PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Istnieje taka możliwość, pytanie zasadnicze - czy wcześniej się nie grzał ?
Ten komputer jest stosunkowo młody [3 lata to wcale nie tak znowuż wiele, mam w domu ciągle oprócz nowego mój stary przeszło już 5cioletni sprzęt z którego dalej korzystam i dalej na nim czasem gram] ale nie można wykluczyć jakiegoś uszkodzenia procesora. Uszkodzony rdzeń np objawia się właśnie przegrzewaniem, bsod bez powodu, zawieszkami [zamarzaniem ekranu które odblokuje tylko twardy reset].

Jeśli masz podejrzenia, ze procesor może być kopnięty to oczywiście można zanieść sprzęt do serwisu celem diagnostyki [przeważnie to kosztuje około 50-100zl zależnie od serwisu], zwłaszcza jeśli wcześniej procesor na tym samym chłodzeniu i w tych samych warunkach działał normalnie i się nie grzał.

Zakup chłodzenia tak czy siak nie zaszkodzi, bo nawet jak się okaże, że procesor jest kopnięty to zostanie ci chłodzenie do nowego procesora który będziesz musiał wtedy zakupić w miejsce obecnego uszkodzonego.
Wszystko kwestią priorytetów jest - czyli co kupisz pierwsze i ile masz w portfelu gotówki [czyli czy stać cie ewentualnie na serwis, nowe chłodzenie i procesor]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z monitorem(?)

Otóż przeglądajac czy to ebaya czy allegro wszelkie zdjęcia są bardzo słabej jakości. Oglądając tą samą aukcję na moim monitorze (LG 23'' na ipsie) i na laptopie jest wielka różnica. Na laptopie jest wszystko ok, na monitorze na drugim kompie już nie. Czasami było tak, że wyświetlało się zdjecie jakieś takie zamazane i po chwili tak jakby przeładowało się i już wyglądało ok.

O co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może być wina przeglądarki. Niektóre desktopowe przeglądarki (Opera, a ostatnio chyba też Chrome) posiadają funkcję "dostosowywania" stron do prędkości łącza przez tworzenie transparentnego proxy, które w locie kompresuje dodatkowo grafikę na przykład.
Inną rzeczą, która przychodzi mi do głowy to nieustawiona na komputerze rozdzielczość natywna monitora, bądź korzystanie z sygnału analogowego, które co jakiś czas może wymagać dostrojenia monitora odpowiednim przyciskiem (Auto adjustment).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 16:18, Citkowsky napisał:

Mam problem z monitorem(?)

Otóż przeglądajac czy to ebaya czy allegro wszelkie zdjęcia są bardzo słabej jakości.
Oglądając tą samą aukcję na moim monitorze (LG 23'' na ipsie) i na laptopie jest wielka
różnica. Na laptopie jest wszystko ok, na monitorze na drugim kompie już nie. Czasami
było tak, że wyświetlało się zdjecie jakieś takie zamazane i po chwili tak jakby przeładowało
się i już wyglądało ok.

O co chodzi?


Ja mam coś takiego, ze gdy przeglądam zdjęcia w Google,np. jakieś grafiki z gry, filmu, itp. i jak wybiorę dane zdjęcie, to przez chwile jest ono słabej jakości ale po chwili jest już ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>..........

Mam ustawioną rozdziałkę domyślną full hd.
Coś poczytałem i możliwe, że to przez to, iż na stacjonarce mam przenośny net blueconnect (dość wolny) a na lapku z sieci wifi (całkiem inny net).

Tylko coś w opcjach nigdzie nie widzę jak to zmienić.

Pomoże ktoś?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 16:49, lis_23 napisał:

Ja mam coś takiego, ze gdy przeglądam zdjęcia w Google,np. jakieś grafiki z gry, filmu,
itp. i jak wybiorę dane zdjęcie, to przez chwile jest ono słabej jakości ale po chwili
jest już ok.


No, właśnie. A mi na tym blueconnekcie nie robi się ładne tylko jest bardzo marnej jakości. I cała radocha z przeglądania ebaya/allegro padła na dużym kompie.

Podobno ludziom pomagało wyłączenie programu BlueConnect Compressor. Problem w tym, że nie widzę bym miał coś takiego. Chyba, że źle patrzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że obejdzie się bez nadmiernych wydatków. Popracowałem nad tym prockiem z kumplem i efekty są o wiele lepsze. A wystarczyło tylko bardzo dokładnie przedmuchać wiatraczek i nałożyć pastę trochę innym sposobem niż nakładałem przedtem (próbowałem rozsmarowywać załączoną łyżeczką, a teraz po prostu wylaliśmy go trochę na środek procesora i docisnęliśmy chłodzeniem). Efekt? Temperatura nie przekracza 65 stopni w stresie. Uznaję to za mały sukces, jednak na święta, profilaktycznie - jakieś dobre chłodzenie. Dzięki jeszcze raz za naprowadzenie, inaczej nie wiedziałbym nawet od czego zacząć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny systemowy dysk twardy to Seagate Barracuda ST31000524AS 1TB 7200 RPM 32MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5" Internal Hard Drive Bare Drive - czas pracy: 10349 godzin
warto się już z nim pożegnać czy można jeszcze trochę posiedzieć?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 19:39, lis_23 napisał:

Mój obecny systemowy dysk twardy to Seagate Barracuda ST31000524AS 1TB 7200 RPM 32MB
Cache SATA 6.0Gb/s 3.5" Internal Hard Drive Bare Drive - czas pracy: 10349 godzin
warto się już z nim pożegnać czy można jeszcze trochę posiedzieć?.

Mój obecny systemowiec to Intel SSDSCT240A4 240 GB.
Jak wygrzebiesz 6,5 K PLN to zmieniaj;)
A na serio: spory dysk, spory bufor i rpm -sam nadal używam leciwej 500 gigówki od WD i dobrze mi służy. Jeśli już masz zmieniać swój HDD to na jakiś SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 19:46, zadymek napisał:

Mój obecny systemowiec to Intel SSDSCT240A4 240 GB.
Jak wygrzebiesz 6,5 K PLN to zmieniaj;)
A na serio: spory dysk, spory bufor i rpm -sam nadal używam leciwej 500 gigówki od WD
i dobrze mi służy. Jeśli już masz zmieniać swój HDD to na jakiś SSD.


SDD są zbyt drogie i ponoć krótko żyją / ok. dwa lata /
myślę o zakupie dwóch dysków - 500GB na system i 1TB na gry / ponoć lepiej jest mieć gry na innym niż systemowy dysku / ale HD Tune pokazuje, że z dyskiem wszystko jest ok więc ograniczyłbym się tylko do miany obudowy, chłodzenia i karty grafiki - chyba, że to już końcówka żywotności dysku - komp chodzi u mnie ok. 12 h i ok. 6 h jak pracuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 19:39, lis_23 napisał:

Mój obecny systemowy dysk twardy to Seagate Barracuda ST31000524AS 1TB 7200 RPM 32MB
Cache SATA 6.0Gb/s 3.5" Internal Hard Drive Bare Drive - czas pracy: 10349 godzin
warto się już z nim pożegnać czy można jeszcze trochę posiedzieć?.

Działa? Jak tak, to po co pytasz? Są z nim jakieś problemy? W domowym komputerze mam 3 dyski, z których "najmłodszy" ma ponad 2 razy więcej przepracowanych godzin i zero z nimi problemów. Chcesz wymienić na nowszy model to wymieniaj. Nikt tu nie będzie ci mówił, co z pieniędzmi masz zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2013 o 20:07, Narmo napisał:

Działa? Jak tak, to po co pytasz? Są z nim jakieś problemy? W domowym komputerze mam
3 dyski, z których "najmłodszy" ma ponad 2 razy więcej przepracowanych godzin i zero
z nimi problemów. Chcesz wymienić na nowszy model to wymieniaj. Nikt tu nie będzie ci
mówił, co z pieniędzmi masz zrobić.


Problemów na razie nie ma, dysk liczy sobie 26 miesięcy i tylko dlatego chciałem go wymienić, gdyż zewnętrzny dysk WB padł mi po niecałych dwóch latach / nie padł całkiem ale już po półtora roku system wykazywał z nim problemy a w lipcu 2012 wyszły mi bad sectory / i mam teraz trochę pietra / w 2010 roku padł mi dysk systemowy ;) /.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2013 o 20:49, lis_23 napisał:

Problemów na razie nie ma, dysk liczy sobie 26 miesięcy i tylko dlatego chciałem go wymienić,
gdyż zewnętrzny dysk WB padł mi po niecałych dwóch latach / nie padł całkiem ale już
po półtora roku system wykazywał z nim problemy a w lipcu 2012 wyszły mi bad sectory
/ i mam teraz trochę pietra / w 2010 roku padł mi dysk systemowy ;) /.


Tamten dwulatek, który ci padł, musiał być z jakiejś felerenej serii albo po prostu sam pojedyńczo był zły. Trafia się taki niekiedy. Nazywa się to wtedy po prostu pechem. Dyski twarde pracują o wiele dłużej niż dwa lata. Co do posiadanego przez ciebie Seagate, to sam mam dysk z tej samej firmy. Co prawda inny model, ale chodzi już pięć lat i nie ma żadnych błędów. Firma jest więc raczej solidna. I nie tylko ja tak twierdzę. Jeśli boisz się teraz o swój dysk to lepiej sprawdź, jak dbać o dysk, żeby uniknąć takich usterek, jakie miałeś poprzednio. Dysk dłużej pożyje i nie będziesz musiał go wymieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2013 o 21:58, Pawciu45 napisał:

Jeśli boisz
się teraz o swój dysk to lepiej sprawdź, jak dbać o dysk, żeby uniknąć takich usterek,
jakie miałeś poprzednio. Dysk dłużej pożyje i nie będziesz musiał go wymieniać.

A mógłbyś pokrótce naświetlić temat i napisać, gdzie to sprawdzić?
póki co, używam programów typu HD Tune czy Crystal Disc Info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2013 o 00:41, lis_23 napisał:

A mógłbyś pokrótce naświetlić temat i napisać, gdzie to sprawdzić?
póki co, używam programów typu HD Tune czy Crystal Disc Info.


Tu masz program do sprawdzania dysków od samej firmy Seagate, więc na pewno działa on tak jak powinien.
http://www.seagate.com/pl/pl/support/internal-hard-drives/desktop-hard-drives/desktop-solid-state-hybrid-drive/seatools-win-master/

Zwykły check disk systemu Windows rozwiązyje większość problemów. Check disk z naprawa dla dysku c:/ :
chkdsk c: /r - wklepać w lini komend. Dostępne pewnie też z poziomu panelu sterowania, tylko nie wiem gdzie. Trwa bardzo długo.

Repartition Bad Drive 1.01 - jest darmowy. Wyszukuje i naprawia, a jeśli nie da się ich naprawić, to izoluje uszkodzone sektory.

Więcej programów nie używam. To mi systarcza. Może jeszcze ktoś ci coś poleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam kilka pytań na które być może ktoś będzie w stanie udzielić mi odpowiedzi.

Dotychczas byłem pewien że prędkość moich pamięci RAM wynosi 800 MHz, jednak z tego co rozumiem poprzez statystyki programu everest, jest to jedynie 400 MHz. Czy może źle coś odczytuje lub nie do końca rozumiem?

Planuje zwiększyć ilość ramu do 8 GB, mam 4 sloty na płycie głównej, obecnie zajęte są trzy. Jak je zagospodarować żeby było wydajniej? Co warto wymienić a co zostawić? Co polecacie mi kupić? (płyta Asus p5n-e sli)

Obecnie posiadam W7 32, czy jeśli chcę zwiększyć ilość ramu, będę zmuszony do przejścia na 64 bitowy system?

20131201160733

20131201160737

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2013 o 16:15, Grodhar napisał:

Dotychczas byłem pewien że prędkość moich pamięci RAM wynosi 800 MHz, jednak z tego co
rozumiem poprzez statystyki programu everest, jest to jedynie 400 MHz. Czy może źle coś
odczytuje lub nie do końca rozumiem?

400MHz to taktowanie szyny danych. A 800MHz to "efektywne taktowanie" pamięci, która pewnie bierze siez tego, że ta przerabia 2x więcej danych w jednym cyklu (Double Data Rate).

Dnia 01.12.2013 o 16:15, Grodhar napisał:

Planuje zwiększyć ilość ramu do 8 GB, mam 4 sloty na płycie głównej, obecnie zajęte są
trzy. Jak je zagospodarować żeby było wydajniej?

Na tym co masz ustaw identyczne moduły w Dual-channel (wpinasz parkę modułów w 2 sąsiadujące ze sobą gniazda np 2 pierwsze).

Dnia 01.12.2013 o 16:15, Grodhar napisał:

Co warto wymienić a co zostawić? Co polecacie mi kupić? (płyta Asus p5n-e sli)

Jeśli już kupować to tylko nowy config pod DDR3.

Dnia 01.12.2013 o 16:15, Grodhar napisał:

Obecnie posiadam W7 32, czy jeśli chcę zwiększyć ilość ramu, będę zmuszony do przejścia
na 64 bitowy system?

yup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź, to wiele wyjaśniło. I pewnie zrobię tak jak mówisz, całkiem zapomniałem że to jeszcze DDR2, czyli płyta również do wymiany, raczej dozbieram też na nowy procesor, bo nie wiem jak to będzie z podkładką (na obecny nie narzekam, pod lga 775 już żadnego sensownego upgradu i tak nie znajdę)

Dnia 01.12.2013 o 17:22, zadymek napisał:

Na tym co masz ustaw identyczne moduły w Dual-channel (wpinasz parkę modułów w 2 sąsiadujące
ze sobą gniazda np 2 pierwsze).


A z tym trochę kłopot, bo nie do końca rozumiem. Sloty na płycie to żółty - czarny -żółty - czarny. W pierwszym żółtym mam tego GoodRama 2 giga, a w 2 czarnych OCZ po 1 giga. Czy tak jest dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się