PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Coś mi sie pokiciało i nie moge napisać liter ó i ę, pewnie jakiś skrot niechcacy kliklem :/ Inne polskie litery typu ś, ć, ą działają poprawnie, te dwie nie... Odwieczny problem z zamienianiem ukladu klawiatury na niemiecki ma nowego towarzysza... Hilfe!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2015 o 17:24, Pierogi_z_Cukrem napisał:

Coś mi sie pokiciało i nie moge napisać liter ó i ę, pewnie jakiś skrot niechcacy kliklem
:/ Inne polskie litery typu ś, ć, ą działają poprawnie, te dwie nie... Odwieczny problem
z zamienianiem ukladu klawiatury na niemiecki ma nowego towarzysza... Hilfe!


Wejdź w Panel Sterowania -> Zegar, język, region -> Region i język -> zakładka Klawiatury i języki -> przycisk Zmień klawiatury ... -> zakładka Ogólne i wywalasz co nie potrzebne, jeżeli nie korzystasz z innych języków jak polski i angielski to zostaw tylko Polski (programisty).

Zmieniasz języki kombinacją klawiszy Ctrl + Shift lub Alt+ Shift.

Ewentualnie możesz mieć jakiś program działający w tle przechwytujący klawisze i nie pozwala Ci używać niektórych kombinacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2015 o 19:51, Pierogi_z_Cukrem napisał:

Cały czas jest polski (programisty). Nic ostatnio nie instalowałem, jedynie aktywowałem
program java (updater jakiś chyba) jednak po zamknieciu dalej nie mam rzeczonych klawiszy.


Tu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1829936.html piszą że może to być broadcom asistent. Ogólnie spróbuj ubijać po kolei programy koło zegarka i sprawdzać czy literki wróciły, jak po wyłączeniu jakiegoś literki wrócą to będzie wiadomo co jest przyczyną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej raz dziennie dostaję BSoD od karty sieciowej (athurx.sys).
Model karty: TP-Link WN-722N.
Co robiłem:
- reinstalacja sterowników / update
- korzystanie z windowsowego "menu" Wi-Fi zamiast dostarczonego
- całkowite usunięcie sterowników i wywalenie śmieci z rejestru
Niestety nie mam możliwości sprawdzić czy problem występuje na innym komputerze. Jak BSoD znowu wpadnie to dorzucę minidumpa.

Windows 7 x64.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko: czy warto bawić się plikami stronnicowania w celu polepszenia płynności w grach?
U mnie, pamięć wirtualna to 16244 MB, czy warto to zmienić, powiększyć, mając 16GB RAM? A jeżeli tak, to o ile?
Czytałem gdzieś, że trzeba też przenieść ów plik stronnicowania na inną partycję niż C:, którą należy przedtem zdefragmentować, i tu, jedna rzecz mnie zastanawia, niezwiązana bezpośrednio z powyższym zagadnieniem:
obecnie system mam na dysku SSD ( 256 GB ), a poza tym mam jeden dysk HDD 2TB oraz 2x1TB. Wcześniej nigdy nie bawiłem się w defragmentację dysków, robił to za mnie system, ale wiem, że dysku SSD nie wolno defragmentować. Jak sprawdzić, czy defragmentacja dysku C jest wyłączona i czy inne dyski, partycje są defragmentowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2015 o 13:55, lis_23 napisał:

Mam takie pytanko: czy warto bawić się plikami stronnicowania w celu polepszenia płynności
w grach?
U mnie, pamięć wirtualna to 16244 MB, czy warto to zmienić, powiększyć, mając 16GB RAM?
A jeżeli tak, to o ile?


Przy 16GB RAM to moim zdaniem można plik stronnicowania wyłączyć w ogóle, problem jest jednak taki, że niektóre gry wymagają takiego pliku i bez niego się nie uruchomią. Na twoim miejscy ustawiłbym go na nie więcej niż 1GB, na sztywno. Dlaczego tak? Otóż dysk twardy (nie ważne czy ssd czy zwykły magnetyczny) jest wielokrotnie wolniejszy niż pamięć RAM wobec czego wszystko co powinno być w RAM a jest przechowywane na dysku będzie spowalniało komputer. Plik stronnicowania to takie roszerzenie RAMu jeżeli by go miało brakować, a jestem na 90 procent przekonany, że żadna gra nie jest w stanie sensownie wykorzystać więcej jak ok 8GB pamięci RAM. Plik taki ustawia się na sztywno aby uniknąć fragmentacji i jego bezsensownego rozrostu. Mi sie wydaje, że jeżeli wyłączysz plik wymiany i nawet w szczytowym momencie nie uda się systemowi zapełnić RAMu do 90% lub więcej to plik wymiany jest zbędny, bo pusty RAM a zapełniony plik stronnicowania to oznacza marnowanie się RAMu i spowalnianie pracy komputera.

Dnia 27.01.2015 o 13:55, lis_23 napisał:

Czytałem gdzieś, że trzeba też przenieść ów plik stronnicowania na inną partycję niż
C:, którą należy przedtem zdefragmentować

Nie doczytałeś że pewnie było to pisane w czasach gdy dyski ssd nie były popularne i że osobna partycja powinna mieć system plików Fat32 gdyż jest on szybszy.

Dnia 27.01.2015 o 13:55, lis_23 napisał:

Wcześniej nigdy nie bawiłem się w defragmentację dysków, robił to za mnie system, ale
wiem, że dysku SSD nie wolno defragmentować.

Wszystko można tylko to po pierwsze jest bezcelowe, bo nic nie zyskasz na szybkości, a po drugie nie potrzebnie będziesz zużywał cykle zapisu komórek danych dyski SSD.

Dnia 27.01.2015 o 13:55, lis_23 napisał:

Jak sprawdzić, czy defragmentacja dysku
C jest wyłączona i czy inne dyski, partycje są defragmentowane?


Odpowiem dopóki sam nie uruchomisz defragmentacji lub nie masz specjalnego programu do tego to Windows sam z siebie jej nie robi. Co prawda ma zaplanowane takie zadanie w Harmonogramie zadań, ale jest ono domyślnie ustawione w stan wyłączony. Defragmentator możesz włączyć ręcznie poprzez kliknięcie prawym w wybrany dysk -> Właściwości -> Narzędzia -> Defragmentuj. Najlepiej tę operację przeprowadzać gdy z danego dysku się nie korzysta, gdyż używanych plików nie da się zdefragmentować. Operacja taka może zając nawet kilka godzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam dość irytujący problem. Dokładnie od poniedziałkowego wieczora komputer się wyłącza i sam uruchamia po około sekundzie podczas grania w Skyrima(wszystko na full, rozdzielczość 2715x1527 DSR). W innych bardziej wzmagających grach ten problem nie występuje, także w spoczynku. Przynajmniej się to jeszcze nie wydarzyło. Wygląda to jakbym wyciągnął kabel z gniazdka. Komputer ma ponad miesiąc i wcześniej nie działy się takie rzeczy a nawet tydzień temu przedmuchałem komputer z kurzu.
Wczoraj na przykład wydarzyło się to dwa razy rano, raz po około 2 godzinach od uruchomienia komputera i potem znowu po około godzinie. Wieczorem brat grał w Skyrima ponad 8 godzin i nic sie nie wydarzyło. Dzisiaj rano także brat grał i wydarzyło się to znowu po 2 godzinach od uruchomienia komputera. Wykluczam przegrzewanie podzespołów po komputer chodził stabilnie i karta nie przekroczyła 68 stopni nawet po 8 godzinach nieprzerwanej gry. Podaję wyniki HWmonitora podczas obciążenia i w spoczynku. Martwią mnie napięcia na zasilaczu. Proszę o pomoc.

Konfiguracja:
Windows 7 64
I5 4690K (bez OC)
Gigabyte GTX 970 G1 Gaming (bez OC)
Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz CL10
Corsair 650W CS650M modular 80 PLUS Gold

20150128153122

20150128153130

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Karta kartą - zacznijmy od CPU. Proponuję żebyś patrzył na jego temperatury podczas gry w Skyrima. Bo kto wie, to może być właśnie to - i5-4690k potrafi się nagrzewać (zwłaszcza że BIOS może mieć ustawiony na sztywno limit temperatury CPU przy którym ma wyłączać PC-ta). Sam wiek gry wpływa tutaj negatywnie wbrew pozorom - te potencjalnie bardziej wymagające produkcje zazwyczaj wyżyłują tylko GPU a CPU będzie miało 40-80% obciążenia zależnie od momentu. W przypadku starszego tytułu możliwe jest wymaksowanie zużycia obu tych podzespołów bo klatek na sekundę jest mnóstwo.

Z innych rzeczy wartych sprawdzenia - włącz synchronizację pionową w Skyrimie tak żeby mieć limit 60 klatek na sekundę. Bo być może nie masz ustawionego żadnego limitu a to nie jest dobre dla procesora - w swoim czasie Starcraft 2 miał nieograniczoną ilość fps-ów w głównym menu. Rezultat? CPU i GPU zaczęły się przegrzewać. I wcale nie musiały przy tym być starociami a wręcz przeciwnie.

PS Na napięcia to zerknąłbym też w innym programie (a najlepiej woltomierzem) bo nie wierzę że możesz mieć 2.028V na linii 3.3. Komp by ci się nawet wówczas nie uruchomił - teoretycznie dozwolone są skoki do 10%, w praktyce twój zasilacz powinien mieć <5% - czyli na linii 12V nie zobaczysz wartości gorszych niż 11.7-12.3V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem wygląda jak dla przegrzewającego się jakiegoś elementu. Pobierz program OCCT i wykonaj test power supply, jak przejdzie go pomyślnie to wygląda, że nie zasilacz jest problemem.
Programem FurMark możesz sprawdzić czy karta graficzna się nie przegrzewa przy dużym obciążeniu.

PS. Ni epatrz jakie napięcia są podawane przez programy, gdyż mogą być one mocno przekłamywane, co u Ciebie jest prawie pewne bo przy takim napięciu jakie masz na linii 12V to komputer nie ma praktycznie szans się uruchomić. Aby sprawdzić jakie masz właściwe napięcia na zasilaczu to bierzesz miernik w rękę i sprawdzasz na wtyczce wpiętej np w płytę główną lub we wtyczce molex. Napiecia sprawdzasz pomiędzy przewodem czarnym a innego koloru, tu masz rozpiskę jaki kolor jakie powinien mieć napięcie: http://obrazki.elektroda.pl/2409910700_1382993601.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze ustawiam synchronizację pionową bo mój monitor i tak nie wyświetli więcej niż 60 klatek. Odpaliłem program OCCT i w zakładce Power Supply zmieniłem jedynie długość testu z 1 godziny na 30 min. Test przeszedł bez problemu. W programie AIDA64 napięcia są w normie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam laptopa ASUS X53T z Winem 7 i związane z nim 2 problemy:
1.Wentylator czasem strasznie mocno zaczyna ''buczeć''.
2. Gdy chce wyłączyć system to proces zatrzymuje się na ekranie wylogowywania i dalej może tkwić w martwym punkcie przez długi czas, bez efektu.
Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2015 o 16:02, lis_23 napisał:

Czyli po prostu zwiększyć wartość na 1GB i zostawić ten plik tam, gdzie jest?

U mnie, pamięć wirtualna to 16244 MB, czy warto to zmienić, powiększyć, mając 16GB RAM? A jeżeli tak, to o ile?

Nie wiem czy zle to czytam, ale masz/miales 16 gb ramu i 16 gb pamieci wirtuanej ? windows wyswietla w MB - jak chcesz tylko 1 gb wirtualnej pamieci to wpisz na szywno 1000 czy 1024 MB. (ale wtedy dokonasz zmniejszenia z 16 na 1.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem i to raczej poważny.

Coś nie tak z kartą graficzną chyba albo z czymś innym. Otóż po kilku minutach grania w jakąkolwiek grę, nagle spada wydajność. Przykładowo gram w Dying Light i mam średnio te 55 fpsów, ale po kilku minutach spada poniżej 20, nieraz 15 i jak można się domyślić tnie strasznie. Obniżenie ustawień graficznych pomaga, ale i wtedy czuć, że coś jest nie tak, czuć że karta jest mocno obciążona, tak jakby.

Wczoraj było w porządku wszystko, do momentu zainstalowania DL lub zainstalowania nowych sterowników.
I jeszcze jeden szczegół - normalnie po wyjściu z temperatura karty powoli spada, ale jak w trakcie grania wystąpi w/w problem, to po wyjściu z gry mam nadal ponad 60 stopni. Tak, jakby coś nadal obciążało kartę.


Może ktoś, coś podpowiedzieć? Pada karta? Płyta główna? Może zasilacz?
Na chwilę obecną, spróbuję starsze stery do karty wgrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gamepad usb Xeox.
Kontroler wykrywany w panelu sterowania, mogę bez problemu tam sprawdzić wszystkie klawisze, jednak w przypadku uruchomienia jakiejkolwiek gry ta, go nie wykrywy. W czym problem?
Win 7. Sterowniki defaultowe jak i ze strony producenta, żadnej róznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobry dzial, ale...

czy istnieje program, ktory mierzy temp. proca i grafiki i zapisuje wyniki np. w przypadku naglego restartu kompa? Wczoraj po 20 min grania w CoD:Ghosts, nagle sie zrestartowal i nie wiem czy temoeratury podzespolow nie mialy na to wplywu. Podczas drugiej, dluzszej sesji, mierzylem temp. CoreTempem i MSI Afterburnerem, ale alt+tab co chwile jest srednio wygodny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się