PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 07.07.2009 o 10:02, ziptofaf napisał:

W trybie awaryjnym (nawet z wiersza poleceń nie działa). Dysk z XP-kiem ma 16 GB i jest
na nim tylko system. Na drugim dysku (40 GB) znajduje się kilka partycji, w tym też linuxowa.
Autostartu bym (raczej) nie winił, komp mógłby się wtedy resetować raczej po uruchomieniu
systemu. A płyta główna to KOB KT133A (wspominałem, że uszkodzony komp pochodzi z 2001
roku?) :P
Na razie będę skanować dysk w poszukiwaniu błędów, których zapewne mało nie będzie :)


Nie jestem pewien czy mogę pomóc ale chyba trzeba użyć polecenia fixmbr, więcej tutaj http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t171431.html na nic innego raczej nie wpadnę, ja chyba reinstalowałem system bo wiele na nim nie miałem ;) niestety potem są drobne problemy związane z działaniem programów z innyhc partycji (chyba chodzi o rejestr).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Nie jestem pewien, czy ktokolwiek będzie mi w stanie pomóc tak na sucho bez sprawdzenia samego PC, ale jak to mawiają: Always best to ask. ;-)

W każdym razie tak w dużym skrócie ... zawiesza mi się komputer. ;-)
Po prostu wszystko staje w miejscu, mysz, klawiatura, dysk ... bez żadnego pisku, be żadnej informacji o jakichkolwiek errorach czy czymś takim, bez żadnego odzewu ze strony biosu, nic ... i pozostaje tylko reset lub power.
I w zasadzie nie jestem w stanie znaleźć na to żadnej reguły ani żadnego konkretnego powodu ... zawieszał się przez cały ostatni piątek co jakiś tam czas, a w sobotę od około 18.00 zawiesił się po raz ostatni ... coś się stało i nagle przestał. Wszystko było Ok aż do wczoraj, kiedy znowu zaczął się wieszać. Zawiesił się kilka razy (w tym raz tuż po resecie, i ze dwa tuż po wyświetleniu pulpitu) i potem znowu przestał. O_O
Na ogół jak już raz się zawiesi, wtedy bywało tak, że wciskam reset i już w momencie, kiedy pojawia się czarny ekran tuż po włączeniu zasilania i widać jedynie taki mały migający znak "_" , już wtedy zawieszał się ponownie i trzeba było go resetować niemal od razu ponownie.
Ale najczęściej po resecie zawiesza się jakieś 2-5 minut od wyświetlenia się pulpitu (nawet, kiedy nic nie wciskam ani nie uruchamiam). A czasami po resecie i przez kilka godzin wszystko działa dobrze.
No po prostu brak mi pomysłów, "WTF is going on ?" ;-), ale wydaje mi się, że to bardziej coś z hardware''m, skoro zawieszał się tuż po włączeniu PC, kiedy to system nawet nie zaczął się jeszcze uruchamiać. Ale naprawdę wcześniej takich akcji nie miałem. :-?

W sumie i tak mam w planach oddać go do serwisu na kilka dni, żeby go potestowali i zobaczyli gdzie tkwi problem, ale gorzej będzie, jak u nich będzie all Ok, a u mnie po podłączeniu znowu zacznie padać. ;-)

Tak sobie nawet pomyślałem, ze to może przez mrówki, które ostatnio zaczynają się krzątać po pokoju, że może wchodzą do środka obudowy i powodują jakieś zwarcia. :-D
Bo naprawdę nie wiem, co może być nie tak. Mógłbym sformatować dysk i reinstalować system, ale coś mi się wydaje, że nic by to nie zmieniło.

Anyway, czy ktokolwiek kiedykolwiek doświadczał takich lub podobnych sytuacji ?
Wszelkie rady i porady mile widziane. ;-) Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dobrze by było żebyś podał dokładną konfigurację kompa.

Sprawdź temperatury - odkurz komputer, zresetuj bios lub/i zaktualizuj, również możesz rozłożyć i złożyć jeszcze raz komputer jeśli umiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 01:39, Plomyq napisał:

Nie jestem pewien czy mogę pomóc ale chyba trzeba użyć polecenia fixmbr, więcej tutaj
http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t171431.html na nic innego raczej nie wpadnę,
ja chyba reinstalowałem system bo wiele na nim nie miałem ;) niestety potem są drobne
problemy związane z działaniem programów z innyhc partycji (chyba chodzi o rejestr).


Poprawianie Master Boot Record mi nic nie da - system wychrzania się tuż po załadowaniu plików systemowych, w momencie gdy powinien już się pojawiać pulpit. No i przy okazji ta komenda mi skopie uruchamianie Linuxa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 01:27, Catastrophe-she napisał:

Osobiście radziłabym po prostu... zmienić ten syf:P Sama miałam niezłe przeboje w tym
podrapanie płytki.. O_o Bardzo ładne pionowe kreski robiła :P a gdy jakąkolwiek włożyłam
albo nie robiła nic.. albo jak jej się odwidziało, po jakimś tygodniu bycia "martwą",
to wydawała mrożące krew w żyłach odgłosy..(trochę jak metal o beton;/) odradzam te firmę
na przyszłość :P Serio:P


Aż tak to jeszcze nie mam... Ale poprzednia nagrywarka (CD-R) też mi zaczynała źle nagrywać płyty po około 2 latach i była firmy LG (to, że ta firma to syf, to akurat wiem w tym przypadku, o czym przekonałem się przy okazji wysłania nagrywarki na gwaranację i otrzymania jej nietkniętej...). W jakie więc inwestować, żeby było na lata, a nie znowu na 2-3? Ja nawet wcale tak często nie korzystam z napędu...

@ Plomyq - z płytami CD też miewa problemy z tego co pamiętam, więc to nie ogranicza się wyłącznie do jednego typu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja po "padnięciu" lite-ona zrezygnowałem z tanich marek i po dopłaceniu całych 15 zł kupiłem ASUS-a, ta firma raczej nie może sobie pozwolić na marny produkt (chociaż jak sobie napęd creavite przypomnę to różnie może być)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.07.2009 o 01:36, Plomyq napisał:

Nowy firmware = utrata gwarancji jbc.

Od kiedy update firmware oznacza utratę gwarancji, pierwsze o tym słyszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 13:55, S1G napisał:

ja po "padnięciu" lite-ona zrezygnowałem z tanich marek i po dopłaceniu całych 15 zł
kupiłem ASUS-a, ta firma raczej nie może sobie pozwolić na marny produkt (chociaż jak
sobie napęd creavite przypomnę to różnie może być)


Ja wolałbym kupić tam gdzie zawsze (bo wolę na miejscu zamiast wysyłkowo), a tam niestety mają słabszy wybór: http://arest.pl/index.php?inc=cennik&katid=11&skatid=73 . Możesz mi którąś z tych polecić (kolor czarny)?

Dodam, że kusi mnie ta technologia LightScribe/ LabelFlash - podobno taka nagrywarka sama podpisuje laserem płytę na etykiecie? Miał ktoś z taką do czynienia, jak to działa w praktyce, czy warto i czy potrzeba do tego jakichś specjalnych płyt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie 5V, w starych komputerach większość prądu jest ciągnięta z tej linii, najlepiej jakbyś zmierzył miernikiem ( koszt 10 zł ) realną wartość tego prądu, tolerancja według specyfikacji ATX wynosi 5 % dla prądów dodatnich a dla ujemnych 10%.
W twoim przypadku jest to bardzo poniżej normy ( 4.75 - 5.25 ) 4.27 V i tutaj bym szukał przede wszystkim problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 15:35, blacklio2 napisał:

> Nowy firmware = utrata gwarancji jbc.
Od kiedy update firmware oznacza utratę gwarancji, pierwsze o tym słyszę


Pewnie chodzilo mu o nieoficjalny firmware ;-)) Wtedy gwarancja moze i moglaby byc uniewazniona...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem z zewnętrznym dyskiem twardym - mam w domu Seagate Free Agent, który należy do mojego brata, ale z racji, iż obecnie w domu go nie ma, podłączyłem go sobie do komputera. A problem polega na tym, że, cóż, nie da się zaprzeczyć... zleciał mi on z obudowy :/. Poleciał w dół około 30 cm i od tej pory kiedy go podłączam do zasilania tylko trzeszczy, a komputer nie potrafi go wykryć - co za tym idzie, na pewno go uszkodziłem. I moje pytanie jest następujące - co powinienem z tym zrobić : czy da się naprawić go samemu z pomocą znajomego informatyka czy raczej muszę go serwisować i czy ktoś się orientuje, ile taki serwis by kosztował?

Na koniec dodam tylko, że jestem bezużyteczny, kiedy trzeba zrobić coś przy sprzęcie, i cholernie potrzebuję pomocy... Jeśli ma ktoś jakieś porady co z tym zrobić to bardzo proszę, bo jestem w kropce.

Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze sprobuj podlaczac ten dysk do innego komputera...? Moglbys jeszcze przeprowadzic rozne testy HDD oraz przeinstalowac sterowniki (najlepiej wszystkie od plyty glownej)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 21:46, blacklio2 napisał:

Raczej wyłącznie serwis, jeśli jest na gwarancji to raczej problemu nie ma, gorzej jak
jest już po gwarze

Dysk jest nowiutki, więc gwarancja na pewno aktualna :). Ale fakt, że to ja strąciłem ten dysk przez przypadek nie będzie przeszkodą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 12:18, Azvar napisał:

W jakie więc inwestować, żeby było na lata, a nie znowu na 2-3?
Ja nawet wcale tak często nie korzystam z napędu...


Z LG mam "zwykły" napęd CD który po włożeniu jakiegokolwiek CD zwiesza kompa.. na amen xD do tego kłócił się z Lite-onem, albo jedno albo drugie się nie chciało otwierać xd

Obecnie mam HP, nie powiem ile wytrzyma, nie chce kusić losu;) lite scribe''a jeszcze nie testowałam, ale myślę że firma znana gł. z drukarek tego nie schrzaniła ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2009 o 15:45, blacklio2 napisał:

Niepokoi mnie 5V, w starych komputerach większość prądu jest ciągnięta z tej linii, najlepiej
jakbyś zmierzył miernikiem ( koszt 10 zł ) realną wartość tego prądu, tolerancja według
specyfikacji ATX wynosi 5 % dla prądów dodatnich a dla ujemnych 10%.
W twoim przypadku jest to bardzo poniżej normy ( 4.75 - 5.25 ) 4.27 V i tutaj bym szukał
przede wszystkim problemów


Dzięki za pomoc. Od kiedy zadałem pytanie, komputer się nie wyłącza, ale z całą pewnością za kilka dni problem powróci. Gdzie konkretnie mam sprawdzić wartość napięcia? W przewodach wyjściowych zasialcza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się