• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
CH1CKEN

Procesory - marki, rodzaje, problemy, opinie.

Pytanie

Aż dziw bierze, że na nie znalazłem tu tematu o procesorach! Jest o kartach graficznych, jest i ogólnie o kompie. Dlatego tego zakładam. Jeśli Wy znajdziecie jakiś temat o prockach, to ten zamknijcie i podajcie link do niego. Dlaczego zakładam temat? Bo chciałem napisać coś o nowych dzieckach Intela - Core. Deklasują one AMD we wszystkich testach! (jedyny temat o "Conroe" jaki znalazłem to ten z marca...) Taki ogólny temat o prockach powinien się przydać tu na forum.
No to co wiecie, słyszeliście, widzieliście, sprawdziliscie jeśli chodzi o Intel Core?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3935 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Ale skoro nigdy nie miałem problemów z zasilaczem, w tamtym roku go nawet sprawdzali, a dużo tych programów podobno pokazuje błędnie, i nic się nie dzieje warto sobie głowę tym zawracać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Spotkał się ktoś z informacjami o Death Syndromie Haswelli? Interesowały by mnie przypadki głównie padów na stocku [jeżeli coś takiego jest]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przeglądając programy, by usunąć nieuzywane i stare zauważyłem, że mam jeszcze zainstalowany AMD Dual-Core Optimizer. Warto to jeszcze trzemać, jak mam teraz procesor 6 rdzeniowy AMD Phenoma i Win 7? Nie mogę znaleźć o tym informacji, jakby AMD też dało sobie spokój z tym programem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.04.2014 o 22:02, Boguslav4 napisał:

Przeglądając programy, by usunąć nieuzywane i stare zauważyłem, że mam jeszcze zainstalowany
AMD Dual-Core Optimizer. Warto to jeszcze trzemać, jak mam teraz procesor 6 rdzeniowy
AMD Phenoma i Win 7? Nie mogę znaleźć o tym informacji, jakby AMD też dało sobie spokój
z tym programem.


Już nie. To było potrzebne tylko Athlonom X2 pierwszej generacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przeglądając sobie sklepy internetowe trafiłem na ten procesor : IntelŸ XeonŸ E7-4870 (2.30 GHz, 30 MB Cache) V2 czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy te 15 rdzeni jest wykorzystywane na tą chwilę przez aplikacje? W sumie cena procesora wgniata w fotel ale pytam z czystej ciekawości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To nie są jednostki dla zastosowań konsumenckich. Serwerownie, ośrodki badawcze, laboratoria i to do ciągłej pracy(jak koparki do kryptowalut) przy zachowaniu niskiego zużycia prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.06.2014 o 17:06, Niewiernus napisał:

To nie są jednostki dla zastosowań konsumenckich. Serwerownie, ośrodki badawcze, laboratoria
i to do ciągłej pracy(jak koparki do kryptowalut) przy zachowaniu niskiego zużycia prądu.


Ale przykładowo jeśli kupiłbym taki procesor to jakaś gra by go wykorzystywała chociaż w połowie? (Tak z ciekawości pytam.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.06.2014 o 16:54, Isildur napisał:

Przeglądając sobie sklepy internetowe trafiłem na ten procesor : Intel? Xeon? E7-4870
(2.30 GHz, 30 MB Cache) V2 czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy te 15 rdzeni jest wykorzystywane
na tą chwilę przez aplikacje? W sumie cena procesora wgniata w fotel ale pytam z czystej
ciekawości :)


Akurat w serwerze do pracy mam najtańszy 8 rdzeniowiec Intela (Intel Avoton C2750) i:
- serwery WWW typu nginx potrafią równomiernie rozkładać obciążenie na tyle rdzeni ile tylko chcesz.
- kompilatory również
- aplikacje do kompresji wideo też (choć jedno ale - jeśli dana aplikacja wspiera CUDA lub OpenCL to na R9 280X/GTX770 za 1100 zł będzie działać 5-15x szybciej od tego 15-rdzeniowca za ponad 10 tysiaków).
- aplikacje bazodanowe - i tak, i nie. MySQL potrafi, SQLite zdecydowanie nie, MS-SQL - chyba już też.
- kryptografia - tak.

Z tego z czego może korzystać normalny człowiek:
- Photoshop: nie. Panowie z Adobe jeszcze się nie zorientowali że często z ich aplikacji korzystają ludzie którzy edytują pliki o rozmiarach A3 które żrą 100GB miejsca na dysku (nawet nie przesadzam) i których stać na dobre komputery.
- 99.9% gier: nie. W praktyce będą działać mniej więcej porównywalnie z i5-4440 w większości przypadków, wolniej od i5-4590 i o kilkadziesiąt % gorzej od i7-4790k (który ma tylko 4 rdzenie ale za to taktowane od 4 do 4.4 GHz).
Teoretycznie najnowsze konsole mają 8 rdzeni więc przy dobrze napisanej grze i dobrze napisanej konwersji może uda się tyle wykorzystać. Ale z 2x większą ilością to może być ciężko.

- MediaCoder - niby tak ale on ma też wsparcie dla kart graficznych... łatwo zgadnąć co lepiej wybrać.
- Edytory tekstu, oglądanie filmów itd - nie. Będzie gorzej niż na najtańszym i5.
- Streamowanie wideo - TAK. Jedno z tych zastosowań gdzie dużo rdzeni jest fajne.
- Winrar/Winzip: tak.
- Przeglądanie internetu: zależy od przeglądarki. Google Chrome potrafi ładnie zużywać dowolną ilość rdzeni. Ale już Firefox niekoniecznie :P Ma to znaczenie jeśli tak jak ja masz dwa monitory po 22 cale każdy i jakieś 500 zakładek naraz.
Oczywiście, o ile sama gra nie będzie działać szybciej o tyle nadal masz z 14-7 rdzeni do użycia. Więc możesz jednocześnie w coś grać i np. renderować film.

Z tym że często żeby w ogóle wykorzystać teoretyczną bardzo wysoką wydajność tego typu sprzętu to niezbędne stają się np. macierze z dysków SSD - widać to choćby przy stosowaniu baz danych.

Ogólnie rzecz biorąc, dla typowego użytkownika komputera wszelkie Xeony E5, Core i7 na podstawce LGA2011 itp tak naprawdę jednak zmniejszają ci moc zamiast zwiększać bo niższa jest wydajność pojedynczego rdzenia a tak naprawdę niewiele aplikacji dobrze wykorzystuje większe ich ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam, jestem właście w trakcie składania komputera i chciałbym się dowiedzieć który procesor będzie lepszy intel i5 4690k czy może intel i7 3770k. Zabardzo nie odnajduję się w tym. Proszę o pomoc w wyborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.08.2014 o 15:37, Mec1223 napisał:

Witam, jestem właście w trakcie składania komputera i chciałbym się dowiedzieć który
procesor będzie lepszy intel i5 4690k czy może intel i7 3770k. Za bardzo nie odnajduję
się w tym. Proszę o pomoc w wyborze.


Zależy! Zwłaszcza że na liście zapomniałeś o jednym modelu który standardowo wyprzedza oba - Xeon E3 1230 V3 - jest to po prostu Core i7 4770 pozbawiony układu graficznego (i pasuje do każdej płyty na H81, B85, Z87, H97, Z97). Ma tylko jedną wadę - nie można go podkręcać.


Ogólnie rzecz biorąc jednak jeśli patrzysz na modele K to pewnie podkręcać zamierzasz (pamiętaj że tylko płyty z chipsetami Z na to pozwalają, radzę też przygotować ze 100-200 zł na lepsze chłodzenie). Zgodnie z recenzją pclaba:
http://pclab.pl/art50000-110.html
http://puu.sh/aLk0c/ace3fd320c.png - podkręcony na maksa i5-4670k (4690k różni się tym że jest o 100 mhz wyżej taktowany i 10-15C chłodniejszy) jest szybszy w grach, typowych aplikacjach a i w zastosowaniach specjalistycznych się lepiej sprawdza.

W przypadku modeli niepodkręconych za to:
http://puu.sh/aLk77/74e956e947.png - tutaj i7-3770k jest nieco lepszy od i5-4670k i...
http://puu.sh/aLk96/60f4e3ffff.png ...pod każdym względem gorszy od i7-4770 (któremu odpowiada Xeon E3 1230 V3)

Osobiście unikałbym więc 3770k, z trzech powodów:
- przy OC jest wyprzedzany przez i5 4690k.
- Bez OC zjada go Xeon E3 V3.
- starsza podstawka - w przypadku 4xxx i Xeonów V3 wystarczy kupić płytę główną na H97/Z97 i dostaniesz możliwość rozbudowy także o Broadwelle które wychodzą dopiero za rok. W przypadku LGA1155 i i7-3770k ten 3770k jest już maksimum i nic nowszego nie wsadzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam problem ze zużyciem procesora. Do wczoraj wszystko działało sprawnie. Po uruchomieniu sprzętu procek chodzi na 80% swojego potencjału (sprawdziłem w MSI afterburner) natomiast przy kursorze miga kółeczko ładowania i tak bez przerwy. Sprawdziłem dysk na obecność wirusów i złośliwego oprogramowania Avastem, AVG, Anti-Malwarem, Spybotem oraz adw cleanerem. Bezskutecznie. Procek to celeron g1820; Windows 7 Ultimate. Nie zrobiłem, nie ściągnąłem, nie instalowałem nic - problem pojawił się samorzutnie bez widocznej przyczyny. Szukam rozwiązania innego niż format (bo to żadne rozwiązanie). Pozdrawiam i czekam na opinie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować