PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Witam, ostatnio spotyka mnie problem z częstym zawieszaniem komputera, podczas grania. Zawiecha występuje podczas gry, w wymagające produkcje, ale tez nie jest to żadna zasada. Grając w League of Legends raczej nie mam problemów, ale dzisiaj odpaliłem gothica 3 to restart był potrzebny już po 10 minutach gry, to samo pojawia się w wiedźminie 2. Czasem wszystko działa normalnie...
AMD Athlon II X3 450
Radeon 4850
2 gb ram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2012 o 20:08, oskiiq napisał:

Witam, ostatnio spotyka mnie problem z częstym zawieszaniem komputera, podczas grania.
Zawiecha występuje podczas gry, w wymagające produkcje, ale tez nie jest to żadna zasada.
Grając w League of Legends raczej nie mam problemów, ale dzisiaj odpaliłem gothica 3
to restart był potrzebny już po 10 minutach gry, to samo pojawia się w wiedźminie 2.
Czasem wszystko działa normalnie...
AMD Athlon II X3 450
Radeon 4850
2 gb ram


Temperaturki zapodaj, bo nie widzimy, co tam sie dzieje w Twoim blaszaku.

Hwmonitor uruchom i pozostaw na pulpicie.
Uruchom gre i popykaj z 10 minut.
Wyjdz z gry i zrob zrzut ekranu z hwmonitora.
Fotke wklej na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2012 o 20:44, Jaki_Gahn napisał:

Mam pytanie - są jakieś metody na zmniejszenie poboru prądu przez komputer? Jeśli tak, to w jaki sposób?


Tak.
1) sprawniejszy zasilacz, odlaczenie nieuzywanych urzadzen, wymiana podzespolow na mniej pradozerne (=zazwyczaj nowsze).

2) wlaczone funkcje oszczedzania energii (cool''n''quiet, Cxx, etc. duzo tego jest, w zarzadzaniu energia w systemie, biosie, dot. to CPU i GPU (np. w trixx)) i odpowiednio ustawiony BIOS kart graf. gdy nie jest potrzebna moc (z tym ze w zaleznosci od karty jest limit ponizej, ktorego nie nalezy schodzic dla stabilnosci - np. dla HD 5850 jest to ok. 250-300MHz dla VRAM, dla HD 6850 ok. 550-650 MHz lub wiecej).

3) zmniejszanie taktowan kart graf. (GPU i VRAM), CPU (mnoznik i szyne) i pamieci.
Ale najwieksze oszczednosci da zmniejszanie napiec - na karcie w zasadzie tylko dla GPU software''owo lub edytowac BIOS, na standardowym taktowaniu zazwyczaj napiecie jest wyzsze niz wymagane do stabilnej pracy, rekord tu bije chyba HD 7970, i z poziomu BIOSu dla cpu, ram i na plycie mozna troche zjechac z napieciem, ile, zalezy na ile wyceniasz stabilnosc oraz czy chcesz jeszcze zmniejszac taktowania (jak nie wykorzystujesz mocy to b. rozsadne wyjscie, ja jakis czas temu zjechalem Q9300 2.5 @ 3.25 do 2GHz, bo nie wykorzystuje go od pewnego czasu w wiecej niz ok. 40%, podejrzewam, ze jeszcze do 1.0-1.5 GHz zejde).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam nadzieje, że ktoś mi pomoże. Włączając dziś rano komputer stacjonarny na ekranie zaczęły mi się pojawiać jakieś dziwne artefakty ... Wczoraj wieczorem a właściwie dziś w nocy jak wyłączałem komputer wszystko działo normalnie. Nie instalowałem ani nie odinstalowywałem nic. Problem występuje na pulpicie i przy wyświetlaniu jakiś kolorowych grafik, na białym tle i innych jasnych lub ciemnych miejscach nic nie występuje.

20120126130813

20120126130817

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem restart, problemy zniknęły, po jakimś czasie znowu się pojawiły i wygląda to jeszcze gorzej, dochodzą problemy z odtwarzaniem obrazu w filmikach na YT. Dodatkowo co chwilę pada i wstaje sterownik ekranu. Nie mogę zainstalować nowego, wywala jakiś błąd niby od 7Zip ... odinstalowywanie obecnego też się nie powiodło wyłączył się komputer i tyle. Sterownik jaki mam to 8.17.12.7533 do GeForce z maja 2011, karta to GTX 460 Palit Sonic Platinum ... Temperatury na pulpicie to 40-42 stopnie. Karta pracuje na fabrycznym taktowaniu 800 Hz dla rdzenia 1600 dla shaderów i 4000 dla pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że post pod postem, ale widzę, że na załączonych grafikach nie widać tych artefaktów, mimo, że to był screen ... może to wina kabla do monitora ?

@Edit : W tej chwili temp. karty spadła do 36 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne problemy z moim GF9800GT, z tym , że artefakty trochę inne, a ostatnio ich w ogóle nie ma w trakcie pracy, tylko w momencie kiedy komp się już zawiesił.

Jest to chyba problem naszych kart, jeżeli to ich pamięć to nic nie zrobimy, na śmietnik. W niektóre gry mogę nawet pograć, te mniej pamięciożerne, ale YT... Kiepsko. Jak masz możliwość to pożycz od kogoś kartę (domyślam się, że Twoja jest na PCI-E) i spróbuj na niej popracować chwilkę.

Aha, u mnie też temperatury w normie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kartę zapasową. Jutro ją sprawdzę. Ja mam jeszcze gwarancję na kartę, na szczęście.
Na pewno w moim przypadku nie jest to wina kabla ani monitora sprawdzałem oba te przypadki, jedynie sterownik albo problemy z kartą. Dodatkowo przycina się dźwięk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo dodam, że udało mi się usunąć sterownik ale już nowego nie idzie zainstalować. Wyskakuje błąd z 7-Zip, więc go odinstalowałem, i zainstalowałem Win RAR ... ale błąd dalej wyskakuje ... Na razie nie mam jak wgrać na nowo systemu bo mi w stacjonarnym napęd padł a bawić się w botowalne pendrive nie chcę ... czy jest możliwość aby te problemy były z winy sterownika ? Nie występują one cały czas ... po prostu raz pojawią się same a innym razem jak odpalę filmik na YT albo jakieś zdjęcie ... dodatkowo potrafi mi zawiesić komputer i przycina dźwięk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2012 o 20:48, Maciej2194 napisał:

OK! Jako, ze w tej materi nie mam zielonego pojęci czy moglibyscie mi powiedzieć jak
wyglada ten wykres? Dobrze, źle czy cos?


Wyglada fatalnie.
Minimalny transfer pnizej 3 mb/s.
Bardzo mozliwe, ze dysk powoduje niestabilnosc systemu (jezeli na nim jest postawiony system).

Ale... jezeli na tym dysku jest system i to z pod niego leci test, zachodzi prawdopodobienstwo, ze nagle spadki transferu sa spowodowane doczytywaniem danych systemu i dysk moze byc w lepszej kondycji niz na wykresie.

Sprawdzany dysk powinien byc sformatowany i podlaczony do innego systemu.
Wtedy nie ma mowy o jakimkolwiek obciazeniu i wykres pokaze faktyczny transfer danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się