PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Witam!
Otóż mam pewien dość poważny problem z moim komputerem, a mianowicie podczas grania w gry wymagające większego zaangażowania komputera niż LoL po jakimś czasie się wyłącza, prawdopodobnie przegrzewa, ale głowy nie dam. Jeżeli zostawię kompa na około 1h to wszystko wraca do normy i dopiero po dłuższym użytkowaniu np. Dishonored się ponownie wyłącza, jednak jeśli będę uruchamiał kompa zaraz po wyłączeniu się go, to nastąpi to dużo szybciej. Więc mam pytanie, czego to jest wina? Wentylatora? Zasilacza czy może jeszcze czegoś innego? planuje dokupić nową kartę graficzną i trochę RAMu, więc prawdopodobnie będzie się jeszcze bardziej przegrzewać niż teraz, więc proszę o jakąś radę/rozwiązanie, żeby to minęło w końcu bo jest dość irytujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozbierz obudowę i odkurz delikatnie wszystkie podzespoły. Osadzający się kurz powoduje wzrost temperatury w obudowie. Problemem może też być zasilacz. Podaj model i markę oraz pozostałe podzespoły bo być może nie starcza im mocy w tzw. "stresie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałem w Company of Heroes 2, wcześniej włączyłem GPU-Z. Sprawdziłem po grze maksymalną temperaturę - 86 stopni Celsjusza. Karta MSI GTX 770 TwinFrozr.

Czy to normalne? Przyznam, że 86 st. to moim zdaniem naprawdę sporo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 18:54, barth89 napisał:

Grałem w Company of Heroes 2, wcześniej włączyłem GPU-Z. Sprawdziłem po grze maksymalną
temperaturę - 86 stopni Celsjusza. Karta MSI GTX 770 TwinFrozr.

Czy to normalne? Przyznam, że 86 st. to moim zdaniem naprawdę sporo...


Nie mam pojecia jakie dla tej karty lub tego modelu sa "normalne" temperatury (mozesz pogoogle''owac), ale 86 C to nie jest cos czym bym sie przejmowal.

Mozesz jeszcze powiedziec czy GPU-Z pokazuje z jakiegos czujnika jest ta temperatura?

Jesli by karta pracowala 24/7/365 i temperatura ta bylaby z rdzenia lub pamieci (a nie VRM, ktory moze sie mocniej grzac) to moze lepiej jakby bylo pare stopni mniej, ale przy normalnym uzytkowaniu nie widze problemu, jesli karta nie sprawia problemow w dzialaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 19:03, kuba9876543210 napisał:

Mozesz jeszcze powiedziec czy GPU-Z pokazuje z jakiegos czujnika jest ta temperatura?


Niestety nie mam pojęcia z jakiego czujnika GPU-Z pokazuje tę temperaturę. A jest jakiś inny pewny program do monitorowania tego?

Dnia 07.10.2013 o 19:03, kuba9876543210 napisał:

Jesli by karta pracowala 24/7/365 i temperatura ta bylaby z rdzenia lub pamieci (a nie
VRM, ktory moze sie mocniej grzac) to moze lepiej jakby bylo pare stopni mniej, ale przy
normalnym uzytkowaniu nie widze problemu, jesli karta nie sprawia problemow w dzialaniu.


Ja jakoś mam w pamięci, jak kiedyś przy podkręcaniu temperatura starusieńkiego Pentiuma 4 podskakiwała do 100 st. C i jak z paniką wyłączyłem komputer z gniazdka :P Wiem, że to inna technologia i dotyczy to karty, a nie procesora, ale jak coś mi się zbliża do 100 to mam wrażenie, że jest groźnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo GPU-Z najlepiej sie do tego nadaje, choc jeszcze Aida64 mozesz sprobowac.

Jesli wszystko dziala poprawnie i temperatura nie byla kiedys nizsza (co sugerowalo by, ze czas na czyszczenie lub zmiane pasty) to nie przejmowalbym sie zbytnio jesli temperatura GPU nie przekracza 90-95 stopni (oczywiscie mowie to caly czas o "normalnym" uzytkowaniu, a nie np. wielomiesieczne hashowanie). Powyzej 100 stopni i rozgladalbym sie za lepszym chlodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 19:47, barth89 napisał:

Ja jakoś mam w pamięci, jak kiedyś przy podkręcaniu temperatura starusieńkiego Pentiuma
4 podskakiwała do 100 st. C i jak z paniką wyłączyłem komputer z gniazdka :P Wiem, że
to inna technologia i dotyczy to karty, a nie procesora, ale jak coś mi się zbliża do
100 to mam wrażenie, że jest groźnie ;)

Karty graficzne mają większą tolerancję na wysokie temperatury. Przy procesorze 70 stopni już jest powodem do alarmu, natomiast przy karcie graficznej jak dochodzi do 110 stopni to trzeba się martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 19:56, kuba9876543210 napisał:

Z tego co mi wiadomo GPU-Z najlepiej sie do tego nadaje, choc jeszcze Aida64 mozesz sprobowac.

Jesli wszystko dziala poprawnie i temperatura nie byla kiedys nizsza (co sugerowalo by,
ze czas na czyszczenie lub zmiane pasty) to nie przejmowalbym sie zbytnio jesli temperatura
GPU nie przekracza 90-95 stopni (oczywiscie mowie to caly czas o "normalnym" uzytkowaniu,
a nie np. wielomiesieczne hashowanie). Powyzej 100 stopni i rozgladalbym sie za lepszym
chlodzeniem.

>

Z tego co wyczytałem na różnych stronach to średnio piszą o 79-80 st. w stresie... Odkurzanie po 2 miesiącach użytkowania nowego komputera? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 18:54, barth89 napisał:

Grałem w Company of Heroes 2, wcześniej włączyłem GPU-Z. Sprawdziłem po grze maksymalną
temperaturę - 86 stopni Celsjusza. Karta MSI GTX 770 TwinFrozr.

Czy to normalne? Przyznam, że 86 st. to moim zdaniem naprawdę sporo...


Heh, zakupiłem tę grę w połowie lipca, pograłem ok. 30 minut: temperatura 80 stopni c, wentylatory na maxa, wentylator z tyłu budy i zasilacz też - od tamtej pory obawiam się grać w ten tytuł ...
niestety, moja grafa była czyszczona na początku lipca 2012, więc dałem sobie na razie spokój z graniem w ogóle ;), póki nie wymienię sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 18:54, barth89 napisał:

Grałem w Company of Heroes 2, wcześniej włączyłem GPU-Z. Sprawdziłem po grze maksymalną
temperaturę - 86 stopni Celsjusza. Karta MSI GTX 770 TwinFrozr.

Czy to normalne? Przyznam, że 86 st. to moim zdaniem naprawdę sporo...


jak się bardzo martwisz to odpal "Furmark" z włączonym wygładzaniem i "extreme burn in" w trybie burn-in i zostaw na 30min. Jeżeli karta się nie spali, nie przekroczy 100*C to nie masz czym się martwić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2013 o 20:03, kuba9876543210 napisał:

W takim razie nie przejmowalbym sie, 6 stopni powyzej sredniej to moze byc z innej temperatury
otoczenia, obudowy, wentylatorow w budzie, ustawien wentylatora na karcie, etc.


A czy to, że max prędkość wentylatorów to 60%, jest ok? (również sprawdzane GPU-Z)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy mam pewien problem z komputerem.

Nie ma dnia, żeby się chłopak nie zamulił. O co konkretnie chodzi? Najczęściej podczas otwierania nowej karty albo programu, system jakby się zatrzymuje. Mogę poruszać jedynie kursorem, poza tym zero interakcji. Jeśli mam uruchomiony jakiś film/muzykę, to dźwięk słychać jeszcze przez 10-15 sekund. Po tej przerwie wszystko wraca do normy. Zazwyczaj trwa to nie więcej niż 20 sekund, ale wczoraj padł absolutny rekord - około dwie minuty! Już myślałem, że stało się coś poważnego.

Kompletnie nie znam się na sprzęcie, ale myślę, że winą może być temperatura - wynosi ona zawsze więcej niż 40 stopni Celsjusza (w skrajnych wypadkach 45+). Co o tym myślicie?

Specyfikacja:
- Windows 7 32-bit
- Intel Core i5 2.67GHz
- Nvidia GeForce 9800 GT 1GB
- 3GB RAM (fizycznie są to 4GB, ale system 32-bitowy mi tylu nie obsługuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2013 o 16:30, Ventil napisał:

Nie ma dnia, żeby się chłopak nie zamulił. O co konkretnie chodzi? Najczęściej podczas
otwierania nowej karty albo programu, system jakby się zatrzymuje. Mogę poruszać jedynie
kursorem, poza tym zero interakcji. Jeśli mam uruchomiony jakiś film/muzykę, to dźwięk
słychać jeszcze przez 10-15 sekund. Po tej przerwie wszystko wraca do normy. Zazwyczaj
trwa to nie więcej niż 20 sekund, ale wczoraj padł absolutny rekord - około dwie minuty!
Już myślałem, że stało się coś poważnego.

Miałem podobnie brzmiący problem. U mnie pomogła reinstalka systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W nocy z środy na czwartek podczas zamykania systemu pobrało mi się aż 28 aktualizacji, dziś komputer uruchamiał się aż trzy razy / instalacja, weryfikacja, itp / i po tym zabiegu jest spory problem, przede wszystkim z firefoxem: strony wczytują się wolno i jest spory problem z obrazkami, reklamami we flashu / najpierw wskakuje pusta, biała ramka a dopiero później treść /, czy to może być wina owych aktualizacji systemu?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2013 o 11:18, mrosi napisał:

Może dysk twardy Ci się "kończy"...?
Sprawdź go programem Crystal Disk Info


Jeśli masz na myśli przestrzeń na dysku, to faktycznie zostało mi jej dość mało (C: - 19,3GB wolne z 97,6; E: - 72,1GB wolne z 368).

Crystal Disk Info twierdzi, że dysk jest w stanie dobrym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2013 o 09:38, barth89 napisał:

A czy to, że max prędkość wentylatorów to 60%, jest ok? (również sprawdzane GPU-Z)


Jesli przy obciazeniu 100% i temp. 86 st. masz wentylator na 60%, a temperatura Ci przeszkadza to mozesz jakims softem do ustawiania krzywych RPM wentylatora w zaleznosci od temp. (np. MSI afterburner) odpowiednio wg preferencji zmienic.

Wazne tylko, zeby nie byly obroty wentylatora na sztywno przez caly czas niezaleznie od temp. na >90%, bo moze to skrocic jego zywotnosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę :)

Na inny forum ktoś napisał mi, że maksymalna temperatura dla GTX 770 to 97 st. C, natomiast śmierć jest przy 116, więc do tego jeszcze sporo brakuje, a więcej niż te 86 nie zanotowałem, więc mam nadzieję, że więcej nie będzie.

Zresztą możliwe, że te 86 wskoczyły na chwilę i od razu zostały zbite? W CoH2 średnia temperatura wynosiła 82 st. C, w innych grach jest 80 lub mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się