PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 06.06.2015 o 20:53, Rick napisał:

Ech, mam durny problem. W niektórych grach (w tym w GW2), w pewnym momencie (dzisiaj
np. podczas wysyłania wiadomości na GC) lub podczas wyłączania gry, monitor robi się
czarny, miga kreska w lewym górnym rogu i komputer się resetuje. Np. wiedźmin już chodzi
bez zarzutów... Przesyłam logi z OCCT. Szlag mnie trafia, niecały rok temu miałem podobny
problem. Wymieniałem pastę, kupiłem dodatkowe wentylatory i znowu problem...

http://postimg.org/gallery/26i0y0gmy/


Tzn. ciepło się zrobiło i jest problem ?

Otwórz budę z boku i przystaw duży wentylator, niech dmucha do środka, a Ty pykaj w coś.

Jak się nie wyłączy, to trzeba poszukać elementu, który się przegrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.06.2015 o 22:48, leven napisał:

Tzn. ciepło się zrobiło i jest problem ?


No ja nie wiem, cyferki mi dużo nie mówią. :P Problem jest, bo komp się resetuje.

Dnia 06.06.2015 o 22:48, leven napisał:

Otwórz budę z boku i przystaw duży wentylator, niech dmucha do środka, a Ty pykaj w coś.
Jak się nie wyłączy, to trzeba poszukać elementu, który się przegrzewa.

Nie wyłacza się. Wentylator jest nowy. Cyferki mi co prawda dużo nie mówią, ale patrząc na te wykresy głupi się obczai, że coś jest nie tak jak powinno. Pytanie tylko - o co mu chodzi? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli wentylator pokojowy, taki duży na 230Volt.

Otwórz bok obudowy, przystaw wentylator niech dmucha do środka, a Ty graj ole wlezie.

Jak komputer się nie wyłączy, to znaczy, że coś się przegrzewa i trzeba to coś znaleźć :)

OCCT za krótko uruchomiłeś.

Musiałbyś zapuścić na pół godziny "Power Supply".

Ale to jest ryzykowne, bo potrafi uszkodzić sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.06.2015 o 23:01, leven napisał:

OCCT za krótko uruchomiłeś.

OCCT sam się zatrzymuje jak wykryje error. A wydaje mi się, że 90 stopni procesora po minucie pracy programu to jednak dosyć niezła wskazówka, że coś się grzeje. :P Pytanie, jak to naprawić. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2015 o 07:20, Rick napisał:

OCCT sam się zatrzymuje jak wykryje error. A wydaje mi się, że 90 stopni procesora po
minucie pracy programu to jednak dosyć niezła wskazówka, że coś się grzeje. :P Pytanie,
jak to naprawić. :P


Zależy od procesora i systemu chłodzenia. Haswelle typu i5-4670 na fabrycznym chłodzeniu się prawie od razu nagrzewają do okolic 90 stopni.

Najprostszym rozwiązaniem jest zazwyczaj jednak odkurzenie radiatorów - już nieraz i nie dwa widziałem jak zapchane kurzem powodowały absurdalnie wysoki wzrost temperatury w bardzo krótkim czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ułamał mi się haczyk-uchwyt do chłodzenia(ten górny) procesora. Ma ktoś jakiś ciekawy patent jak przymocować spowrotem radiator z wiatrakiem? xD

Już pomijam fakt, że procek pewnie nie do odratowania będzie, ale kto wie ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2015 o 12:37, koale napisał:

Ułamał mi się haczyk-uchwyt do chłodzenia(ten górny) procesora. Ma ktoś jakiś ciekawy
patent jak przymocować spowrotem radiator z wiatrakiem? xD

Jeśli nie chcesz kupować nowego chłodzenia, możesz spróbować skleić pęknięcie jakimś dobrym klejem cyjanoakrylowym (np. słynna Kropelka).

Dnia 07.06.2015 o 12:37, koale napisał:

Już pomijam fakt, że procek pewnie nie do odratowania będzie, ale kto wie ;p

Znaczy, oderwało ci się to w czasie użytkowania komputera?
W każdym razie procesor niekoniecznie umarł, wciąż jest nadzieja ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2015 o 17:45, leven napisał:

No chopie... do sklepu, bo zasilacza nie powinno się lekcjoważyć.


Masz rację. Ale jeszcze bardziej nie wolno lekceważyć sporej warstwy kurzu, która wyścielała całe pudło zasilacza skutecznie powodując, jak mniemam, przegrzewanie się jakiś elementów składowych. Po dokładnym odkurzeniu - problem zniknął! :-) Mimo zasilacza z czarnej listy, jak widać, to czarna owca wśród czarnych owiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2015 o 14:50, Rick napisał:

Wyczyściłem, zmieniłem pastę, temperatura bez zmian. Poleca ktoś jakieś chłodzenie na
procka?


Rick... radiato na CPU parzy w palce przy tych 90 stC ?

Przy 60 stC powinien parzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.06.2015 o 02:31, leven napisał:

Rick... radiato na CPU parzy w palce przy tych 90 stC ?

Dnia 08.06.2015 o 02:31, leven napisał:

Przy 60 stC powinien parzyć.


Przy 90% czuć jakies ciepło, ale nie powiedziałbym, żeby parzył. Przy 60 stopniach jak nie czuję jakiegoś przesadnego ciepła. Ktoś mi zasygnalizował, że to czujnik temperatury mógł pójść się kochać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2015 o 09:00, Rick napisał:

Przy 90% czuć jakies ciepło, ale nie powiedziałbym, żeby parzył. Przy 60 stopniach jak
nie czuję jakiegoś przesadnego ciepła. Ktoś mi zasygnalizował, że to czujnik temperatury
mógł pójść się kochać...


1. jeżeli przy 90stC radiator nie parzy palców, to:

a. źle zamontowane chłodzenie

b. pasta wyschła lub jest marnej jakości

c. pasta pod IHS jest wyschnięta lub IHS źle dolega do rdzenia

d. radiator jest kompletnym szmelcem i nie potrafi poprawnie przenosić ciepła

e. czujnik temperatury w CPU jest uszkodzony.


Możesz ogarnąć punkty:

a/b/d od razu.

Teraz ubierasz rękawiczkę z celofanu i dotykasz spodu socketu CPU, gdy CPU wykazuje 90 stC - uważaj, bo jak CPU faktycznie jest taki gorący, to się sparzysz.

Jeżeli stwierdzisz, że spód socketu CPU na prawdę parzy i ma te 90 stC, to czujnik temperatury w CPU jest sprawny i problemem może być punkt C - pasta pod IHS lub krzywy IHS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh mam już tego dość... wymieniłem wiatrak jeszcze raz.
Teraz mam coś takiego że wręcz obudowa zaczyna drgać, ale w dziwny sposób. Kładę dłoń na górze obudowy bliżej tyłu obudowy i zaczynam słyszeć dziwne drżenie. Czasami słyszę ten odgłos drżenia nawet bez dotykania.
Ostatnio w zaczął wprowadzać się w dziwne wibracje, i gdy dotykałem albo karty graficznej albo procesora to ten odgłos lżał, a kiedy zabierałem dłoń (szczególnie od karty) to zaczynało drżeć mocniej.
Już sam nie wiem co z tym zrobić. Pomocy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz coś jeszcze sprawdziłem. Zatrzymałem wiatraczki na procesorze i karcie graficznej i słyszałem nadal lekkie stukanie. Teraz jeszcze przyłożyłem palce do zasilacza od tyłu kompa i lekko nacisnąłem. I faktycznie za każdym razem gdy nacisnąłem zasilacz zaczynał drgać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 18:08, Hubi_Koshi napisał:

Już sam nie wiem co z tym zrobić. Pomocy!


Cóż, na to nie ma jakiegoś dobrego rozwiązania poza inną obudową - te lżejsze i tańsze modele potrafią łatwo wpadać w drgania. Można spróbować też położyć całość na jakimś dywanie żeby zmniejszyć wpływ drgań. Sporo nowszych obudów ma też gumowane nóżki żeby zapobiegać temu problemowi. Inna sprawa że to ma znaczenie tylko jeśli ci przeszkadza wydawany odgłos, dla podzespołów ryzyka nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem lekki z mikrofonem, mam nadzieję, że znajdziecie jakieś rozwiązanie, bo jest on mi potrzebny.

Mianowicie z dnia na dzień mikrofon po prostu ciszej łapie dźwięk, żeby nie powiedzieć w ogóle. Nie zepsuł się; na starym dzieje się tak samo. Mogę się wręcz drzeć wprost do niego, a wskaźnik glośności nieznacznie się podnosi. Nic nie pomaga też zwiększanie czułości majka, tylko szumi, a nic lepiej nie nagrywa. Nie wiem jak temu zaradzić i co się stało. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem jeszcze drugiego posta i chyba znalazłem winowajcę. Drżenie dochodzi z okolic zasilacza, na dodatek gdy gdy dotykam tej okolicy. Albo tyłu obudowy od góry albo od tyłu i naciskam to dochodzi właśnie do drgań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 18:45, Budep napisał:

Mam problem lekki z mikrofonem, mam nadzieję, że znajdziecie jakieś rozwiązanie, bo jest
on mi potrzebny.

Mianowicie z dnia na dzień mikrofon po prostu ciszej łapie dźwięk, żeby nie powiedzieć
w ogóle. Nie zepsuł się; na starym dzieje się tak samo. Mogę się wręcz drzeć wprost
do niego, a wskaźnik glośności nieznacznie się podnosi. Nic nie pomaga też zwiększanie
czułości majka, tylko szumi, a nic lepiej nie nagrywa. Nie wiem jak temu zaradzić i co
się stało. Jakieś pomysły?



1. sprawdź inny mikrofon na swoim komputerze.

2. sprawdź obecny mikrofon w innym komputerze.

No i napisz, co się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 18:45, Hubi_Koshi napisał:

Dorzuciłem jeszcze drugiego posta i chyba znalazłem winowajcę. Drżenie dochodzi z okolic
zasilacza, na dodatek gdy gdy dotykam tej okolicy. Albo tyłu obudowy od góry albo od
tyłu i naciskam to dochodzi właśnie do drgań.


Zatrzymaj na chwilkę wentylator w zasilaczu i napisz, czy dalej masz te tajemne drgania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 18:48, leven napisał:

Zatrzymaj na chwilkę wentylator w zasilaczu i napisz, czy dalej masz te tajemne drgania
:)

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić... jest zabezpieczony więc palucha tam nie wsadzę... ale jutro skonsultuję się z sklep z którego go mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się