PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 09.07.2014 o 20:07, Nufiko napisał:

Ja kiedyś też myślałem że dobrze dokręciłem mocowania, a nie było tak. Wyszło że trzeba
było użyć trochę więcej siły.


Ok, nie zaszkodzi raz jeszcze sprawdzić jeśli może pomóc ;)

Dnia 09.07.2014 o 20:07, Nufiko napisał:

Niektórzy twierdzą że AS5 jest lepsza, aczkolwiek jak widziałem kiedyś jakiś test past
to różnice wśród dobrych past sięgały ok 1°C czyli IMO nie warto sobie tym głowy zawracać.
Do Zalmana masz poręczny pędzelek dzięki czemu w 90% nałożysz dokładnie tyle ile trzeba.
Jeśli chodzi o nakładanie ze strzykawki to niektórzy twierdzą że mała kropla na środku
procesora powinna wystarczyć, bo dociskając i tak się rozpłynie a nadmiar wyjdzie. ja
jednak wolę rozprowadzić sam przy użyciu jakiejś szpatułki (takie plastikowe płaskie
od lodów są świetne) przy okazji zdejmując nadmiar, nie upieprzy się dzięki temu wszystko
naokoło metalowej obudowy procesora. Zresztą w życiu nie udało mi się wycisnąć małej
ilości pasty, bo jak przełamujesz początkowy opór strzykawki to i tak wyciska się zbyt
dużo.


Wiem już prawie wszystko na ten temat, ale jeszcze mam do Ciebie ostatnie pytanie na temat rozprowadzania pasty bez dodatkowych "przyrządów". Widziałem przed chwilą jakiś filmik, na którym pokazane było kilka metod ich ułożenia (m.in. kropla na środku, paski na krzyż, paski równoległe do siebie) i między nimi było ogólnie kilka stopni Celsjusza różnicy w teście. Bawić się w takie układanie pasty czy lepiej użyć jakiegoś płaskiego patyczka i równomiernie ją rozprowadzić na całej powierzchni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 20:30, sirufok napisał:

Wiem już prawie wszystko na ten temat, ale jeszcze mam do Ciebie ostatnie pytanie na
temat rozprowadzania pasty bez dodatkowych "przyrządów". Widziałem przed chwilą jakiś
filmik, na którym pokazane było kilka metod ich ułożenia (m.in. kropla na środku, paski
na krzyż, paski równoległe do siebie) i między nimi było ogólnie kilka stopni Celsjusza
różnicy w teście. Bawić się w takie układanie pasty czy lepiej użyć jakiegoś płaskiego
patyczka i równomiernie ją rozprowadzić na całej powierzchni?


Powiem tak ja zawsze starałem się rozprowadzić równomiernie na powierzchni. Jak nie miałem jakiegoś sensownego przyrządu to używałem wykałaczki. Raz nawet zdarzyło mi się rozprowadzać palcem, ale akurat tej metody nie polecam, palce pokryte są tłuszczem a on obniża przewodność termiczną pasty, dlatego u mnie to była ostateczność i tuż przed nakładaniem pasty porządnie umyłem ręce, aby zminimalizować ilość niepożądanej substancji. Nigdy nie bawiłem się w kropki kreski i inne. Polecam jeszcze przed nałożeniem pasty przetrzeć powierzchnie na które będziesz ja nakładał jakimś wacikiem/miękką ściereczką/chusteczką higieniczną nasączoną spirytusem/czystą wódką w celu usunięcia resztek starej pasty i ewentualnego tłuszczu z palców, który mógł się osadzić podczas czyszczenia.
Poza tym pasta optymalne wyniki osiąga po wygrzaniu kilkugodzinnym (znaczy normalnym użytkowaniu kompa) kiedy to będzie miała czas się dobrze rozpłynąć we wszystkie zakamarki pomiędzy radiatorem a procesorem. Wtedy temperatura może spaść o 2-3°C względem tego jak będzie działała zaraz po nałożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 20:51, zerohunter napisał:

26 stopni nad obudowa.


czyli pewnie z 6°C więcej niż zazwyczaj masz w pokoju. Jak sobie tyle odejmiesz z podanych przez Ciebie temperatur to wyjdą na całkiem normalne. Jak dodasz do tego że komputer pewnie nie przyszedł wczoraj ze sklepu to trochę kurzu na radiatorach też może robić swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 22:18, zerohunter napisał:

A lepiej zdjąć taką pokrywę boczną, czy nie? PC trzymam niestety w takiej kieszeni, 5cm
luzu z boku.

Zależy jaka obudowa, te nowe nie odprowadzają powietrza bokami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2014 o 11:58, zerohunter napisał:

1 mam wylot z boku, z kominem na procek, i reszta tyłem.

No to decyduj sam.
Jeśli masz zachowaną cyrkulacje powietrza: np. masz po jednym wentylatorze przód-tył(jeden wtłacza, drugi wypycha powietrze)- to zamykaj obudowe, tak będzie lepiej. Z kolei jeśli obiegu powietrza nie ma i WIDZISZ, że komputer się przegrzewa, zdejmij pokrywe i sprawdź czy widać jakąś poprawę.

Ba, staraj się utrzymać porządek w obudowie, pochowaj kable itd itp, niech to powietrze ma gdzię latać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi,jak sprawdzić ogólną temperaturę procesora?
programy,typu Core Temp pokazują temperaturę poszczególnych rdzeni i nawet tutaj mam problem z jej ustaleniem,a gdzie jest ogólna temperatura całego procesora?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2014 o 12:49, lis_23 napisał:

Powiedzcie mi,jak sprawdzić ogólną temperaturę procesora?
programy,typu Core Temp pokazują temperaturę poszczególnych rdzeni i nawet tutaj mam
problem z jej ustaleniem,a gdzie jest ogólna temperatura całego procesora?.


Brałbym najwyższą. Najrzetelniejszy test zrobisz miernikiem podczerwieni, ale jest drogi lub trudnodostępny.
Ogólnie rzecz biorąc korzystając z programu OCCT możesz ładnie podejrzeć temperaturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2014 o 16:55, Jackal-pl napisał:

Ogólnie rzecz biorąc korzystając z programu OCCT możesz ładnie podejrzeć temperaturę.


A która to będzie wartość w OCCT?,gdzie tego szukać?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2014 o 17:05, lis_23 napisał:

Np.tutaj,która wartość będzie tą główną i czy obecnie temperatura CPU jest ok?.

Masz ponumerowane Core0 do Core3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Twoimi zaleceniami zacząłem od sprawdzenia mocowań chłodzenia, ale tu raczej wszystko było w porządku, gdyż przez kolejny dzień temperatury były prawie identyczne i grając w wymagające gry załączały się maksymalne obroty w celu schłodzenia procesora. Postanowiłem więc udać się po pastę (startowa miała już w sumie jakieś 20 miesięcy od momentu kupna nowego komputera) i po wcześniejszym przejrzeniu kilku stron, testów i porad zdecydowałem się na Noctua NT-H1. W moim przypadku był to strzał w dziesiątkę. Po usunięciu starej, która była już w miarę wyschnięta, zaaplikowałem nową zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu - czyli niewielka ilość pasty na środek, kilkukrotne poruszanie chłodzeniem po przycisnięciu, żeby się delikatnie rozeszła i dociśnięcie. Temperatury praktycznie od razu spadły o kilka stopni - w spoczynku zwykle było to ok. 39-42 stopnie w lecie, natomiast teraz jest to ok. 31-35 stopni (w zależności od ustawień prędkości wiatraka). W grze również nie muszę się niczego obawiać, gdyż przy ustawieniach obrotów na 50%, temperatura dochodzi do 60-67 stopni praktycznie nie wydzielając przy tym hałasu (testowane na kilku wymagających grach, m.in. Heroes VI, Metro Last Light).
Starałem się jej nałożyć niewiele, w ilości małego ziarnka grochu, przy czym rozeszła się idealnie po prawie całej powierzchni (jedynie same rogi nie są pokryte).
Tak więc serdeczne dzięki za pomoc i doradztwo Nufiko :)

A ze swojej strony mogę polecić neizdecydowanym pastę Noctua NT-H1 w przypadku problemów z temperaturami, gdyż różnica jest widoczna od razu po aplikacji i jest ona bardzo prosta w użyciu. Mnie kosztowała 35 zł, ale jeśli coś spełnia swoje zadanie to uważam, że warto dołożyć i mieć spokój. Tym bardziej, że to opakowanie strzykawkowe zawierając 1,4 ml, może wystarczyć na ok. 15 zastosowań - z czym na pewno mogę się zgodzić widząc ile jej użyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu podczas włączania większości programów włącza mi się jakieś ściąganie banerów. Używam Google Chome jako domyślną przeglądarkę a w tle również widać okienko pobierania IE którego nie mam na kompie.

20140717210110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem mojego kompa pod względem temperatur, bo od pewnego czasu ( od zmiany pasty jakiś rok temu ) przy włączeniu śmierdzi z niego, jakby przypalonym kurzem.
Czy normalne są tak wysokie temperatury maksymalne rdzeni w teście OCCT?
Dodam jeszcze, że na procku mam założonego coolera od firmy coolermaster.

20140719004514

20140719004523

20140719004535

20140719004539

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

90 stopni przy zmienionym chłodzeniu? To albo kupiłeś jakiś śmieciowy wentylator za 40 zł (przydałby się konkretny model a nie tylko "coolermaster") albo masz beznadziejną pastę albo po prostu zapchany od kurzu radiator.
W tym pierwszym przypadku - dobre wentylatory lepsze niż stockowy dołączony do procka zaczynają się tak od 80 zł.
W tym drugim - Zalman ZM-STG2 - kosztuje z 20 zł, starcza na kilka nałożeń, powinien zbić temperaturę procka o jakieś 5-10 stopni.
W tym trzecim - odkurzacz w dłoń... a najlepiej zdemontować cały radiator i dokładnie go przeczyścić od środka.

EDIT

A nie, jestem ślepy, tam jest 65 stopni... co prawda nieco za krótki ten test (przynajmniej na pół godziny byś go puścił a nie 5 minut) ale jeśli ta temperatura się utrzymuje to znaczy że jest oki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Już się przestraszyłem, że faktycznie coś jest nie tak. Zrobiłem ten sam błąd co Ty, też myślałem, że 90.
A skąd może być też przykry zapach przy włączaniu komputera, od kurzu? Czy też może pasta jakaś lewa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się