i w dół, minimalna cena jaką widziałem to 680zł. Ale ostatnio Euro
i Dolar poszły w górę więc myślę że to powoduje te wahania cenowe.


No, 680 a wspomniane 900 to jest różnica i jak na mój gust 700zl za taki procek to nie duzo, pewnie samo w sobie 700zl to kupa kasy ale biorac pod uwage inne procki ten wydaje sie atrakcyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 08.02.2007 o 22:17, citekmaniak napisał:

pewnie samo w sobie 700zl to kupa kasy ale biorac pod uwage inne procki ten wydaje sie atrakcyjny.

a jaki szybki ten procek ,ho ho ! w zadaniach multimedialnych jest genialnie szybki. konwrsja filmu itp itd trwa kilka chwil. naprawde za te cene procesor idealny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

z benchmark.pl

Barcelona AMD strzałem w dziesiątkę
Jak podają zagraniczne serwisy, AMD odkrywa kilka tajemnic na temat nowego procesora z rdzeniem Barcelona. Ponoć duży nacisk położono na oszczędność energii. Przede wszystkim, Barcelonę wyposażono w bardziej elastyczny schemat taktowania rdzeni. Teraz każdy rdzeń może być taktowany niezależnie (każdy ma swoje PLL). W przypadku układów K8 wszystkie rdzenie musiały pracować tak samo, bez względu na ilość materiału do obliczeń.
Barcelona/K10 może zmieniać prędkość każdego rdzenia i tym samym potencjalnie oszczędzać sporo energii. Jedynym problemem jest fakt, że nie może ona zmieniać napięcia dla każdego rdzenia, co sprawia, że i tak zużywane jest więcej energii niż potrzeba. Na pewno problem ten znalazł się już na liście przyszłych. Napięcie ustalane jest przez najbardziej obciążony rdzeń, tak więc może ono być znacząco obniżone, gdy procesor zbytnio się nie przepracowuje.

Bardziej interesująco wygląda oszczędzanie energii przez kontroler pamięci. Nowością w K10 jest możliwość zarządzania energią kanałów DDR. Gdy K10 wykryje, że pamięć wykorzystuje tylko funkcję zapisu, może wyłączyć kanały odpowiedzialne za odczyt. Z kolei gdy korzystamy tylko z odczytu, wyłączony zostaje zapis. Dzięki temu oszczędzimy trochę prądu.

Ostatnią cechą są tryby Powernow! W skrócie chodzi tu o możliwość niekorzystania ze sterowników. Obecnie wszystkie układy K8 wymagają sterownika do korzystania z czegokolwiek oprócz trybów Powernow. K10 nadgania straty w stosunku do rdzeni Intela i jest w stanie działać niezależnie od systemu. Po prostu sobie pracuje.

Te trzy innowacje, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię sumują się, dzięki czemu rzeczywiste efekty powinny być znaczące. Wygląda na to, że układ ten jest strzałem w dziesiątkę.
przeczytane na theinquirer

Ciekawy artykuły na pcworld.pl

http://www.pcworld.pl/news/106410.html

http://www.pcworld.pl/news/106391.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

no no ciekawy artykuł. a ja juz myslałem ze AMD nic nowego nie wymysli :) chociaz mnie osobiscie(jako gracza)mało interesuje czy procesor pobiera 65 wat pradu czy 100 :) liczy sie wydajnosc(za prad i tak rodzice zapłącą nie ?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/.../

Po pierwsze - szacunek do pieniądza i czyjejś pracy się kłania - łatwo przyszło, łatwo poszło - gdybyś miał sam na siebie zarobić inna byłaby gadka
Po drugie - nie chodzi dokładnie o zużycie prądu ale o ciepło jakie procesor wytwarza - im mniej watów tym łatwiej procesor schłodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ja polecam procki ze stajni AMD. Mam athlona juz prawie 5 lat i dziala dobrze. Teraz przejde co prawda na Core2Duo ale i tak AMD to dobra marka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na pierwszym komputerze mialem procesor Celeron III teraz mam AMD Duron jak narazie dobrze dziala mam nadzieje ze za niedlugo sprawie sobie Core2Duo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/.../

Jeśli AMD jest taki dobry to dlaczego przechodzisz ma Intela?
Polecasz coś z czego sam rezygnujesz. Nie bardzo tak....
Ja sam do niedawna byłem zapalonym miłośnikiem AMD. Przeszedłem na Core 2 Duo i nie żałuję tego. Nawet więcej. Tak jak kiedyś AMD był wydajniejszy od Intela tak teraz powiem: "Core 2 Duo - niech żyje król"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.02.2007 o 20:30, mrosi napisał:

/.../

No bo cenie sobie AMD. Nadal go mam i nie narzekam. A na Core2 duzo przezucam sie dopiero za pół roku więc AMD moge polecic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.02.2007 o 20:48, SpeeDTraP napisał:

No bo cenie sobie AMD. Nadal go mam i nie narzekam. A na Core2 duzo przezucam sie dopiero za
pół roku więc AMD moge polecic.


A ja uważam że to wszystko to wielka bzdura. Jedna jest prawda - kupujesz to na co cię stać, to co jest najlepsze w tym przedziale cenowym na który możesz sobie pozwolić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.02.2007 o 20:30, mrosi napisał:

Ja sam do niedawna byłem zapalonym miłośnikiem AMD. Przeszedłem na Core 2 Duo i nie żałuję
tego. Nawet więcej. Tak jak kiedyś AMD był wydajniejszy od Intela tak teraz powiem: "Core
2 Duo - niech żyje król"

:))) A taki zagorzały fan AMD z Ciebie był. ;)
Napisz swoje wrażenia na temat różnic ADM a c2d - jak system/programy chodzą ? Jak płyta się sprawuje [Asus czy Gigabyte?] ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/.../

Masz rację. Był. Ale już nie jest.
Różnica w pracy systemu jest widoczna gołym okiem (o czymś to świadczy). Poza tym, starsze gry (np. gry moich dzieciaków - Harry Potter itp.) działają bez kombinowania z uruchamianiem ich w "trybie zgdności.." np. z Win98). Przykładowo w F.E.A.R. przy wszystkich parametrach ustawionych na max, przy poprzedniej konfiguracji systemu, w momentach np. dymu po wybuchy granatu obraz potrafił się przyciąć. Teraz tego nie uświadczysz . Wszystko jest płynne. I powiem Ci szczerze jestem zachwycony. Żałuję tylko, że od razu nie kupiłem C2D.
Co zaś do płyt. Asus, Asus, jeszcze raz Asus. Ewentualnie możesz popatrzeć za Asusem. No może jeszcze Asus.... ;-P
Tak naprawdę, to Gigabyte nie ma tego, co było mi najbardziej potrzebne czyli regulacji obrotów wentylatorów podpiętych do płyty i wentylatora CPU. Co do tego ostatniego to w Gigabyte reguluje go BIOS automatycznie, bez możliwości ingerencji użytkownika. W Asusie zaś możesz dla każdego wentylatora (CPU, Chipset, w mojej płycie 5xwentylator dodatkowy) regulować obroty korzystając z czterech rodzajów prędkości (Performance, Optimal, Silent i wyłączony - czyli wentyl pracuje z maksymalną prędkością) Przy "Optimal" wentylatorów nie słychać.
Jedno co mnie trochę zdziwiło to temperatury procka. Tak jak w X2 w idle miałem ok. 28*C tak tutaj (mimo, iż spodziewałem się, że przy technologii 65nm proc będzie chłodniejszy) jest ok43*C i jest to norma (tak twierdzą w Asus Polska), natomiast w stresie nie przekracza 57*C. Dodać należy, że mam założonego Arctic Coolinga Pro 7. Przy boxowym chłodzeniu miałem w idle 52*C a w stresie ok.59-60*C. No i wyło.
Jedno wszakże jest pewne. Nie żałuję ani złotówki wydanej na ten zestawik.
Polecam i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 12.02.2007 o 23:12, mrosi napisał:

Jedno co mnie trochę zdziwiło to temperatury procka. Tak jak w X2 w idle miałem ok. 28*C tak
tutaj (mimo, iż spodziewałem się, że przy technologii 65nm proc będzie chłodniejszy) jest ok43*C
i jest to norma (tak twierdzą w Asus Polska), natomiast w stresie nie przekracza 57*C. Dodać
należy, że mam założonego Arctic Coolinga Pro 7. Przy boxowym chłodzeniu miałem w idle 52*C
a w stresie ok.59-60*C. No i wyło.

czyli jednak sciemniali z tym "chlodnym" C2D ktory mial sie tak nie grzac jak z P4.Fakt jest troche chlodniejszy ale mieszkanie jeszcze by ogrzal. A jak zuzycie pradu powiedz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować